Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov (639 kníh )
-
George Orwell Barmské dni
Autor (vl. Menom Eric Arthur Blair) sa preslávil ako prozaik a esejista. Jeho román Barmské dni (1934) je príbehom citlivého osamelého úradníčka, ktorý sa usiluje vymaniť zo šovinistického prostredia. Jeho súcit s domorodcami sa končí osobnou tragédiou. Preklad: Igor Kšiňan Doslov: Miloš Ferko Obálka: Dušan Babjak
-
Básnici 2018
Spolok slovenských spisovateľov vydal antológiu básní členov, prispievateľov a priaznivcov s cieľom predstaviť širokú tvorivú základňu najstaršieho a najväčšieho spisovateľského združenia na Slovensku, ktoré vzniklo pred 95 rokmi. V antológii...
-
Eugen Vesnin Básnik mora a hôr
Ak je niekto zo Slovákov žijúci v cudzine dobre známy medzi krajanmi v Amerike, Kanade, Argentíne, Austrálii, v Nemecku a inde, tak je to bez pochyby Ignác Zelenka, básnickým pseudonymom Eugen Vesnin (1913 – 1983). Poznajú ho nielen Slováci, ale vďaka jeho vedeckému a básnickému dielu aj mnohí cudzinci. Jeho básne boli preložené do viacerých jazykov, pričom odborná kritika ich prijala pochvalne. Žiaľ, takmer neznámy…
-
Ján Aleš Lačný Belasý mor
Dobrodružný príbeh pre mládež od kremnického rodáka Jána Aleša Lačného (1960). Obálka: Anna Chovanová
-
Lev Demin Beňovský. Vyhnanec a kráľ
Ide o slovenský preklad Deminovej knihy, ktorý sa snaží románovo zmapovať obdobie devätnástich rokov Beňovského života (1767 – 1786), až po jeho smrť na Madagaskare. Naskytá sa jedinečná možnosť pozrieť sa na slávneho Slováka z ruskej strany, na základe mnohých faktov, ktoré ešte na Slovensku takýmto spôsobom publikované neboli. Deminov román nás vtiahne do pomerov, vzťahov a atmosféry sveta v období osvietenstva.…
-
Pavol Dinka Besy kapitalizmu alebo začiatok novej éry?
Pavol Dinka, spisovateľ literatúry faktu a publicista, sa podujal vo svojej ôsmej knihe na neľahkú úlohu: prostredníctvom rozhovorov s významnými zahraničnými a domácimi intelektuálmi – filozofmi, sociológmi, politológmi a ekonómami (M. Albert, V. Bělohradský, Ľ. Blaha, M. Hartmann, M. Hauser, L. Hohoš, M. Hrubec, J. Keller, O. Krejčí, R. Michelko, C. Offe, J. D. Rendtorff, W. Robinson, D. Schweickart, I. Švihlíková…
-
Michal Spišiak Biela hora
Autor debutoval básnickou zbierkou Vyznanie (1998). V roku 2001 vyšla jeho druhá zbierka Kytica z kvetov lásky. Z prozaickej tvorby treba spomenúť knižky Smrť prišla v bielom (2003), Čarodejka (2004) a Zo zápisníka (2005), ktorá je zostavená nekonvenčne - obsahuje poéziu i prózu. Knižka Biela hora je vlastne výber toho najlepšieho zo spomínaných prozaických diel. M. Spišiak sa svoju tvorbou prihovára jednoducho a…
-
Milan Abelovský Biela osnova
Milan Abelovský po doteraz vydaných básnických zbierkach Chvíľa zblíženia, Jaspis a karneol, Zľutovnica a Čerešne v hanebnej ulici predkladá nový poetický opus Biela osnova. Jeho doteraz vydané knižky charakterizuje emocionálna racionalita. Básnik si...
-
Anton Pižurný Biela skrinka
Prozaické dielo Antona Pižurného (1961) Biela skrinka – krátke spomienky autora na detstvo v rodných Želiezovciach – sa vyznačuje mimoriadne zaujímavými textami, ktoré sú umeleckým aj emočným osviežením, dokonca aj pre „smartfónovú“ generáciu...
-
Bohuslav Chňoupek Biele miesta
Svoj autorský profil si autor vybudoval najmä na reportáž a zahranično-politickej publicistike. Charakteristické pre knihu Biele miesta je úsilie dopátrať sa historickej pravdy, zbaviť slovenskú minulosť skresľujúcich mýtov a legiend a prisúdiť SNP význam, aký v dejinách modernej Európy naozaj malo.
-
Igor Gallo Biele noci Atom klubu
Igor Gallo predstavuje vo svojom najnovšom diele súbor troch noviel, ktoré sú opäť nekompromisným prejavom zrelého autora po všetkých stránkach. Novely na seba navzájom nenadväzujú, každá z nich sa odohráva v inej, špecifickej atmosfére i v rozdielnom čase. Znova, ako sme na to už u Galla zvyknutí, ide o autobiografické fresky príbehov, ktoré ale navzájom spája niekoľko spoločných momentov. Základom im je stabilné…
-
Emil Vontorčík Bitka pri Viedni 1683
Islam už od 8. storočia sa opätovne pokúšal preniknúť do Európy. Kresťanská Európa najmenej päťkrát v dejinách dokázala sa proti nemu ubrániť a zachovať si svoju slobodu. Stačí si spomenúť na roky 732,1396,1453 1571 a 1683. Od tvrdého víťazstva Jána III. Sobieskeho pri Viedni mala Európa od islamu pokoj. Dnes sme svedkami tichého, ale dôsledného prenikania islamu do Európy, ktorá stratila už vela zo svojho…
-
Teodor Križka Blížence z krížnych ciest CZ
Najnovšia básnická zbierka Teodora Križku by sa pokojne mohla nazývať aj Krížence z blížnych ciest. Nešlo by pritom iba hru so slovami. Konotácie oboch názvov totiž smerujú k znakovosti tejto knihy básní, ktorá je vlastne bratstvom, paralelou dvoch pohľadov na existenciálnu situáciu človeka. Zahŕňa dve básnické zbierky, ktoré by mohli vyjsť knižne aj samostatne, ale krížením či blížením obsahov sa vzájomne dopĺňajú…
-
Ingrid Lukáčová Blíženec les
Poetka I. Lukáčová (autorka zbierok Slnko šetrí zápalkami, 1996, Písmovízia, 2002, Láskolam, 2004, Duo s ozvenou, 2006, Dotyky nehy, 2009, Deň celý láskavý, 2011) prichádza s pomerne nezvyčajným dielkom v súčasnej poézii – s ucelenou básnickou kompozíciou, ktorá je vystavaná na pôdoryse prírodnej lyriky. Predstavuje nám les ako organizmus, ktorý nám môže byť partnerom. No zároveň vnikajúc do jeho štruktúry ho…
-
Marek Kupčo Borov sen a 21. poviedok
Marek Kupčo - režisér a scenárista - je aj plodným literátom. Poviedky a divadelné recenzie uverejnil v mnohých novinách a časopisoch. Knižne mu vyšli Delírium (2001), Čierna diera (2003), Tri stromy (2007) a divadelné hry Tuniekraj, Krutohlav a Verena a Navara - strážkyňa ohňa. Aj útla knižočka - Borov sen a 21 poviedok - zaujme čitateľa nielen pôsobivým štýlom, ale aj konštatáciou či posolstvom v závere každej…
-
Božia ulička
Antológia obsahuje básne, prózy a esejistické texty slovenských autorov s tematikou holokaustu slovenských Židov. V antológii sú zastúpení: František Švantner, Rudolf Jašík, Leopold Lahola, Peter Karvaš, Ladislav Mňačko, Klára Jarunková, Vincent Šikula, Ján Johanides, Anton Baláž, Ivan Kupec, Tuvia Rübnerová, Iboja Wandall-Holmová, Ján Ondruš, Tomáš Janovic, Milan Richer a Juraj Špitzer.
-
Teodor Križka Bozk slzou
Ľúbostná poézia Teodora Križku, doposiaľ roztrúsená po časopisoch, vychádza knižne po prvý raz. Stretávame sa v nej s básnikom nielen ako autorom duchovnej poézie, ktorý hľadá odpovede na otázky o zmysle života, no i s vrúcne milujúcim mužom. Básnik vo svojich veršoch dokazuje, že i moderná poézia môže byť plná lásky a nehy ako vyjadrenia obdivu a úcty k žene. Žena sa tu objavuje v najrozmanitejších podobách: ako…
-
Vojtech Mihálik Brána
Koncom roku 1947 poslal mladý ambiciózny básnik Vojtech Mihálik, ktorý krátko predtým debutoval zbierkou spirituálnej poézie Anjeli (1947), redaktorovi vydavateľstva Verbum, básnikovi Jankovi Silanovi postupne dva listy a strojopis zbierky...
-
Róbert Letz Bratia Letzovci
Profesori Ján a Róbert Letzovci - otec a syn - približujú život a dielo ďalších Letzovcov - bratov Štefana a Bela -, významných tvorcov a propagátorov slovenskej literatúry. Táto nesporne zaujímavá a podnetná knižočka vznikala...
-
Ľubomír Maretta Brehy pod mostom
Básnická zbierka Ľ. Marettu predstavuje akúsi paralelu s človečinou. Ľudským bytím. Okrem toho, že je programátor, píše básne, tvorí priam za pochodu a usiluje sa dať svojej poézii istú odvahu, akúsi synergiu... nepokojné srdce a prenikavý um...
-
Eva Kuciaková Humajová, Peter Mišák Brezulienka
Detská publikácia Brezulienka prekvapuje svojou invenciou vo videní autorky-fotografky a textov Petra Mišáka. Ide o hravé a dôvtipné spracovanie poézie v súzvuku s obrazom. Nie nadarmo sa autor skvelých poviedok, povestí a očarujúcej poézie spojil...
-
Marína Markušová Budete ako bohovia
Obeť sexuálneho zneužívania Magda rozpráva svoj srdcervúci príbeh psychologičke Tereze Novákovej. Tereze nie je celkom jasné, či Magda hľadá len úľavu, potrebuje sa niekomu vyrozprávať, alebo chce odhaliť niečo hlbšie. Zrazu Magda zmizne. Skrýva sa na tajnej klinike v lese, kde pôsobí tajomný guru? Podarí sa ju novinárovi, prezývanému Drzý Ben, nájsť? Príbeh spočíva na skutočných udalostiach publikovaných verejne v…
-
Maxim D. Šrajer Bunin a Nabokov
Mená géniov ruskej slovesnosti Ivana Bunina a Vladimíra Nabokova vo vedomí čitateľov spája rovnaký jazyk, epocha, významný vklad do literárneho dedičstva, ako aj život a tvorba v emigrácii. No títo autori majú k sebe aj osobne a osobnostne veľmi blízko. V novej knihe rusko-amerického spisovateľa a literárneho vedca Maxima D. Šrajera sú zachytené zložité vzťahy medzi Buninom a Nabokovom v prostredí ruskej emigrácie…