Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Vydavateľstvo Matice slovenskej (147 kníh )

  • Ján Jančovic Pretvorili dolnozemskú rovinu

    Keď mohutná osmanská armáda po dlhých rokoch plienenia odišla z Veľkej uhorskej nížiny, zanechala za sebou pustú krajinu. Netrvalo dlho a objavili ju slovenskí poddaní, ktorí utekali od svojich zemepánov z nehostinných častí horného Uhorska do nižšie položených stolíc až po Dolnú zem. V opustenom priestore sa usadili a mozoľnatými rukami začali prebúdzať k životu neobrábanú pôdu. Prví prisťahovalci prišli do…

  • Ondrej Sliacky Maľovaná písanka

    Majster detskej literatúry ponúka malým zvedavcom, školákom i predškolákom, svoju písanku – nádherne „ručne písanú“ knihu krátkych príbehov, v ktorých niektoré slová sú nahradené piktogramami. Dielo, ktoré vzišlo z úspešného seriálu v časopise Slniečko, zabaví aj poučí, rozvíja fantáziu a učí deti čítať s porozumením. Maľovaná písanka korešponduje so školským rokom a s ročnými obdobiami a je výbornou pomôckou pre…

  • Dušan Mikolaj Medová baba

    Medová baba je súborom siedmich poviedok o nekaždodenných umelcoch tvoriacich a žijúcich v prírodne príťažlivých oblastiach Slovenska. Autorove postavy sa zaujímajú o to, čo je za všednou clonou každodennej skutočnosti. Žijú striedavo v úzkosti o uchovanie hodnôt, v radosti z drobných pôžitkov, rovnocennými partnermi sú im drobné lásky a málo zrozumiteľná smrť.

  • Ľubomír Jankovič Exlibris a supralibros na Slovensku v 16.-19. storočí

    Autor podáva syntézu svojej mnohoročnej výskumnej a dokumentačnej práce na poli knižných značiek v historických knižniciach. Dielo je prvou systematickou prácou svojho druhu na Slovensku. Dokumentuje pozoruhodnú kolekciu najhodnotnejších knižných značiek od počiatku knihy na Slovensku až do konca 19. storočia. Prináša významné podnety pre príbuzné vedné odbory: umenovedu, heraldiku, dejiny knižníc.

  • František Rojček, miroslav Regitko (ilustrácie) Pavúčik na nitke

    Nádherne ilustrovanú knihu riekaniek a veršovaných hádaniek venoval majster súčasnej detskej poézie najmenším bádateľom – predškolákom a najmladším čitateľom. Témy štvorverší, ozvláštnených príznačným rojčekovským humorom a...

  • Miroslav Oleár Pomstitelia z Čorštýna

    Veľkolepou kulisou historickej drámy sú temné, krvavé udalosti z polovice 17. storočia, keď počas povstania Bohdana Chmeľnického Alexander Kostka-Napierski so svojimi druhmi za výdatnej pomoci spišských zbojníkov a ďalšími podivnými aktérmi obsadil Čorštýnsky hrad na juhu Poľska, blízko uhorských hraníc. Prežívame krušné časy plné bezprávia, rozhodujúcu bitku o hrad Čorštýn, okamihy jemnej lásky i tajuplnej zrady.…

  • Peter Mišák Rozprávky z pokladu Pavla Dobšinského

    Poklady v tejto knihe nazhromaždil pred dávnymi rokmi múdry muž Pavol Dobšinský. Je ich veľmi veľa, sám by to nezvládol, a tak do svojej zbierky pridal aj to, čo už pred ním nazbierali iní, ale aj to, čo mu pomáhali zbierať jeho priatelia. Počúvali rozprávky od starých ľudí v chalupách po dedinách na celom Slovensku. Zapisovali ich, aby sa ich krása a múdrosť zachovala aj pre nás. Stovky krásnych príbehov už vyšli v…

  • Ján Beňo Chlapec zo sedla a morský Vasko

    Svojím zrelým, hlboko ľudským posolstvom, zašifrovaným do pätnástich, žánrovo rozmanitých próz nás autor vtiahne do svojho sveta. V črtách, poviedkach a povestiach nahliadneme do sveta zdanlivo obyčajných ľudí, ktorý nás nútia zamyslieť sa nad životom, zaujať vlastný postoj, pouvažovať o zmysle života i súčasnej spoločnosti.

  • Ivan Gašparovič Myslím národne, cítim sociálne

    Ivan Gašparovič predkladá občanom na písme to, čo cíti, na čo myslí, čo zodpovedá jeho charakterovému založeniu. Slávnostne to deklaroval v deň zloženia svojho prezidentského sľubu: „Myslím národne, cítim sociálne.“ Podstatu demokracie autor hľadá a v ústavnej funkcii praktizuje v duchu týchto mravných zásad: z politiky si nemožno urobiť živnosť a zdroj bohatstva, trestuhodná je politika neobmedzenej moci,…

  • Marián Puer Eugen Lazišťan

    Eugena Lazišťana možno považovať za zakladateľskú osobnosť slovenskej fotografickej i filmovej literatúry. Takou osobnosťou sa človek môže stať iba vtedy, ak sa môže oprieť o tri piliere, na ktorých musí byť postavené každé veľké dielo: talent, usilovnosť a srdce. Miroslav Bielik, správca MS

  • Vladimír Dobrucký Veľký spevník najznámejších ľudových piesní

    Prinášame vám výber 175 ľudových a zľudovených piesní, ktoré sú na Slovensku najpopulárnejšie, v dvojhlasnej úprave s akordovými značkami. Ľudová pieseň nás sprevádza celým životom, od detstva, prvých dní v škole, cez oslavy a jubileá, svadby a zábavy, vždy, keď je vhodná príležitosť urobiť si radosť spevom. Často sa však stáva, že si nevieme spomenúť na slová alebo vymyslieť ďalšiu pesničku. Náš spevník je…

  • Zuzana Kuglerová Kliatba kožušníkovej vdovy

    Žilinská spisovateľka historickej prózy približuje históriu tohto regiónu prostredníctvom citlivo vyrozprávaných povesťových príbehov o dávnych časoch, keď sa kováč Melichar oženil s cigánkou Vilmou, ktorá sa v noci premieňala na kobylu, keď prešibaný bača z Diviny prekabátil čerta, keď sa bylinkárka Agáta prestrojila za žobráčku, aby skúšala Žilinčanov, keď kráľ Matej so svojím povestným Čiernym vojskom robil…

  • Ladislav Ťažký Útek z Neresnice

    Bolesťou presiaknutý príbeh človeka, ktorý sa zmieta medzi šťastím a nešťastím, neresťou a hriechom, medzi životom a smrťou až dovtedy, kým nenájde východisko z alkoholovej potopy a nenájde svoju holubicu šťastia. Jeho najväčším nepriateľom je on sám. Ak chce zostať nažive a žiť ako človek, musí poraziť sám seba.

  • Hana Košková Mara medvedia

    Bohato ilustrovaná zbierka povestí stelesňuje mnohoročnú zberateľskú prácu publicistky Hany Koškovej. Námety čerpala z miestnych archívov, obecných kroník, publikovaných prameňov i od autentických rozprávačov. Príbehy o hradných pánoch, chudobných uhliaroch, bosorkách, Turkoch, ale aj o majstroch kachliaroch či kamenároch sa odohrávajú na pozadí krásnej prírody s hlbokými horami, tajomnými jaskyňami, náleziskami…

  • Bohuslav Novotný Slovom a mečom

    Voľné pokračovanie publikácie Svedectvá predkov sa zaoberá osídlením Slovenska v prvom až štvrtom storočí n. l. a dokazuje, že naša krajina už vtedy bola pevnou súčasťou európskeho diania a zároveň styčným miestom rôznych vzájomne sa ovplyvňujúcich kultúr - rímskej, germánskej, dáckej, keltskej. publikácia obsahuje množstvo ilustrácií archeologických nálezov.

  • Štefan Moravčík Venušin Paholok

       Výber z ľúbostnej poézie doplnený ilustráciami Dany Moravčíkovej.

  • Karpatské povesti

    Na potulkách povesťovou mapou tentoraz zájdeme až za hranice Slovenska a prejdeme tisíce kilometrov najrozľahlejším pohorím Európy. Mohutný oblúk Karpát začína už za Dunajom v Dolnom Rakúsku, ako chrbát pravekého jaštera sa vinie územím Slovenska, Ukrajiny, Rumunska, jeho časti zasahujú do Čiech, Poľska, Maďarska. Známy zberateľ povestí nám nachystal vyberanú kolekciu tridsiatich tajomných príbehov z celých Karpát.…

  • Ondrej Sliacky, Peter Uchnár (ilustrácie) Turecká studnička

    Viac ako jeden a pol storočia ohrozoval územia dnešného Slovenska krvavý tieň osmanského polmesiaca. Od pamätnej bitky pri Moháči v roku 1526, keď vojská sultána Sulejmana I. rozdrvili uhorskú armádu, až do oslobodenia...

  • Ladislav Ťažký Slzy neplačú

    Životné príbehy obyčajných ľudí, ľudí, ktorí na svojej životnej púti riešia svoje problémy tak, ako môžu a vládzu. Vychutnajte si rozprávačské umenie majstra v jeho najnovšej zbierke poviedok.

  • Angela Nanetti Priatelia dažďa

    Už šesť mesiacov nepršalo, rybník vysychá a zmorené žabky majú vážny problém. Vari majú opustiť rybník, ktorý je odjakživa ich domovom? A kam sa majú pobrať? Zachránia sa vôbec? Ďalšie úspešné dielo výnimočnej talianskej spisovateľky – príbeh o dobrodružnej ceste žabiek z vysychajúcej kaluže k vodopádu, plný napätia a nečakaných zvratov –je prekrásnou metaforou o odvahe a neohrozenosti, o zúfalstve a strachu, o…

  • Rastislava Stoličná - Mikolajová Slovenský rok

    Kniha s názvom Slovenský rok s podtitulom Receptár na dni sviatočné, všedné a pôstne prináša mimoriadne zaujímavé čítanie o slovenskom zvykosloví. Je členená na jednotlivé obdobia roka a sviatočné cykly. V každej zo štyroch častí sú najskôr opísané ľudové zvyky, ktoré sa s daným obdobím spájali (napr. Veľká noc, pôst, žatva, hody, zabíjačky a pod.), za nimi nasleduje podrobný receptár. Môžeme tu sledovať kolobeh…

  • Jaroslav Chovanec - Viliam S. Hotár Politológia

    Druhé, upravené a doplnené vydanie terminologického a výkladového slovníka Politológia zahŕňa viac ako tisíc hesiel – pojmov a mien, ktoré sú významné vo vzťahu k politike, politológii a ďalším spoločenským vedám. Obsahuje etymológiu pojmov, ich...

  • Peter Lizoň Moja cesta - Z Novosvetskej ulice do Nového sveta

    Jeden z účastníkov slovenskej emigračnej vlny po roku 1968, dnes renomovaný americký architekt prof. Peter Lizoň, držiteľ prestížnych ocenení, je autorom viacerých význačných architektonických diel v rôznych kútoch sveta ateoretických prác v oblasti architektúry. V memoárovej publikácii opisuje svoju pohnutú životnú aj profesionálnu dráhu, štúdiá na Slovensku, emigráciu, zložité začiatky v novom prostredí, zaujímavé…

  • Štefan Moravčík Záhorácke rozprávky

    Čarodej slovných hier zozbieral rozprávky z kraja svojho srdca – rodného Záhoria. Líči ich s osobitým rozprávačským šarmom, vyzbrojený originálnymi záhoráckymi výrazmi a najmä výdatnou dávkou írečitého záhoráckeho humoru. Sú medzi nimi niektoré viac- menej známe (Popelvár najvječí na svjece), ale väčšinu tvoria celkom neznáme príbehy (O ševcovi, co dovédeu dzedzinu na mizinu, O vojákovi a o zuých...). Nezáhoráci…