Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Marenčin PT (544 kníh )

  • Peter Szalay Moderná Bratislava

    Po rozpade Rakúsko-Uhorska a vzniku Československa sa Bratislava postupne začína meniť na modernú metropolu. Zriaďujú sa nové inštitúcie, prichádzajú českí úradníci, buduje sa štátna správa. Mení sa duch mesta – z ospalého, kedysi významného a bohatého korunovačného mesta sa stáva živé dynamické moderné mesto. Mení sa životný štýl obyvateľov a tomu sa prispôsobuje architektúra a urbanizmus mesta. Prichádzajú mladí…

  • Viera Obuchová Príbehy z dejín Bratislavy

    Dvadsať príbehov o pamiatkach a pamätihodnostiach Prešporka-Bratislavy. Sú medzi nimi zaujímavosti o kráľovskej pokladnici či o zasadaní uhorského snemu v budove Kráľovskej uhorskej komory na Michalskej ulici, o oslave víťazstva nad Turkami, o Kalvárii, o protinapoleonských valoch neďaleko nákupného centra v Petržalke, o kaplnke sv. Rozálie v Lamači, ktorou sa poďakovali obyvatelia mesta za ochranu pred morom, o…

  • Patrik Baxa Prešporský duch

    V Dóme sv. Martina sa nachádza doska a dve plátna s vypálenými odtlačkami ruky. Tieto znamenia mal po sebe zanechať duch nebohého Jána Clementa, ktorý sa v Prešporku zjavoval v rokoch 1641 – 1642 mladej Regine Fischerin. Clement zavraždil človeka a jeho duša pykala v očistci. Od dievčaťa žiadal aby sa dala zhotoviť súsošie Piety pre Dóm. Jeho duša bola napokon vyslobodená a vznikol kult „zázračnej“ Piety. Zanikol v…

  • Vladimír Segeš Kriminalita a justícia v stredovekom Prešporku

    Podoby zločinu a trestu v stredovekom slobodnom kráľovskom meste Prešporku. Kniha približuje atmosféru a jednotlivé vrstvy obyvateľov stredovekého mesta, protagonistov spravodlivosti aj zločinu...

  • Juraj Šebo Pionierske 50. roky

    Kniha je prepracovaná verzia (remake) knihy Budovateľské 50. roky, ktorá vyšla v roku 2010 a autor za ňu dostal cenu kritiky Zlaté pero. Juraj Šebo napísal knihu o svojej rannej mladosti, ktorú prežil ako žiak základnej školy, ako pionier. Autor spoľahlivo a hodnoverne zaregistroval a zapísal mladícke skúsenosti, ale aj pochabosti, zážitky a príhody neľahkej doby, ako živé a dôveryhodné, hoci v čomsi aj náhodné…

  • Tomáš Berka Blumentálske blues

    Detstvo v okolí Avionu a priestor medzi Firšnálom, Fišbekom, Kollárkom a Račkom tvoria kulisu k rozprávaniu o živote generácie zlatých šesťdesiatych rokov – bigbiťákov, umelcov, flákačov na korze, bohémov. Detí usporiadanej prvorepublikovej generácie, keď sa ešte doma hovorilo po česky, nemecky, maďarsky či po bulharsky... keď vyrastali v záhradách a dvoroch domových blokov, keď blumentálska veža bola najvyššou…

  • Yehuda Lahav Odsúdení spolu žiť

    Chápem, že masmédiá dávajú priestor skôr drámam - a naozaj ich na Blízkom východe nie je nedostatok. U čitateľov a divákov vo vzdialených krajinách sa preto môže vytvoriť dojem, že nič iné sa tu nedeje, iba dramatické udalosti. Kto však žije na mieste činu a má otvorené oči, vie že na oboch stranách virtuálnych barikád žijú ľudia, ktorí by viac ako čokoľvek iné chceližiť v mieri a vo vzájomnom porozumení. A hoci…

  • Yehuda Lahav Odvrátená tvár konfliktu

    Izraelsko-palestínsky konflikt je už niekoľko desaťročí spájaný s atentátmi, leteckými útokmi, krviprelievaním, nenávisťou. Ale odvrátená strana týchto vzťahov, ktorá sa v médiách objavuje zriedkakedy, je omnoho nádejnejšia. Kto tu žije a má oči otvorené, vie, že na oboch stranách sú ľudia, ktorí si želajú žiť v mieri. Kniha v krátkych črtách približuje každodenný život Izraelčanov a Palestínčanov.

  • Tomáš Janovic Ponuka dňa

    Tomáš Janovic píše celý život o tom istom - o večných ľudských zlyhaniach i líhaniach (najmä o tých mimomanželských). Prekvapujúci je len Janovicov pohľad - vždy nový a nečakaný. A my sa smejeme, hoci sa smejeme vlastne sebe. Tento osviežujúci smiech nás čaká aj pri jeho novej knižke Ponuka dňa. Ako píše Daniela Kapitáňová: „Existuje krajina, kde ľudia hovoria, len keď majú čo povedať. Tá krajina krásnych, múdrych a…

  • Dana Hlavatá Musíš mi veriť

    Príbeh mladej ženy, ktorá si po rozvode hľadá svoje miesto v živote. Stretáva sa s mužom, o ktorom je presvedčená, že zapláta dieru v jej utrápenej duši. Príchodom jej matky, o ktorej nepočula celé roky, sa všetko zmení. V jej živote sa začínajú diať veci, z ktorých naskakujú zimomriavky, objavuje sa niekto, kto sa ju snaží pripraviť o zdravý rozum a ešte o čosi viac. Kniha plná napätia, nečakaných zvratov a…

  • Fedor Frešo Sideman

    Fedor Frešo, basový gitarista a kontrabasista. Ako sideman – muž v pozadí – prešiel kapelami všetkých význačných slovenských rockových hviezd 60-tych a 70-tych rokov. Frešovi najslávnejší frontmeni boli Dežo Ursíny, Pavol Hammel, Marián Varga, Fero Griglák, Radim Hladík a Peter Lipa. Nastarší fungujúci rocker na Slovensku píše, ako s odstupom rokov vníma svoju kariéru. Rozprávanie s množstvom zaujímavých historiek,…

  • Jü Chua Siedmy deň

    Uznávaný súčasný čínsky spisovateľ Jü Chua, autor románov Žiť a Bratia, nám prináša ďalší pohľad do života v súčasnej Číne. Duch muža, ktorý nemal dosť peňazí ani na vlastný pohreb, sa poneviera sedem dní svetom a stretáva duše ľudí, ktorých poznal, obete problémov dnešnej Číny: predavači orgánov, samovrahovia, nevinní odsúdení, susedia, ktorí zahynuli pri búraní ich domu – všetky absudrity tejto obrovskej krajiny.

  • Alvarez Momi Talianske rizoto

    Vedeli ste, že ryža, ktorá sa predáva na Slovensku, pochádza z Talianska? Najviac sa jej vypestuje na severe krajiny, odkiaľ je šéfkuchár Alvarez Momi. Rizoto na rôzne spôsoby je na severe Talianska obľúbenou pochúťkou. Rýchla príprava, recepty plné fantázie a dôvtipu dokazujú, že v jednoduchosti je sila. Spolu s nami vyčaríte z obyčajnej ryže fantastické kreácie, ktoré sa vyrovnajú najchutnejším špecialitám.

  • Dana Hlavatá Kreatúra

    Nečakané stretnutia ľudí, ktorí si mysleli, že im osud už nikdy neskríži cestu; nesplnené sny, ktoré dostanú konkrétnu podobu vďaka náhode; odpustenie tomu, kto spôsobil rodine obrovskú traumu a kto si po rokoch dokáže priznať vlastné chyby...

  • Ján Kalina Obzri sa s úsmevom

    Úsmevné spomínanie na detstvo a mladosť v predvojnovej prvej Československej republike známeho humorisu, autora kníh Svet Kabaretu, Tisíc a jeden vtip, Jána Kalinu. Vyše sto fotografií kolážovým spôsobom dokresľuje medzivojnovú atmosféru na Slovensku.

  • Gustáv Murín Mafia v Bratislave (mäkká väzba)

    V 90-tych rokoch sa Bratislava stala hlavným mestom organizovaného zločinu na Slovensku. Bolo to kruté obdobie Divokého Východu s najhoršími prejavmi brutálneho zločinu, ktorý zdanlivo nemal kto potrestať. Táto kniha, skladajúca mozaiku dobových správ, ako prvá prináša ucelené svedectvo tejto dekády, kedy sa zločin dočkal aj svojho trestu.

  • Igor Thurzo Ľudová architektúra na Slovensku

    Ľudová architektúra bola vždy úzko spätá s prírodou. Každý región má svoje špecifiká – prírodné ale aj etnické. Autor nás sprevádza zo Záhoria na Podjavorinu, cez Podunajsko, Považie a Ponitrie, na Kysuce, Turiec, Liptov a Oravu, Horehronie, Hont, Gemer, Spiš, Šariš, Zemplín až na Dolnú zem a do rómskych osád. Všade hľadá a objavuje malebnú ľudovú architektúru typickú pre daný región. Slovenskom v dejinách…

  • Dávid Kičin Mikuláš Černák

    Príbeh jedného ľudského osudu, ktorý je v krátkych dejinách Slovenska ojedinelý a hrozivý, zostavil Dávid Kičin. Život Mikuláša Černáka od jeho narodenia po odsúdenie na výnimočný trest odňatia slobody – doživotie.

  • Egon Bondy Agónie Epizóda

    Dve novely básnika a filozofa žijúceho od polovice 90. tych rokov v Bratislave. V Epizóde Egon Bondy popisuje fiktívne stretnutie F. X. Messerschmidta s rabi Meierom. Na potulkách bratislavskými ulicami a dnes už zbúraným Podhradím objavuje genius loci a ducha starej Bratislavy ktoý žije už iba v imaginácii a spomienkach autora.

  • Juraj Šebo Normálne 70. roky

    Voľné rozprávanie o dobe, zážitkoch, významných miestach, postavách a postavičkách, ktoré pomaly upadajú do zabudnutia. Aké vlastne boli 70. roky? Po zlatých 60. rokoch boli pre mnohých obdobím beznádeje. Začali sme sa uzatvárať pred svetom a v súkromí sme trpeli sklamaním z nenaplnených ideálov. Život sa spomalil. Práca, krčma, cez víkend chata alebo záhradka. 70. roky mali nové modly: Sex pistols, Black Sabath,…

  • Katarína Mayer Gamblerky

    Každá žena má v sebe gamblerku. Niekedy sa len nevinne hrá, niekedy hazarduje, gambluje, aby prežila. Občas riskuje pod vplyvom okolností, inokedy v pude sebazáchovy. Často ide o oheň, ktorý tlie v každej z nás. Čo sa ale stane, keď sa...

  • Žo Langerová Vtedy v Bratislave

    Spomienky Žo Langerovej na pohnutý život s Oskarom Langerom - komunistom, ktorý bol v politických procesoch v päťdesiatych rokoch odsúdený na dvadsaťročné väzenie. Autorka opisuje ťažký život prenasledovanej matky dvoch detí a atmosféru päťdesiatych a šesťdesiatych rokov v Bratislave. Po okupácii Československa, po manželovej smrti rodina emigrovala. Kniha vyšla v angličtine, francúzštine a napokon vo Švédsku, kde…

  • Vita Jamborová Ja ti to vrátim

    Pre klasickú situáciu manžel + manželka + milenka neexistuje rovnica. Všetko závisí od toho, čo alebo kto ďalší je v hre. Ak sa manžel nemieni deliť o majetky a milenka je dcérou vplyvného mafiána, nič netušiaca manželka môže...

  • Mara Stanková zLotta

    Tri novely zLotta, Dom a Mesto. O živote súčasných mladých ľudí s množstvom intertextuálnych odkazov i iných návykových látok. Autorka rieši ich aktuálne „problémy“ – osamelosť, odcudzenosť, sklony k závislostiam, hľadanie...