Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Vydavateľstvo Matice slovenskej (152 kníh )

  • Ondrej Sliacky Divy Slovenska nielen pre deti

    Vlastiveda sa dá napísať aj inak, najmä ak ju píše majster spisovateľ a píše ju so srdcom... Kniha Ondreja Sliackeho je vlastivedou, ktorá sa číta na jeden dúšok. A nájdete v nej celý svet! V Holíči môžete obdivovať tajuplné megality ako zo Stonehenge, v dedinke neďaleko Žiliny objavíte Sixtínsku kaplnku, na Kysuciach sa dotknete kamenných gúľ, ktoré priniesli mimozemšťania, v Liptovskom Mikuláši nájdete muzikanta,…

  • Karpatské povesti

    Na potulkách povesťovou mapou tentoraz zájdeme až za hranice Slovenska a prejdeme tisíce kilometrov najrozľahlejším pohorím Európy. Mohutný oblúk Karpát začína už za Dunajom v Dolnom Rakúsku, ako chrbát pravekého jaštera sa vinie územím Slovenska, Ukrajiny, Rumunska, jeho časti zasahujú do Čiech, Poľska, Maďarska. Známy zberateľ povestí nám nachystal vyberanú kolekciu tridsiatich tajomných príbehov z celých Karpát.…

  • Ondrej Sliacky, Peter Uchnár (ilustrácie) Turecká studnička

    Viac ako jeden a pol storočia ohrozoval územia dnešného Slovenska krvavý tieň osmanského polmesiaca. Od pamätnej bitky pri Moháči v roku 1526, keď vojská sultána Sulejmana I. rozdrvili uhorskú armádu, až do oslobodenia...

  • Ondrej Sliacky Maľovaná písanka

    Majster detskej literatúry ponúka malým zvedavcom, školákom i predškolákom, svoju písanku – nádherne „ručne písanú“ knihu krátkych príbehov, v ktorých niektoré slová sú nahradené piktogramami. Dielo, ktoré vzišlo z úspešného seriálu v časopise Slniečko, zabaví aj poučí, rozvíja fantáziu a učí deti čítať s porozumením. Maľovaná písanka korešponduje so školským rokom a s ročnými obdobiami a je výbornou pomôckou pre…

  • Ladislav Ťažký Slzy neplačú

    Životné príbehy obyčajných ľudí, ľudí, ktorí na svojej životnej púti riešia svoje problémy tak, ako môžu a vládzu. Vychutnajte si rozprávačské umenie majstra v jeho najnovšej zbierke poviedok.

  • Angela Nanetti Priatelia dažďa

    Už šesť mesiacov nepršalo, rybník vysychá a zmorené žabky majú vážny problém. Vari majú opustiť rybník, ktorý je odjakživa ich domovom? A kam sa majú pobrať? Zachránia sa vôbec? Ďalšie úspešné dielo výnimočnej talianskej spisovateľky – príbeh o dobrodružnej ceste žabiek z vysychajúcej kaluže k vodopádu, plný napätia a nečakaných zvratov –je prekrásnou metaforou o odvahe a neohrozenosti, o zúfalstve a strachu, o…

  • Rastislava Stoličná - Mikolajová Slovenský rok

    Kniha s názvom Slovenský rok s podtitulom Receptár na dni sviatočné, všedné a pôstne prináša mimoriadne zaujímavé čítanie o slovenskom zvykosloví. Je členená na jednotlivé obdobia roka a sviatočné cykly. V každej zo štyroch častí sú najskôr opísané ľudové zvyky, ktoré sa s daným obdobím spájali (napr. Veľká noc, pôst, žatva, hody, zabíjačky a pod.), za nimi nasleduje podrobný receptár. Môžeme tu sledovať kolobeh…

  • Jaroslav Chovanec - Viliam S. Hotár Politológia

    Druhé, upravené a doplnené vydanie terminologického a výkladového slovníka Politológia zahŕňa viac ako tisíc hesiel – pojmov a mien, ktoré sú významné vo vzťahu k politike, politológii a ďalším spoločenským vedám. Obsahuje etymológiu pojmov, ich...

  • Angela Nanetti Môj dedko je čerešňa

    Keď som mal štyri roky, mal som štyroch starých rodičov. Dvoch v meste a dvoch na dedine. Tí v meste sa volali Luigi a Antoinetta a boli ako všetci ostatní mestskí ľudia. Na vidieku som mal starých rodičov, ktorí sa nepodobali na nikoho. Volali sa Ottaviano a Teodolinda. Verte mi, nepodobali sa ani na svojich susedov... Takto začína malý Tonino dojímavo vecné rozprávanie o večne zaneprázdnených rodičoch a o…

  • Peter Lizoň Moja cesta - Z Novosvetskej ulice do Nového sveta

    Jeden z účastníkov slovenskej emigračnej vlny po roku 1968, dnes renomovaný americký architekt prof. Peter Lizoň, držiteľ prestížnych ocenení, je autorom viacerých význačných architektonických diel v rôznych kútoch sveta ateoretických prác v oblasti architektúry. V memoárovej publikácii opisuje svoju pohnutú životnú aj profesionálnu dráhu, štúdiá na Slovensku, emigráciu, zložité začiatky v novom prostredí, zaujímavé…

  • Jerguš Ferko Maďarské (seba)klamy

       Viacgeneračná slovenská skúsenosť s Maďarmi a najmä s ich politikmi hovorí, že tomuto spolužitiu treba v záujme pokoja a mieru venovať nadštandardné úsilie... ...a ešte dúfam, že po morálnom vyrovnaní naše národy čaká spoločný návrat do dejín - smerom k minulosti i do budúcnosti.

  • Štefan Moravčík Záhorácke rozprávky

    Čarodej slovných hier zozbieral rozprávky z kraja svojho srdca – rodného Záhoria. Líči ich s osobitým rozprávačským šarmom, vyzbrojený originálnymi záhoráckymi výrazmi a najmä výdatnou dávkou írečitého záhoráckeho humoru. Sú medzi nimi niektoré viac- menej známe (Popelvár najvječí na svjece), ale väčšinu tvoria celkom neznáme príbehy (O ševcovi, co dovédeu dzedzinu na mizinu, O vojákovi a o zuých...). Nezáhoráci…

  • Peter Ševčovič Z kuchyne bohémskej Bratislavy

    Vo voľnom pokračovaní úspešnej knihy Z kuchyne starého Prešporka Vás autor pozýva na prechádzku po Bratislave 20. rokov 20. storočia. Spolu so známymi osobnosťami prvej generácie slovenskej umeleckej bohémy navštívime krčmičky, viechy, stretneme známe bratislavské postavičky a aj veličiny slovenskej kultúry spoznáme inak než z učebníc dejepisu a literatúry. Nazrieme nielen pod pokrievky meštianskej kuchyne,…

  • Ábel Kráľ Pravidlá slovenskej výslovnosti

    Popredný odborník prináša 3. vydanie praktickej jazykovej príručky a obsiahleho slovníka správnej výslovnosti. Dielo by malo byť dennou pomôckou najmä verejne činných osôb, moderátorov, rozhlasových redaktorov, ale i všetkých laických používateľov spisovnej slovenčiny.

  • Štefan Moravčík Veselé potulky po Slovensku

    Tretie, prepracované a doplnené vydanie úspešnej „literárnej vlastivedy“ pestrým mixom majstrovských poetických a i prozaických minidiel predstavuje lokality Slovenska v abecednom poradí od Abramovej až po Žilinu. Texty dopĺňa a dotvára vynikajúci ilustračný sprievod Martina Kellenbergera. Deti nájdu v knihe množstvo podnetného poznávacieho materiálu, ktorý sa dá výborne využiť aj pri školskom vyučovaní (vlastiveda,…

  • Viliam Apfel Za oponou času

    Najnovšia kniha známeho slovenského spisovateľa literatúry faktu prináša dvadsať príbehov o ženách z našej histórie, ktoré sú zahalené tajomstvom. Autor poodkrýva oponu času a poodhaľuje nám strhujúce osudy výnimočných žien: svätice Margity, dcéry...

  • Dana Podracká Jazyky z draka

    Mytológia slovenských rozprávok začína odvolávkou na orientálnu, ale celosvetovú slávnu Šeherezádu. Autorka tým predovšetkým pripomína čosi notoricky známe i notoricky dedičné. Objemná kniha poetky a esejistky je v tomto smere objavná a záslužná. Je nielen holdom jednému z najúžasnejších zázrakov slovenskej písomnosti, ale aj vášnivou a zasvätenou vykladačkou tohto zázraku. Pri čítaní Podrackej výkladov si nevdojak…

  • Agneša Gundová-Jergová Putovanie za dotykom

    Putovanie za dotykom je zbierkou reportáží z krajanských časopisov, ktorá po prvý raz vyšla v Dobrej knihe v Kanade v roku 1992. Po desiatich rokoch sa teraz tieto čarovné ľudské dotyky v druhom, doplnenom vydaní po prvý raz dotkli autorkinej rodnej zeme.

  • Marián Grupač Ján Stacho / Jazyk ako obraz

    Publikácia prináša komplexne a organicky spracovaný materiál o poetickej tvorbe básnika Jána Stacha v reláciách vytýčenej témy. Obsahuje známe životopisné údaje doplnené faktami s viacerých relevantných zdrojov, ktoré doposiaľ v komplexnom celku takto zaradené či inak spracované neboli. Dopĺňajú tak celostný a prirodzený obraz výnimočného tvorcu, umelca a človeka v kontexte jeho tvorby, ale takisto i v súvzťažnosti…

  • Jozef Cíger Hronský Zobrané spisy zväzok VIII

    Ďalší, v poradí ôsmy zväzok Zobraných spisov J. C. Hronského prináša román „Svet na trasovisku“. Svet na trasovisku – autor sa v románe kriticky vracia k vojnovým udalostiam a k Slovenskému národnému povstaniu. Dominuje téma násilia a utrpenia, ktorá vyplýva z neschopnosti komunikovať – jedna z podstatných tém literatúry 20. storočia

  • Jozef Pavlovič Rozprávkam je do spevu

    Známy autor literatúry pre deti a majster slova sa tentoraz pohral s niekoľkými známymi ľudovými a zľudovelými piesňami a zábavnou formou podáva ich zaujímavé príbehy. Dozvieme sa, ako vznikla pieseň Tichá noc, svätá noc, ako to bolo V orešanskom kostolíčku, čo sa viaže k piesni Drietomskou dolinou a veľa iných zaujímavostí. Bohato ilustrované, doplnené prepisom piesní aj notovým záznamom.

  • Peter Cabadaj Literárny slovenský exil

       Neveľké, informačne nasýtené dielo mapuje slovenský literárny exil v rokoch 1939-1990 v podobe encyklopedického prehľadu... Literárny exil je tu chápaný čo najširšie, autor predstavuje exulantov na poliach poézie, prózy, drámy, esejistiky, tvorby pre deti a mládež, literatúry faktu, umeleckého prekladu, literárnej vedy a histórie, ale aj v oblasti slavistiky a jazykovedy. Všetky informácie sú spracované…

  • Jozef Ondrej Markuš Mojžiš a desatoro

    Mojžiš - muž, ktorý bol od samého Boha povolaný vytvoriť náboženstvo spasenia. Mojžišove životné príbehy a posolstvá majú svoj nadčasový zmysel a význam. Sú zamerané na cesty a vlastnosti izraelského národa pred mnohými storočiami, ale veľa hovoria aj o cestách a vlastnostiach nášho slovenského národa v súčasnom období.

  • Štefan Moravčík, Danuša Dragulová-Faktorová (Kalam)búrske oriešky

    Farebná hravá knižka zavedie mladého čitateľa do sveta majstrovských kúskov najlepších slovenských básnikov – Ľubomíra Feldeka, Milana Ferka, Tomáša Janovica, Daniela Heviera a ďalších. Knižka ukazuje, akými všakovakými spôsobmi sa dá vytvoriť báseň. Je v nej obrovské množstvo básnických výmyslov, žonglovačiek, hier, hádaniek a slovných hračiek.