Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Literárne informačné centrum (162 kníh )

  • Mila Haugová Písať ako dýchať

    Poetka Mila Haugová ponúka mnohovrstevnú výpoveď o procese tvorby, o svojom vnímaní umenia, o ceste k stredu terča krásy a poznania. Pri hľadaní odpovede na otázku, čo znamená tvorba v zmysle písať ako dýchať, vyzvala naspoluúčasť kolegov básnikov a spisovateľov, ale aj iných umelcov a priateľov. Spoločne utkali sieť textov rozmanitýchžánrov,ktorá je silnou výpoveďou o hľadaní, nachádzaní, ale aj strácaní, o…

  • Pod osmanskou hrozbou

    Osudy Slovenska od Albrechta Habsburského do tragickej bitky pri Moháči v roku 1526 s prihliadnutím na začiatky renesancie v čase vlády Mateja Korvína.

  • N. Krausová Poetika v časoch za a proti

     Literárnovedná publikácia významnej literárnej vedkyne o problematike poetiky, k poznaniu ktorej je potrebné ovládanie histórie tohoto problému.

  • Vladimír Petrík, Vladimír Barborík Pohyb k nehybnosti

    Publikácia vychádza z bohatého archívu fotografií Antona Šmotláka (1920 - 1979), na ktorých zaznamenal oficiálny aj neoficiálny literárny život na Slovensku v dvoch desaťročiach. Literárni vedci Vladimír Petrík a Vladimír....

  • Anton Baláž Povedz slovo čisté

    Anton Baláž si za hlavnú postavu svojho románu Povedz slovo čisté zvolil Štefana Krčméryho (1892 – 1955), významnú kultúrnu osobnosť medzivojnového obdobia. Svojím národným cítením a európskou vzdelanosťou výrazne prispel organizačnou, redaktorskou, vedeckou i literárnou činnosťou k zvyšovaniu úrovne etablujúcej sa modernej slovenskej kultúry. Jeho pracovitosť, priateľskú otvorenosť a jemnosť však sprevádzala…

  • Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov 7/I.

    Najturbulentnejšie storočie v dejinách Slovenska mapuje kniha Turci v Uhorsku I. Vychádza ako siedmy zväzok edície Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov a je dielom jedenástich popredných slovenských historikov. Podľa zostavovateľa Viliama Čičaja publikácia mapuje obdobie, keď sa územie Slovenska dostalo na jeden a pol storočia do susedstva Osmanskej ríše a zároveň sa stalo politickým, hospodárskym a kultúrnym…

  • Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov I.

     Územie Slovenska pred príchodom Slovanov je prvým zväzkom pripravovaného viaczväzkového monumentálneho knižného diela.

  • Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov II.

     Druhý zväzok SLOVENSKO OČAMI CUDZINCOV obsahuje správy o histórii nášho územia od 6. do 10. storočia, tak ako sa javia v písomnostiach prevažne cudzieho pôvodu.

  • Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov III.

    Tretia časť pramenných materiálov s titulom V kráľovstve svätého Štefana (Vznik uhorského štátu a čas arpádovských kráľov) dokladuje históriu obdobia, v ktorom sa Slováci sformovali do podoby svojbytného národa. Zachytáva dejiny Slovenska od najstarších čias až po smrť prvého cisára na uhorskom tróne Žigmunda Luxemburského. Novinkou tretieho zväzku je skutočnosť, že rozpráva históriu obdobia, v ktorom sa Slováci…

  • Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov IV.

    Ukážka:Anjouovci sa vo svojej nedočkavosti odhodlali na rozhodný krok - vyslať Karola Róberta do Uhorska v lete roku 1300, hoci bol len dvanásťročný chlapec a uhorský trón nebol voľný. Karol sa usadil v Dalmátsku, kde sa ho ujal Pavol Šubič a ďalší šľachtici z juhu Uhorska. Postupne sa presúval na sever. V októbri bol už v Záhrebe. Počínanie Anjouovcov bolo ostro sledované na dvore kráľa Ondreja III. a prinútilo…

  • Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov IX

    Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov IX. s podtitulom Na prahu modernej doby je ďalším z kontinuitne vychádzajúcich výberov z originálnych historických prameňov v slovenských prekladoch od najstarších čias. Výber, preklady a komentáre spolu s autorským kolektívom zostavili doc. PhDr. Dušan Škvarna, PhD. a Mgr. Peter Šoltés, PhD. Vydalo Literárne informačné centrum s podporou Ministerstva kultúry SR. Súmrak…

  • Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov V.

    Piata časť pramenných materiálov s titulom Prvý cisár na uhorskom tróne zachytáva prelom 14. a 15. storočia. Kríza európskej spoločnosti, ktorá prepukla už dávnejšie, postupne zachvátila viaceré krajiny a dotkla sa aj Uhorska. Po smrti kráľa Ľudovíta Anjuovského ( v septembri 1382 v Trnave) sa stala kráľovnou jeho staršia dcéra Mária, bola však pod vplyvom kráľovnej matky Alžbety a jej hlavného poradcu, palatína…

  • Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov VI.

    Osudy Slovenska od Albrechta Habsburského do tragickej bitky pri Moháči v roku 1526 s prihliadnutím na začiatky renesancie v čase vlády Mateja Korvína.

  • Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov VIII.

    Pokračovanie vo vydávaní základných, doteraz nepublikovaných pramenných materiálov z národných dejín. VIII. zv. Edície Pramene k dejinám Slovenska zachytáva obdobie, keď sa začína národný uvedomovaní proces a nachádza svoj odraz v dobových dokumentoch. Edične pripravil PhDr. Pavol Dvořák s kolektívom historikov z Historického ústavu SAV a vysokoškolských pedagógov z viacerých vysokých škôl. Edícia je odbornou…

  • Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov X.

    Desiaty zväzok edície Od revolúcie 1848-1849 k dualistickému Rakúsko-Uhorsku s podtitulom Počiatky politickej emancipácie Slovákov a formovania modernej spoločnosti spracúva obdobie, ktoré charakterizujú dynamické spoločenské zmeny, začínajúce likvidáciou feudálneho systému a otvorením cesty pre formovanie občianskej spoločnosti. Vyústili po porážkach habsburskej ríše v talianskych provinciách roku 1859 a vo vojne s…

  • Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov XIa

    Jedenásty zväzok tohto edičného radu, ktorý edične pripravuje Pavel Dvořák s kolektívom historikov pod autorským vedením Dušana Kováča, má dve časti. Časť, ktorá sa práve dostáva k čitateľom (XIa), zahŕňa udalosti od rakúsko-uhorského vyrovnania až do vypuknutia prvej svetovej vojny. Druhá časť (XIb) vyšla v LIC r. 2010, obsahuje dokumentárne pramene týkajúce sa našich národných dejín z prvej svetovej vojny. LIC…

  • Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov XII a

    Prvá svetová vojna od základu zmenila strednú Európu. Rakúsko-Uhorsko zaniklo, na jeho troskách vznikli nové štáty, zoskupenia a aliancie. Trpká vojnová skúsenosť zasiahla celú generáciu. Viedla k zrodu nových vízií, plánov, projektov a ideálov. Slováci dostali svoju štátnosť. Nebol to jednoznačný a jednoduchý proces. Čítanie autentických prameňov z tohto obdobia je nesmierne napínavé a vzrušujúce.

  • Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov XII b

    Slovensko od roku 1928 tvorilo administratívnu jednotku - Slovenskú krajinu - v rámci centralizovane spravovanej Československej republiky. To bol jediný hmatateľnejší výsledok úsilia o vyjadrenie jeho osobitosti v predchádzajúcom období. Zaznamenalo veľký pokrok najmä v oblasti vzdelávania, kultúry a osvety. Na druhej strane si do tridsiatych rokov prinášalo veľké sociálne a ekonomické problémy, ktoré ešte…

  • Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov XIIIa CZ

    Pri koncipovaní knihy o období nabitom udalosťami, akým je druhá svetová vojna, najväčšiu výzvu predstavuje výber tém a uhlov pohľadov, cez ktoré sa čitateľovi do rúk dostane koncepčný, názorný a argumentačne odôvodnený celok. Slovensko a Slováci prežívali vojnu rôzne. Ich dejiny a príbehy boli často spleťou udalostí, ku ktorým viedli rozmanité politické, vojenské i ľudské okolnosti. Kniha má desať kapitol.…

  • Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov XIIIb

    Ďalší zväzok edície Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov sleduje kľukatú cestu Slovenska v mimoriadne turbulentnom období rokov 1945 - 1948. Začína sa 9. mája 1945, deň po kapitulácii vlády Slovenskej republiky, ktorý bol zároveň dňom porážky nacistického Nemecka i skončením druhej svetovej vojny v Európe. Tri povojnové roky predstavujú v slovenských dejinách síce krátke, ale dôležité a udalosťami mimoriadne…

  • Viera Hlavová, Jozef Žatkuliak Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov XIV.

    Úryvok:Prvé príznaky rozdielnych pohľadov na česko-slovenskú federáciu a jej reprezentáciu už na začiatku demokratickej revolúcie priniesla voľba prezidenta republiky. Dilema, či to bude symbol slovenskej a českej jari roku 1968 Alexander Dubček, alebo ďalší z hlavných predstaviteľov demokratickej revolúcie Václav Havel (navodila aj diferenciáciu českého a slovenského politického spektra), sa vyriešila v prospech…

  • Anton Baláž Prehovor Ezechiel

    Prozaik, publicista, autor filmových scenárov a rozhlasových hier Anton Baláž v najnovšom románe približuje životný a tvorivý príbeh evanjelického kňaza, intelektuála európskeho formátu, sociológa kultúry, spolutvorcu modernej slovenskej orientalistiky, prekladateľa z hebrejčiny a gréčtiny Jána Lajčiaka (1875 – 1918). Pri jeho písaní skúsený prozaik využil novoobjavený osobný archív Jána Lajčiaka.

  • Proglas

    Konštantínov Proglas obohatený o preklady a interpretácie súčasných slovenských básnikov (Feldek, Buzássy, Haugová, Zambor, Džunková, Kuniak, Hevier, Ondrejička, Ondrejková, Jurolek, Podracká). Lebo sú bez kníh nahé všetky národy.

  • Katarína Hradileková Prozaický svet Petra Karvaša

     Po publikácii Dramatický svet Petra Karvaša s podtitulom Teatrografia (1995) vychádza ďalšia, ktorá sleduje autorove prozaické aktivity a ohlasy na ne.