VEDA (762 kníh )
-
Kontinuita a diskontinuita vývinového procesu poézie, prózy a drámy
Kontinuita a diskontinuita vývinového procesu poézie, prózy a drámy
-
Peter Šoltés, László Vörös Korupcia
Predkladaná kolektívna monografia sa sústreďuje na bádateľský doteraz nie príliš frekventovaný jav – korupciu v uhorskej a slovenskej štátnej správe, parlamentných a župných voľbách a celkovo vo verejnom priestore. Autorský kolektív tu mapuje modely a premeny korupčného chovania s dôrazom na ich sociálnu a kultúrnu podmienenosť. Ako ukazujú sondy do problému v časovom rozmedzí 18. - 21. storočia, bola uhorská a…
-
Mikós, Izakovičová Krajina ako geosystém
Predkladaná publikácia organicky nadväzuje na publikáciu Izakovičová, Z, Miklós, L., Drdoš, J., 1997: Krajinnoekologické podmienky trvalo udržateľného rozvoja, ktorá vyšla nedávno vo VEDE, vydavatetstve SAV, v rovnakej sérii. Vznikla takisto v rámci riešenia vedeckého grantového projektu Ekologické indikátory trvalo udržatel'ného rozvoja. Rozvíja vedecké chápanie základného objektu predchádzajúcej publikácie, ako aj…
-
Ján Feranec, Ján Oťaheľ Krajinná pokrývka Slovenska
Kniha predstavuje fyzický stav súčasnej krajiny, reprezentovaný prírodnými, ako aj človekom modifikovanými a vytvorenými objektmi. Zároveň je veľmi dobrým indikátorom súčasného využitia krajiny.
-
Ján Feranec, Ján Oťaheľ, Monika Kopecká, Jozef Nováček, Róbert Pazúr Krajinná pokrývka Slovenska a jej zmeny v období 1990 – 2012
Monografia je výsledkom dlhoročnej spolupráce Geografického ústavu SAV na celoeurópskych projektoch CORINE land cover (CLC). Jej cieľom je priblížiť metódy identifikácie, analýzy a...
-
Tatiana Hrnčiarová Krajinnoekologické podmienky rozvoja Bratislavy
Práca sa zaoberá štúdiom vzťahov medzi prvkami prvotnej, druhotnej a terciárnej krajinnej štruktúry v urbánnych ekosystémoch, klasifikuje hlavné environmentálne problémy, krajinno-ekologickú významnosť územia a stanovuje limity jeho rozvoja.
-
Zita Izakovičová Krajinnoekologicky optimálne priestorové a funkčné využitie územia Biosférickej rezervácie Tatry
Publikácia novým komplexným integrovaným prístupom rieši problematiku udržateľného využívania horskej a podhorskej krajiny Tatier, problematiku vysoko aktuálnu a atraktívnu nielen vďaka samotnému územiu Tatier, ale aj v dôsledku novovzniknutej situácie po veternej kalamite v novembri 2004.Je všeobecne známe, že pokrok v akejkoľvek oblasti ľudských aktivít nie je možný bez myšlienky, bez intelektuálneho impulzu a v…
-
Marta Dobrovodská Krajinnoekologický výskum historickej poľnohospodárskej krajiny v obciach Liptovská Teplička, Osturňa a Malá Franková
Publikácia sa snaží čo najkomplexnejším prístupom zhodnotiť vzťah človeka a krajiny v modelových územiach tradičného poľnohospodárstva v troch výnimočných obciach Slovenska – v nízkotatranskej obci Liptovská Teplička a zamagurských obciach Osturňa a Malá Franková. Ich krajina je charakteristická vysoko diverznou, doposiaľ čiastočne zachovanou mozaikovitou štruktúrou, ktorá vznikla v období pred kolektivizáciou…
-
Dušan Kováč, Fedor Mikovič, Juraj Slota Kráľova studňa -Veľká Fatra
Povesť hovorí, že pod vrcholom Krížnej hole, na rozhraní troch panstiev, sa stretli pastieri oviec. Jeden prichádzal zo Zvolenskej, druhý z Turčianskej a tretí z Liptovskej stolice. Slnko pálilo, a tak bolo treba ovce napojiť. A tu nastal spor o to, ktorému panstvu patrí prameň. V zápale hádky ich zrazu niekto oslovil. Bol to sám kráľ Matej Korvín, ktorý sa vracal z poľovačky: Kvôli čomuže sa sporíte? – pýta sa.…
-
Darina Čabalová Krása kameňa v živote človeka
Publikácia Krása kameňa v živote človeka bola napísaná so snahou zdôrazniť dôležitosť kameňa. Z historického hľadiska bolo najdôležitejšou funkciou kameňa jeho použitie na stavebné účely. Spočiatku sa zhotovovali objekty potrebné pre človeka alebo danú spoločnosť, ktoré mali praktické poslanie. Použitie kameňa bolo funkčné. V určitom štádiu spoločenského vývoja človek začal okrem funkčnosti kameňa sledovať aj…
-
Krátky slovník slovenského jazyka
Krátky slovník slovenského jazyka je typom výkladového slovníka, určeného pre širokú verejnosť. Obsahuje viac ako 60 000 slov, pričom zachytáva jadro slovnej zásoby s protiváhou jej okrajových oblastí, ako sú niektoré nové slová, zastarávajúce, knižné slová, ale aj hovorové a nespisovné výrazy.
-
Gabriela Lubelcová Kriminalita ako spoločenský fenomén
To, čo profiluje predkladanú prácu, je jej sociologický rozmer. Ponúka sociologický spôsob interpretácie kriminality ako spoločenského javu a do odborného prostredia na Slovensku sa snaží sprostredkovať bohatstvo a interpretačný potenciál sociologických teórií, pokúšajúcich sa hľadať rozhodujúce faktory a mechanizmy podmienenosti kriminálneho (alebo širšie deviantného) správania ako modality sociálneho správania…
-
Marína Zavacká Kto žije za ostnatým drôtom?
Jednou zo základných čŕt práce je snaha ukotviť - alebo konfrontovať - všeobecné tézy o fungovaní propagandy v konkrétnom referenčnom prostredí (Slovensko rokov 1956 - 1962). Ideologickými mantinelmi, v ktorých sa overované teoretické tvrdenia pohybujú, sú viera v absolútnu funkčnosť propagandistických zámerov a viera v násilím podrobené masy, ktoré v poslušnosti drží jedine existenčný strach a nemožnosť úniku. Tézy…
-
Jana Sivičeková Kubánska revolúcia
„Aj v súčasnosti, po viac ako 65 rokoch, je nepochybné, že revolučné udalosti na Kube významne ovplyvnili nielen novodobé dejiny tohto ostrovného štátu, ale aj celú oblasť Latinskej Ameriky. Generácia revolucionárov na čele s Fidelom Castrom a Che Guevarom dokázala nadviazať na myšlienky José Martího a získať pre Kubu národnú slobodu a štátnu suverenitu. Hoci sa v uplynulých desaťročiach pozornosť nášho čitateľa…
-
Rastislava Stoličná-Mikolajová Kuchyňa našich predkov
Práca Kuchyňa našich predkov prezentuje i časť ľudovej terminológie súvisiacej s danou problematikou. Kniha obsahuje aj Receptár jedál a nápojov, ktorý dopĺňa prvú časť konkrétnym materiálom. Z neho sa dá vytvoriť predstava o tradičnej ľudovej strave, ktorá sa pokladá za základ našej národnej kuchyne.
-
Viera Hlavová Kulak - Triedny nepriateľ
PhDr. Viera Hlavová, CSc. (1951), je vedecká pracovníčka Historického ústavu SAV v Bratislave. Zaoberá sa novodobými dejinami Slovenska s dôrazom na obdobie po 2. svetovej vojne a na agrárny vývoj na slovenskom vidieku v 50. rokoch 20. storočia. Je spoluautorkou práce Kapitoly z dejín sociálnodemokratického hnutia na Slovvensku (1996), publikácie Zločiny komunizmu na Slovensku 1948-1989, 1. zv. (2001) a…
-
Katarína Nováková Kulinárna kultúra regiónov Slovenska
Kniha prináša etnologický pohľad na fenomén tradičnej regionálnej výživy obyvateľstva Slovenska. K jej napísaniu autorky inšpiroval fakt, že kulinárna kultúra je v súčasných humanitných disciplínach považovaná za fenomén, ktorý patrí k najstabilnejším a najvýraznejším identifikačným faktorom ľudských spoločenstiev.
-
Vlasta Jaksicsová Kultúra v dejinách
Vlasta Jaksicsová podáva zasvätený obraz ambícií, úspechov, ale aj neúspechov a trpkých zlyhaní slovenských vzdelancov, tvorcov našej modernej kultúry v prvej polovici 20. storočia vďaka tomu, že ich pôsobenie skúma v širších spoločenských súvislostiach tej doby. Aj preto je kniha V. Jaksicsovej zaujímavým, inšpirujúcim dielom. Milan ZemnkoKniha Vlasty Jaksicsovej so svojimi interdisciplinárnymi prístupmi prináša…
-
Matej Považaj Kvantita v spisovnej slovenčine a v slovenských nárečiach
V materiáloch z konferencie (Budmerice 2001) sa riešia špecifické problémy historicko-synchronických, morfologických a derivačných signálov kvantity v slovenčine, morfematickej podmienenosti rytmického krátenia, regulácie kvantity slova, dynamiky kvantity v spisovnej slovenčine, uplatňovania kvantity v hovorených prejavoch, uplatňovania pravidla o rytmickom krátení a kvantitatívnych alternácií a kvantity v…
-
Peter Mikuš, Juraj Piešťanský, Svetlana Dokupilová Kvapalinová chromatografia, hmotnostná spektrometria
Kvapalinová chromatografia v súčasnosti predstavuje nenahraditeľný a takmer univerzálny analytický nástroj na riešenie aktuálnych úloh farmaceutického a biomedicínskeho výzkumu...
-
Helena Růžičková, Henrik Kalivoda Kvetnaté lúky
Práca populárnym spôsobom poskytuje rozsiahle poznatky o osobitej flóre a faune trvalých trávnych porastov Slovenska. Jej cieľom je ukázať širšej pospolitosti nielen botanikov, zoológov, ochrancov, ale aj milovníkov vidieka, rovnako ako poľnohospodárom význam, nepriaznivý stav a možnosti opatrení na zachovanie druhovo bohatých lúk pre súčasné a budúce generácie.