Ohliadnutie za minulým rokom

Pre Čarovnú poličku napísala Eliška Holienčiková

Minulý rok bol na dobré knihy, z môjho pohľadu parádny. A pevne verím, že tento bude rovnako dobrý, ak nebude aj lepší.

Čo sa týka mojich čitateľských cieľov, zatiaľ nad nimi len nahlas uvažujem, a preto som sa rozhodla zamyslieť sa, čo som to vlastne čítala v roku 2019? Skúsim si spraviť taký odrazový mostík.

(nebudem sem písať úplne všetky knihy, len tie, ktoré ma niečím fakt dostali alebo som nad nimi napríklad noci).


Rok som začala knihou, ktorej som sa aj celkom bála. Skutočný príbeh Krásna od Katie Pipper - veľmi silný príbeh a ak budeme mať možnosť, knihu si určite prečítajte. Je neuveriteľné, ako dokážu ženy bojovať aj napriek tomu, čo sa im deje. A máme ju aj na poličke za pár eur, ako som si všimla.

Koncom januára som bola v kine na Trhlinu. Síce ma vydesila na dva týždne vopred, ale dala som sa aj do čítania knižnej predlohy. A ako možno viete, nespala som potom dva mesiace (fakt ma strašilo a videla som svetielka snáď všade), taká bola knižná verzia desivá. Ale vďaka filmu a knihe som objavila Jozefa Kariku a hneď potom si prečítala aj jeho knihy o mafii (vynikajúce!)  - odporúčam celý "kotoloč"  V tieni Mafie 1,2, Nepriateľ štátu.

V marci sa mi stalo, že moja mama pozerala seriál Čas čarodejníc. Nahlas som to kritizovala, až som sa zapozerala. A tak jeden diel, druhý, pozerám a fakt ma dostal. Lenže skončil 1 sériou a druhá bola v nedohľadne. A ja som POTREBOVALA vedieť, čo sa stane ďalej. Zistila som, že seriál vychádza z knihy a nebolo mi treba viac. Neodradilo ma ani to, že každá kniha mala cez 500 strán (a teda boli to riadne “bichle”). Takže, pokračovanie seriálu už čakám s ľahkosťou - viem o čom to bude a teším sa. Jediný problém týchto kníh je, že sú takmer nezohnateľné - ja som sa dostala len k prvému dielu v papierovej verzii (poctivo som ho po dočítaní poslala na poličku) a zvyšné som mala v čítačke.

V máji si moje srdce získal Muž menom Ove. Úplne mám pred očami ten fb status, kde som si vypýtala tipy na knižných hrdinov a naša ambasádorka Dominika mi napísala, že si musím prečítať Oveho. Ja na ňu vždy dám :). A ako vždy, mala pravdu. Napísal to Frederick Backman a keďže mi jeho štýl písania naozaj učaroval, prečítala som aj Medvědín a My proti vám (cz verzie). Veľmi tieto knihy odporúčam. Silné, hlboká myšlienka a nie je to také, že bla bla "vata". Ja som ich čítala na dovolenke, spálila som sa pri tom (lebo nie je čas sa natierať, ale čítam bez prestávky, nutne potrebujem vedieť, čo bude ďalej. Také typické :) ).

V lete Dominik Dán vyhodil svoju novinku Pochovaní zaživa, ktorú som celú zhltla za pár hodín. 

Koncom júla som si raz večer pozrela film After. Lebo toľkokrát som naň videla trailer, že som nevedela odolať. A páčil sa mi. No a potom mi kamoška Zuzka z poličky povedala, že je to natočené podľa knižky a že ju fakt čítal "celý internet". A že jej sa páčila a mala by som do toho ísť.
Tak som strávila týždeň tým, že som to celé čítala. Ach, After 1,2,3,4 sa mi zapísalo do srdca. Pre niekoho možno taká ňuňu ťuťu bublina, ktorá sa dookola opakuje - ale, ja zase musím povedať, že Hardin a Tessa sú moji obľúbenci. A že nás je :) - ako som zistila v správach od vás. Plus, kto nevie 21.1. vychádza Pred nami- Hardinov pohľad na vec. Ja sa tak teším!

Kamarátka Paťa mi len tak medzi rečou spomenula, že aj Elle Kennedy píše dobre. Že videla, že som nadšene po nociach čítala After a toto sa mi tiež bude páčiť.
To bolo koncom septembra. A ja som zase týždeň nespala! Návrh, Omyl, Skóre… čítalo sa to dobre. Najskôr som bola úprimne skeptická skrz obálky, na ktorých sa promenádujú muži, ale… nesúď podľa obalu (a fakt to malo poriadny spád).

V októbri som prečítala aj príbeh prvej dámy Michelle Obama a musím povedať, že ma dostala (viac v recenzii).

V novembri som sa dostala k Čiernemu kruhu, čo značí koniec mafiánskych kníh od Kariku. Skvelé to bolo, to vám poviem. Karika vie parádne strhnúť čitateľa a navnadiť ho tak, ako potrebuje, aby na konci príbeh úplne otočil.

A záver roka som strávila s Odsúdenou, ktorú ste si zvolili, vy čitatelia a poličkári za top knihu beletrie 2019. Mňa zlákala aj prekrásna obálka. Od Lucky Saskovej som toho čítala viac, sedí mi jej štýl písania.

A ešte znovu spomeniem kamarátku Paťu - kedy som si u nej chcela cvaknúť knižku s adventným vencom. A vzala som prvú knihu z knižnice, ani som sa poriadne nepozrela, čo to je - Papierová princezná. Odfotila som si to a pýtam sa jej, a vlastne, aká je to kniha? Po tejto otázke a jej úsmeve mi bolo jasné - áno Eliška, je dosť možné, zase nebudeš týždeň spať! A nespala som. Séria o Royalovcoch bola báječná!

Úplne posledná kniha, ktorú som si tento rok začala čítať a aj dočítala - Dominik Dán - Nevieš dňa, nevieš hodiny. A toto bolo vtipné, lebo ju mám aj ako e-knihu, aj papierovú. Začala som čítať e-knihu, v polovici sa mi vybila čítačka, tak som musela som rozbaľovať papierovú knihu, ktorú som krásne zabalila ako vianočný darček :)

Upozorním len, že knihy, ktoré som čítala sa naozaj nemusia páčiť všetkým. Je to môj vkus.

Nevymenuvávala som tu všetky - aj preto, že nie každá kniha mi úplne sadla, rozčítaných mi ostalo asi 6… ale suma sumárum som za minulý rok prečítala 40 kníh - necelých 15 tisíc strán (a najhruhbšia kniha bola After tajomstvo).

Pre niekoho veľa, pre niekoho málo, ja to nejako nehodnotím. Koľko sa podarilo, toľko sa podarilo :). Ale viem, že keby som medzi sviatkami nenašla seriál YOU, tak by to bolo asi viac :).