Kalligram (264 kníh )
-
John Lukacs Jún 1941
Dielo amerického historika sa sústreďuje na vzťahy medzi Hitlerom a Stalinom krátko pred osudným 22. júnom 1941. Okrem iného pripomína, že Stalin si Hitlera vážil a nepredpokladal, že ho napriek platnej dohode o neútočení napadne. Kniha zaujme najmä svojím nekonvenčným pohľadom na udalosti v predvečer jednej z najväčších vojenských konfrontácií svetových dejín.
-
Jarmila Drozdíková Lexikón islámu
Islám - toto náboženstvo, ktoré od Maroka po Indonéziu formuje život stámiliónov veriacich, je čoraz zreteľnejšie prítomné aj v Európe. V čase keď vďaka konvergentmým silám techniky a globalizácie máme k sebe čoraz bližšie, musíme využiť všetky prostriedky na zmiernenie napätia, ktoré pramení zo vzájomného neporozumenia. Lexikón islámu má byť jedným z nich. Lexikón podáva stručné definície islámských náboženských a…
-
Thomas Mann Eseje
Výber z bohatého esejistického diela nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Thomasa Manna zahŕňa práce venované najpálčivejším otázkam doby i nadčasovým témam umenia a estetiky, či užšie zamerané práce o vlastnej spisovateľskej profesii, takpovediac nazretia za „oponu“, aká zastiera prípravu veľkého literárneho diela. Štylisticky vybrúsené úvahy jednej z najväčších svetových literárnych osobností dávajú šancu nazrieť…
-
Ján Gavura Ján Buzássy
Monografia Jána Gavuru je venovaná básnickemu dielu Jána Buzássyho (1935). Autor sleduje Buzássyho tvorbu od jej počiatkov, predstavuje jeho najdôležitejšie básnické zbierky, ponúka interpretácie a analyzuje centrálne princípy a témy Buzássyho poézie. Publikácia je doplnená o kalendárium a podrobnú bibliografiu.
-
Alexander Bröstl Lentilkovo
Nová, v poradí už tretia kniha aforizmov od autora Alexandra Bröstla, ktorý o.i. píše aj zlomkové literárne útvary, ktoré majú spoločného menovateľa v tom, že nemajú čitateľov. Deťom a vnukom vytrvalo rozpráva rozprávky, ktoré nezačínajú: „Bolo raz jedno kráľovstvo...“, ale „Bol raz jeden právny štát.“ Deti i vnuci si pritom významne ťukajú na čelo a hovoria si: „Darmo. Je to náš veľký náčelník!“ Kniha vyšla s…
-
Daniel Kehlmann Vymeriavanie sveta
Roku 1828 sa na kongrese prírodovedcov v Berlíne stretávajú dvaja géniovia, Alexander von Humboldt (1769-1859) a Carl Friedrich Gauß (1777-1855). Gauß, matematik a astronóm, prichádza na pozvanie nemenej známeho prírodovedca a geografa Alexandra von Humboldta s nevôlou, pretože z duše nenávidí spoločnosť a cestovanie. Po namáhavej ceste z Göttingenu sa Gauß uloží do postele, zatiaľ čo Humboldt skúma pod lupou medenú…
-
Ephraim Kishon Zostane to v rodine
Koho najviac milujeme, toho najviac trestáme. Výnimky z tohto pravidla nerobí ani známy izraelský spisovateľ, a preto si teraz zobral na mušku tých, bez ktorých by si nevedel predstaviť život. Napriek ostrej kritike, ktorej podrobuje najlepšiu zo všetkých manželiek, svoje poslušné deti a štvornohých miláčikov, cítiť zo všetkých príbehov lásku a dobrosrdečný humor, ktorý prekoná a vyrieši aj tie najväčšie problémy
-
Natália Krajčovičová Emil Stodola
Monografia významnej osobnosti slovenských dejín, politika a bojovníka za zlepšenie postavenia Slovákov za Uhorska i za prvej ČSR, politológa, odborníka na zahraničnopolitickú problematiku, jedného zo signatárov Martinskej deklarácie, propagátora modernej demokratickej spoločnosti.
-
Ľubomír Lipták 2217 dní
Súbor vedeckých štúdií, článkov a esejí významného slovenského historka mapuje vývoj Slovenska v rokoch 1939 – 1945. Kniha obsahuje dosiaľ nepublikované štúdie o peripetiách vzniku štátu a o raných fázach jeho budovania v tieni Tretej ríše.
-
Tomáš Štrauss Metamorfózy umenia 20. storočia
Dvojjazyčné nemecko-slovenské eseje známeho slovenského kunsthistorika zaoberajúce sa postmodernými otázkami súčasnej kultúry..
-
Menasse Robert To bolo Rakúsko
Známy rakúsky spisovateľ, autor zaujímavých románov, a filozofických esejí Robert Menasse (1954) sa často predstavuje aj ako vynikajúci publicistický glosátor súčasnosti. Kniha To bolo Rakúsko je súborom príspevkov, ktoré vznikali postupne a kriticky mapovali aktuálne verejné problémy; vyjadrovali sa tak k rakúskemu politickému systému, ako aj ku každodennej politickej praxi a kultúrnej politike. R. Menasse sa v…
-
Daša Drndić Apríl v Berlíne
V prozaickej knihe Apríl v Berlíne sa Daša Drndić vydáva pátrať po osudoch emigrantov, ktorí poznamenali dvadsiate storočie. Prostredníctvom osobných vyznaní i spovedí osôb, s ktorými vedie rozhovory, či už sú známe alebo patria medzi takzvaných obyčajných malých ľudí, zostavuje komplexný veľký príbeh. Apríl v Berlíne skúma históriu strednej Európy, toho imaginárno-reálneho priestoru, ktorý viac než zemepisné…
-
Lajos Grendel Kráľ Matej v New Honte
Nový román Lajos Grendela je záverečným dielom tzv. Newhontskej trilógie, ktorú tvoria romány Masový hrob, U nás New Honte a Kráľ Matej v New Honte. Prostredie je známe už aj z predošlých diel: južné Slovensko po roku 1990, po páde komunistického režimu: všetko je chaotické, nejasné, bizarné až groteskné. Román má viacero zaujímavých, dobre vykreslených postáv, typických pre toto prechodné obdobie, ktoré hľadajú…
-
Jaroslav Blaho Legenda bez legiend
Pri príležitosti vzácneho životného jubilea svetoznámeho tenoristu Petra Dvorského prichádza kniha Legenda bez legiend - Peter Dvorský a jeho doba s ambíciou priblížiť život a dielo tohto operného velikána. O Petrovi Dvorskom sa v jeho vlasti napísalo veľa aj málo zároveň, ako píše autor knihy Jaroslav Blaho. Dvorského hviezdnu dráhu sme doposiaľ mali možnosť poznať iba torzovito, bez kontextu, často naozaj iba jej…
-
Sándor Márai Hlas
Tridsaťšesťročný Péter Garren je spisovateľa práve sa odhodláva napísať prvé veľké dielo, ktoré by obsiahlo všetky problémy života Európy. Jedného dňavo svojom parížskom byte začuje z rádia hlas. Neznámy rečník škrekľavo žaluje, odsudzuje, obviňuje, Garren mu však sotva rozumie a čoskoro by naňho zabudol ako na zvláštne divadelné predstavenie. Keď však príde na večierok k priateľovi, postupne zisťuje, že hlas je v…
-
Maya Rothenbühler-Korcová Július Satinský - Fantasia con amore
V publikácii autorka spomína na krásne 60. roky v spoločnosti Júliusa Satinského. Návrh obálky: Tibor Hrapka
-
Tomáš Štrauss Toto rozbiehajúce sa 21. storočie
Orientálni, starogrécki a rímski bohovia boli pôvodne lokálni bohovia. Bývali na rovnakom mieste. Buď vysoko hore, alebo pri nejakej rieke. Pútnici a zvedaví cestovatelia - dobyvatelia zemegule, si pôvodne svojich bohov brali so sebou na cesty. Mali často podobné mená a podobné vlastnosti. Ich vzájomné porovnávanie našepkalo možnosť inakosti. Táto možnosť podlamuje postupne všetky jednoznačné východiskové istoty.…
-
Teodor Münz Cesta za skutočnosťou bez metafyziky
Nietzsche ma zaujal už dávno, mal som proti nemu výhrady vždy, ale aj ma strhol, obidivoval som ho a obdivujem dodnes. Pokladám ho za veľducha, ktorý sa nerodí ani raz za sto rokov. Je viac než dôstojným nástupcom a pokračovateľom môjho niekdajšieho vzoru Feuerbacha. Ako v predchádzjúcej knižke, ani teraz sa nevzdávam racionálnej viery nielen v existenciu od nás nezávislej skutočnosti, ale ani dnes už vo filozofii…
-
Patrick Modiano Zlatíčko
,,Keď som mala sedem rokov, volali ma Zlatíčko. Usmial sa. Určite mu to pripadalo ako pôvabné milé meno pre dievčatko. Jemu určite tiež jeho mama dala nejakú prezývku, ktorú mu večer šepkala do ucha pred bozkom na dobru noc. Pusík. Pinky. Pipuš. ,,Nie je to tak, ako si myslíte, vravím. ,, Bolo to moje umelecké meno. Nadvihol obočie. Nerozumel. V tom čase si aj moja matka dala umelecké meno: Sonia O´Dauyé. Po…
-
Robert Alexy Pojem a platnosť práva
Nemecký právny filozof Robert Alexy (*1945), jeden z najvplyvnejších filozofov práva v Európe, sa venuje výkladu pojmu a platnosti práva. Začína poukazom na zlyhanie pozitivistického chápania pojmu právo a pokračuje poukazom na najvýznamnejšiu reakciu na toto zlyhanie v nemeckom prostredí – na právnofilozofické dielo Gustava Radbrucha. Alexy testuje prijateľnosť, resp. neprijteľnosť oddelenia práva a morálky ako…
-
Vladimír Pištalo Tesla, portrét medzi maskami
Svet sa zmenil menej od dôb Platóna po Teslovo narodenie než od Teslovho narodenia po jeho smrť. Ťažko nebyť fascinovaný príbehom o historickom vykročení od homérskeho rozprávača legiend po lietanie na modrom lúči energie - za jediný ľudský život. Teslov životopis je podnetná a emotívne porozprávaná kronika jednej z najväčších premien v ľudskej histórii - v niekoľkých krajinách, na dvoch kontinentoch.
-
Zuzana Bartošová Napriek totalite
Neoficiálna slovenská výtvarná scéna sedemdesiatych a osemdesiatych rokov 20. storočia.
-
Vladimír Sorokin Opričníkov deň
Strhujúci príbeh z blízkej budúcnosti Ruska z roku 2028. Kniha zachytáva jediný deň zo života opričníka Andreja Daniloviča Komjagu, jej hlavného hrdinu, ale aj rozprávača. Zároveň predstavuje aj nedávnu históriu tzv. Obrodenej Svätej Rusi, v ktorej zohráva podstatnú úlohu znovuzaložená opričnina, niekdajšia inštitúcia osobnej polície cára Ivana Hrozného počas jeho samoderžavia. Jeden z najprekladanejších ruských…