Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov (639 kníh )

  • Jaro Vlnka Podvečer v Saigone

    Autor (nar. 1971) je literárny kritik, básnik a prozaik. Debutoval zbierkou básní Verše na raňajky (2000), za ktorú získal prémiu Ceny Ivana Krasku. Po ďalšej zbierke Púšť (2005) vydal novelu Mŕtvy jazyk (2014), ktorá predstavuje...

  • František Štraus Poézia a verš

    V tomto diele prof. Štraus dotvára vlastné systematicky rozvíjané odborne propedeutické úsilie na pôde verzologickej aktivity k praktickému využívaniu, teoretických poznatkov pri rozbore a výklade rôznych foriem a podôb verša a to v širokom priestore celých dejín slovenskej literatúry. Autor sa zameriava predovšetkým na teoreticko-metodologickú koncepciu verša, ako predmetu svojho vedeckého skúmania, na druhej…

  • Teofil Klas Pokoj nevädze

    Teofil Klas (vlastným menom Jozef Zavarský) - básnik a prekladateľ - vydal 14 vlastných kníh poézie a 3 básnické preklady z nemčiny (z toho jeden v spoluautorstve). Jeho poézia ľudského rodu vypovedá o tom, čo je pre nás i pre ľudstvo to svetotvorné - uchopenie hodnôt človečenstva - bez ohľadu na ich háv. A v tom je Klasova hĺbka i sila, básnická genialita. T. Klas má svoje korene, svoje presvedčenie v reálne…

  • Juraj Bakoš Pokorený plameň

    Tretia básnická zbierka mladého autora zaujme svojou nekonvenčnosťou, iným pohľadom na svet o nás i okolo nás, ako aj voľnou veršovou formou, pripomínajúcou básne v próze. Bakošove verše zaujmú i netradičnými poetickými obrazmi...

  • Miroslava Dudková Pokrčené verše

    V poetickej tvorbe Miroslavy Dudkovej (1979) cítiť jemný a citový aspekt. Poetka často ťažisko sústreďuje na obraz, ktorý druhotne vytvára pocit, inokedy autorka buduje priamo na pocitoch. Rada pracuje aj s náladami. Veľký priestor dáva všedným náladám dňa, niekedy reflexívnym, inokedy upozorňuje, že sú len povrchom, ktorý má svoje hĺbky. Spomeňme aj básne, ktoré sú príbehmi: často vedú od smútku, samoty,…

  • Milan Hodža, Jozef Škultéty Polemika o československom rozkole

    Polemika o Československom rozkole je prvým titulom novej edície Pramene a polemiky. Je to súbor dvoch významných diel: Milan Hodža – Československý rozkol a kritická reakcia naň od Jozefa Škultétyho – Stodvadsaťpäť rokov zo slovenského života. Hodžova práca, dnes už pomerne málo známa, sa v čase svojho vydania stala jedným z najprepracovanejších teoretických diel presadzujúcich umelý koncept jednotného…

  • Peter Karvaš Polohlasom

    Táto Karvašova zbierka sa na knižných pultoch objavila už dvakrát. Prvá verzia uzrela svetlo sveta na začiatku druhej svetovej vojny a neskôr v prepracovanej verzii v roku 1966. Predstavuje tak dobovú ukážku z rokov štyridsiatych a šesťdesiatych. Autor využil formu krátkej poviedky. Príbeh je typický (čo zrejme vyplýva z dobovej chute vydať sa novými cestami) svojím intelektuálnym, polemickým nábojom, hoci mu…

  • Simona Dolníková Polychromatické jablko

    Básnický debut mladej poetky Simony Dolníkovej (1997) Polychromatické jablko je rozdelený do 4 tematických cyklov s názvami: Leto v pôrodnici, Jeseň v tieni drôtu, 180 stupňové leto a Prvé svätenie jari. Názov Polychromatické jablko...

  • Ladislav Herzog Pomýlená navigácia

    Ladislav Herzog (nar. 12. 12. 1939) sa do povedomia čitateľskej verejnosti zapísal ako autor úspešného románu Spomienky lodníka (2000), jeho rozšíreného vydania Spomienky dunajského lodníka (2002) a poviedkovej knihy Plavba za horizont (2006). Svoje prebohaté skúsenosti a zážitky však skvelo pretlmočil aj do poetickej podoby. Svedčí o tom nielen básnický debut Svet posadnutých (2006), ale aj ďalšie básnické zbierky…

  • Stanislav Háber Popísané páperie

    Popísané páperie je zbierka intímnej poézie autora, ktorý je známy svojou ľúbostnou poéziou nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike. Kniha obsahuje ocenenú poéziu Stanislava Hábera na súťažiach doma aj v zahraničí a prihovára sa čitateľom svojským odkazom - ako nájsť vzájomný súzvuk muža a ženy v dlhoročnom spoločnom vzťahu. Ide o autentický dialóg, keď múza Stanislava Hábera rozpráva len cez verše a autor s…

  • Alojz Nociar Posledná salva (svetla)

    Členením na tri časti sa druhá zbierka Alojza Nociara (1948) podobá na jeho prvotinu z roku 1979 s názvom Zátišia. Kým v prvej zbierke máme dočinenia s mladým básnikom, druhá je skôr sprievodcom života a jeho spätným hodnotením. Nestratili jeho verše aktuálnosť, ak chceli byť aj zrkadlom doby? Už v prvej časti zbierky i v rovnomennej básni Torzo nejde iba o „...záblesk čias/čo prehrmeli mimo...“, o prechádzku…

  • José Lenzini Posledné dni Alberta Camusa

    José Lenzini, dlhoročný novinár alžírskeho pôvodu, zanietený camusológ sa už vyše dvadsať rokov špecializuje na Alberta Camusa, najmladšieho nositeľa Nobelovej ceny za literatúru 1957 a jeho dielo. V knihe venovanej Camusovi približuje chronológiu posledných dní života známeho spisovateľa originálnym spôsobom, vnáša svetlo do jeho politickej angažovanosti, nevyhýba sa ani nehanebným útokom jeho protivníkov, zakladá…

  • Monika Maronová Posledné morény

    Román Posledné morény ponúka ironicko-trýznivú spoveď rozprávačky Johany na prahu jesene života s náznakmi autobiografických prvkov. Rozprávačka uviazne v akomsi bezčasí – neschopná rozhodnutí, bez chuti písať a žiť. Po krátkom vzplanutí sa neudeje nič, nepadne nijaké rozhodnutie, no hrdinka je zrazu schopná a ochotná pokračovať v ceste. Pátra po zmysle života, hodnotí a porovnáva. Deziluzívna, nie však rezignujúca…

  • Laco Zrubec Posledný hriech

    Laco Zrubec je verejnosti známy ako autor literatúry faktu a publicista. Môže sa pochváliť celým radom kníh, napríklad krátkymi úsmevnými príbehmi Rozbité okná, románom o poslednom mohykánovi gýmešského (jeleneckého) panstva grófa Karola Forgáča Gýmešský hárem, historickým románom Žofia Bosniaková, románom z obdobia okupácie Slovenska v rokoch 1938 - 1948 Starý kocúr, úsmevným románom o rozvadených susedoch Hanba,…

  • Charles Diehl Postavy z byzantských dejín

    Popredný francúzsky byzantológ pútavým spôsobom približuje osobnosti ranostredovekých dejín východnej Európy. Udalosti a okolnosti sú snímané mierne pikantným spôsobom, nakoľko v centre autorovho záujmu sú vplyvné byzantské ženy. Diehl čitateľovi predstavuje Byzanciu ako mnohotvárnu, živú, pulzujúcu spoločnosť, v rámci, ktorej sleduje pohyb protagonistiek medzi jednotlivými spoločenskými vrstvami. Prekonáva tak…

  • Ľudovít Šrámek Poviedky

    Ľudovít Šrámek vyštudoval sociológiu. Venuje sa výskumu verejnej mienky, kultúry a masovej komunikácie. Je autorom desiatok vedeckých statí a výskumných správ. Knižne publikoval monografie Zrkadlo verejnej mienky (1989) a Výskum verejnej mienky - politika - médiá (2000). Ako poviedkár sa prezentoval v Slovenských Pohľadoch, v Kultúre, v Literárnom týždenníku a v Slove. Prozaický knižný debut Poviedky je súborom…

  • Ružena Smatanová Poviedky o láske a vášni

    Autorka sa po veľmi úspešnej knižke Vianočné príbehy tento raz prezentuje desiatimi poviedkami o láske – o láske medzi mužom a ženou, o vášni, ktorá nás spaľuje, keď sa zaľúbime. Sú to príbehy o láskach naplnených i nenaplnených, ale predovšetkým o neustálom hľadaní toho zvláštneho fenoménu, ktorý ľudstvo sprevádza už od samého počiatku. Ako píše na úvod sama autorka, „Na ceste hľadania lásky sa necháme často…

  • Elena Hidvéghyová-Yung Prasestre

    V útlej knižočke môžete načrieť do zbierky básní autorky, ktorá vykreslila vnútorné, zložité vzťahy nielen k orientálnemu svetu a jeho ľuďom.

  • Milan Čarňanský Praskanie dreva

    Kniha poviedok rodáka zo Spišskej Novej Vsi, úradníka v štátnej správe, prozaika Milana Čarňanského (1959).

  • Friedrich Romig Práva národa

    Globalizácia je najväčšou výzvou pre spolčensko-vedných mysliteľov v posledných 20. rokoch. Množstvo sociológov, politológov či sociálnych filozofov sa s touto výzvou vyrovnáva z rôznych východísk. Rakúsky mysliteľ Fridrich Romig, čerpá zo svojho kresťanského hodnotového ukotvenia, dáva sa inšpirovať pápežskými encyklikami i dielami ďalších kresťanských mysliteľov. Jeho názory, postoje a východiska sú pritom, veľmi…

  • František Juriga Pre tvoje mŕtve oči

    Román Pre tvoje mŕtve oči je pokračovaním úspešného románu Žiť cudzí život. Zachytáva kladné aj záporné stránky zmeny spoločenského systému hlavne v oblasti dopadu na medziľudské vzťahy a psychiku spoločnosti. Predchádzajúci príbeh skončil vraždou dcéry hlavného hrdinu Marcela Protivňáka a samovraždou jeho manželky. Protivňák, bývalý člen francúzskych légií, sa rozhodne vrahov vypátrať a potrestať. Preniknutie do…

  • Martin Chudík Precitnúť

    Básnická zbierka je z hľadiska kompozície rozdelená do dvoch tematicko-motivických celkov. Prvá časť, Bosou nohou, pozostáva z reflexívnej a existenciálnej lyriky. Lyrický subjekt sa v nej snaží opatrne a empiricky skúmať zem, po ktorej kráča...

  • Aldous Huxley Prekrásny nový svet

    Aldous Huxley, jeden z najvýznamnejších spisovateľských zjavov anglickej a svetovej literatúry minulého storočia, posunul časový rámec hroziacej technizácie a odľudštenia spoločnosti do vzdialenej budúcnosti, ale jeho kritika nestráca adresnosť, hovorí k súčasnosti, hoci od vzniku diela (roku 1932) uplynulo už vyše osemdesiat rokov. Sex ako samozrejmá kategória dosahovania pôžitku, potláčanie identity, rozpad rodiny…

  • Alexander Halvoník Premeny

    Táto kniha predstavuje výber z literárnej publicistiky za roky 1995 až 2004.