Ako začať viac čítať?

Pre Čarovnú poličku napísala Eliška Holienčiková


Každý z vás, čo číta tento blog, je určite svojím spôsobom knihomoľ a má rád knižky. Ja som knihomoľka odmalička, ako som písala v blogu pred dvomi týždňami. A stále často premýšľam o tom, ako si na knihy vyhradiť viacej času. Podarilo sa mi to až po spustení Čarovnej poličky. Lebo poličkou žijem. Pozerám si knižky, ktoré pridávate, hlcem vaše fotky na sociálnych sieťach a odpisujem na e-maily, ak sa vám podarí zabudnúť heslo. Ale popri tom musím čítať, pretože knihy sú moja duševná pohoda. Čím viac čítam, tým sa viac usmievam.Ale ako získať viac času na čítanie? A ako prečítať viac kníh?


1. Vypínam si sociálne siete
V mojom prípade prvý a najťažší bod. Denne dostávam stovky notifikácií (facebook, instagram, twitter, slack, aplikácie bookingu, airbnb, gmailu…). A keď mi zavibruje telefón, obvykle ho zodvihnem a pozriem sa. Viete, som žena a teda, prirodzene zvedavá :). Snažím sa preto telefón dávať bokom, niekam ďalej, aby som nevidela zelené svetielko, ktoré oznamuje, že mi niekto píše, niekto niečo lajkol alebo mi prišiel e-mail.

2. Čítam všade (doslova)
Pravidelne varím alebo pečiem koláče a kým čakám tak sa túlam v kuchyni, či po byte, pozerám si fotky, píšem správy, varím kávu a utieram linku, vyjedám chladničku… Vyriešila som to inak, v kuchyni mám knižku a keď sa varia zemiaky, brokolica, či pečie mäso, tak ja čítam. Ok, priznávam včera mi prihoreli brokolicové placky, lebo som čítala o Svetovom pohári v metlobale, ale to viete, metlobal a Krum!
Často čítam aj v autobuse, kedže sa tak prepravujem do práce a z práce (obvykle 40 minút). Väčšinou z čítačky, lebo tam mám stovky kníh a vždy mám náladu na niečo iné. Raz na romantiku, drámu, bežecké historky...

3. Čítam si pred spaním
Tu to beriem z iného súdka. Knižku, ktorú si beriem do postele volím tak, aby bola príjemná a naladila ma na pekné sny (mimo tých dní, kedy vyjde Dominik Dán a jeho detektívky hlcem jedna radosť vkuse. A potom sa mi sníva, že k nám niekto lezie po hromozvode na 6 poschodie). Na nočnom stolíku mám aktuálne svoje Puzzle, Kúzelné upratovanie a vytlačenú štúdiu o tom, ako zdravšie jesť a žiť.

4. Čítam viac kníh naraz
To som už spomínala vyššie. Nemám rozčítanú iba jednu knihu (čo býva občas snáď aj problém :) ). Bežne tak 3-4. Teraz znovu čítam Harryho Pottera a ohnivú čašu, Dievča vo vlaku, Denníček moderného páru (a to teda už 4 mesiac neviem dočítať hoci je to naozaj skvelé a vtipné).

5. Rýchlo čítam
K tomu veľa napísať neviem. Rýchlo čítať som sa naučila tak, že som mala doma vždy veľa kníh, ktoré ma zaujímali a nevedela som sa dočkať, kým ich prečítam :). Plus najviac zlomový bol okamih, kedy som pred Vianocami našla Harryho Pottera 5. Boli dve hodiny popoludní a mama sa mala vrátiť o siedmej. Tipnite si, stihla som to? ;)

6. Chodím na kávu sama so sebou a s knižkou
Ale to si všímam u viacerých ľudí :). Sedia v kavairni a čítajú si. Je síce doba mobilov, a veľa z nás si dá kávu a vybaví maily a správy. Ja si zvyknem nosiť čítačku alebo knižku a káva mi aj vychladne.

P.s. Pri písaní článku mi napísala naša knihomoľka Naty, že je práve chorá, čo je síce smola, ale aspoň má viacej času na čítanie. Rozhodne súhlasím, pri potení sa v posteli je knižka ten najlepší spoločník!


Zdroj obrázku: https://pixabay.com