Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Múzeum SNP (42 kníh )

  • Marek Syrný 1946 - rok po vojne

    Kolektívna monografia slovenských, českých, poľských, maďarských a ruských historikov prináša 30 kapitol venovaných prvému povojnovému roku na Slovensku v kontexte európskeho (najmä stredoeurópskeho) vývoja. Okrem vykreslenia všeobecnej politicko-spoločenskej situácie v Európe je viacero príspevkov zameraných na bázové fenomény roku 1946, najmä na osudové parlamentné voľby či na prebiehajúce povojnové súdenie…

  • Stanislav Mičev Augustín Morávek od arizácií k deportáciám

    Trestné oznámenie na Augustína Morávka podala odbočka Štátnej bezpečnosti v Bratislave 24. apríla 1947. Nakoľko bol Morávek nezvestný bol pripojený aj opis jeho osoby: postava vysoká, asi 185 - 186 cm, konštrukcia tela stredná, tvár podlhovastá, oči hnedé, vlasy tmavogaštanové - prešedivelé, fúzy holené, obočie tmavé, ústa súmerné, nos dosť veľký - vlnitý, držanie tela priame, chôdza normálna, reč bez kazov. Už 2.…

  • Eva Mârza, Marek Syrný et al Baníctvo na Slovensku a v Rumunsku v 15. až 18. storočí (obojstranná knižka)

    .: Baníctvo na Slovensku a v Rumunsku v 15. až 18. storočí. Banská Bystrica 2018, 360 s. Publikácia je dvojjazyčným počinom (po 180 strán slovenskej aj rumunskej verzie), ktorý ponúka...

  • František Cséfalvay, Stanislav Mičev Deň po dni - SNP

    Kniha Deň po dni - SNP - to je šesťdesiat dní Slovenského národného povstania v knižnej podobe, ktorá vo forme kalendára popisuje každý deň. Nájdete v nej informácie o každom dni povstania

  • Radu Marza, Marek Syrný Dve viedenské arbitráže (1938, 1940)

    Publikácia ponúka v 9 kapitolách rôzne slovenské a rumunské analýzy, názory a pohľady na fenomén tzv. viedenských arbitráží, ktorými sa v rokoch 1938-1940 riešili územné nároky Maďarska voči Slovensku a Rumunsku...

  • Helena Pažurová Ľudovít Kukorelli

    Životný príbeh vojaka a partizána ponúka na 144 stranách obraz doby a životných osudov významného slovenského letca, odbojára a partizánskeho veliteľa Ľ. Kukorelliho. Na základe sledovania jeho detstva, dospievania, vojenskej kariéry, organizátorských schopností v odboji a v partizánskom hnutí, ako aj v súvislosti s jeho tragickým osudom koncom druhej svetovej vojny sa ponoríme do dejov, ktoré ovplyvňovali vývoj…

  • Imrich Karvaš Moje pamäti

    Azda máloktorá publikácia vydaná po roku 1989 vzbudila z memoárov politických dejateľov rokov 1939-1945 toľko pozornosti ako pamäti guvernéra Slovenskej národnej banky a „lodivoda“ slovenského hospodárstva vo vojnovom období Imricha Karvaša. Ten patril medzi popredných národohospodárov už v predvojnovom období, dokonca v celorepublikovom i širšom regionálnom kontexte. Niet divu, že napriek jeho neľudáckej minulosti…

  • Ján Stanislav, Stanislav Mičev Odkaz slobody

    Publikácia je prehľadným a graficky pútavým sprievodcom po základných reáliách a príbehoch odboja na Slovensku v rokoch II. svetovej vojny a najmä Slovenského národného povstania...

  • Pavel Vimmer Partizáni Sečanského

    V predloženej práci môže pred čitateľom defilovať osemmesačná bojová cesta brigády, ktorej rodný list sa začal písať 8.augusta 1944 zoskokom ôsmich výsadkárov do nočnej tmy Nízkych Tatier. Istotne netušili, že o tri týždne budú veliť jednotke s vyše 1000 partizánmi. Na stránkach knihy ožívajú menšie i väčšie bojové udalosti a pestrá paleta veliteľov a bojovníkov niekoľkých národností, ktorých spojila nenávisť k…

  • Marian Uhrin Pluk útočnej vozby 1944

    Obrazovo-textová publikácia o Pluku útočnej vozby kvalitne mapujúca vývoj jedinej tankovej jednotky slovenskej armády v zlomovom roku 1944. Zachytáva personálne zloženie, techniku, výzbroj, výcvik a činnosť Pluku útočnej vozby, do ktorej okrem tankov spadalo aj protitankové delostrelectvo či pancierové vlaky. Opisuje jeho sformovanie, situáciu v roku 1944 a nasadenie vrámci povstaleckých bojov až po faktický zánik…

  • Eduard Nižňanský Politika antisemitizmu a holokaust na Slovensku v rokoch 1938-1945

    Takmer 500 stranová publikácia Eduarda Nižňanského Politika antisemitizmu a holokaust na Slovensku v rokoch 1938-1945, vydaná na kvalitnom kriedovom papieri, je akousi zhrňujúcou prácou popredného slovenského odborníka na židovskú otázku vo vojnovom Slovenskom štáte. Okrem 180 strán populárno-náučného textu o príčinách, realizácii a dôsledkoch pritižidovských opatrení na Slovensku, kniha prináša aj desiatky…

  • Ján Stanislav, Jaroslav Švacho Rafinéria Apollo v perimetri dokumentov

    Kniha osvedčenej autorskej dvojice prináša stovky autentických amerických, nemeckých a slovenských dokumentov o nálete amerického letectva na rafinériu ropy Apollo. Cudzojazyčné dokumenty vo forme faksimile sú sprevádzané slovenským prekladom a vysvetľujúcimi poznámkami. Publikácia zároveň ponúka takmer stovku dobových fotografií z príprav, realizácie a najmä dôsledkov náletu na rafinérku, ktorý vážne poškodil tento…

  • Viera Kováčová Riešenie židovskej otázky v spojeneckých krajinách nacistického Nemecka

    Publikácia Riešenie židovskej otázky v spojeneckých krajinách nacistického Nemecka obsahuje 17 vedeckých sond do: * politického vývoja, * zákonodarstva, * školstva, * propagandy, * medziľudských vzťahov viažucich sa k otázke postavenia židovského obyvateľstva na Slovensku, v Rumunsku, Chorvátsku či Španielsku, ale aj v Čechách či Sovietskom zväze.

  • Viera Kováčová Rusko (Sovietsky zväz) a Slovensko v priesečníkoch dejín

    Publikácia ponúka v slovenskej aj ruskej verzii 21 príspevkov, venovaných dejinám Ruska, Slovenska a ich vzájomným vzťahom v 20. storočí. Slovenskí, ruskí i českí autori jednotlivých kapitol ponúkajú pestrý obraz slovensko-ruských a slo

  • Ján Stanislav, Miroslav Švacho Siločiary pomoci SNP a západní spojenci / Lines of force of the aid to the Slovak national uprising and the westrern alies

    Touto publikáciou chce autorská dvojica priblížiť vojenskopolitické pozadie, ako sa kreovala spojenecká pomoc pripravovanému povstaniu na čs. území, resp. SNP. Paralelne s tým chce stručne zmapovať a zhodnotiť rozsah a priestorovú operačnú činnosť 15. americkej leteckej armády v hĺbke okupovanej Európy, nad územím Slovenska v r. 1944-45 a zhodnotiť význam činnosti amerického OSS a britského SOE na povstaleckom území…

  • Marek Syrný Slovenské národné povstanie

    Kolektívna publikácia 52 autorov z 5 krajín Európy, Izraela a USA, mapujúca udalosti na Slovensku v roku 1944 - s dôrazom na Slovenské národné povstanie - v kontexte vývoja v Európe v predposladnom roku II. svetovej vojny.

  • Stanislav Mičev Slovenské národné povstanie 1944

    Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici touto publikáciou spláca dlhoročný dlh voči účastníkom Povstania i širokej verejnosti. Pri jej realizácii sme oslovili historikov z najvýznamnejších slovenských inštitúcií zaoberajúcich sa slovenskými dejinami v rokoch 1939-1945. Spoločne s historikmi Múzea SNP sa na realizácii publikácie podieľali historici Vojenského historického ústavu Bratislava,…

  • Karol Fremal Slovenskí sociálni demokrati 1938-1944

    Prvé komplexné spracovanie straníckych aktivít, politického programu a odbojovej činnosti sociálnych demokratov na Slovensku v rokoch II. svetovej vojny.

  • Marek Syrný Slovensko a Európa v roku 1948

    Publikácia ponúka 22 fundovaných príspevkov slovenských, českých, poľských a talianskych historikov o „roku nula“ tzv. Studenej vojny. S prioritným dôrazom na opis a analýzu politického, ekonomického, kultúrneho či celkového spoločenského vývoja na...

  • Marek Syrný Slovensko v roku 1941

    Slovensko v roku 1941 – kolektívna monografia od 19 slovenských a českých historikov mapujúca vojenské, politické, hospodárske a kultúrne dejiny Slovenska v roku 1941. Publikácia sa prioritne venuje otázkam vplyvu zapojenia sa vojnového Slovenského štátu do východného ťaženia Wehrmachtu voči Sovietskemu zväzu. Analyzuje spravodajskú činnosť na Slovensku v roku vypuknutia nemecko-sovietskeho konfliktu, zapojenie…

  • Marian Uhrin Slovensko v roku 1942

    Múzeum Slovenského národného povstania v spolupráci s Vojenským historickým ústavom a Historickým ústavom Slovenskej akdémie vied pripravilo v roku 2012 ďalšiu konferenciu z cyklu Slovensko: Politika-Armáda-Spoločnosť, tentoraz venovanú roku 1942. Výsledkom práce účastníkov konferencie je monografické spracovanie roku 1942 vo vzťahu k Slovensku. Obsahuje nové poznatky o politických vzťahoch Slovenska a nacistického…

  • Juraj Lepiš Slovensko v roku 1943

    Publikácia zaujímavým spôsobom podáva a prezentuje nové poznatky ohľadom situácie na Slovensku a v slovenských armádnych jednotkách na východnom fronte. Autori sa taktiež zaoberali aj otázkami spojenými so situáciou na Slovensku a zmenami v určitých aspektoch spoločnosti. Daná publikácia nepredstavuje vyčerpávajúcu prezentáciu poznatkov situácie na Slovensku v roku 1943, napriek tomu vhodným spôsobom prezentuje…

  • Helena Pažurová Slovenský partizánsky zväzok Čapajev

    Po úspešnom spracovaní problematiky tzv. Východoslovenskej armády sa autorka rozhodla priblížiť čitateľom, venujúcim sa dejinám II. svetovej vojny na Slovensku, nemenej zaujímavú problematiku partizánskeho hnutia na východnom Slovensku. Kniha prináša podrobný objektívny obraz formovania prvých partizánskych skupín na Slovensku (najmä na východe Slovenského štátu). Prechádza cez ich materiálne zabezpečovanie a…