Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Vydavateľstvo Matice slovenskej (335 kníh )

  • Tomáš Winkler Čas pred nesmrteľnosťou

    Láska a smrť je dramatický oblúk každého života - minulého, prítomného i budúceho. Životné osudy devätnástich slovenských spisovateľov oscilujú v žeravom oblúku týchto dvoch magických pólov. V malých biografiách tejto knižky sú opísané záverečné kapitoly životov. Kapitoly, na ktorých už nič nemožno napraviť, ani zmeniť, len sa zmieriť s najsamozrejmejšou a najspravodlivejšou skutočnosťou, že čas sa zastavil a začali…

  • Martin Martinček, Marián Pauer Čas slnka

    Reprezentačná obrazová publikácia obsahuje dva unikátne cykly farebných fotografií - Chvála slnka a Rozkvitnutý deň. Zachytávajú odrazy slnka na vodnej hladine a abstraktné fotografie svetov ako famózne esencie dojmov. Všetko sú to fotografie tretieho tisícročia, monumentálne, malebné a presné. Sprevádza ich bravúrna esej M. Pauera v slovensko-anglickej podobe.

  • Peter Urban Čertova svadba

    Popredný slovenský ochranár a zberateľ ľudovej mytológie pre vás pripravil nádhernú kolekciu povestí, ktorými ľudová fantázia ovenčila zákutia malebného Horehronia, okolia Brezna a susediacich častí Slovenského rudohoria. Dozviete sa, podľa čoho dostali názvy horský priechod Čertovica, skala Cigánka na Muránskom hrade, sedlo Besník a veľa iných zaujímavostí.

  • František Hečko Červené víno (necenzurovaná verzia)

    Jedno z vrcholných diel slovenskej povojnovej prózy je aj dnes strhujúcim čítaním a silným inšpiračným zdrojom. Plasticky líči osudy vykreslenej rodiny Habdžovcov z rázovitej západoslovenskej obce Vlčindol – prostredia, ktoré autor dôverne poznal, prototypom bola jeho vlastná rodina. Dielo po prvý raz vyšlo roku 1948 v troch zväzkoch s ilustráciami M. Benku. Neskoršie vydania boli scenzurované, vypadli z nich…

  • Zora Mintalová, Bohdan Telgársky Červený kríž na Slovensku 1939 - 1947

    Slovenský Červený kríž realizoval svoju činnosť v rokoch 1939-1947 v prostredí poznačenom politickým režimom tej doby a strašnými následkami druhej svetovej vojny. Generál Haering, prvý predseda Slovenského Červeného ôkríža po rozpade Československého Červeného kríža, zomrel v koncentračnom tábore v Nemecku a jeho nasledovníci museli pracovať v ťažkých podmienkacvh, aby dokázali zachovať ideály a princípy Červeného…

  • Zora Mintalová, Bohdan Telgársky Červený kríž na Slovensku v rokoch 1919 - 1938

    Prvý zväzok mapuje históriu Slovenského Červeného kríža od svojho vzniku po druhú svetovú vojnu. Oboznamuje s aktivitami, ktoré Červený kríž uskutočnil počas prvých dvadsiatich rokov svojej existencie - boj proti epidémiám, prevencia chorôb alebo pomoc emigrantom. Pripravovaný druhý zväzok zachytáva vojnové roky a obdobie po vojne.

  • Bohdan Telgársky, Katarína Čižmáriková Červený kríž na Slovensku v rokoch 1989 - 1992

    Československý Červený kríž (Slovenský Červený kríž) bola a je najstaršia a najväčšia mimovládna humanitná organizácia vo vtedajšom Československu a vzniknutej Slovenskej republike. V predkladanej knihe sú chronologicky zoradené udalosti a fakty vybrané z archívov tak, aby bolo čitateľovi jasné, že Červený kríž na Slovensku postupne prechádzal pamätnými zmenami, ktoré vyvrcholili historickým faktom - zánikom…

  • Ján Beňo Chlapec zo sedla a morský Vasko

    Svojím zrelým, hlboko ľudským posolstvom, zašifrovaným do pätnástich, žánrovo rozmanitých próz nás autor vtiahne do svojho sveta. V črtách, poviedkach a povestiach nahliadneme do sveta zdanlivo obyčajných ľudí, ktorý nás nútia zamyslieť sa nad životom, zaujať vlastný postoj, pouvažovať o zmysle života i súčasnej spoločnosti.

  • Pavol Hudík Chvála slovenčiny

    Slovenčina ako kodifikovaný spisovný jazyk moderného národa má v týchto časoch približne stopäťdesiat rokov. A nepoznáme ju. Rodný jazyk, národný jazyk, materinská reč je fenomén, ktorý možno porovnať so všetkými ostatnými javmi definujú kultúru. Chvála slovenčiny, ako znie titul knihy, ale aj chvála slovenčine, jej vypracovanosti, vyjadrovacej mohutnosti i jemnosti ja jedným z najcennejších národných skvostov. V…

  • Jozef Cíger Hronský Človek, na ktorého si pamätám / Zažíhanie svetiel

    K vydaniu XI. zväzku Zobraných spisov Jozefa Cígera Hronského viedla snaha dať čitateľovi možnosť vytvoriť si čo najúplnejší obraz o tvorbe popredného prozaika prvej polovice 20. storočia. Súbor próz a dramatických diel uzatvára doplnenú reedíciu deviatich zväzkov zobraných spisov, ktoré rešpektovali základný výber uskutočnený samotným Hronským a ktorú dopĺňa desiaty zväzok s pôvodne samostatne publikovaným…

  • Magduša Klocháňová, Kristína Klocháňová (ilustrácie) Čo sa deje na lúke

    Milé deti, pozývame vás na príjemný a poučný výlet, na ktorom spoznáte drobných, ale o to zaujímavejších obyvateľov lúčneho sveta a odhalíte niektoré ich tajomstvá. Ak budete pozorne čítať alebo počúvať, ľahko nájdete...

  • Jozefína Zaukolcová Čokoláda - sladké umenie

    Čokoláda - tajuplný poklad starých Aztékov, lahodný elixír šťastia a mladosti - je zaiste najobľúbenejšou pochutinou ľudstva. Cukrárske remeslo dnes zažíva čokoládovú renesanciu. Nové pomôcky a polotovary otvorili tejto zázračnej ingrediencii doteraz netušené možnosti uplatnenia. Táto knižka vám priblíži čaro čokolády a možnosti jej použitia v kuchyni, najnovšie postupy zdobenia čokoládou a prípravučokoládových…

  • S.V. Lapšanský Démon hnevu

    Uhorské kráľovstvo sa začiatkom 14. storočia dostalo pred jeden z rozhodujúcich medzníkov svojej histórie. Po smrti Ondreja III. roku 1301 prichádza do Ostrihomu na pozvanie časti uhorskej šľachty vtedy len 12-ročný Karol Róbert z Anjou. Svätoštefanskú korunu však definitívne získal až roku 1310 v Stoličnom Belehrade a ďalšie desaťročie musel bojovať o moc s hrdým pánom Váhu a Tatier – Matúšom Čákom... Po náhlej…

  • Natália Rolková Desaťročie Slovenskej republiky

    Na Slovensku svojho druhu ojedinelá publikácia zachytáva v celej šírke uplynulý vývoj Slovenskej republiky. V siedmich kapitolách poskytuje kniha komplexný mozaikovitý pohľad na decénium nezávislosti od vzniku SR až po jej vstup do Európskej únie. Približuje politický, legislatívny, ekonomický, kultúrno-spoločenský pohyb a medzinárodné postavenie SR, pomerne veľký priestor zároveň venuje problematike národnostných…

  • Ondrej Sliacky Divy Slovenska nielen pre deti

    Vlastiveda sa dá napísať aj inak, najmä ak ju píše majster spisovateľ a píše ju so srdcom... Kniha Ondreja Sliackeho je vlastivedou, ktorá sa číta na jeden dúšok. A nájdete v nej celý svet! V Holíči môžete obdivovať tajuplné megality ako zo Stonehenge, v dedinke neďaleko Žiliny objavíte Sixtínsku kaplnku, na Kysuciach sa dotknete kamenných gúľ, ktoré priniesli mimozemšťania, v Liptovskom Mikuláši nájdete muzikanta,…

  • Ivan Kňaze Do hôr za medveďom

    Známy fotograf a znalec slovenskej prírody si tentoraz vzal na mušku najobávanejšiu šelmu našich lesov – medveďa hnedého. Zdieľa s nami svoje nesmierne bohaté poznatky, zážitky, skúsenosti a fascinujúce fotografie, ktoré zobrazujú život medveďa do...

  • Ondrej Čiliak Dobrý vietor

       Útla knižočka jemnej poézie pre všetkých, ktorý hľadajú niečo na chvíle pohody.

  • Jozef Čertík Dodatok k ruži

    Nová básnická zbierka zrelého tvorcu prináša jemnú meditatívnu lyriku, zaodiatu farbistým hábom autorovho brilantného jazyka s citlivým nádychom satiry. Nedominuje slovné žonglérstvo, skôr tiché zamyslenie, rúfusovská strohosť, úporne úsporne hľadanie symbolických východísk, vykúpení, znovuzrodení z prachu. Svieža lyrika, ktorá sa v mysli vnímavého čitateľa stáva ovlažujúca.

  • Július Vanovič Druhá kniha o starom Martine

    Knižka zachytáva jedno najzávažnejších a najbúrlivejších období v živote mesta Martin a to od čias Memoranda. Je to obdobie, smerujúce ku vzniku ale i násilnému ukončeniu činnosti Matice slovenskej v roku 1875.

  • Peter Urban Ďumbier - najvyšší z Nízkych...

    Aj vrchy majú svoje dejiny. Presvedčí nás o tom pútavo napísaná kronika jedného z národných vrchov Slovákov, ktorú zostavil zanietený prírodovedec, ochranár, spisovateľ a zberateľ ľudovej slovesnosti. „Monografia Ďumbiera“ sumarizuje pramene a informácie o dejinách vrchu a jeho názvu, o pozoruhodnostiach živej a neživej prírody, o osídlení a tradičnej kultúre jeho okolia, o návštevníkoch vrchu a dobyvateľoch jeho…

  • Emblémová mapa Slovenska

    Ponúkame Vám netradičnú emblémovú mapu (vo forme skladačky) kultúrnych pamiatok a prírodných krás so stručným opisom. Nájdete tu texty o prírode, centrách horskej rekreácie - od Vysokých Tatier po Kremnické vrchy, ale i kultúrnom dedičstve: hradoch, drevených kostoloch, technických pamiatkach, múzeách, ľudovej kultúre (pripojený aj anglický text).

  • Štefan Polakovič Eseje o národe

    Poznaj svoj národ! Táto výzva Štefana Polakoviča nás oslovuje z jeho diela priam ukážkových esejí naliehavo i inšpiratívne. Taktiež je podnetom na hľadanie našej podstaty a existenčného zmyslu v tajomných hlbinách histórie. Autor sa pútavo dotýka nielen náuky o národoch, ale aj problematiky národa a štátu či fenoménu národného a občianskeho. Definuje podstatu národov, zaoberá sa národným bez nacionalizmu.

  • Marián Pauer Ester Martinčeková Šimerová

    Prvý ucelený prierez tvorbou liptovskej majsterky výtvarnej abstrakcie očaruje pestrou hrou farieb a tvarov. Defilé majstrovsky zvládnutých výtvarných techník a autorkinej nevyčerpateľnej invencie striedajú fascinujúce čriepky z jej úvah o živote a umení. Oboje, obraz i slovo, výrečne svedčia, že pani Ester je jednou z najvýraznejších osobností moderného slovenského výtvarného umenia. Slovenský a francúzsky text.

  • Marián Puer Eugen Lazišťan

    Eugena Lazišťana možno považovať za zakladateľskú osobnosť slovenskej fotografickej i filmovej literatúry. Takou osobnosťou sa človek môže stať iba vtedy, ak sa môže oprieť o tri piliere, na ktorých musí byť postavené každé veľké dielo: talent, usilovnosť a srdce. Miroslav Bielik, správca MS