Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Vydavateľstvo Matice slovenskej (335 kníh )

  • Anton Marec Jánošík, Jánošík... EN

    Príbehy o legendárnom zbojníckom kapitánovi v anglickej verzii. V knihe nájdete príbehy o tom, ako sa Jánošík stal kapitánom, ako zachránil mlyn vo Varíne, ako Jánošíka chytili a mnoho ďalších pútavých príbehov.

  • Božena Lenčová Jaskyňa dávnych predkov

    Milá knižka od Boženy Lenčovej je určená pre malých čitateľov. Otvára dvere do fascinujúceho sveta jaskýň, v ktorom sa deti môžu stretnúť s Bielou paňou, Jasnou hviezdou či striebornými studničkami, ktoré pomôžu zbaviť sa zlých vlastností. Sedem originálnych rozprávok o jaskyniach a ich tajomných obyvateľov sú bohato popretkávané čarokrásnymi ilustráciami Igora Piačku, ktoré graficky upravil Igor Štrbík.

  • Dana Podracká Jazyky z draka

    Mytológia slovenských rozprávok začína odvolávkou na orientálnu, ale celosvetovú slávnu Šeherezádu. Autorka tým predovšetkým pripomína čosi notoricky známe i notoricky dedičné. Objemná kniha poetky a esejistky je v tomto smere objavná a záslužná. Je nielen holdom jednému z najúžasnejších zázrakov slovenskej písomnosti, ale aj vášnivou a zasvätenou vykladačkou tohto zázraku. Pri čítaní Podrackej výkladov si nevdojak…

  • Ivan Kňaze Jedovaté zvieratá

    V ďalšom diele knižnej série o pozoruhodných živočíchoch si Ivan Kňaze vzal na mušku skupinu zvierat, ktorá v mnohých z nás budí predovšetkým negatívne pocity: jedovaté zvieratá! S prekvapením zisťujeme, koľko ich žije aj na Slovensku, i keď okrem...

  • Ján Okáľ Jozef G. Cincík – Pútnik dvoch svetov

    Ucelená knižná publikácia o J. Cincíkovi – jeho životných osudoch, tvorivom záujme, tvorbe a výsledkoch – nielen doma, pred emigráciou, ale najmä po tom, ako opustil rodné Slovensko. J. Cincík bol mimoriadne všestranný tvorca, ktorý významným spôsobom ovplyvnil našu modernú umenovedu, výtvarné umenie, divadelníctvo, archeológiu, pamiatkárstvo, polygrafický priemysel, numizmatiku, filatelistiku, heraldiku, film,…

  • Jozef Pavlovič Jožko Mrkvička

    VO Škole nevinikám ani v jednom prdmete, a tak som sa rozhodol, že napíšem aspom knišku. Preto som si pozháňau najdvoležitejšje veci: pero, papjer a kvoš. (Gratulujem) Garantujem vám, že tato kniška bude dobrá, ľebo ju píšem s úsmevom na perách aj na ceruzkách... Školáka-výmyselníka Jožka Mrkvičku, čo má trochu probém s gramatikou, zavše si pletie meluzínu s limuzínou a (eternit) internet s internátom, deti dobre…

  • Juraj Jánošík

    Juraj z terchovskej osady U Jánošov skončil svoju pozemskú púť v zime 1713 Liptovskom Mikuláši. I keď bol zbojníkom iba veľmi krátko, stal sa nepochybne najväčšou zbojníckou legendou strednej Európy. Ľud si v ňom našiel to, čo mu chýbalo a čo potreboval, jánošíkovská tradícia vstúpila do viacerých oblastí nášho duchovného dedičstva. A hoci sa o ňom napísalo už veľa, táto kniha vás presvedčí, že stále je čo objavovať…

  • Dvořák Pavel Juraj Turzo

    Uhorský urodzenec, turzovský turkobijec, ale i milý manžel a oddaný ochranca v dobe renesancie, období tureckých vojen, ale aj konfesionálnych rozdielov v rozmanitosti a základov slovenskej vzdelanosti, keďže len život dokáže písať strhujúce príbehy, plné dramatických okamihov, prerušovaných príchodmi i odchodmi protagonistov 16. a 17. storočia. Jedna postava však vyčnieva. Zoznámte sa - JURAJ TURZO. Raz po boku…

  • Mikuláš Špinc K slobodným pobrežiam

    Básnik, redaktor a prekladateľ Mikuláš Šprinc je jedným z mnohých slovenských spisovateľov, ktorí museli po vojne opustiť svoju vlasť, aby nezradili sami seba. Aj Šprinc v lete 1945 emigroval zo Slovenska a po strastiplnej ceste sa dostal až do Vatikánu. Svoje zážitky, skúsenosti a ťažkosti, s ktorými sa musel vyrovnávať v povojnovej Európe pred odchodom do Ameriky, opísal v tejto memoárovej knihe. V nej podáva…

  • Matúš Kučera Kalendár Jána z Lefantoviec

       Kalendár vytvorený v 15. storočí benediktínskym mníchom z kláštora v Klíži - Jánom z Lefantoviec, ktorý nebol doteraz knižne publikovaný. Kalendár je uložený v Štátnej bavorskej knižnici v Mníchove a patrí k najstarším známymdochovaným kalendárom s ikonografiou mesačných pracovných či zamestnaneckých motívov nielen na Slovensku, ale v celom Uhorsku...

  • Marián Pauer Kállay - Súvislosti

    Fenomenálny fotograf svetového mena, autor nádherných diel a množstva krásnych obrazových publikácií prichádza tentoraz s úplne originálnou sumou svojho vyše štyridsaťročného umeleckého bádania. Kniha obrazových diptychov ponúka fascinujúci pohľad na imaginárnu previazanosť nášho sveta. Prchavé okamihy diania z rôznych kútov zemegule, zvečnené objektívom fotoaparátu, spája jemné pradivo vizuálnych i obsahových…

  • Anton Rákay Kamaráti z hory pod Končistou

    Známy tatranský spisovateľ v pätnástich príbehoch vedie deti čarovným svetom zvieratiek z lesa pod nebotyčnými štítmi Tatier. Zoznámi ich s utrápenými vtáčatkami, ktorým ktosi kradne vajíčka, s výmyselníkom Brumkom na bicykli, dozvedia sa, ako diviak Dodo vytrestal nespratných hubárov, ako kamzíky zachránili dobráckeho kamaráta Dušana a svište svojho lajdáckeho huncúta Hvizdáčika, aká choroba kvárila líšku Bystrušku…

  • Peter Urban Kamenná žena

    Kniha povestí a príbehov z Krupinskej planiny predstavuje kraj zabudnutých krás na juhu stredného Slovenska. I tento božský fliačik zeme je opradený jemnou pavučinou mýtov a čudesných príbehov z dávnej minulosti - o tajomstvách starodávnych hradov, krupinskej vartovky, o záhadách čebovských vínnych pivníc i o zázračnom dudinskom nápoji pre cisárovnú, o tesárskych dúpenciach, o miestnych beťároch i strašidelných…

  • Ester Martinčeková-Šimerová Kamey

    Poetickosť kameí Ester Martinčekovej-Šimerovej vyviera z dokonalej súhry tvaru a obsahu, z priam matematicky presných odhadov únosnosti veľkosti tvaru v ploche. Pripomína nám výpočty statikov pri konštrukcii mostov. Maliarka obdobným spôsobom, ale s oveľa väčšou gracióznosťou, vystavala spoľahlivé mosty medzi poéziou a maliarstvom. Tlmenou farebnou škálou, akoby stíšeným hlasom vedie svoj dialóg s básnikom. Je mu…

  • Marta Hlušíková Karamelový smiech

    Dielo Karamelový smiech je druhou prozaickou výpoveďou Marty Hlušíkovej. V šestnástich poviedkach zachytáva každodenný život úsporne vtesnaný do času a priestoru, plný paradoxov a bizarných situácií, kde často nemožno viesť deliacu čiaru medzi všednosťou a výnimočnosťou. Hrdinami Hlušíkovej poviedok sú tak muži ako aj ženy, často bizarné postavy. Autorka ponorom do ich citového sveta a spôsobu rozmýšľania…

  • Stanislav Žlnay Karol I. Habsburský

    Po smrti Františka Jozefa sa na trón rakúsko-uhorskej monarchie koncom roka 1916 posadil mladý arcivojvoda Karol. Usiloval sa čo najrýchlejšie uzatvoriť mier a zreformovať zastarané fungovanie štátu. Všetky jeho snahy boli prekazené, monarchia sa po prehranej vojne rozpadla a Karol bol po krátkych dvoch rokoch donútený vzdať sa moci a odísť z krajiny. V októbri 2004 ho pápež Ján Pavol II. blahorečil – ako posledného…

  • Karpatské povesti

    Na potulkách povesťovou mapou tentoraz zájdeme až za hranice Slovenska a prejdeme tisíce kilometrov najrozľahlejším pohorím Európy. Mohutný oblúk Karpát začína už za Dunajom v Dolnom Rakúsku, ako chrbát pravekého jaštera sa vinie územím Slovenska, Ukrajiny, Rumunska, jeho časti zasahujú do Čiech, Poľska, Maďarska. Známy zberateľ povestí nám nachystal vyberanú kolekciu tridsiatich tajomných príbehov z celých Karpát.…

  • Emil Karol Kautský Kauza Štefánik

    Prvá svetová vojna sa skončila. Na Slovensko sa vracia najvýznamnejšia osobnosť česko-slovenského zahraničného odboja Milan Rastislav Štefánik. Napriek tomu o predpokladanom prílete generála takmer nikto nevie. Prvý Štefánikov dotyk s milovanou rodnou zemou sa stáva aj dotykom posledným... Havária lietadla Caproni neďaleko Bratislavy, pri ktorom generál M. R. Štefánik spolu s tromi talianskymi letcami zahynul,…

  • Michal Eliáš Kde mŕtvi žijú a nemí hovoria

    Kde mŕtvi žijú a nemí hovoria – takým čarovným miestom je archív, v ktorom myšlienky osobností po ich smrti ožívajú, žijú a ďalej pôsobia a ich ústa, ktoré sa zatvorili a onemeli v hrobe, znova prehovorili a hovoria. Publikácia vznikla vďaka dlhoročnému pôsobeniu PhDr. Michala Eliáša, CSc. v archíve Matice slovenskej. Obsahuje nielen časť významných - raritných dokumentov z jej bohatých fondov, ale zároveň ukazuje…

  • Miroslav Bielik Kľakovská dolina

    V januári tohto roku si celá slovenská verejnosť pripomenula smutné udalosti, ktoré sa pred 60 rokmi odohrali v kraji pod Vtáčnikom, v Kľakovskej doline a jej obciach Ostrý Grúň a Kľak. Práve tie spolu s ďalšími (Horné Hámre, Hrabičov, Župkov) a mestom Žarnovica sú zoskupené do Mikroregiónu Kľakovská dolina, ktorý predstavuje táto pútavá monografia slovom i obrazom.

  • Ľudovít Pavlo Klbko vreteníc

    Zdanlivo pokojný príbeh z psychiatrickej kliniky akoby zámerne kontrastoval s búrlivou dobou studenej vojny. Novela s pikantériou špionážnej zápletky, plastická najmä v obrazoch hlboko realistických, je zaľudnená prevažne vojnovými a povojnovými emigrantmi z Európy, ktorí na americkom kontinente hľadajú vytúžený pokoj a vytrvalo sa usilujú realizovať svoje ľudské sny. Príbeh je naliehavým pripomenutím doby, ktorá…

  • Peter Glocko Kliatba čierneho anjela alebo Diablov testament

    Temný príbeh o nepotrestanom zločine sa odohráva v ponurých kulisách kráľovského mesta Zvolen a okolitých hradov v polovici 19. storočia. Rozprávačom je mestský fyzikus Fontani, felčiar, obhliadač mŕtvol i detektív v jednej osobe. Alebo aj spolupáchateľ? Z hornouhorskej epizódy s kriminálnou zápletkou sa vykľúva nadčasová dráma o urputnom boji dobra a zla, lásky a bezohľadnosti, o našich protichodných rolách v…

  • Zuzana Kuglerová Kliatba kožušníkovej vdovy

    Žilinská spisovateľka historickej prózy približuje históriu tohto regiónu prostredníctvom citlivo vyrozprávaných povesťových príbehov o dávnych časoch, keď sa kováč Melichar oženil s cigánkou Vilmou, ktorá sa v noci premieňala na kobylu, keď prešibaný bača z Diviny prekabátil čerta, keď sa bylinkárka Agáta prestrojila za žobráčku, aby skúšala Žilinčanov, keď kráľ Matej so svojím povestným Čiernym vojskom robil…

  • Agneša Gundová-Jergová Koloman Sokol v kraji saguaros

    Kniha venovaná životu a dielu Kolomana Sokola z pera Agnesy Gundovej-Jergovej (Maríny Havranovej), skúsenej autorky a dlhoročnej moderátorky rádia Hlas Ameriky. Ide o rozšírené a doplnené vydanie publikácie Koloman Sokol v zemi smädných, ktorá vyšla v roku 1979 v Cambridgi. Slováci žijúci v USA mali možnosť po prvý raz sa zoznámiť so životom a tvorbou veľkého umelca žijúceho spolu s nimi mimo starej vlasti. Autorka…