Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov (639 kníh )

  • Francis Bacon Nová atlantída

    Utopický román Francisa Bacona Nová Atlantída bol pravdepodobne napísaný roku 1623, ale publikovaný až v roku 1627, rok po autorovej smrti jeho kaplánom, priateľom a literárnym exekútorom Dr. Williamom Rawleym. V predhovore toto dielo Rawley...

  • Alena Doležalová Nové Devínske elégie

    Kniha Nové devínske elégie obsahuje tridsaťpäť básní. Pre tvorbu Z. Đerića je príznačná originálna básnická forma, ktorá v podobe akrostichu, v ktorom sa nachádza srbská azbuka od písmenka A po Š, napodobňuje formu stredovekej azbukovej modlitby. Je to silný odkaz na spoločné staroslovanské dedičstvo. Obsah týchto básní však výrazne prehodnocuje toto dedičstvo a v tom je autorov najvýraznejší prínos pre srbskú,…

  • Andrej Ferko O historickom bezvedomí

       Výber esejí o mnohorakých aspektoch historického bezvedomia je - vice versa - oduševnenou obranou autentickej slovenskej historicity.

  • Jean-Jacques Rousseau O pôvode a príčinách nerovnosti medzi ľuďmi

    Zdrvujúca kritika sociálnych pomerov vtedajšej francúzskej monarchie je ukotvená do širšieho kontextu úvah o ľudskom jedincovi jeho poslaní a smerovaní. Rousseau je nanajvýš skeptický voči pokroku ako jednostrannému smerovaniu k zdokonaľovaniu technických zručností a zvyšovaniu materiálneho blahobytu. Kritizuje tiež hlavný nástroj pokroku, vedu Tým, že študujeme človeka, stávame sa neschopnými spoznať ho, tvrdí a…

  • Charles de Secondat Montesquieu O veľkosti a úpadku Rimanov

    Montesquieu patrí medzi najvýznamnejších mysliteľov obdobia osvietenstva. Už vo svoje vedeckej prvotine - O veľkosti a úpadku Rimanov sa prejavuje ako brilantný mysliteľ, ktorý s ostrou jasnozrivosťou vystihol podstatu sociálnych javov a dokázal ich začleniť do historického kontextu. V tomto diele predviedol obdivuhodnú syntézu (takú typickú pre jeho ďalšie diela) a aj dnešnému čitateľovi predkladá veľmi…

  • Kamila Balcová O vodníkovi Chňuchňukovi

    Rozprávkový príbeh Kamily Balcovej z vodníckeho sveta nadväzuje na tvorbu jej otca Júliusa Balca, ktorý pred dvomi rokmi vydal knihu Vodnícky karneval. Nadväzuje na príbeh o vodníkovi Chňuchňukovi, ktorý sa zachránil pred ľuďmi, čo ho chceli chytiť a dostal sa takmer až ku Komárnu, kde sa zoznámil s malou vodníčkou Adelkou, lenže tú chytili ľudia a odvádzali preč. Sledoval ju, aby ju vyslobodil. Kamila Balcová v…

  • Paľo Malohradňanský O živote bez vedy (?)

    Kniha je súborom úvah a esejí o zmysle, postavení a poslaní vedeckého bádania v dejinách ľudstva. Vysoko vyzdvihuje pokrok, ktorý v priebehu dejín dosiahla veda najmä v prírodných vedách. Zároveň však poukazuje aj na jej ... sizyfovské prekliatie, ktoré sa prejavuje najmä v tom, že každý nový objav, každá vyriešená úloha prináša na stôl vedeckého bádania celý rad nových otázok, výziev a požiadaviek na ďalšie…

  • Soňa Ferencová Objímanie letokruhov

    Uchopiť prežité roky života, objímať stromy, uzatvárať symbolicky rukami kruh či prijímať prirodzenosť... Mnoho vecí si môžeme predstavovať pri slovnom spojení Objímanie letokruhov. Knižka s týmto názvom obsahuje mnoho tém: problém ženskej generácie, ktorá sa vyrovnáva so svojou odmietavosťou voči vážnym vzťahom a hľadá stratenú rovnováhu medzi osobným a partnerským životom, fenomén konca európskeho civilizačného…

  • Vladimir Majakovskij Oblak v nohaviciach

    Vladimír Majakovskij (1893 – 1930) nebol básnikom lyrických sentimentalít a banálností, no tým menej básnikom, posluhujúcim cudzej, neprežutej fráze, básnikom falošnej a permanentnej oslavnosti. Z celého srdca miloval revolúciu, jej horúci dych...

  • Martin Vlado Obnovovanie kvetu

    Zbierka básní prozaika, držiteľa Ceny Slovenských pohľadov za prózu z roku 2005, no predovšetkým autora viacerých básnických zbierok Martina Vlada (1959).

  • Juraj Bakoš Obraz v zahalenom tvare

    V básňach Juraja Bakoša rezonuje údel dnešného človeka, ktorý si so sebou nesie svoje dejiny, svoje gény, ktoré ho limitujú. Autor vrství myšlienky, ktoré vypovedajú o jeho videní existencie. Jeho kultivovaná poézia hmatá po podstate nášho žitia. Jemne naznačuje, že čitateľ, ktorý chce preniknúť do zákutí básní, mal by mať istú čitateľskú i životnú skúsenosť, rozhľadenie, poznanie. Z obsahu: Odmäk Plody zo…

  • Boris Brendza Obrazce

    Básnický debut literáta, šéfredaktora magazínu Dotyky, prezrádza literárny cit, zmysel pre triezve vrstvenie rýmov, čitateľne zašifrovaných myšlienok a lyrických skratiek. Štyridsaťpäť básní obsiahnutých v zbierke sú pôsobivou vnútornou výpoveďou autora, básnikovým brnkaním na struny nadrealizmu, labyrintom myšlienok, otázok, ktoré prebúdzajú city, vášne i úzkosť, harmóniu i napätie.

  • Ladislav Ťažký Očami pútnika

    „V dnešnej dobe je nemysliteľné byť múdrym a sedieť za pecou“ píše Ladislav Ťažký, nepochybne jeden z najvýznamnejších súčasných slovenských spisovateľov, ktorý sa po svojej románovo známej vojnovej anabáze predstavuje čitateľom ako pútnik. Ako všímavý, citlivý pozorovateľ i pokorný kresťan putuje po Svätej zemi, navštevuje starozákonné pamiatky a všetky tie večne živé žriedla kresťanskej viery od Betlehema po…

  • Dalimír Stano Očistec / Purgatorio

    Postmoderná poézie Dalimíra Stana, tak ako ju prezentuje v najnovšej zbierke Očistec / Purgatorio, je obrazovo absurdnou drámou bytia, roztriešteným obrazom kedysi celistvej skutočnosti. Stano z nej vyberá črepy, skladá ich krížom-krážom k sebe, aby z nich čitateľ zachytil pôvodný tvar a popri ňom si odniesol autorskú výpoveď. Konceptuálne je kniha vystavaná nevšedne zaujímavo. Predslovom zbierky je básnický cyklus…

  • Jozef Špaček Od slova do SLOVA

    Kniha prozaika a literárneho kritika Jozefa Špačka (1950, Skalica) Od slova do SLOVA (Recenzie a príležitostné texty) svojím obsahom voľne nadväzuje na jeho publikáciu Nepovinné čítanie. V prvej časti zahrňuje recenzie diel známych slovenských autorov a autoriek ako V. Mináč, L. Ballek, A. Hykisch, Ľ. Feldek, P. Vilikovský, P. Holka, J. Balco, S. Rakús, M. Kočan, J. Juráňová, V. Šikulová, I. Hudec, Ľ. Jurík, P.…

  • Eva Fordinálová Odklínanie Vajanského

    Autorka po rozsiahlom bádaní národného obrodenia zamerala obsah vedeckého skúmania na tvorbu významného slovenského spisovateľa a politika Svetozára Hurbana Vajanského pri príležitosti 100. výročia jeho úmrtia. Nový pohľad na jeho celoživotné dielo považuje Prof. E. Fordinálová za isté „odkliatie“ tejto osobnosti a splatenie dlhu odbornej verejnosti voči Vajanskému. Autorka otvára svoju prácu vyznaním: Vajanského…

  • Daniela Příhodová Odliv na ostrove osích hniezd

    Etablovaná autorka sociálno-kritických próz zo súčasnosti v najnovšej knižke ponúka pohľad na život jedného zo sídlisk v bratislavskom Ružinove, kde dochádza k zániku malej predajne, neschopnej obstáť v konkurenčnom zápase s expanziou supermarketov. Túto tému, dnes už bežný jav, že giganty prispievajú k anonymizácii prostredia, k odumieraniu dôvernej atmosféry nielen na jednom sídlisku, a nielen v Bratislave,…

  • Gejza Vámoš Odlomená haluz

    Škandalózny román slovenského spisovateľa medzivojnovej prózy. Autor v knihe neobyčajne ostro pranieroval pomery vo vlastnej židovskej komunite, čím vyvolal davovú psychózu. Vámoš proti sebe poštval všetkých, ktorých sa kritika dotkla, nevynímajúc ani Spolok kúpeľných lekárov, ktorý ho zo svojich radov v krátkom čase vylúčil.

  • Hana Košková Odprevadiť záveje

    Najnovšia básnická zbierka Hany Koškovej je preniknutá stratou blízkeho človeka, čo sa odzrkadľuje vyjadrením osamelosti a hľadaním novej rovnováhy. Ako príklad spomeňme napríklad citáty z básne Sen...

  • Ján Lenčo Odyseus

    Dielo Jána Lenču - Odyseus, bronz a krv je bez pochýb jedným z najvýznamnejších historických románov v slovenskej literatúre. Autor týmto dielom dokázal, že aj slovenský autor dokáže spracovať robustnú historickú tému na takej umeleckej úrovni, ktorá ho začlení minimálne do európskeho literárneho kontextu. Lenčo v tomto historickom románe majstrovsky, pútavou formou, avšak bez lacných zjednodušení, priblížil širokej…

  • Pavol Stanislav Okamihy zázrakov

    Príťažlivý a veľa napovedajúci titul Okamihy zázrakov označuje v poradí už osemnástu zbierku skvelého básnika Pavla Stanislava (vlastným menom Pavla Piusa), obdarovaného vskutku výnimočným talentom. Súbor podmanivých lyrických výkonov nevdojak evokuje živé súvislosti a vzťahy, ktoré spájajú naše ľudské i literárne osudy v pozoruhodnom súzvuku poetických duší. Pre Stanislavove básnické zbierky je príznačné, že…

  • Ivan Jefremov Ostrie britvy

    Ivan Antonovič Jefremov (1907 - 1972) je zakladateľ sovietskej vedeckej fantastiky, veľký vedec - vychýrený paleontológ, autor mnohých vedecko-fantastických kníh, z ktorých najúspešnejšie sú Hodina býka, Ostrie britvy, Hmlovina Andromedy, Taisa aténska...

  • H.G. Wells Ostrov doktora Moreaua

    Ostrov doktora Moreaua je jeden z prvých románov dnes už klasického anglického autora žánru vedecko-fantastickej literatúry Herberta Georgea Wellsa. Román podáva príbeh stroskotanca Prendicka, ktorého pred istou smrťou zachráni čln doktora Moreaua. Hoci román patrí medzi rané diela tohto klasika sci-fi literatúry, nesie významné morálne a filozofické posolstvo. Predovšetkým preto, že skúma hranice medzi morálnym a…

  • Milan Vároš Osudy umeleckých zbierok

    Obrazy zo Slovenska sa roztratili nielen v Budapešti a Prahe, ale aj v Paríži, New Yorku, mexickej Cuernavake... Milan Vároš sa vybral po stopách umeleckých zbierok pôvodom zo Slovenska a získané informácie zhrnul do rozsiahleho, dokumentačne bohatého diela Osudy umeleckých zbierok (vydal Spolok slovenských spisovateľov, 2015) . Prináša zaujímavé fakty o najvýznamnejších európskych zberateľoch umeleckých diel, o…