MilaniuM (81 kníh )
-
Franz Kafka Aforizmy a iné kruté rozkoše
Franz Kafka, pražský nemecký židovský spisovateľ, ktorý v roku 1924 zomrel ako 41-ročný na tuberkulózu, ovplyvnil ako málokto iný vývin svetovej literatúry 20. storočia. Kafkove romány Proces, Zámok a Amerika, ale aj poviedky, aforizmy, úvahy, denníkové záznamy spred sto rokov fascinujú čitateľov na celom svete svojou fantazijnou reálnosťou, s akou zobrazil tragickú neschopnosť človeka komunkovať, i jeho osudovú…
-
Igor Tyšš Alba
Básne debutu Igora Tyšša Alba sa vyznačujú vycibreným zmyslom pre lyrickú skratku a slovnú hru. Tyšš dokáže bežné situácie, v ktorých sa ocitá mladý človek, vyjadriť neošúchanými obrazmi, v ktorých sa občas mihne iskra humoru či gnóma ako z pera zrelého básnika. Verše knihy, ktorá vyšla v spolupráci a s podporou Stredoeurópskej nadácie, dopĺňajú originálne ilustrácie Martina Šišku.
-
Bjornson Bjornstjerne Arne, básne a polemiky
Björnstjerne Björnson bol nielen vynikajúci nórsky prozaik, básnik a dramatik, ale do povedomia malých národov (aj slovenského národa) sa na prelome 19. a 20. storočia zapísal najmä obranou ich práv: práva na vlastný jazyk, na rovnoprávnosť, na vzdelanie v národnom jazyku. Arne, básne a polemiky je čosi ako björnsonovská čítanka: obsahuje jeden z najlepších severských románov, tucet básní (medzi nimi aj text nórskej…
-
Nina Varon Básnické poviedky/Poetic Stories
Nina Varon, ktorá vyrastala v Bratislave, momentálne žije už dlhší čas v Rochestri USA, kde pracuje v hudobnej knižnici a živí sa tiež ako prekladateľka. Radda trávi čas so svojou rodinou a obklopuje sa dobrými ľuďmi, ktorí ju nekonečne inšpirujú. Svojich silných pocitov sa zbavuje perom, takisto požíva krásu v akejkoľvek forme - príroda, hudba, pohyb - na to, aby sa o nej vyjadrila v básňach.
-
Ivan Čičmanec Bratislavský satyr
Ivan Čičmanec (1942) patrí vďaka štyrom knihám, ktoré v poslednom desaťročí vydal vo vydavateľstvách Milanium a Kalligram, k popredným slovenským prozaikom a básnikom, hoci žije už takmer polstoročie v nórskom Osle. V novele Bratislavský satyr podáva ironický pohľad na súčasné Slovensko, kde prebieha súboj medzi tradičnými patriarchálnymi stereotypmi a čoraz naliehavejšie prenikajúcimi modernými civilizačnými…
-
Per Wästberg Brázda za loďou
V tejto knihe úvah, aforizmov a miniportrétov sa Per Wästberg, predseda Nobelovho výboru Švédskej akadémie, predstavil ako svetaznalý, vnímavý intelektuál so zmyslom pre básnickú aj gnómickú skratku.
-
Reiner Kunze Búrkové mračná odtiahli
Popredný nemecký básnik, ovenčený mnohými cenami (vlani mu bola udelená Cena Jána Smreka), sa vo výbere prekladateľa Mariána Hatalu predstavuje vo všetkých svojich podobách: ako milujúci manžel, ako pozorný zapisovateľ drobných tragédií dňa, ako neľútostný kritik, ironicky bičujúci pomery vo východnom Nemecku, ako verný priateľ veľkých básnikov odchádzajúcich do večnosti. Kunzeho verše nám pripomenú J. Skácela, s…
-
Yu Hsi Cesta
Zbierka dlhých kaleidoskopických básní taiwanského básnika a buddhistického mysliteľa zoznamuje slovenského čitateľa s exotickou prírodou, filozofiou a s osobitými umeleckými postupmi budovania poetického textu na princípoch buddhistického učenia. Yu Hsiho verše zrkadlia reálny aj virtuálny svet, splývanie identít, kruhovosť ďalekovýchodných meditácií, modernosť doby aj tradície založené na reinkarnácii a túžbe po…
-
Milan Rúfus Dielo I.
Prvý zväzok šestnásťdielneho súborného diela M. Rúfusa obsahuje zbierky Chlapec maľuje dúhu(1974), Až dozrieme(1956), torzo zbierky V zemi nikohoPrvý zväzok šestnásťdielneho súborného diela M. Rúfusa obsahuje zbierky Chlapec maľuje dúhu(1974), Až dozrieme(1956),torzo zbierky V zemi nikoho (1969), a zbierku Zvony(1968)...(1969), a zbierku Zvony(1968)...
-
Milan Rúfus Dielo II.
Druhý zväzok diela Milana Rúfusa obsahuje poetické zbierky: Stôl chudobných, Óda na radosť, Murárska balada a Prísny chlieb.
-
Milan Rúfus Dielo III
Rúfusova poézia zbierok Neskorý autoportrét (1992), Čítanie z údelu (1996), Vážka (1998) a rozsahom najmenšej zbierky Malá nočná hudba (1998), ktorú tvorí iba dvanásť básní, je motivicky rôznorodá; výnimkou sú „básne domova v prvom cykle Vážky. V knihách je významný rozmer životnej úvahy, ktorý bol výrazne prítomný už v autorovej zbierke Prísny chlieb (1987). V básnikovej tvorbe sa k slovu dostávajú aj veci celkom…
-
Milan Rúfus Dielo IV
Milan Rúfus - Dielo IV - Žalmy o nevinnej, Jednoduchá až po korienky vlasov, Čas plachých otázok, Čakanka. Rúfusove básnické zbierky z prelomu tisícročí (Jednoduchá až po korienky vlasov, 2000; Čas plachých otázok, 2001; Čakanka, 2003), ako i chronologicky o niečo staršia zbierka Žalmy o nevinnej (1997), sú dôstojným zavŕšením celoživotného diela. Ide o hraničnú poéziu v trojakom zmysle: z tematického hľadiska, z…
-
Milan Rúfus Dielo IX
Deviaty zväzok edície DIELO MILANA RÚFUSA obsahuje predslov M. Rúfusa v knihe Vám patrí úcta (1966), jeho predslov a báseň Ľudia v horách (1969), zbierky Kolíska (1972), Hora (1978), Hudba tvarov (1977), Zvieratníček (1944), Po čom to chodíme (2001, s doslovom V. Šabíka) a Osem variácií na tému Laluha (1999).
-
Milan Rúfus Dielo VI
Šiesty zväzok edície DIELO MILANA RÚFUSA obsahuje zbierky Sobotné večery(1979) a Tiché papradie(1990)
-
Milan Rúfus Dielo VII
Podľa Rúfusa ľudia stvorili rozprávky nie preto, aby uspávali deti, ale aby prebúdzali dospelých. 7. zväzok Rúfusovho diela je venovaný deťom. Prebásňuje klasické rozprávky a pridáva vlastné básne zo zbierky Studnička.
-
Milan Rúfus Dielo VIII
Ôsmy zväzok edície Dielo Milana Rúfusa obsahuje zbierky Lupienky z jabloní (1993), Modlitbičky (1992) a Pamätníček (1995).
-
Milan Rúfus Dielo XII.
12. zväzok Súborného diela Milana Rúfusa obsahuje jeho preklady z tvorby českého básnika F. Hrubína (knihy rozprávok a básní pre deti; poémy Hirošima, Premena, Lešianske jasličky, Drevo sa listom odieva, Romanca pre krídlovku, Čierna dennica) a preklad (v jazykovej spolupráci s J. Kaňom) veršovanej divadelnej hry H. Ibsena Peer Gynt. Literárny vedec, básnik a prekladateľ Ján Zambor „na okraji“ Rúfusovho…
-
Milan Rúfus Dielo XIV
Dielo XIV Milana Rúfusa obsahuje preklady biblických básnických textov, Knihy žalmov a Jeremiášovho náreku. Obe knihy v čase svojho vzniku (60. roky 20. storočia) a v čase vydania (90. roky 20. stor.) vzbudili zaslúžený záujem a ohlas. Náš popredný básnik sa tu profiloval aj v pozícii sprostredkovateľa prorockých textov. Vydavateľ rešpektoval dodatočné zásahy prekladateľa (M. Rúfusa). Kniha obsahuje niekoľko čierno…
-
Eugene Schoulgin Dievča s broskyňami
V štyroch poviedkach zo súčasného Ruska, v poviedkach o strate a viere, melanchólii a rezignácii, o chuti žiť a o živote v klamstve ponúka nórsky autor s ruskými koreňmi čitateľom nevšedný pohľad na rozmanitosť ruskej krajiny a ľudí žijúcich v nej. Dievča s broskyňami z obrazu V. Serova sa zjaví s celým svojím smútkom a bolesťou. Bujaré hodovanie v spisovateľskej kolónii vyústi do zúfalstva nad novozavedenou…
-
Savyon Liebrechtová Dobré miesto na noc
Prózy Savyon Liebrechtovej sú žensky jemné, plné emócií, dejovo precízne vypracované, so zmyslom pre najmenší detail. Vyberá si celkom tradičné témy – priateľstvo, láska, rodina – a ozvláštňuje ich historickými a politickými presahmi. Dej je naoko predvídateľný, no nečakane naberie celkom iné smerovanie a čitateľ sa až vďaka absurdne zamotanej zápletke dozvie nakoniec nečakanú, hoci hlboko ľudskú pravdu. Dejiskom…
-
Ján Zambor Dom plný neviditeľných
Ján Zambor, básnik, prekladateľ a literárny vedec staršej generácie, rozširuje v novej zbierke Dom plný neviditeľných tematickú a výrazovú škálu svojej lyriky, najmä o impulzy a zážitky z pobytov v Španielsku, ale aj vďaka nadväzovaniu na slovenské literárne tradície. Dom plný neviditeľných je autorov rodný dom, pustý, ale v jeho vnímaní plný blízkych. Návrat k predkom nadobúda aj podobu reflexie uzlových postáv…
-
Aharon Appelfeld Dva osudy
Dve novely - Cili a Katerina - tvoria knihu Dva osudy izraelského spisovateľa Aharona Appelfelda. Ich protagonistkami sú dve mladé ženy (Židovka a Rusínka) a dejiskom príbehov je širšia oblasť Bukoviny, územia patriaceho v dobe príbehu, teda cez druhú svetovú vojnu, k Rumunsku (dnes patrí Ukrajine).Aharon Appelfeld Narodil sa r. 1932 v Černoviciach, vtedy Rumunsko, dnes Ukrajina. Pochádza zo židovskej rodiny. Ako…
-
Rainer Maria Rilke Elégie a rekviem
Rilkeho elégie a rekviem v novom preklade básnika germanistu M. Richtera sú balzamom na dušu a oknom do nových sfér - Hubblovým teleskopom nepokoreného srdca, ktoré vo vesmíre minulého i budúceho hľadá svoje dvojča, svoju sestru a svojho brata.