Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Vydavateľstvo Matice slovenskej (335 kníh )

  • Claude Baláž Slovenské vysťahovalectvo

    Edícia Slovenské vysťahovalectvo. Dokumenty. bola založená v roku 1969 akoprogramový začiatočný krok Slovenskej akadémie vied na štúdium dejín slovenského vysťahovalectva a života zahraničných Slovákov. Význam tejto edície spočíva najmä v tom, že poskytuje autentické materiály k mimoriadne závažnému procesu v slovenských národných dejinách, akým sú vnútorné i vonkajšie migračné pohyby, ktoré značne vplývali na vývoj…

  • Jozef A. Mikuš Slovensko v dráme Európy

    Autor - popredný diplomat prvej Slovenskej republiky, exulant a neskôr americký štátny občan, profesor európskych dejín ostal vnútorne zrastený s rodným Slovenskom. Monografia Slovensko v dráme Európy je akousi syntézou Mikušovho politologicko-historického bádania.

  • Genovéva Grácová, Jozef Markuš Slovenský národ

    Články a štúdie sú usporiadané chronologicky - podľa dátumu uverejnenia. Pri prepise textov sa zostavovatelia snažili zachovať slovnú zásobu i dobový štýl Jozefa Škultétyho.

  • Rastislava Stoličná - Mikolajová Slovenský rok

    Kniha s názvom Slovenský rok s podtitulom Receptár na dni sviatočné, všedné a pôstne prináša mimoriadne zaujímavé čítanie o slovenskom zvykosloví. Je členená na jednotlivé obdobia roka a sviatočné cykly. V každej zo štyroch častí sú najskôr opísané ľudové zvyky, ktoré sa s daným obdobím spájali (napr. Veľká noc, pôst, žatva, hody, zabíjačky a pod.), za nimi nasleduje podrobný receptár. Môžeme tu sledovať kolobeh…

  • Štefan Moravčík Slovenský spev vtákov

    Voľné pokračovanie Chvály slovenčiny prináša tentoraz nie dokumenty a vyznania, ale plnú náruč básní, ktoré dokumentujú hravosť a tvorivé možnosti slovenčiny.

  • Gejza Horák Slovo o slove

    Kúpiť 100 živých zrniek do nášho jazykového povedomia. Starostlivosti o svoj, náš jazyk venuje Gejza Horák celoživotnú pozornosť. V osobe G. Horáka sa hlboký odborný záujem o slovenčinu celkom prirodzene spája s rovnako hlbokým citový, láskavým vzťahom k nej. Preto jeho vysvetlenia a poučenia vnímame ako dobromyseľnú priateľskú radu, a to aj vtedy, keď vyznievajú ako karhavé napomenutie. Vieme, že jeho peru…

  • Milan Lechan Slovo robí múza

    Popredná osobnosť slovenskej literárnej a rozhlasovej satiry sa predstavuje iskrivým výberom poézie, epigramov, aforizmov, fejtónov, žiackych vtipov a ďalších krátkych hier so slovom a pointou. S príznačným šťavnatým humorom, parodujúcim i samého seba a akýkoľvek nádych patetizmu, sa Lechan v jednotlivých kapitolách knihy postupne zaoberá svojimi životnými témami: zdravím, školou, láskou, cestovaním i vážnym…

  • Bohuslav Novotný Slovom a mečom

    Voľné pokračovanie publikácie Svedectvá predkov sa zaoberá osídlením Slovenska v prvom až štvrtom storočí n. l. a dokazuje, že naša krajina už vtedy bola pevnou súčasťou európskeho diania a zároveň styčným miestom rôznych vzájomne sa ovplyvňujúcich kultúr - rímskej, germánskej, dáckej, keltskej. publikácia obsahuje množstvo ilustrácií archeologických nálezov.

  • Ladislav Ťažký Slzy neplačú

    Životné príbehy obyčajných ľudí, ľudí, ktorí na svojej životnej púti riešia svoje problémy tak, ako môžu a vládzu. Vychutnajte si rozprávačské umenie majstra v jeho najnovšej zbierke poviedok.

  • Pavol Dobšinský Soľ nad zlato

    Pred takmer polstoročím vyšiel tento výber najkrajších, najznámejších rozprávok zo zbierok Pavla Dobšinského, s malebnými obrázkami Emila Makovického. Nadšasovo krásne príbehy v novej úprave, ale s pôvodnými ilustráciami majstra, vtiahnu deti aj ich rodičov do fascinujúceho sveta ježibáb, drakov, zlých mocností, ale aj krásnych princezien a udatných junákov bojujúcich so zlom a víťaziacich nad ním.

  • Anton Marec Spišské nomen omen

    Spiš – kraj s nádhernou prírodou, bohatou históriou a množstvom unikátnych pamiatok – tvorí približne 180 miest a obcí. Čo nám prezrádzajú ich názvy? Možno aj dosť veľa, aj keď názory na ich pôvod sú často veľmi protichodné. Už samotné slovo Spiš je pre etymológov ťažko rozlúsknuteľným orieškom. Veľa sa diskutovalo aj o názve spišského klenotu – Tatier. A čo taký Poprad – žeby tam boli dakedy rástli paprade? A v…

  • Anton Marec Spišské povesti

    Starobylý, goticky vznešený Spiš ukrýva nielen perly stredovekej architektúry, ale aj tisíce fascinujúcich ľudských osudov, príbehov. Zbierka Spišských povestí je najstrhujúcejšou učebnicou spišských dejín. Dozviete sa o tatárskych vpádoch, bojoch rytierov o priezeň dám, živote v banských mestách, na hradoch, o živote mníchov v Červenom Kláštore a ďalšie tajomstvá.

  • Anton Hykisch Spomeň si na cára

    Píše sa rok 1906. Na kniežací dvor v Sofii prichádza mladý Slovák Anton H. z Horehronia. Bulharsku vládne Ferdinand z rodu Sachsen-Coburg-Gotha - jedna z najkurióznejších postáv európskych panovníckych rodov, vzdelaný estét, katolík, okultista, bisexuál, prefíkaný politik, ale aj uznávaný prírodovedec, zberateľ. Coburgovci, dedičia uhorského rodu Koháriovcov, boli úzko spojení so Slovenskom, kde mali väčšinu…

  • Starý Bodrík a vlk

    Milí malí kamaráti a kamarátky, poďte sa zahrať s Bodríkom! Že neviete, kto to bol? Čarovný príbeh o hrdinskom psíkovi a o ľudskom nevďaku, i o tom, že múdrosťou možno premôcť hrubé násilie a že poctivosť a vernosť sa napokon oplatia, sa v Prostonárodných slovenských povestiach Pavla Dobšinského ocitol vďaka slávnej českej spisovateľke Božene Němcovej, ktorá ho kedysi dávno pradávno začula a zapísala kdesi v…

  • Eva Ľuptáková Štefan Siváň

    Ďalšia zo série obrazových publikácií Vydavateľstva Matice slovenskej je venovaná jednej z najvýznamnejších osobností slovenského insitného rezbárstva, svojráznemu oravskému majstrovi svetového mena Š. Siváňovi. Obsahuje vyše 80 kvalitných reprodukcií rezbárskych diel a v esejistickej i dokumentárnej časti zaujímavé informácie o autorovom živote a diele, dokumentárne fotografie a vyznania popredných slovenských…

  • Štefan Balák Stonožka

    Milé deti, zachcelo sa vám cestovať, objavovať a spoznávať trebárs stonožku? Tá moja má len 46 nožičiek - básničiek. Hneď v úvodnej z nich bolestivo prosí: Lekár drahý, daj mi obväz, sadru, dlahy! Sprav mi nôžku urýchlene, sto nôžok mám v svojom mene. A ako sa nôžky v Balákovej Stonožke volajú? Všelijako, napríklad cesty sestry, bahniatko, lienka na kvetnatom koberci, koník Tarzan z Tanzánie, papagáj, netáraj,…

  • Pavol Holeštiak Sú Kysuce súce?

    Kysuce dali Slovensku nielen nádhernú prírodu, svieži folklór, ale aj hrdý, svojský ľud, z ktorého pochádzajú mnohé neobyčajné osobnosti. Spomeňme napríklad známu speváčku Marcelu Laiferovú, maliara Ondreja Zimku, biskupa Viliama Judáka, maratónsku bežkyňu Annu Balošákovú, spisovateľa Ivana Hudeca, generála Ľubomíra Bulíka a mnohých ďalších... Bohato ilustrovaná, reprezentačne stvárnená kniha živých rozhovorov s…

  • Ivan Kňaze Svadobné hry zvierat

    V ďalšom zo série knižných diel nám vynikajúci pozorovateľ, znalec a fotograf prírody Ivan Kňaze umožňuje dôverne nazrieť do tých najintímnejších chvíľ v živote zvierat – od tých najmenších až po najobávanejšieho obyvateľa slovenských lesov. Fascinujúco zachytáva okamihy presýtené silnými emóciami, citom náklonnosti, lásky, nehy, keď jednotlivci napĺňajú svoje hlboko zakódované poslanie odovzdávať dar života novým…

  • Jaroslav Perniš Svätoštefanská koruna na dražbe ambícií

    Jaroslav Perniš, hoci nie profesionálny historik, sa už predstavil viacerými fundovanými dielami literatúry faktu, ktoré odhaľujú zaujímavé detaily a súvislosti z habsburskej dynastie a starších dejín Uhorska. Tentoraz si zvolil tematiku, ktorá sa v popularizačnom žánri doteraz objavovala len okrajovo - súboj dynastií a oligarchov na prelome 13. – 14. stor. o mocenské pozície v Uhorsku. Dielo prezentuje silné…

  • Mária Novotná Svedectvá predkov

    Dejinné osudy obyvateľov Slovenska v bronzovej a železnej dobe, keď sa laténskou kultúrou historických Keltov zavŕšil domáci praveký vývoj, znamenajúci vrchol barbarskej civilizácie v celej strednej Európe.

  • Svet práce: Tvorba životného prostredia

    V učebnici Svet práce – tvorba životného prostredia nájdete veľa nových poznatkov o svete okolo vás, o prírode, o spôsoboch a možnostiach skrášľovania životného prostredia. Obsah učiva je rozdelený do štyroch kapitol: * Náradie a pomôcky * Kvetinárstvo * Hydroponické pestovanie rastlín * Viazačstvo a aranžovanie Na začiatku učebnice nájdete pravidlá bezpečnosti a ochrany zdravia. Motivačný text a motivačné…

  • Svetloslav Veigl Svetelný periskop

    Svetloslav Veigl, posledný žijúci príslušník generácie katolíckej moderny, mieri vo svojich sviežich básňach básnickým periskopom na realitu spoločnosti, v ktorej žijeme. Básnik kladie otázky dobe, s ktorou sa očividne nestotožňuje. Náboženstvo je pre neho naďalej platným prvkom sociálneho spolunažívania ľudí, kresťanským symbolom lásky a viery.

  • Ján Kačala Syntagmatický slovosled v slovenčine

    Obsiahla monografia významného jazykovedca sa sústreďuje na systematický výklad slovosledu podmieneného výstavbou syntagmy ako jednej zo základných stavebných jednotiek vety. Vychádza z gramatickej a lexikálnosémantickej spájateľnosti slova ako elementárnej významovo - výrazovej jednotky jazyka, schopnej vstupovať do syntagmatických vzťahov a sleduje, ako sa poradie slov jestvujúce už v izolovanom nevetnom spojení…

  • Ľudovít Jančo Tajný spolok MOR HO!

    V časoch silnejúcej maďarizácie, keď vzdelávanie v rodnej reči bolo stále viac obmedzované, rozhodlo sa niekoľko stredoškolákov založiť si spolok Bratia a vzdelávať sa v slovenčine sami. Neskôr ho premenovali na spolok MOR HO! Maďarskí profesori študentov zo škôl vylúčili, niekoľkých z nich uväznili a neskôr poslali na front. Príbeh morhistov je pretlmočený do súčasnej slovenčiny a doplnený o spomienky súčasníkov.