Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Kalligram (769 kníh )

  • Mihály Szegedy-Maszák Kemény Zsigmond HU

    Kiváló magyar regényeket könnyebb találni, mint olyan regényírói életművet, melynek darabjai közül jó néhány teljes jogú műalkotás, összességük viszont szerves egységet alkot. Könyvemben azt a föltevést próbálom bizonyítani, hogy Kemény Zsigmond szépírói munkássága a csekély számú kivételek egyike, amennyiben rendkívül következetes művészi fejlődést képvisel.

  • Ferenc Vörös Kis magyar családnévatlasz

    A kötetben található 370 térképlap bepillantást enged a Magyar családnévatlasz több mint öt éve tartó, jelenleg is folyó munkálataiba. A most közzétett kartogramok alapján két időszelet viszonylatában tájékozódhatunk: a 18. századb

  • Denisa Fulmeková, Peter Macsovszky Klebetromán

    Vydavateľ, podobne ako bratislavská autorská dvojica, vyplazuje na svet jazyk. Tento štvorručný slovenský Klebetromán je literárnym zobrazením subkultúry, ktorá sa po roku 1989 mohla rozvinúť v ktoromkoľvek meste postkomunistickej strednej Európy, a tak ako väčšina komunikácie po postmoderne aj on vznikal v duchu diskurzu talkshow. Autorská dvojica vie, že na paktovanie s dnešným konzumným čitateľom je potrebný…

  • Sándor Márai Kniha byliniek

       Toto útle a nevtieravé dielko chce byť vlastne spoľahlivým, múdrym a zrozumiteľným spoločníkom pre chvíle pohody i nečasu. I keď je záznamom autorovho náhľadu na život, nemožno v ňom hľadať ucelený, prísne sformulovaný filozofický systém. Možno práve v tom spočíva jej najväčšie čaro. A ešte azda v tom, že v originálnej podobe sprístupňuje myšlienkový fundament jedného monumentálneho životného diela.

  • László Bitó Kniha o dobrej smrti

    Kniha o dobrej smrti otvára tému, ktorú vyspelá civilizácia nechce zobrať na vedomie, ktorá sa však v dôsledku prudkého rozvoja medicíny a biotechnológie stáva čoraz pálčivejšou - tou témou je smrť, presnejšie okolnosti a podmienky, za akých dnes ľudia vo vyspelých krajinách umierajú. V čase, keď čoraz menej ľudí môže dúfať v dobrú, prirodzenú smrť v kruhu rodiny, sa nielen jednotlivci, ale celá spoločnosť musí…

  • Péter Nádas Kniha pamätí

    Rodinná sága jedného z najuznávanejších maďarských spisovateľov(1942), preložená do viacerých svetových jazykov, je monumentálne, zložito vybudované dielo, v ktorom prebiehajú štyri príbehy troch rozprávačov. Na pozadí individuálnych osudov vyvstáva všadeprítomný historický, politický a spoločenský obsah románu. Nepriamo tak kniha zachytáva osobnostnú krízu povojnovej stredoeurópskej inteligencie.

  • Daniel Hevier Kniha, ktorá sa stane

    Nateraz posledné dielo tohto spisovateľa je situované do hlavného mesta - Bratislavy. Možno ho zaradiť k tzv. mestskému románu. Hlavný hrdina Fictus je vášnivý čitateľ a zberateľ kníh, ktorý uprostred rodinných problémov s dospievajúcou dcérou Havrankou a manželkou Annou dostáva lukratívnu ponuku - napísať sériu kníh najkrajších citátov. Fictus sa konečne dostáva k práci, ktorá ho napĺňa. Stratí sa v nej natoľko,…

  • Kognitívne vedy

       Jednotlivé kapitoly tejto knihy predstavujú základné vedné oblasti skúmajúce mozog, myseľ a jazyk, pre ktorý sa zaužíval termín kognitívne vedy. Kniha ponúka široké spektrum rôznych stanovísk, konceptov, metód a výsledkov, ktoré treba brať do úvahy pri štúdiu kognície. Ilustruje konvergencie i divergencie, ku ktorým v kognitívnych vedách dochádza, a ktoré predstavujú výzvu do budúcnosti. Práve rozpory, na ktoré…

  • Rüdiger Safranski Koľko globalizácie unesie človek?

    Výber z esejí a antropologických úvah mimoriadne úspešného nemeckého filozofa. Autor akoby naznačoval, že globalizácia je vlastne rozšírením výdobytkov západnej civilizácie v planetárnom rozsahu a zákonite viac-menej na úkor lokálnych kultúr. Katastrofické zmeny podnebia, komunikačné technológie najnovšej generácie a dokonale kontrolovaný štát, svetová polícia a terorizmus - pri úvahách nad takýmto vývinom a…

  • Péter Nádas Koniec rodinnej ságy

       Jedno z kľúčových diel maďarskej literatúry 20. storočia.Dnes sa len málo románov podujíma na vytvorenie syntézy mýtickej, historickej a politickej reality... World Literatury TodayDaná je jednoduchá forma, ktorá nedráždi, neuvanuje - osobne to považujem za mimoriadny autorsky výkon... odvíja sa príbeh, a niet v ňom jediného zbytočného slovka. Handelsblad Péter Nádas (1942) je významným predstaviteľom strednej…

  • Hučková Dana Kontexty Slovenskej moderny

    Kniha Kontexty Slovenskej moderny nadväzuje na monografiu Hľadanie moderny: podobne ako v nej aj tu je modernistická literárna tvorba z prelomu 19. a 20. storočia situovaná do širších súvislostí – tentoraz so zameraním na dobový literárny život, autorské rozvrstvenie, jednotlivé tematické podoby a žánrové preferencie, pričom kategória kontextu je vnímaná ako kategória, ktorá má zásadný význam pre porozumenie textom.…

  • Svetozár Hurban - Vajanský Koreň a výhonky, Články

    V prípade Svetozára Hurbana Vajanského sú všetky jeho aktivity - ako básnika, spisovateľa, redaktora, spolkového činiteľa, organizátora národných podujatí — prepojené s jeho politickými postojmi. Bol vnímaný ako popredný reprezentant Slovenskej národnej strany, resp. ako tvorca politiky tzv. martinského centra, s ktorým spojil štyridsať rokov svojho plodného života (1878 — 1916). Ako človek z prvej línie bojiska za…

  • Aleš Debeljak Kozmopolitická metafora

    Aleš Debeljak (1961), kľúčová postava novšej slovinskej literatúry. Esejista, básnik, literárny vedec a sociológ kultúry, sa v tejto esejistickej knižke zaoberá predovšetkým problémom vzájomného prenikania národnej a individuálnej existencie, kľučkovaním medzi úskaliami multikulturalizmu a do seba uzavretou provinčnosťou, ako aj potrebou uchovania stredoeurópskeho i európskeho duchovného priestoru.

  • Peter Zajac Krajina bez sna

    Črty, eseje a úvahy Petra Zajaca sa týkajú dobového spoločensko-politického kontextu druhej polovice deväťdesiatych rokov a začiatku nového desaťročia, pričom sa neobmedzujú len na „pálčivé“ problémy dňa, ale siahajú i k nadčasovým otázkam. Autor ponúka svoje hodnotenie aktuálneho politického diania, polemizuje s inými názorovými platformami, invenčne rozmýšľa o možnostiach a perspektívach rodiacej sa demokracie.

  • Robert Menasse Krajina bez vlastností

    Zmes politologických, sociologických a literárnokritických úvah, ktorých ústrednou témou je identita Rakúska. Jednotlivé texty sú analyticky dôkladné, nekompromisné v hodnotení, erudované a štylisticky prepracované a nechýba im ani vtip a nadhľad pri vyslovovaní často i nepríjemných konštatovaní o súčasnej rakúskej realite.

  • Ján Štrasser Kráľ je polonahý

    Publicistické texty spisovateľa, prekladateľa a textára Jána Štrassera, zhrnuté v tejto knihe, vychádzali v týždenníku Domino fórum. Plynulo nadväzujú na autorovu publicistiku, ktorá vyšla v roku 1999 v knihe Dvojhlavá karta a jej...

  • Lajos Grendel Kráľ Matej v New Honte

    Nový román Lajos Grendela je záverečným dielom tzv. Newhontskej trilógie, ktorú tvoria romány Masový hrob, U nás New Honte a Kráľ Matej v New Honte. Prostredie je známe už aj z predošlých diel: južné Slovensko po roku 1990, po páde komunistického režimu: všetko je chaotické, nejasné, bizarné až groteskné. Román má viacero zaujímavých, dobre vykreslených postáv, typických pre toto prechodné obdobie, ktoré hľadajú…

  • Krátka próza druhej polovice 19. storočia

    Antológia Krátka próza druhej polovice 19. storočia predstavuje žáner krátkej prózy (poviedka, besednica, fejtón, kresba, črta, žánrový obrázok, humoreska), ako sa rozvíjal v slovenskej literatúre druhej polovice 19. storočia. Autori zaradených próz poväčšine (s výnimkou G. K. Zechentera-Laskomerského a M. Kuzkučína) za sebou nezanechali rozsiahlejšie dielo, mnohokrát sa dostali na okraj literárnohistorického záujmu…

  • Ivan Čičmanec Krehnké čaro disonancií

    Kniha Ivana Čičmanca Krehké čaro disonancií, písaná vycibreným jazykom a výrazne svojským štýlom na pomedzí eseje a beletrie, obsahuje výber z autorovej tvorby z rokov 1979 – 2009. Podnety na reflektovanie miesta umenia v živote človeka poskytli autorovi rozmanité osobnosti svetovej a domácej kultúry a ich diela (Bjornstjerne Bjornson, August Strindberg, Knut Hamsun, Henrik Ibsen, Ingmar Bergman, Franz Kafka, ale…

  • Thomas Forsyth Torrance Kresťanská teológia a vedecká kultúra

    V knihe Thomas F. Torrance poukazuje na paralely medzi prírodovedeckým a teologickým bádaním, na základe čoho propaguje termín teologická veda. Vďaka dobrej znalosti dejín a filozofie vedy podrobne rozoberá epistemologické východiská teórie elektromagnetického poľa Jamesa Clerka Maxwella a oboch teórií relativity Alberta Einsteina. Táto analýza sa preňho stáva východiskom na aplikáciu vedeckej epistemológie pri…

  • Vojtech Hatala Kriminologické štúdie

    Kniha Kriminologické štúdie významného slovenského právneho teoretika a kriminológa prof. Vojtecha Hatalu (1930-1985) obsahuje výber štúdií z posledného obobia jeho vedeckej tvorby (1973-1985), v ktorej sa zameral na problematiku kriminality mládeže. Pre tento súbor kriminologických štúdií je charakteristický multidisciplinárny prístup zohľadňujúci aspekty psychologické, sociologické, viktimologické, penologické,…

  • Jonathan L. Larson Kritické myslenie v slovenskej postsocialistickej spoločnosti

    Publikácia Kritické myslenie v slovenskej postsocialistickej spoločnosti skúma kritické myslenie ako sociálny projekt pri prechode strednej a východnej Európy k demokracii a trhovej ekonomike. Z akých dôvodov vnímali bežní ľudia kritické myslenie ako sociálny problém počas pätnástich rokov nasledujúcich po komunistickej vláde? Čo znamená, opisovať ho ako spoločenský, a nie individuálny jav? Aké lokálne rozdiely a…

  • Peter Sloterdijk Kritika cynického rozumu

    Peter Sloterdijk je jedným z najznámejších a zároveň najkontroverznejších nemeckých filozofov súčasnosti. Túto charakteristiku potvrdzuje už jeho prvé veľké dielo Die Kritik der zynischen Vernunft (Kritika cynického rozumu, 1983, v ktorom sa originálnym spôsobom vyrovnáva s dedičstvom skeptického racionalizmu Frankfurtskej školy. Základom jeho úvah je neradostná diagnóza intelektuálnych a kultúrnych pomerov v…

  • Friedrich Nietzsche Kritika morálky

    Kritika morálky je súčasťou Nietzscheho nedokončeného a až posmrtne publikovaného diela Vôla k moci, ktoré zo zachovaných poznámok z rokov 1883 až 1888 zostavili a vydali Elisabeth Förster Nietzsche a Peter Gast. Tento Nietzscheho pokus rozmýšlať o morálke bez podliehania jej čaru nadväzuje na jeho kritiku náboženstva a spolu s ňou a kritikou filozofie je súčasťou jeho úsilia o kritiku doterajších najvyšších hodnôt.