Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Vydavateľstvo Matice slovenskej (335 kníh )

  • Adrijan Turan Osem osamelých

    Osem solitérov americkej literatúry (Ch. Bukowski, J, Kerouac, Ch. Burroughs, E. Hemmingway, E. Pound, A. Ginsberg, L. Ferlinghetti, G. Corso), ich životné príbehy, myšlienkový svet, tvorbu a inšpiračné zdroje odhaľuje táto kniha. Prezrádza, ako sa v tvorbe spisovateľov odrážali ich pohnuté a zložité životné osudy. Svoju tvorbu chápali ako poslanie i doživotné prekliatie, pred ktorým nemôžu a ani nechcú uniknúť, i…

  • Ladislav Vrtel Osem storočí slovenskej heraldiky

    Kniha prináša prvý kompletný náčrt vývoja heraldiky na Slovensku. Predstavuje Slovensko ako krajinu s pozoruhodnou heraldickou tradíciou. Autor postupuje po jednotlivých storočiach a v ich rámci sa zaoberá heraldikou štátnou, mestskou, rodovou i cirkevnou. V niektorých prípadoch sleduje erb určitého rodu alebo mesta vo viacerých storočiach, inokedy robí sondu do príbuzných erbov v časovo krátkom období. Publikácia…

  • Drahoslav Machala, Matúš Kučera Pamätník kráľa Svätopluka na Bratislavskom hrade

    V živote slovenského národa sa odohrávajú príbehy, ktoré spevňujú jeho historické vedomie, rozvíjajú dávnu tradíciu a nesú výraznú symboliku. Symboly nás pútajú k tradícii a volíme ich preto, aby sme nezišli zo správnej cesty. Príbeh vztýčenia Pamätníka kráľa Svätopluka na nádvorí Bratislavského hradu je príbehom o nás Slovákoch. Podáva svedectvo o tých, ktorí horeli tak, že zapálili iných, aby sa dielo podarilo.

  • Ľubomír Podušel Paul Gauguin: Drevorezy, drevoryty

    Pozoruhodný súbor drevorezov Paula Gauguina, ktoré počas svojho pobytu na Tahiti objavil Milan Rastislav Štefánik, mal zložité osudy, ktoré dodnes nie sú celkom objasnené. Grafické listy - novotlače týchto drevorezov sa dostali do zbierok niekoľkých slovenských a českých inštitúcií. Skúmanie a sprístupnenie Gauguinových drevorezov zo Štefánikovej pozostalosti bolo pre popredného slovenského historika umenia podnetom…

  • František Rojček, miroslav Regitko (ilustrácie) Pavúčik na nitke

    Nádherne ilustrovanú knihu riekaniek a veršovaných hádaniek venoval majster súčasnej detskej poézie najmenším bádateľom – predškolákom a najmladším čitateľom. Témy štvorverší, ozvláštnených príznačným rojčekovským humorom a...

  • Erwin K. Pohl Pieseň o večnej láske

    Láska ako túžba, živá ako spomienka, krehká ako kvet, ale aj prudká, zanovitá a zúfalá. Je zlatou niťou života i tejto básnickej zbierky, ktorej tvorcom je významný predstaviteľ komunity karpatských Nemcov na Slovensku.

  • Ivan Kňaze Pieseň vtákov

    Nesmierne skúsený fotograf, publicista a pozorovateľ prírody podáva tentoraz čitateľovi fascinujúcu mozaiku informácií, postrehov, fotografií a príbehov z mnohoročných pozorovaní vtáctva. Poodhaľuje závoj tajomstva nad lietajúcimi zázrakmi živočíšnej...

  • Milan Gonda Pieskový hrdina

       Prozaický debut autora prináša do slovenskej literatúry novú arómu, ktorá sa prejavuje v situačných postojoch. Gonda je nevšedným pozorovateľom všedných životných situácií, ktoré sa môžu prihodiť kedykoľvek, s vycibreným zmyslom pre drobnokresbu postáv, ktoré možno stretnúť kdekoľvek. Jeho rozprávačský talent čitateľa spoľahlivo vedie dejovou líniou príbehu, s istotou obchádza i úskalia erotického rozprávania.…

  • Anton Marec Po stopách tatranských názvov

    Prozaik Anton Marec vo viacerých projektoch prepája literárnu erudíciu s dôvernou, hĺbkovou znalos-ťou regionálnych dejín a dejinných osobností najmä z jeho domovskej oblasti Tatier a Spiša. Využil to napríklad (okrem iných publikácií) v povesťových...

  • Ľubomír Novotný Počiatky pravekého umenia na Slovensku

    Dejiny slovenského umenia sa začali písať dávno pred prvou písomnou zmienkou. Svedčia o tom praveké pamiatky hmotnej kultúry z nášho územia, ktoré majú charakter umeleckej tvorby, úžitkového umenia alebo umeleckého remesla, od paleolitu až po záver doby bronzovej. Diela anonymných dávnovekých tvorcov prekvapujú modernosťou, remeselnou kvalitou, umeleckou presvedčivosťou. Sú dokladmi bohatej výmeny kultúrnych hodnôt…

  • Ľudovít Pavlo Pod cudzím nebom

    Popredný predstaviteľ slovenského života v Amerike sa predstavuje útlym výberom poézie, ktorý akoby odrážal tep slovenského srdca za hranicami vlasti. Čím ďalej kráčame do hĺbky spomienok, tým ťažší je návrat na povrch skutočnosti. A predsa neraz treba zostúpiť do onej klenotnice a opiť sa omamným mokom sladkej mladosti, aby sme ľahšie kráčali s pútnickou palicou po nehostinnej púšti...

  • Mathej Thomka Pod orechom tma

    Knižný debut úspešného mladého prozaika, laureáta mnohých literárnych súťaží, zahŕňa sedem próz: Priedomie, Pod orechom tma, Dedina na obed, Tŕňovou cestou, 54 minút, Štyri fotografie Marianny K. a Posledná poviedka. Charakteristickou črtou sú takmer rozprávkové postavy, ale i prelínanie skutočných udalostí z autorovho života s fikciou, snová až halucinačná atmosféra, blízka dielam magického realizmu, príznačné je i…

  • Jozef Pavlovič Podivuhodné príbehy našich slov

    Knižka pre deti s podtitulom Príručka pre mladých mudrlantov je jedinečnou pomôckou pre všetkých mladých (no nielen mladých) zvedavcov, pátračov a bádateľov. Vykresľuje históriu slov, rozpráva často neuveriteľné príbehy vzniku slov, pričom slovíčka spája aj so zaujímavými príhodami.

  • Jozef Cíger Hronský Pohár z brúseného skla

    Zbierka Pohár z brúseného skla je priam reprezentačnou vzorkou tvorby Jozefa Cígera Hronského. Je potvrdením autorovho prozaického rukopisu, ktorý vniesol do slovenskej literatúry prostú elganciu, prenikavý sociálny pohmat a psychologický nález človeka medzi ľudmi. Na Slovensku tak vyšiel Pohár z brúseného skla po prvý raz.

  • Gustáv Murín Pokus o lásku

    Najnovší román úspešného spisovateľa prináša do večnej témy lásky atraktívne prostredie vedeckého laboratória. Zisťujeme, že láska je najstaršou drogou sveta. Hrdina románu sa pokúša ísť na city vedecky, čo prináša pochopiteľnú kolíziu s realitou. Výsledkom je „príbeh na jeden dúšok“, kde fakty dopĺňajú dejové zvraty a nové pohľady na vzťah muža a ženy. Autor sa na Slovensku preslávil najmä literatúrou faktu s…

  • Marián Klenko Politika bez moci

    Autor vo svojom diele Politika bez moci opisuje, ako došlo k narušeniu väzieb medzi politikou a mocou, ale i to, aké sú príčiny dehumanizácie spoločnosti. V kontexte celosvetových trendov a tendencií analyzuje spoločenské zmeny, ktoré sa odohrávali alebo prebiehajú aj na Slovensku. Charakterizuje ich obmedzovanie sociálnych práv, úpadok stredných vrstiev a nárast pracujúcej chudoby. Príčiny týchto fenoménov sú…

  • Jaroslav Chovanec - Viliam S. Hotár Politológia

    Druhé, upravené a doplnené vydanie terminologického a výkladového slovníka Politológia zahŕňa viac ako tisíc hesiel – pojmov a mien, ktoré sú významné vo vzťahu k politike, politológii a ďalším spoločenským vedám. Obsahuje etymológiu pojmov, ich...

  • Marián Grupač Poltvin

    Grupačovu knihu s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou neocenia milovníci lacných príbehov, konvenčných postupov a šťastných koncov. Nejde o poviedky, po prečítaní ktorých sa nám budú snívať romantické či melodramatické sny. Svojou konštrukciou, štruktúrou, ale aj atmosférou, kalkulovaním s krutosťou a striedaním expresívnych nálad doslova a do písmena provokujú.

  • Hana Košková Poludnica z Čerepeša

    Druhá časť povestí a legiend z Novohradu voľne nadväzuje na autorkinu knihu Mara medvedia (2007). Spisovateľka opäť hlboko načrela do bohatého zdroja zaznamenaných príbehov v miestnych archívoch, obecných kronikách i od ľudových rozprávačov a pútavo vykresľuje imaginárny svet z dôb, keď ľudia intenzívnejšie vnímali nadprirodzené javy, furtáctvo jednotlivcov, bosoráctva a čary. Podstatnú časť tvoria príbehy z čias…

  • Miroslav Oleár Pomstitelia z Čorštýna

    Veľkolepou kulisou historickej drámy sú temné, krvavé udalosti z polovice 17. storočia, keď počas povstania Bohdana Chmeľnického Alexander Kostka-Napierski so svojimi druhmi za výdatnej pomoci spišských zbojníkov a ďalšími podivnými aktérmi obsadil Čorštýnsky hrad na juhu Poľska, blízko uhorských hraníc. Prežívame krušné časy plné bezprávia, rozhodujúcu bitku o hrad Čorštýn, okamihy jemnej lásky i tajuplnej zrady.…

  • Zuzana Zemaníková Ponitrianske povesti a povrávky

       Súbor povestí z oblasti starobylého Ponitria. Dozviete sa v nich, ako Pribina prišiel o vládu nad Nitrou, o meči kráľa Svätopluka, ktorí zazvoní, keď je v krajine zlo, o Tatároch, čo neodolali burčiaku a doplatili na to, o perlách grófky Forgáčovej, ako Cigáni zachránili Gýmeš, ako Turci dobyli Nové Zámky i Šurany a ako sa ich panstvo napokon pominulo a iné povesti, poviestky i klebietky z tohoto bájami bohato…

  • Laco Zrubec Posledná hodina

    Všedný život sa skladá zo sedemnástich až dvadsiatich tisícov nevšedných, jedinečných dní - každý z nich zažijeme len raz. Prvú hodinu nášho života si pamätajú tí, ktorí stáli pri našej kolíske. My túto časomieru nosíme v sebe z rozprávania iných. Nikto z nás si zrejme nebude pamätať ani tú poslednú hodinu - ak áno, odnesieme si toto tajomstvo na boží súd. Tam sa rozhodne. Do série poviedok vtesnal známy publicista…

  • Ladislav Zrubec Posledný súboj

    Autor vo svojej najnovšej knihe nazerá do komplikovaných zákutí manželského spolužitia. Kulisa panelákového bytu a jeho najbližšieho okolia postačuje na hĺbkovú sondu do duševných zákutí protagonistov - intelektuála Michala a práve rozvedenej Adely. Súboj pôžitku a prospechu, zodpovednosti a zážitku - kto z nás ho nezvádza každý deň?

  • Ivan Kňaze Povahy zvierat

    Viete, že zvieratá majú nielen vlastnú reč, ale aj rôzne povahy? Dôverný znalec a výborný fotograf prírody vás na množstve príkladov a príbehov, ktoré zachytil zo života rôznych druhov malých zvierat, zasvätí do psychológie tých zaujímavých, často výnimočnýchbytostí, ktoré žijú všade okolo nás. Ivan Kňaze rozumie reči a povahám zvierat ako málokto. Nie je profesionálnym vedátorom, je človekom, ktorý úzko a…