Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Matica slovenská (166 kníh )

  • Igor Gallo, Daniela Ondreičková Hľadaj meno pod písmeno

    Abeceda, večná téma predškolákov a prváčikov, je opäť trochu prístupnejšia detským očkám, uškám a hlavičkám. Skúsený spisovateľ ich naučí poznávať písmenká pomocou nádherne zostaveného súboru osemveršových básničiek na motívy zvieratiek. Každému písmenku sa ušlo nejaké: andulka, baran, cap, daniel, emu, fretka, gunár... Básničky plné vtipu a nenásilného poučenia dopĺňajú detsky prístupné farebné kresby Daniely…

  • Andrijan Turan Sťahovanie vtákov

    Prozaický debut nádejného básnika poteší najmä tých, čo hľadajú otvorený empatický príbeh i láskavé listovanie v spomienkach na čokoládový čas detstva. Poviedky z dedinského i mestského prostredia vrství autor do impresionistickej obrazárne súkromného sveta. Raz výsostne osobný, tragický i tragikomický, inokedy mystickosnový, absurdný, osudový, exotický i esenciálne erotický...

  • Róbert Letz Slovenské územie v historickom kontexte

    Publikácia sa venuje termínu slovenské územie ktorého názov je odvodený od slovenského etnika, obývajúce tento regiónnepretržite od príchodu slovanských kmeňov až do súčasnosti. Slováci žili na tomto území kompaktne, kontinuálne a boli najpočetnejší. Popritom geografický a kultúrny priestor slovenského územia bol už pred príchodom Slovanov vymedzený určitými stereotypmi, na ktoré Slovania po svojom príchode…

  • Jozef Labuda Andrej Kmeť - sitniansky rytier

    PhDr. Jozef Labuda, CSc. - absolvent archeológie na Filozofickej fakulte UK v Bratislave patrí k priekopníkom samostatného vedného odboru montánnej archeológie, zameraného na poznanie najstarších počiatkov banských regiónov Slovenska, osobitne Banskej Štiavnice. Je vynikajúcim znalcom a obdivovateľom mnohorozmerného, priekopníckeho bádateľského diela Andreja Kmeťa v kraji pod Sitnom. Celý môj doterajší život sa…

  • Ivana Jungová Čarovná starká Dobromila

    Vstúpte do zázračného sveta čudesnej babky zelinkárky a jej kamarátky sojky. Ocitnete sa na kraji Čarovného lesa, zoznámite sa s kozou Rozetou, s Maruškou a Matejom, zistíte, kto zaklial rieku, ako sa medveď zaľúbil, ako Dobromila pomohla cestným drotárom, malej Frederike i zatúlanému jahniatku. Navštívite s nimi jarmok a začnete spoznávať liečivú silu byliniek, zacítite vôňu šípkového čaju, jablkového koláča a…

  • Ľuboš Jurík Alexander Dubček / Rok dlhší ako storočie

    Kniha Rok dlhší ako storočie je nielen biografický román o najznámejšom Slovákovi Alexandrovi Dubčekovi od jeho narodenia až po tragickú smrť, ale mapuje aj spoločenskú a politickú atmosféru v Československu šesťdesiatych rokov, najmä udalosti, ktoré viedli k obrodnému procesu, priebeh Pražskej jari, okupáciu vojskami Varšavskej zmluvy a potom nemilosrdné normalizačné roky až k Nežnej revolúcii 1989.

  • Peter Ševčovič Z kuchyne starého Prešporka

    Tretie, čiastočne prepracované vydanie knižného bestselleru, ovenčeného cenou Gourmand World Cookbooks Award 2004 v kategórii Best Culinary History Book, vás opäť pozve na exotický ročný pobyt v dávnom Prešporku. Začnete plesovou sezónou v hoteli Bellevue, majáles oslávite v chýrnej Albrechtovej reštaurácii, vinobranie v Zelenom dome. Budete sa túlať vinárskymi uličkami, Promenádou, korzom i Anča-korzom, navštívite…

  • Marta Hlušíková Neznášam, keď ma hladkajú po hlave

    Siedmačka Petra má skvelú rodinu (ktorá na ňu zväčša nemá čas), super babku (čo s obľubou surfuje na internete, zhľadúva recepty na chudnutie, nadchne sa aj za karate), skvelých spolužiakov (umelca Mareka, vždy dokonalú Nemku Kláru) a svoju prvú lásku. Zdá sa, že k šťastiu jej nemôže nič chýbať... Zdanie však ako zvyčajne klame a Petra má naozaj veľké starosti... Naporúdzi sú priatelia, i babka, ktorá dievčinu drsne…

  • Ábel Kráľ Pravidlá slovenskej výslovnosti

    Učme sa hovoriť po slovensky! Popredný odborník prináša nové vydanie praktickej jazykovej príručky a obsiahleho slovníka správnej výslovnosti. Dielo by malo byť dennou pomôckou najmä verejne činných osôb, moderátorov, rozhlasových redaktorov, ale i všetkých laických používateľov spisovnej slovenčiny. 2. vydanie.

  • Michal Slivka Pohľady do stredovekých dejín Slovenska

    Historická monografia prináša vzácne informácie o tajomstvami zahalenej časti slovenských dejín. Zaoberá sa procesom pokresťančovania územia Slovenska, výskumom patrocínií v historickom vývoji, sleduje proces vzniku rehoľných komunít a ich etablovanie na území Slovenska. Pozornosťvenujestavebným monumentom stredoveku, hradnej architektúre, jej miestu v náboženských predstavách stredovekého človeka aumeleckému…

  • Zora Mintalová-Zubercová Z turčianskej kuchyne

    Malebné zátišia Turčianskej záhradky, čriepky zaujímavej histórie z kraja olejkárov a šafraníkov, originálne tradície vyšperkované vtipom a ľudovou múdrosťou, storočiami overené recepty - to je obsahom tejto zaujímavej knihy.

  • Jozef Pavlovič Slováci a slová

    Viete, že strom súvisí so slovom strmý, tráva so slovom strava a strava so slovom zdravá? Viete, že jed súvisí s jedlom, záhuba s hubou a že poduška sa preto volá poduška, lebo ju dávame pod ušká? Viete, že sopka je od slova sypať a vlak sa tak volá, lebo vláči za sebou vozne?Viete, že od klať sú slová kolmý, kolba, úkol, rozkol, klík, a kel, ktorý zdobí slona, nie však kel, ktorý rastie na záhrade? Známy majster…

  • Zora Mintalová-Zubercová Všetko okolo stola I

    Okolo stola sa od nepamäti sústreďoval život rodín. Pri stoloch sa písali osudy ľudí, rodov, spolkov, i dejiny štátov, kráľovstiev... Ojedinelá kniha poprednej odborníčky na materiálnu kultúru, bývanie a kulinárne tradície prináša originálny pohľad a množstvo zaujímavých informácií o dejinách a tradíciách stolovania, kuchynského nábytku, príborov, riadu, skrátka o všetkom, čo so stolom a stolovaním neodmysliteľne…

  • Roman Michelko Eseje o globalizácii

    Globalizácia je proces, ktorý zásadným spôsobom ovplyvňuje usporiadanie súčasného sveta. Autor, vyštudovaný politológ, sa problematike globalizácie venuje už niekoľko rokov. Eseje o globalizácii postupne publikoval v Slovenských pohľadoch. Všíma si nielen príčiny a dôsledky globalizácie v celosvetovom meradle, ale tiež dopady globalizácie jednak na veľmoci, akými sú USA, Rusko alebo Čína, jednak na malé krajiny,…

  • Viliam Apfel Legenda v kameni

    I keď sa o M. R. Štefánikovi napísalo už veľa kníh, stále je čo objavovať. Pozoruhodné sú nielen osudy tejto výnimočnej osobnosti, ale aj – verejnosti takmer neznáme – osudy Štefánikovej mohyly na Bradle. Zrkadlia sa v nich pohnuté slovenské dejiny 20. storočia. Popredný autor literatúry faktu zrekonštruoval dramatický príbeh mohyly – od Štefánikovej tragickej smrti cez genézu projektu D. Jurkoviča, komplikovanú…

  • Ján Jančovic Z novohradských vrchov a dolín

    Publicista, a regionálny historik prináša zaujímavé čítanie z dejín, duchovnej a materiálnej kultúry Novohradu a taktiež krajanov, ktorí sa z tejto oblasti vysťahovali na Dolnú zem, doplnené autentickými a často unikátnymi fotodokumentami. Ťaží pritom z vlastného archívneho výskumu a z informácie získaných priamo od pamätníkov. Dozviete sa, čo o Novohrade a Honte písal Štúr vo svojich novinách, kto bol vlastne…

  • Anna Kostelničáková Čaro ornamentu

    Š. L. Kostelničák bol originálnym umelcom, ktorý svojou tvorbou siahol až na zabudnutý prah slovenského výtvarného cítenia – ornamentiky. Svojím tvorivým géniom tieto pramene estetického výtvarného cítenia nielen obnažil pred umeleckým priestorom našej kultúry, ale súčasne povýšil slovenskú ľudovú ornamentiku na významný umelecký artefakt výtvarnej kultúry. Ornament sa stal zároveň umeleckým vyjadrením…

  • Matúš Kučera Kráľ Svätopluk

    Knižné dielo renomovaného slovenského historika, prvé svojho druhu, vytvára z dochovaných čriepkov dobových prameňov, archeologických nálezov a iných indícií doteraz najkomplexnejší obraz jednej z najvýraznejších postáv z počiatkov našich dejín, veľkomoravského kráľa Svätopluka. Zároveň je jedinečným zhrnutím faktov o dejinných základoch, v ktorých môžeme hľadať počiatky našej štátnosti.Kráľ Svätopluk bol v rokoch…

  • Jerguš Ferko Maďarské (seba)klamy

    Kniha je venovaná slovenskej a maďarskej mládeži. J. Ferko pri svojich esejistických úvahách využil množstvo dostupných prameňov a mnohé historické fakty sa mu podarilo posunúť do zaujímavých súvislostí. V jej závere okrem iného píše: Morálne vyrovnanie medzi národmi v strednej Európe mešká a pre húževnaté predsudky ostáva úlohou pre nové generácie v lepších časoch. A vyslovuje nádej, že medzi naše národy už nikdy…

  • Ondrej Sliacky Braček jelenček

    Štyridsať najkrajších rozprávkových skvostov slovenského Homéra Pavla Dobšinského vybral a pre uši dnešných detí citlivo upravil Ondrej Sliacky – jeden z najlepších súčasných znalcov tradičnej slovenskej rozprávky a jej skrytej múdrosti. Pod jeho umnou rukou staré príbehy znovu ožívajú a vlievajú do detských sŕdc svoju zázračnú múdrosť, krásu, tajomstvo: tri holúbky zmenia život švárnej siroty, tri zázračné kone…

  • Viliam Apfel ...lebo len prach si

    Čitateľsky atraktívny mix príbehov známych osobností je obohatením strohých dejepisných informácií. Stretávame Matúša Čáka Trenčianskeho, slávneho sochára Majstra Pavla z Levoče, rebela z Terchovej Juraja Jánošíka, nechýba ani pátranie po hrobe kňaza a politika Andreja Hlinku. Pätnásť príbehov predznamenáva práve toľko záhad.

  • Ondrej Demo Vianočné ľudové koledy, vinše a hry

    Vianočné koledy, vinše a hry v zbierke sú prepisom (notovým a textovým) magnetofónových záznamov z hudobného archívu Slovenského rozhlasu. Záznamy sa uskutočnili v rokoch 1965 – 1995, čiže v rozsahu tridsiatich rokov. Sú v podstate verným obrazom tradičného vianočného repertoáru spätého s koledovaním, spevmi, vinšami a hrami v jednotlivých lokalitách Slovenska (i Slovákov žijúcich v prostredí Bihorských hôr v…