Vydavateľstvo Matice slovenskej (335 kníh )
-
Ľudovít Pavlo Na tenkom ľade
Autor (lekár, popredný činovník slovenských exilových snáh o konštituovanie Slovenskej republiky, predseda Slovenskej ligy v Amerike) sa čitateľovi prihovára už svojou treťou publikáciou, románovou novelou Na tenkom ľade. Retrospektívny príbeh študenta medicíny v časoch nastupujúcej a pritvrdzujúcej sa stalinizácie našej spoločnosti je v mnohom autobiografický a napriek autorovmu úsiliu o umeleckú fikciu až priveľmi…
-
Katarína Mišáková Na tvojej zemi
Jemný básnický debut presiaknutý ľúbostným citom a nezlomnou vierou v zázrak spolužitia dvoch ľudí. Náznakovo, skratkovito, úprimne a nenásilne.
-
Milan Jakubec Na zemi a nad morom
Reportáže o skúsenostiach, strastiach i slastiach slovenského letca v boji za slobodu proti totalitám dvadsiateho storočia, kde mu svietil príklad Štefánikov a v ušiach zneli slová: !Kto za pravdu horí...
-
Marián Grupač Na život a na smrť
Marián Grupač je jedným z tých, ktorí hľadajú a nachádzajú nové podoby modernej slovenskej prózy. Predkladané dielo je akoby pokračovaním jeho poviedkovej tvorby, novým nastoľovaním a rozvíjaním motívov, ktoré sa objavili najmä v diele Z podkrovia Európy.
-
Ľudo Bešeňovský Najkrajšia slza
Sľubný literárny rozbeh Ľudovíta Barana (pseud. Ľ. Bešeňovský) prerušila povojnová emigrácia. Zaujímavým výberom z básnickej tvorby sa do slovenskej literatúry vracia výnimočne kultivovaný, senzitívny tvorca. S použitím netypickej formy denníkových zápiskov a neopakovateľnou slovnou zásobou reflektuje svoje zážitky z detstva v malebnej liptovskej dedine v kontraste s osudmi povojnového emigranta.
-
Národný kalendár 2005
Národný kalendár 2005 zásadne zmenil svoju tvár. Články v ňom sú zaujímavejšie, písané živým populárnym štýlom. Na každý z dvanástich mesiacov pripravili zostavovatelia niekoľko čitateľských lahôdok. Spomeňme len krásne príbehy o najznámejších slovenských štítoch, zaujímavé putovanie slovenčiny dejinami, seriál článkov o zabudnutých lesných železničkách v slovenských dolinách. Kalendár nezabúda ani na významné…
-
Národný kalendár 2006
Vychádza v roku významných výročí veľkej osobnosti slovenskej a matičnej histórie Karola Kuzmányho. V jeho obsahu nájdete mnoho zaujímavého nielen zo života tohto šľachetného človeka, ale aj zo života ďalších významných ľudí kultúrneho a spoločenského života Slovákov a Slovenska. Sú tu krásne články o Ľudovítovi Štúrovi, pripomína aj viaceré významné výročia slovenskej kultúrnej histórie (napríklad 160 rokov od…
-
Národný kalendár 2007
Aj v najnovšom vydaní Národného kalendára sa dočítate mnoho zaujímavého o udalostiach a osobnostiach z dejín Slovenska a Slovákov, o ktorých sa doposiaľ takmer vôbec nepísalo, alebo len veľmi sporadicky. Tento ročník kalendára je mimoriadne bohatý na objavné články o málo známych skutočnostiach zo života slávnych Slovákov a rôzne zaujímavé témy (napríklad o prvej kuchárskej knihe, o prvej voľbe Miss na Slovensku,…
-
Štefan Haviar Národný kalendár 2011
Nový zväzok Národného kalendára je rozsiahlejší a obsahovo bohatší. Prináša viac ako sto zaujímavých článkov a ilustrácií. Okrem tradičného Kalendária a jubilejných portrétov popredných slovenských osobností (J. Fándly, J.Chalupka, P. J. Šafárik, Ľ. Štúr, A. Kmeť, ale aj kňaz M. Buzalka, J. Hronec, Štefan B. Roman či L.“Jim“ Šťastný a mnohí ďalší) sa mnohými zaujímavými príspevkami venuje Memorandu národa…
-
Národný kalendár 2013
Ďalší ročník populárneho magazínu prináša opäť množstvo zaujímavého čítania o našich dejinách a osobnostiach. Rok 2013 je zaujímavým priesečníkom okrúhlych výročí (1150 rokov od príchodu vierozvestcov na naše územie, 150 rokov od vzniku Matice slovenskej - bola založená na cyrilometodské milénium - a 20 rokov samostatnej Slovenskej republiky) a Národný kalendár si tieto významné výročia pripomína kolekciou…
-
Jana Judinyová Natália Oldenburgová - zabudnutá perla Ponitria
Predkladanou publikáciou chceme predstaviť vojvodkyňu Natáliu Oldenburgovú, rodenú Vogelovú von Friesenhof (1854 - 1937) ako komplexnú a mnohostranne obdarenú osobnosť, ktorá v lone Ponitria strávila väčšinu svojho plnohodnotného života a svojou spoločenskou a podnikateľskou činnosťou, nadaním, literárnou a výtvarnou tvorbou vyorala hlbokú brázdu, ktorá by nemala zapadnúť prachom nášho zabudnutia. Natália…
-
Daniela Příhodová Nechajte ma žiť
Romány Nechajte ma žiť a Zákon v nás patria medzi najúspešnejšie diela bratislavskej prozaičky. Oba vzájomne súvisia, akoby boli dvoma dielmi trilógie, ktorú zavŕšil román Po noci deň. Spomínané diela Nechajte ma žiť a Zákon v nás vychádzajú...
-
Andrej Žarnov Nedopoviem slovom
Básnik Andrej Žarnov je širšej kultúrnej verejnosti, najmä mladej generácii, takmer neznámy. Keďže emigroval, na polstoročie bol umlčaný, a tak pretrval iba v spomienkach starších pamätníkov. Dielo je prvým pokusom o zmapovanie Žarnovho básnického diela v úplnosti od mladistvej, bojovne ladenej poézie z 20. rokov až po skromné paperky exilových skvostov. Zbierka obsahuje výber toho najlepšieho z dielne básnika a…
-
Miroslav Bielik Nepatrný pohyb po naklonenej rovine
Ďalšou zbierkou meditatívnej lyriky sa predstavuje zrelý, kultivovaný tvorca. Už názov prezrádza filozofujúceho autora, hlboko sa vnárajúceho do dialektiky bytia, opierajúc sa pritom o tradičné východiská kresťanskej a klasickej filozofie. Básnik akoby podvedome vnímal, že slová hovoria menej, než koľko by sme nimi chceli povedať.
-
Benjamín Tinák Neuveriteľné dobrodružstvá kocúrika Mňauka
Keď gazdiná prichytí Mňauka maškrtiáť smotanu, pustí sa kocúrik na útek, ktorý ho zavedie veľmi ďaleko - až kamsi do Afriky. Tu v službách levieho kráľa spoznáva mnoho zvláštnych zvierat a prežíva rozličné dobrodružstvá, aby sa nakoniec zmúdrený vrátil na svoj rodný dvor. Opisy zvieracej ríše v africkom buši zarážajú autentickými detailami, veď autor tejto nádherne ilustrovanej knihy afrických dobrodružstiev strávil…
-
Alena Doležalová Nočné správy o počasí
Poézia tejto skúsenej poetky predstavuje ucelený obraz citového sveta zrelej ženy. Autorkine básne predstavujú typicky ženskú časť intímnej poézie, vyjadrujú stavy tela i duše milujúceho človeka so všetkými osobnými náladami.
-
Jozef Cíger Hronský O neviditeľnom Tomášovi
Vraj od istého strýca Brondu, čarovného horehronského rozprávača, prevzal majster Hronský sedem rozprávkových klenotov: Tri múdre prasiatka, Púčik-strúčik, Popeľuch, O suchej vode, Matka a syn, O neviditeľnom Tomášovi, Nech sa stane a nech tak ostane. Majstrovské výtvory ľudovej fantázie v podaní naslovovzatého majstra, majstrovsky ilustrované Zuzanou Brunckovou.
-
Ivana Jungová O škriatkovi Bonifácovi
Blízko veľkého mesta bol odjakživa les. Aj keď vyzeral celkom obyčajne, v skutočnosti to vôbec nebol obyčajný les. Žili v ňom totiž dobrí škriatkovia, ktorí mali zo stromu hlboko v lese postavený domček s vysokou vežou. V jeho samom strede sa nachádzala slávnostná sieň. Bola zariadená veľkolepo. Na stenách sa skveli portréty slávnych škriatkov, stoličky v nej boli krásne vyrezávané a zo stropu visel nádherný luster.…
-
Karol Strelec Oblátnice
Neodmysliteľnou súčasťou slávnostne prestretého štedrovečerného stola sú vianočné oblátky – prvý chod štedrej večere so symbolickým posvätným významom. Úkony spojené s prípravou a pečením oblátok majú veľmi starú tradíciu, ktorá korení v tradícii oblátkových hostií – liturgického omšového chleba. Úkony spojené s prípravou a pečením oblátok majú veľmi starú tradíciu, ktorej korene sú späté so zavedením oltárneho…
-
Ján Baltazár Magin Obrana slávnej župy Trenčianskej a mesta tohože mena
pri čítaní tohto diela vyvstávajú niektoré pozoruhodné momenty. V prvom rade veľmi vysoká vzdelanosť autora, neobyčajný diplomatický tón a obratnosť, do ktorej zapadá aj spôsob podania zmýšľaného zámeru pomocou troch postáv, ktoré sa zúčastnili na veľmi vážnej rozprave o probléme, ktorý hanopis vyvolal. Krycie mená postáv boli vzaté z gréčtiny. Ich dešifrovanie umožňuje spoznať aspoň toľko, že jeden z účastníkov…
-
Ján Stanislav Odkryté mená slovenských miest a dedín
Mnohé mená našich miest a dedín sú pre laika a neraz aj pre jazykovedca záhadou. Ako sa v priebehu stáročí menilo obyvateľstvo krajov a krajín, menili sa aj mená miest a dedín, potokov, vrchov a chotárnych názvov. Noví obyvatelia preberali mená od staršieho osídlenia a menili ich, resp. prispôsobovali ústrojnosti svojej reči, ak patrili k rozdielnym jazykovým skupinám. Takéto zmeny mien sú nepochybne svedectvami o…
-
Šimon Ondruš Odtajnené trezory slov III.
V treťom zväzku autor vysvetľuje pôvod jednotlivých slovenských názvov (miest, obcí, riek, vrchov, osobných mien, vecí, zvierat, činností). Pri ich výklade vychádza z rozsiahlych poznatkov z vývinu jazykov, tak indoeurópskych ako aj ugrofínskych, a teda geneticky nepríbuzných jazykov. Odtajnené trezory slov vypĺňajú medzeru v slovenskej etymológii a nahrádzajú dosiaľ nejestvujúci slovenský etymologický slovník.
-
Maroš M. Bančej Opičí cirkus
Štvrtá básnická zbierka bratislavského tvorcu sa člení na dve časti. Prvá s názvom Opičí cirkus reflektuje najmä citové peripetie, prehry a výhry nielen autora, ale človeka všeobecne, často s ironickým či humorným podtextom. Ide o večnú tému poézie – „lásku nastorako“. Druhá časť zbierky má názov Moje obľúbené cintoríny. Autor sa inšpiroval svojimi prechádzkami a dlhoročným záujmom o historicky zaujímavé cintoríny…
-
Anton Habovštiak Oravci o svojej minulosti
Po viac než dvadsiatich rokoch opäť vychádza dobové svedectvo Oravcov narodených na prelome 19. a 20. storočia o svojej minulosti, niekdajších výrobných činnostiach, obchodných aktivitách, zanikajúcich i už zaniknutých remeslách a vymierajúcom zvykosloví a folklórnej tvorbe. Úprimné a autentické rozprávanie jednoduchých oravských ľudí vychádza v čitateľskej transkripcii nárečových textov. Z obsahu: O práci a…