Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

VEDA (762 kníh )

  • Jozef Sivák La notion de metaphysique chez Husserl FR

    Jozef Sivák, né en 1945. Etudes de philosophie aux universités de Bratislava, Rennes, Paris et de Cologne. Anc. chercheur au CNRS. Aujourd'hui chercheur à l'Académie slovaque des Sciences. A publié, outre de nombreux articles, Husserl et Merleau-Ponty. Comparaison de deux techniques phénoménologiques, Bratislava, 1996 (en slovaque) ; a traduit en slovaque Temps et récit II de Paul Ricœur (Bratislava 2004, 2ème Ed.…

  • Laco Novomeský kultúrny politik, politik v kultúre

    Mnohostranne orientovaná osobnosť Ladislava Novomeského, jeho európsky rozmer, aktuálny aj dnes v období európskej integrácie, nás viedli k tomu, aby sme využili historickú príležitosť, storočnice od narodenia tohto básnika, publicitu, politického a kultúrneho činiteľa a pripomenuli si jeho významné postavenie vo vývoji našej spoločnosti minulého storočia... Miroslav Pekník, Eleonóra Petrovičová

  • Marina Čarnogurská Lao c' a proces vzniku Tao Te Ťingu

    V prvej časti predkladanej monografie sa sinologička Marina Čarnogurská venuje výskumu myšlienkového vývoja i štylistickým a textologickým premenám písomných záznamov Lao c´ových filozofických predstáv o základnej energii bytia Te a Jej Ceste Tao.

  • Marina Čarnogurská Lao c' a proces vzniku Tao Te Ťingu 2

    Druhý diel – pokračovanie – knihy Lao c’ a proces vzniku Tao Te ťingu od známej sinologičky Mariny Čarnogurskej, o jeho chanskej redakčnej, cenzorskej a ideologickej úprave, ktorá postupne vyústila do dnešného oficiálneho Lao c’ovho spisu, známeho už ako Taote ťing. Preto sa hneď začína 5. kapitolou. V nej, ako aj v ďalších kapitolách autorka porovnáva kópie od iných vykladačov s originálom a vyznačuje nielen…

  • Ladislav Milan Lavíny v horstvách Slovenska

    Originálna práca významného slovenského odborníka Ladislava Milana, v ktorej sa vlastné výsledky výskumu vhodne dopĺňajú poznatkami z literatúry. Monografia vypĺňa voľný priestor, pretože ide o novú, doteraz komplexne nespracovanú problematiku lavín. Autor do monografie zahrnul kapitoly: vznik lavín, opis a vlastnosti lavín, prevencia a ochrana, protilavínová obrana a záchrana, prehľad významných lavínových…

  • Ján Jankovič Legenda o grófovi Zrínskom I.

    Legenda potrebuje legendárnu postavu – hrdinu, hrdina sa nezaobíde bez nepriateľa. Odveké a tradične dobré slovensko-chorvátske vzťahy spočívajú na pevných základoch genetickej príbuznosti, blízkosti jazykov, na spoločenských osudoch a vzájomných sympatiách. V ich základoch je niekoľko kameňov, ktoré symbolizujú a personifikujú ich silu a význam – jedným z nich je legendárny gróf Mikuláš (Nikola) Šubič Zrínsky (1508…

  • Štefan Luby Legendy a inšpirácie

    Knižkou Legendy a inšpirácie autor nadväzuje voľne na sériu Moji intelektuáli a spláca svoj dlh niektorým, dnes už legendárnym osobnostiam, ako sú ortopéd Ján Červeňanský alebo český chemik Otto Wichterle. So svojimi obľúbenými literátmi Plíniom MI., Georgom Christophom Lichtenbergom a Bernardom Bolzanom vedie virtuálne rozhovory, z ktorých vyplýva, že človek dosiahol od čias starého Ríma mimoriadny technický pokrok…

  • Anna Falisová Lekári na Slovensku do roku 2000

    Predkladaná práca je venovaná problematike lekárskeho stavu na Slovensku do roku 2000 a je zložená z dvoch častí. Prvá časť obsahuje stručný pohľad na vývoj vzdelávania lekárov a na sociálny status lekárov v minulosti. Je snahou o stručné priblíženie a vyzdvihnutie najdôležitejších medzníkov v súvislosti s prípravou a pôsobením lekárov na našom území. Anna Falisová

  • Július Rajčáni, Fedor Čiampor Lekárska virológia

    Vírusy napriek svojej relatívne jednoduchej skladbe existujú v mnohorakých formách a využívajú najrozličnejšie stratégie na svoje prežitie a rozmnožovanie v infikovaných bunkách. Niektoré vírusy sú pre svojho hostiteľa veľmi nebezpečné a spôsobujú rôzne ochorenia, iné v ňom pretrvávajú v skrytej forme bez vonkajších symptómov. V rukách človeka môžu vírusy fungovať aj ako účinné nástroje na prenos terapeutických…

  • Dorota Pospíšilová, Rastislav Šimora Lesný vinič Vitis vinifera ssp. silvestris Gmelin a jeho výskyt na Slovensku

    Monografia pojednáva o málo známej rastline lužných lesov, ktorá je prarodičom všetkých pestovaných ušľachtilých odrôd viniča na svete. V úvodných kapitolách sa dozvedáme o jej taxonomickom zatriedení...

  • Lesy Belianskych Tatier

    Monografia ponúka komplexné hodnotenie lesných spoločenstiev Belianskych Tatier. Jej aktuálnosť súvisí najmä s tým, že záujmové územie patrí zo strany ochrany prírody medzi najhodnotnejšie územia na Slovensku. Lesné spoločenstvá daného územia vo väčšine prípadov predstavujú zachované ekosystémy s pôvodným drevinovým zložením a jemu zodpovedajúcou floristickou skladbou, pričom relatívne malé územie sa vyznačuje…

  • Slavomír Ondrejovič, Matej Považaj Lexicographica '99

    Súbor štúdií na počesť PhDr. Kláry Buzássyovej, CSc., je zároveň zborníkom príspevkov z vedeckej konferencie Lexicographica '99 (Budmerice 28. - 29. októbra 1999), ktorú organizačne pripravil Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied v spolupráci so Slovenskou jazykovednou spoločnosťou pri SAV a s Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a s jeho finančným prispením.

  • Katarína Reiterová Líška, šíriteľ nebezpečného ochorenia – alveolárnej echinokokózy

    Publikácia oslovuje širšiu parazitologickú obec lekárov pracujúcich v oblasti infektológie, cestovnej medicíny, chirurgie, lekárskej parazitológie, ako aj praktických veterinárnych lekárov, diagnostickych pracovnikov, študentov humánnej a veterinárnej medicíny, ale aj poľovníkov, chovateľov a širokú verejnosť.

  • Oskár Čepan Literárnoteoretické state zv. 4

    Oskár Čepan (1925 - 1992), literárny vedec, výtvarný a...

  • Dalimír Literatúra faktu Jozefa Leikerta

    Po publikácii Básnický svet Jozefa Leikerta (VEDA, 2017) ponúka jej autor, filozof a literárny vedec Dalimír Hajko, ďalší pohľad na mnohostrannú činnosť a tvorbu...

  • Pavol Winczer Literatúra v hľadaní čitateľa

    Predložená práca vidí základné motivácie čítania príbehov v potrebe po životnom poznaní, po kompenzácii životných neúspechov a v potrebe po rozptýlení a zábave, ktoré najlepšie plní rudimentárna epika s výraznými postavami. Najvyspelejšia časť modernej prózy zodpovedajúca zložitým historickým skúsenostiam nášho storočia a úrovni vedecko i filozofického poznania človeka i spoločnosti sa však rozchádza s týmito…

  • Ľubomír Ďurovič, Slavomír Ondrejovič, Eugen Jóna Ludevít Štúr - Nauka reči slovenskej I., II.

    Komplet dvoch kníh:Ludevít Štúr - Nauka reči slovenskej I. - Nauka reči slovenskej vistavená od Ludevíta ŠtúraLudevít Štúr - Nauka reči slovenskej II. - Komentáre, bibliografia Ide o jedno zo základných diel našej histórie.

  • Eugen Jóna, Ľubomír Ďurovič, Slavomír Ondrejovič Ludevít Štúr - Nauka reči slovenskej II.

    Komentované vydanie Nauky reči slovenskej Ľudovíta Štúra vydávame pri niekoľkonásobnom výročí tvorcu nášho dnešného spisovného jazyka a výročia jeho kodifikačného aktu. Týmto dielom, ktoré vychádza znova po 16 rokoch od svojho vzniku, keď sa po prvýkrát objavilo ako vstupný zväzok spisov Tatrína, pripomíname si aj výročie skonu Ľudovíta Štúra, ktoré sa udialo práve pred 150 rokmi... Ľubomír Ďurovič, Slavomír…

  • Ľudovít Novák

    Tento zborník obsahuje prednášky, ktoré odzneli na sympóziu s názvom Akademik Ľudovít Novák - tvorca modernej slovenskej jazykovedy a zakladateľ Slovenskej akadémie vied a umení konanom 25. septembra 2008 v Bratislave pri príležitosti 100. výročia narodenia prof. PhDr. Ľudovíta Nováka DrSc., akademika SAV. V odbornej časti sa prednášatelia zaoberali dielom i životnými osudmi, ale aj dobou prof. Ľudovíta Nováka.

  • Slavomír Ondrejovič Ľudovít Štúr a reč slovenská

    13. a 14. júna 2006 usporiadal Jazykovedný ústava Ľudovíta Štúra SAV spolu s Univerzitnou knižnicou v Bratislave, Literárnym informačným centrom a Slovenskou jazykovednou spoločnosťou pri SAV jazykovednú konferenciu venovanú Ľudovítovi Štúrovi. V roku 2006 sme si pripomenuli dvojnásobné výročie tvorcu nášho dnešného spisovného jazyka, lebo uplynulo práve 160 rokov od vydania jeho kodifikačných diel Nauka reči…

  • Michal Kováč Lunisolárne cykly a mozgové porážky

    Cerebrovaskulárne ochorenie ako príčina smrti sú v poradí hneď za ochoreniami srdca a rakovinou. Stúpa morbidita na tieto ochorenia a s ňou i počet ľudí vyradených z práce, často trvalo invalidizovaných a závislých od rodiny a spoločnosti. Hľadajú sa preto nové príčinné súvislosti, ktorých odstránením by bolo možné znížiť frekvenciu ich výskytu alebo zabrániť následkom... Michal Kováč

  • Štefan Markuš Maďari pod lupou

    Štefan Markuš ako slovenský veľvyslanec v Maďarsku spoznával súčasné Maďarsko aj jeho dejiny, ktoré sú veľmi úzko popretkávané so slovenskou históriou. Maďari a Slováci mali až do roku 1918 spoločné štátne dejiny. Slovenský veľvyslanec zistil, že súčasná maďarská spoločnosť je hlboko poznačená históriou a že sa s týmto dedičstvom ustavične borí. A nie vždy s úspechom. Dejiny majú v Maďarsku veľký kredit. Venuje sa…