Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Spolok Slovákov v Poľsku (29 kníh )

  • Milica Majeriková Almanach XIII - Slováci v Poľsku

    V trinástom čísle Almanachu Slováci v Poľsku nájdete štúdie a články, ktoré prinášajú výsledky najnovších vedeckých výskumov mladej nastupujúcej generácie slovenských historikov i renomovaných autorov a v nejednom prípade i nové pohľady na nimi prezentovanú problematiku, ktorá zahŕňa široké časové obdobie a najrôznejšie témy, vrátane dodnes málo prebádaných či vôbec neprebádaných tém z dejín Spiša a Oravy. Okrem…

  • Almanach XIV - Slováci v Poľsku

    V rukách práve držíte štrnáste vydanie Almanachu Slováci v Poľsku, v ktorom nájdete štúdie renomovaných odborníkov zaoberajúcich sa problematikou severného Spiša a hornej Oravy, ktorá je bytostne spojená s otázkou Slovákov v Poľsku. Dozviete sa o náboženských pomeroch v hornooravskej obci Čimhová v novoveku, zaujímavé informácie z tzv. plebiscitného obdobia, o zabratí spišskej obce Lesnica Poľskom, vývoji cirkevnej…

  • Almanach XV - Slováci v Poľsku

    Almanach Slováci v Poľsku sa počas svojej už vyše dvadsaťročnej existencie stal dôležitou studnicou poznania minulosti i súčasného života slovenskej komunity v Poľsku. Jubilejné, pätnáste číslo opätovne prináša odborné štúdie, články, recenziu, krátky prozaický útvar i krátke anotácie z oblasti histórie, pedagogiky, vydavateľskej činnosti, etnografie, ľudovej slovesnosti, či súčasného života slovenskej menšiny v…

  • Atlas ľudovej kultúry Slovákov v Poľsku

    Atlas ľudovej kultúry Slovákov v Poľsku je výsledkom spolupráce Ústavu etnológie SAV a Spolku Slovákov v Poľsku. Terénny výskum pre potreby atlasu sa začal v októbri 1997 a bol ukončený v máji 1999. Uskutočnil sa v jedenástich vybraných lokalitách so slovenským obyvateľstvom. Pomocou trojzväzkového Dotazníka EAS, ktorý obsahuje 170 tematických okruhov otázok, sa podarilo zhromaždiť dostatok potrebného dokumentačného…

  • Ľubica Hudáková, Jozef Hudec Egypt and Austria IX EN

    Po Napoleonovom vpáde do Egypta (1798) sa Európania začali viac zaujímať o krajiny Orientu. Cestovali do Egypta, Sudánu či Palestíny a písali z ciest reportáže a cestopisy. Nadšenie pre starý Egypt viedlo až k egyptománii - západné elity začali zbierať faraónske pamiatky a napodobovať staroegyptské motívy. Dnešné stredoeurópske krajiny, či ich časti, patrili v 19. storočí do imperiálneho Rakúska (Rakúsko-Uhorska).…

  • Milan Petkanič Filozofia vášne Sørena Kierkegaarda

    Autor knihy Milan Petkanič si zvolil k výkladu diela dánskeho filozofa a náboženského mysliteľa 19. st. Sørena Kierkegaarda nesporne zaujímavé a originálne interpretačné hľadisko – vášeň, pričom si zaumienil preukázať jej kľúčový význam v celku jeho tvorby. V knihe spolu s Kierkegaardom poukazuje na dôležitosť vášne pre to, čo znamená byť ľudskou bytosťou, resp. pre to, čo znamená autenticky existovať, „byť v…

  • Ján Lach Goralské rozprávky z Malej Frankovej

    Na Zamagurí sa veru odohrávajú všakovaké príbehy. V potokoch prebývajú strapaté boginky, ktoré kradnú ľuďom deti, v lese stráži rovnováhu divoký čierny žrebec Duch lesa, po búrke navštevuje ľudí nevyspytateľný Planetník a potrebujúcim svoje poklady rozdáva malý škriatok Pienčibroda. Neveríte? Tak otvorte túto rozprávkovú knižku a ponorte sa do bájneho sveta Goralov, jednoduchých ľudí žijúcich v spätosti s horami,…

  • Peter Mičko Hospodárska politika Slovenského štátu

    Kapitoly z hospodárskych dejín Slovenska v rokoch 1938 - 1945.

  • Jozef Šimončič, Katarína Karabová Kanonické vizitácie Dunajeckého dekanátu v Spišskom biskupstve z roku 1832

    Districtus Dunaveczensis, situovaný na území Spišského Zamaguria, bol jedným z 13 dekanátov Spišskej diecézy. Na území celej Spišskej diecézy žilo v roku vizitácie spišského ordinára ThDr. Jozefa Bélika: 219279 katolíkov, 75473 protestantov a 4996 Židov.Dunajecký dekanát pozostávajúci z 18 spišsko-zamagurských farností obývalo v tom čase 18996 katolíkov, 284 protestantov a 393 Židov. V roku 1872 vtedajší spišský…

  • Krajanský spevník

    Spevník je výsledkom práce členov Spolku Slovákov v Poľsku, ktorí zozbierali slovenské pesničky, ktoré sa spievajú v prostredí krajanov žijúcich v Poľsku. Zozbieral Jozef Bednarčík za spolupráce Žofie Bogačíkovej, Anny Krištofekovej, Márie Surmovej a Anny Krištofekovej.

  • Rastislav Kožiak, Jaroslav Nemeš Kresťanstvo v časoch Sv. Vojtecha

    Zborník štúdii, cieľom ktorého je predstaviť slovenskému čitateľovi na pozadí činnosti sv. Vojtech, tejto významnej historickej postavy stredoeurópskych dejín, širšie politické a duchovné súvislosti, ktoré utvárali podobu strednej Európy ma prelome prvého tisícročia.

  • Zdena Krišková Kultúrne dedičstvo

    Predkladaná monografia sleduje hmotné dedičstvo v pamäťových inštitúciách. Úvodná časť monografie je orientovaná na východiskové charakteristiky a súvisiace pojmy v kontexte kultúrneho dedičstva v jeho kultúrnoidentifikačných väzbách. Problematika ochrany a udržateľnosti kultúrneho dedičstva je už dlhodobo súčasťou odborných diskusií aj na medzinárodnej úrovni, ktorých výsledkom je formovanie viacerých inštitúcií a…

  • Dagmar Inštitorisová Labirynty Karola Horáka - twórcy teatralnego i literata

    V poľskom preklade Tatjany Wojciechowskej vyšla vo vydavateľstve Towarzystwo Słowaków w Polsce monografia slovenskej teatrologičky Dagmar Inštitorisovej Labirynty Karola Horáka - twórcy teatralnego i literata. Monografia Labyrinty divadelníka...

  • Peter Mičko, Ľudovít Hallon Lesk a tiene hospodárskeho rozvoja Slovenska v rokoch 1939 – 1941

    Práve monografia Lesk a tiene hospodárskeho rozvoja Slovenska v rokoch 1939 – 1941, zaoberajúca sa širším zhodnotením slovenského hospodárstva v rokoch 1938 – 1941 sa sčasti snaží o vyplnenie tohto prázdneho miesta v slovenskej historiografii. Cieľom publikácie je priblížiť problematiku rozvoja a následnej existencie slovenského hospodárstva od vyhlásenia autonómie Slovenska – s hlavným dôrazom na obdobie od vzniku…

  • Vassula Rydén Nebo existuje ale aj peklo

    Stratili sme našu morálnu bezúhonnosť? Môžeme obnoviť náš kontakt s Bohom? Je svet, ako ho poznáme, v ohrození? Vstupujeme do konca časov? Toto sú opakujúce sa otázky mnohých ľudí, keď vidia, ako sa svet tacká z jednej krízy do....

  • Nepokojná hranica

    Zborník z medzinárodnej vedeckej konferencie Slovensko-poľské vzťahy v rokoch 1937 - 1947 uskutočnenej 3. októbra 2009 v Spišskej Belej.Zborník Nepokojná hranica zachytáva obdobie, ktoré je isto jedným z najťažších a najnáročnejších období slovensko-poľských vzťahov. Ide o dejinný úsek od Mníchovského diktátu, rozpadu Československa, prvej Slovenskej republiky, druhej svetovej vojny ale i obdobia retrvávajúceho…

  • Karol Dučák O márnotratnom otcovi

    Útla knižka pre deti, rodičov a ich starých rodičov. Knižku ilustrovali žiaci Základnej umeleckej školy na ulici A. Dubčeka vo Vranove nad Topľou.

  • Anton Hruboň, Juraj Krištofík Partizáni a Slovensko

    Publikácia Partizáni a Slovensko vstupuje na knižný trh v „predvečer“ 70. výročia Slovenského národného povstania ako pokus o hodnotný príspevok k dejinám integrálnej súčasti domácej rezistencie v rokoch druhej svetovej vojny a jej reziduám po roku 1945. Kolektív trinástich autorov z rôznych vedeckovýskumných inštitúcií si uvedomuje, že téma predstavuje v súčasnom historickom diskurze „osie hniezdo“, no svojimi…

  • Pavol Matula Rozdelené Kysuce

    Kysuce – severozápadný región Slovenska hraničiaci s dvoma štátmi. Na západe s Českou republikou a na severe s Poľskom. Pomenovanie dostal podľa rieky Kysuca, ktorá je prítokom Váhu. Kraj je ohraničený pohoriami lemovanými riekami. Na západe sú to Javorníky, na severe Moravsko-sliezske Beskydy, na východe Kysucké Beskydy s najvyšším vrcholom a zároveň symbolom Kysúc – Veľkou Račou. Časť južného územia pokrýva…

  • Martin Homza, Stanisław A. Sroka Štúdie z dejín stredovekého Spiša

    Práca je výsledkom vedeckej prace dvoch historikov – medievalistov, Slováka a Poliaka, ktorí v nej uverejnili viaceré skice venované otázke výskumu dejín Spiša.

  • Tajné dejiny hornej Oravy

    Tajné dejiny hornej Oravy… Názov, ktorý znie veľmi tajomne, ale v skutočnosti jeho odhalenie je veľmi prozaické. V súčasných publikáciách týkajúcich sa hornej Oravy, ktoré vychádzajú takmer výlučne v poľskej réžii, totiž nenájdete často ani elementárne zmienky o určitých úsekoch dejín tejto oblasti. Nenájdete v nich ani marginálne poznámky o tom, že Orava bola súčasťou štátneho útvaru našich slovenských predkov…