Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Anton Hruboň (16 kníh)

  • Anton Hruboň 5. poľná rota Hlinkovej gardy

    Rad historických diel dotýkajúcich sa obdobia 1. Slovenskej republiky obohacuje nová publikácia Antona Hruboňa 5. poľná rota Hlinkovej gardy. Hruboňova monografická štúdia mapuje proces formovania roty v kontexte situácie na Slovensku po 29. auguste 1944, jej organizáciu, nasadenie v Banskej Bystrici a Krupine, represívne aktivity voči civilistom, účasť na vojnových zločinoch, ako aj povojnové osudy jej príslušníkov.

    Detail
  • Anton Hruboň Alexander Mach

    Pre jedných charizmatický rečník a apoštol prvého slovenského štátu v dejinách, pre druhých fašista, Hitlerova pravá ruka na Slovensku a architekt holokaustu slovenských Židov. Dá sa vôbec na Alexandra Macha, bývalého ministra...

    Detail
  • Anton Hruboň Alexander Mach

    Pre jedných charizmatický rečník a apoštol prvého slovenského štátu v dejinách, pre druhých fašista, Hitlerova pravá ruka na Slovensku a architekt holokaustu slovenských Židov. Dá sa vôbec na Alexandra Macha, bývalého ministra vnútra, podpredsedu vlády...

    Detail
  • Anton Hruboň Cesty nemeckej kultúry v toku storočí

    Publikácia historika Antona Hruboňa Cesty nemeckej kultúry v toku storočí slúži primárne ako vysokoškolská učebnica pre poslucháčov európskych kultúrnych štúdií, kulturológie, histórie, germanistiky a ďalších príbuzných disciplín, sekundárne však osloví i širší okruh čitateľov, ktorí si chcú doplniť a rozšíriť prehľad o jednej z kultúr, tvoriacich neoddeliteľnú a v mnohých aspektoch dejinotvornú súčasť kultúry celej…

    Detail
  • Anton Hruboň Hlinkova garda na území Pohronskej župy

    Monografia Antona Hruboňa prehlbuje doterajšie poznatky o organizácii, ktorej meno sa nerozlučne spája s najrozporuplnejšie vnímaným obdobím našich moderných dejín. Je vôbec prvou samostatnou publikáciou, hodnotiacou aktivity Hlinkovej gardy v regionálnom meradle, no pritom vsadené do celoslovenského kontextu. Práca rozhodne nepoteší tých čitateľov, ktorí považujú všetkých gardistov za fanatických protižidovských…

    Detail
  • Anton Hruboň Ľudácka čítanka

    Kniha za zaoberá desiatkami najväčších mýtov, ktoré sa spájajú s vojnovým Slovenským štátom.

    Detail
  • Anton Hruboň Moderné dejiny Slovenska II.

    Zborník príspevkov k dejinám Slovenska v 20. storočí. Ročenku tvorí 6 odborných štúdií z pera mladej a najmladšej generácie historikov, 2 materiály a dokumenty, diskusia na tému histórie na slovenských univerzitách, anotácie a správy z podujatí.

    Detail
  • Antonín Hruboň, Anton Hruboň Náš Ružomberok na historických pohľadniciach

    Jedinečná publikácia, určená najmä milovníkom histórie a zberateľom, dokumentuje kolorit centra Dolného Liptova od konca 19. storočia do polovice 20. storočia. Ružomberok bol v tomto období dynamicky sa rozvíjajúcou metropolou stredného Slovenska...

    Detail
  • Anton Hruboň, Juraj Krištofík Partizáni a Slovensko

    Publikácia Partizáni a Slovensko vstupuje na knižný trh v „predvečer“ 70. výročia Slovenského národného povstania ako pokus o hodnotný príspevok k dejinám integrálnej súčasti domácej rezistencie v rokoch druhej svetovej vojny a jej reziduám po roku 1945. Kolektív trinástich autorov z rôznych vedeckovýskumných inštitúcií si uvedomuje, že téma predstavuje v súčasnom historickom diskurze „osie hniezdo“, no svojimi…

    Detail
  • Anton Hruboň Slovensko v rokoch neslobody 1938 - 1989 II.

    Zborník Slovensko v rokoch neslobody 1938 – 1989 II. je voľným pokračovaním edície konferenčných zborníkov z podujatí organizovaných Katedrou histórie Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a jej partnermi. Druhý ročník, na ktorom sa s banskobystrickou Katedrou histórie spolupodieľal Ústav pamäti národa, Múzeum Slovenského národného povstania a Katedra histórie Filozofickej fakulty Univerzity…

    Detail
  • Anton Hruboň, Juraj Jankech, Katarína Ristveyová, Martin Gabčo Slovensko v rokoch neslobody 1938 – 1989 IV.

    Publikácia je výstupom rovnomennej konferencie, zorganizovanej Katedrou histórie Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela, Katedrou politológie Trenčianskej Univerzity Alexandra Dubčeka a Mestom Považská Bystrica dňa 11. mája 2015 v Považskej Bystrici. Zborník zo štvrtej edície konferenčného cyklu Slovensko v rokoch neslobody 1938 - 1989 prináša 12 príspevkov od autorov zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska,…

    Detail
  • Anton Hruboň, Antonín Hruboň Vojenská nemocnica v Ružomberku na historických pohľadniciach a fotografiách

    Výpravná plnofarebná publikácia mapuje najstaršie dejiny jednej z najvýznamnejších nemocníc na Slovensku, ktorá si nedávno pripomenula storočnicu svojej existencie. Publikovanú kolekciu 93 historických pohľadníc a fotografií z archívov a súkromných zbierok, zachytávajúcu počiatky nemocnice, jej rozvoj, ale aj bežný život v nej v období Rakúsko-Uhorska, Československej republiky a Slovenského štátu, dopĺňajú…

    Detail
  • Anton Hruboň „Blaho vlasti – zákon najvyšší!“

    Mýty sprevádzajú naše životy od najútlejšieho detstva až do posledného vydýchnutia. S pribúdajúcim vekom a strasťami sa u človeka čoraz väčšmi prebúdza mýtus všetkých mýtov – viera v lepší zajtrajšok. Pod ťarchou ekonomických, sociálnych a mentálnych problémov doby je spoločnosť náchylná akceptovať nové spásne vízie radikálnych zmien, vidiac v nich alternatívu voči dekadentnej a morálne skazenej prítomnosti.…

    Detail
  • Anton Hruboň, Katarína Ristveyová „Prinavrátené“ Komárno / Komárom visszatért

    Prehľad spoločensko-politického vývoja mesta v rokoch 1938 – 1945 s dôrazom na menšinovú otázku / Társadalmi–politikai helyzetkép a város életéről 1938 – 1945 között, különös tekintettel a kisebbségi kérdésre. Povojnové generácie, ktoré nezažili obdobie 30. a 40. rokov minulého storočia, si málokedy uvedomujú, ako sú hranice európskeho kontinentu krehké. Stačí jeden revolučný výbuch v podobe vzostupu totalitarizmu…

    Detail
  • Anton Hruboň „Za slovenský štát, za Novú Európu!“

    Vypuknutie Slovenského národného povstania znamenalo pre Hlinkovu gardu na rozdiel od iných prorežimných organizácií doslova vzkriesenie. Vďaka tomu, že po 29. auguste 1944 zostala verná slovenskej vláde v Bratislave a jej vedenie povstaleckú akciu radikálne odsúdilo, dostala možnosť – hoci v konečnom dôsledku len nakrátko – opätovne realizovať svoje mocenské ambície, tentokrát v podaní najortodoxnejších národných…

    Detail