Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Kalligram (283 kníh )

  • Teodor Münz Cesta za skutočnosťou bez metafyziky

    Nietzsche ma zaujal už dávno, mal som proti nemu výhrady vždy, ale aj ma strhol, obidivoval som ho a obdivujem dodnes. Pokladám ho za veľducha, ktorý sa nerodí ani raz za sto rokov. Je viac než dôstojným nástupcom a pokračovateľom môjho niekdajšieho vzoru Feuerbacha. Ako v predchádzjúcej knižke, ani teraz sa nevzdávam racionálnej viery nielen v existenciu od nás nezávislej skutočnosti, ale ani dnes už vo filozofii…

  • Patrick Modiano Zlatíčko

    ,,Keď som mala sedem rokov, volali ma Zlatíčko. Usmial sa. Určite mu to pripadalo ako pôvabné milé meno pre dievčatko. Jemu určite tiež jeho mama dala nejakú prezývku, ktorú mu večer šepkala do ucha pred bozkom na dobru noc. Pusík. Pinky. Pipuš. ,,Nie je to tak, ako si myslíte, vravím. ,, Bolo to moje umelecké meno. Nadvihol obočie. Nerozumel. V tom čase si aj moja matka dala umelecké meno: Sonia O´Dauyé. Po…

  • Dacia Maraini Vlak poslednej noci

    Vlak poslednej noci je venovaný dvom veľkým dramatickým témam dvadsiateho storočia: vraždeniu židov v nacistických táboroch a potláčaniu nepokojov vo východnej Európe. Protagonistka románu Amara Sironi cestuje do východnej Európy, aby vypátrala, čo sa stalo s jej priateľom z detstva Emanuelom Orensteinom a presvedčila sa, ako sa žije za železnou oponou. Ide tam v roku 1956, keď sa v Budapešti pokúsili zmeniť osud…

  • Vladimír Pištalo Tesla, portrét medzi maskami

    Svet sa zmenil menej od dôb Platóna po Teslovo narodenie než od Teslovho narodenia po jeho smrť. Ťažko nebyť fascinovaný príbehom o historickom vykročení od homérskeho rozprávača legiend po lietanie na modrom lúči energie - za jediný ľudský život. Teslov životopis je podnetná a emotívne porozprávaná kronika jednej z najväčších premien v ľudskej histórii - v niekoľkých krajinách, na dvoch kontinentoch.

  • Zuzana Bartošová Napriek totalite

    Neoficiálna slovenská výtvarná scéna sedemdesiatych a osemdesiatych rokov 20. storočia.

  • Vladimír Sorokin Opričníkov deň

    Strhujúci príbeh z blízkej budúcnosti Ruska z roku 2028. Kniha zachytáva jediný deň zo života opričníka Andreja Daniloviča Komjagu, jej hlavného hrdinu, ale aj rozprávača. Zároveň predstavuje aj nedávnu históriu tzv. Obrodenej Svätej Rusi, v ktorej zohráva podstatnú úlohu znovuzaložená opričnina, niekdajšia inštitúcia osobnej polície cára Ivana Hrozného počas jeho samoderžavia. Jeden z najprekladanejších ruských…

  • Alain Claude Sulzer Mimo rytmu

    Návštevníci koncertu zažijú prekvapenie: klavírny virtuóz Marek Olsberg náhle prestane hrať, vstane a odíde z pódia. Koncert je katalyzátorom, ktorý rozjatrí životné rany štrnástich románových postáv. Všetky navonok žijú usporiadane, no ich spokojnosť podkopáva neopätovaná láska, nevera, zrada a nedôvera. Postavy, miesta a udalosti sa prelínajú. Svet vypadol z rytmu a osudy všetkých lúčovito smerujú k bodu zlomu,…

  • Pál Závada Jadvigin vankúšik

       Fikcia sa miesi so skutočnosťou a špecifickým napätím konkrétnych dejinných udalostí, kultúrnou a jazykovou pestrosťou Karpatskej kotliny. To všetko sú však len kulisy zúfalého pokusu románových postáv o možnosti spolužitia, naplnenia vášní, hľadania odpovede, či sa oddá preľstiť osud alebo sa mu radšej prosto poddať. Román poskytuje vzrušujúci čitateľský zážitok, je strhujúcim rozprávaním a jednoznačným gestom…

  • Péter Esterházy Pomocné slovesá srdca

    Podnetom pre napísanie knihy Pomocné slovesá srdca bola smrť autorovej matky. Ako viacerí pred ním, aj Esterházy sa v mučivých chvíľach po smrti najbližšej bytosti pýta, ako sa vyrovnať s hlboko osobnou, no zároveň aj pre všetkých ľudí spoločnou skúsenosťou. Ako naznačuje podnázov knihy (Úvod do krásnej literatúry), prežívanú a intenzívne vnímanú hranicu medzi privátnym a nadosobným sa rozhodol spracovať…

  • Alessandro Baricco Homér, Iliada

    Každá nová kniha Alessandra Baricca je prekvapením pre čitateľov; platí to aj o tej najnovšej – tentoraz originálny taliansky prozaik vracia k Homérovej Iliade. V autorskej adaptácii tohto diela nepripravil o pôvab pôvodný príbeh a zároveň vytvoril živý a aktuálny text s presvedčivým posolstvom pre súčasníkov. Umením rozprávať príbeh a uchovať zmysel pre jeho rytmus sa Bariccovi podarilo vrátiť sa späť ku koreňom…

  • Dževad Karahasan Východný diwán

    V románovom obraze dialógu medzi kultúrami Východu a Západu siaha autor do vzdialenej minulosti, presnejšie, utieka sa až k vznikajúcemu perzsko-arabskému modelu kultúry a literatúry, aby tento kulturologický model skombinoval s duchovnými vzorcami súčasnej západnej civilizácie.

  • Marcela Veselková Nedostatky

    Vo svojom prozaickom debute autorka inovatívne spája prozaické pasáže s esejisticky ladenými úvahami, ktorých spoločným menovateľom sú aktuálne dopady globálnej ekonomickej krízy. Ako jedna z nosných tém románu sa vynára problematika identity, jej hľadania – s ňou spojené pocity vykorenenosti a dvojdomosti.

  • László F. Földényi Goyov pes

    Földényiho výber z esejí predstavuje akúsi autorskú pozvánku do širších duchovných priestorov v rámci tém inšpirovaných umeleckými dielami alebo základnými faktormi ľudskej existencie. Brilantná esejistika potvrdzuje šírku autorových záujmov, ale aj jeho schopnosť nachádzať a upozorňovať na paralely a analógie medzi jednotlivými fenoménmi.

  • Roberto Saviano Odíďme spolu

    Taliansky novinár Roberto Saviano, autor úspešnej Gomory, otvorene píše o pozadí akútnych spoločenských problémov dnešného Talianska, za ktorými stojíprenikanie mafiánskych štruktúr z juhu na sever krajiny, korupcia či mediálna manipulácia.

  • Milan Šútovec Maslo na našich hlavách

    Maslo na našich hlavách je zbierkou fejtónov a iných vecí Milana Šútovca písaných pre noviny a časopisy medzi rokmi 2002 až 2010. Chronické problémy našej krajiny a doby autor komentuje vážnejším i nevážnejším tónom a odkrýva tak nedostatky nielen domácej politickej scény, ale aj nie najšťastnejšie zmenenej paradigmy dnešného sveta.

  • Moses I. Finley Antická a moderná demokracia

    Útla, no obsahovo veľmi hodnotná kniha historika Mosesa I. Finleyho pozostáva z troch prednášok, ktoré autor predniesol v USA v r. 1972 a z dvoch neskoršie publikovaných statí, ktoré dopĺňajú rozšírené vydanie z r. 1984. Finley sa v nich pokúša rozvinúť diskurz medzi koncepciou demokracie ako ju chápali starovekí Gréci a jej modernými koncepciami, pričom poukazuje na to, že pochopenie fungovania jednej spoločnosti…

  • John Rawls Právo národov

    Slovenské vydanie Rawlsovej práce Právo národov je doplnené o štúdiu Revidovaná idea verejného rozumu, ktorá bola súčaťou rozšíreného vydania Práva národov z roku 1999. Rawls vychádza z toho, že „národy“(peoples) a nie štáty sú základnou jednotkou skúmania. Podľa neho skupiny národov, ktoré tvoria štáty, majú sledovať princípy, ktoré rozpracoval v známom diele Teória spravodlivosti. Demokracia sa mu zdá byť…

  • Robert Alexy Pojem a platnosť práva

    Nemecký právny filozof Robert Alexy (*1945), jeden z najvplyvnejších filozofov práva v Európe, sa venuje výkladu pojmu a platnosti práva. Začína poukazom na zlyhanie pozitivistického chápania pojmu právo a pokračuje poukazom na najvýznamnejšiu reakciu na toto zlyhanie v nemeckom prostredí – na právnofilozofické dielo Gustava Radbrucha. Alexy testuje prijateľnosť, resp. neprijteľnosť oddelenia práva a morálky ako…

  • Nikolaj Alexandrovič Berďajev Pramene a zmysel ruského komunizmu

    Ruský komunizmus je ťažké pochopiť pre jeho dvojitý charakter. Pre ľudí na Západe je osobitne dôležité pochopiť národné korene ruského komunizmu, jeho determinovanosť ruskými dejinami. Znalosť marxizmu tomu napomôže.

  • Adam Bžoch Psychoanalýza na periférii

    Kniha objasňuje na základe bohatého historického materiálu a jeho výkladu, prečo sa slovenská kultúra dlhodobo nevedela vyrovnať s Freudovým učením.

  • Miroslav Mojžita Sarajevo

    S fotografiami Pavla Demeša.

  • Umberto Eco Babylonský rozhovor

    Kniha, ktorej čisté a triezve stránky, nezaťažené fetišistickým uspokojením, by mohli pomôcť opätovne nájsť zdravší zmysel citového vzťahu a omladiť nenávistné či nudné spolužitie muža a ženy, ochudobnené o zmysel základných hodnôt.

  • Gábor Németh Si Žid?

    Adresátom otázky Si Žid? je sám rozprávač, ktorý vlastne celkom nevie, kým, čím je. Komunistická asimilácia Židov, ktorí prežili, nebola po druhej svetovej vojne oveľa menej nešikovná a falošná ako ich predvojnová kresťansko-národná asimilácia. Prebudenie z tej druhej bolo smrteľné, z prvej ironické. Z maďarských Židov narodených v päťdesiatych rokoch mnohí až do svojho dospievania nevedeli, že sú Židia, len…