Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Vydavateľstvo Matice slovenskej (335 kníh )

  • Štefan Moravčík, Danuša Dragulová-Faktorová (Kalam)búrske oriešky

    Farebná hravá knižka zavedie mladého čitateľa do sveta majstrovských kúskov najlepších slovenských básnikov – Ľubomíra Feldeka, Milana Ferka, Tomáša Janovica, Daniela Heviera a ďalších. Knižka ukazuje, akými všakovakými spôsobmi sa dá vytvoriť báseň. Je v nej obrovské množstvo básnických výmyslov, žonglovačiek, hier, hádaniek a slovných hračiek.

  • Mikuláš Špric ...za lásku sa neplatí

       Výber z celoživotnej tvorby významného exilového spisovateľa, prekladateľa, redaktora, publicistu a pedagóga Mikuláša Šprica je vôbec prvým dielom tohto autora, ktoré vychádza na Slovensku po takmer 60 rokoch...

  • Anton Rákay A žiť budeš ďalej

    Transplantácie ľudských orgánov - hlboko etických, filozofických i odborných otázok, v pozadí, ktorých stojí rozhodovanie o žití či nežití človeka. Téma, ktorá sa hlboko ľudsky dotýka nás všetkých, rezonuje v románe z lekárskeho prostredia, v ktorom nechýba pútavý príbeh, napätie i láska.

  • Jozef Hindický A zvony nezvonia

       Dozvieme sa z nich o permoníkovi z bane Althandel, prečo roku 1664 v Novej Bani zvony nezvonili, ako pred Turkami schovali cennosti tak dobre, že ich dodnes nenašli, ako upálili bosorku Zuzu Schusterovú, o tragickom konci fašiangov v bani, o obrátení majstra Zimana, o pyšnom tovarišovi a jeho treste, ako radní páni lavicu natiahli, ako sa oženil Tóno Pacinka, ako merali novobanský chotár, ...

  • Peter Ševčovič Adam a Šišibus

    Pôvabný príbeh tretiaka Adama, ktorého vychováva jeho starý otec. Dedko má pochopenie pre jeho šibalstvá a túžby. Keď však odíde na istý čas do Austrálie, pre Adama to znamená tráviť čas s nudnou pratetou. Všetko sa zmení, keď sa Líze z nezvyčajného vajíčka vyliahne neobyčajný kanárik. Ako sa neskôr ukáže, vtáčik má neobyčajné schopnosti...

  • Anton Marec Aj Spiš ronil svoje slzy

    V románovej novele známy spisovateľ spracúva reálie zo spišských dejín, čriepky zo života Majstra Pavla z Levoče, Turzovcov, Zápoľských, Tököliovcov, Grossovcov, Ján Brokoffa, bratríckych nájazdov a pod), aby na osudoch vzácnych spišských krídlových oltárov vyjadril filozofické posolstvo o zmysle duchovna a morálky. V histórii hľadá odpoveď na otázky, ktoré nás trápia dnes, o zmysle života v jeho rozporuplnosti a…

  • Ladislav Ťažký Aj v nebi je lúka

    Román patrí medzi autorove vrcholné diela. Na príbehu osamelého, opusteného starca, ktorý vo svojom živote slúžil desiatkam pánov a spasil sa vždy útekom z biedy do ešte väčšej biedy, sa odohrávajú slovenské dejiny. Dielo dopĺňa populárne spracovaný medailón autora s obrazovým materiálom a výberovou bio-bibliografiou, ktoré majú poslúžiť ako zaujímavý súhrn autorovho života a diela pre potreby stredoškolských…

  • Ján Milan Dubovský Akcia rehoľníčky

    Publikácia mapuje strategický zámer komnustického režimu zlikvidovať ženské rehoľné spoločenstvá do r. 2000. Opisuje neľahký život rehoľných sestier v spomínanom období, ich sústreďovanie v centralizačných táboroch a neustále triedenie, prideľovanie na ťažké práce a ďalšie tvrdé opatrenia. Obsahuje množstvo nepublikovaného materiálu i osobných výpovedí a poodhaľuje tak odvrátenú stranu komunistického režimu.

  • Štefan Moravčík Ako klobúk stratil hlavu

    Milí malí, veľkí, ešte väčší i tí najväčší čitatelia! Rozprávku na dobrú noc vám rozpovie rozprávač, akému ťažko hľadať páru pod slovenským nebom, čarodej slovných hier. V najnovšej nádhernej nádielke rozkošných rozprávok Štefana Moravčíka sa dozviete, ako neviditeľný Heľpan Pan potrestal nenažraného Mastihubu, ako čert Kulifaj šiel zniesť modré z neba, ako nežná víla na číčovskom mŕtvom ramene kráľa uhostila, ako…

  • Peter Glocko ml. Amen, zabil babu kamen

    Humor náš každodenný bol vždy nástrojom na zvládanie životných problémov a žriedlom tvorivosti. Desať esejí: Amen, zabil babu kamen (O zmysle pre humor našich predkov), Čo je to? (Zamyslenie nad slovenskými ľudovými hádankami), Kráľ ľudového smiechu (Exkurz venovaný F. Rabelaisovi, geniálnemu predstaviteľovi francúzskej renesančnej prózy), Keď má pršať, pavúky pískajú (Zamyslenie nad ľudovou pranostikou), Kto chce…

  • Vladislav Garaj Anglické porekadlá, príslovia a prirovnania v slovenskom preklade

    Zbierka anglických prísloví, porekadiel, prirovnaní a ich slovenských ekvivalentov je praktickou pomôckou na prácu s angličtinou – či už pre študentov, pedagógov, prekladateľov a tlmočníkov, alebo pre kohokoľvek, kto chce zdokonaliť svoje znalosti tohto svetového jazyka, i preniknúť hlbšie do mentality a myslenia Angličanov a Škótov. Anglické príslovia a porekadlá sú abecedne zoradené podľa „kľúčových slov.“ V…

  • Mariana Drgoňová Anglicko-nemecko-slovenský obrázkový slovník pre šikovné deti

    Kontakt s cudzím jazykom v predškolskom a ranom školskom veku je kľúčový pre celoživotný rozvoj jazykových zručností. Jedinečná pomôcka umožní vašim deťom hravo si vštepovať najpoužívanejšie slová a frázy z dvoch svetových jazykov zároveň! Trojjazyčný obrázkový slovník zahŕňa vyše 1 300 najfrekventovanejších slov, niekoľko stoviek slovných spojení a ich použitie v najbežnejších životných situáciách. Vedie k…

  • Ján Skovajsa Ani ohnúť, ani zlomiť...

    Názov knihy (aj keď trochu tajomný) charakterizuje osoby a deje, ktoré sú bytostne späté nielen s významnými predstaviteľmi našej minulosti (Ľudovít Štúr, Jozef M. Hurban, Pavol Hečko, Martin Rázus, Milan R. Štefánik, Mária Rázusová-Martáková a mnohí ďalší), ale aj so životom obyčajných ľudí žijúcich na úpätí Bielych Karpát, Považského Inovca a Strážovských vrchov. Doba, predstavitelia, deje – to všetko vám pútavo…

  • Marián Krčík Antrax!

    Životný príbeh mladej veterinárnej lekárky sa dramaticky zauzľuje v momente, keď v zabitom zvierati na sanitnom bitúnku diagnostikuje nebezpečnú sneť slezinovú – antrax... Rovnako nebezpečné bolo koncom 70. rokov ísť do sporu s nadriadenými, ktorí sa snažia celú záležitosť ututlať. Strhujúca rekonštrukcia skutočnej udalosti – výskytu antraxu na hornej Nitre – vťahuje čitateľa do zložitej problematike antropozoonóz …

  • Assemanov evanjeliár a kalendár

    Slováci geneticky patria medzi najstarobylejších obyvateľov Európy – žijú tu nepretržite viac ako 8 000 rokov. Hoci sa ich korene strácajú v šere histórie, počiatky ich písomnej kultúry poznáme obdivuhodne presne. Historický prameň uvádza vznik ich písma presne na rok 863 po Kristovi. Dátum zrodu je iba jeden z unikátov prvej slovenskej abecedy – hlaholiky. V pamätnom roku 1 150. jubilea vzniku písomností Slovákov…

  • Ján Dafčík Bača, máme porobenô

    Oravský rodák Ján Dafčík v zbierke poviedok Bača, máme porobenô, vyjadruje svoj úprimný a vrúcny vzťah k oravskému prostrediu. Osobné zážitky, dojmy i ľudskú životnú múdrosť pretavil do krehkých próz plných hrejivého humoru popretkávaných zrnkami oravského nárečia.

  • Tomáš Haviar Baťovská architektúra na Slovensku

    Baťova expanzia na ekonomických trhoch sveta kulminovala roku 1938, keď jeho pobočné spoločnosti pôsobili v 33 krajinách sveta, pričom jeho výrobky kupovali v 82 krajinách sveta. Len v bývalom Československu zamestnával vyše 42 tisíc ľudí. Ekonomická expanzia bezprostredne súvisela s ohromnou expanziou nevšedne ponímanej architektúry, ktorá vo svojej podstate variovala základné motívy a zachovávala pritom prírodné…

  • Otakar Kořínek Beethoven a múza

    Missa solemnis – takto slávny hudobný skladateľ nazval jedno svoje nie veľmi úspešné dielo, ktoré pokladal za svoju najlepšiu skladbu a ktorá sa stala tvrdým orieškom aj pre najkompetentnejších hudobných mágov. Fiktívny dialóg medzi umelcom a jeho Múzou sa odohráva niekoľko mesiacov pred smrťou hudobného génia, gniaveného životnými okolnosťami, hluchotou, beznádejou. Na sklonku života ho navštívila jeho…

  • Marián Pauer Bibliofília Ester Martinčekovej-Šimerovej

    Tri desaťročia sa Ester Martinčeková-Šimerová na tejto ceste orientuje na kamey. Na štukových objektoch, napodobňujúc prírodu, akoby z podzemných vôd necháva vyvierať dojmy a pocity z veršov básnika ľudskej slávy, pohanského filozofa štyroch základných živlov, ako ich poznali antickí filozofi - zeme, ohňa, vody a vzduchu, proroka, vedca, kazateľa Saint-John Persa. Jej tvorba je taká osobitá, že sa ťažko hľadajú…

  • Milan Zelinka Blízke diaľavy

    Deväť krátkych próz z autorskej dielne jedného z najoriginálnejších slovenských poviedkarov, laureáta ceny Anasoft litera a ďalších prestížnych ocenení, predstavuje svieži a citlivý ponor do komplikovaných hlbín ľudskej duše a ešte komplikovanejších...

  • Peter Gibey Byť dráčikom je úžasné!

    Na kraji lúky plnej kvetov, hneď pri bielej skale stojí domček. Je taký peknučký a čistučký, že každý, kto ide okolo, zaraz by v ňom chcel bývať. Prednú časť má postavenú z dreva, zadná je skrytá v skale ako jaskynka. Presne tak, ako to majú radi draci. Lebo je to dračí domček a býva tam celá dračia rodinka. Otec je veľký a strašný drak. Mama zase starostlivá dračica. Spolu si tam opatrujú synčeka ten však nie je…

  • Zuzana Kuglerová Čarodejnica z Petrovíc

    Román žilinskej autorky čitateľov prenesie do čias na začiatku vlády Márie Terézie. Stanú sa svedkami jedného z posledných prípadov „honu na čarodejnice. Mladá a krásna Barborka z Petrovíc pri Bytči nedá spávať viacerým mužom. U jedného jej milota a krása vyvoláva nehu a túžbu ochraňovať, u druhého, mocnejšieho, spaľujúcu vášeň. Láska sa mieša so spupnosťou, ktorá neprijíma odmietanie. Moc sa spája s fanatizmom,…

  • Viliam Apfel Čas bez rozlúčky

    Faktograficky nasýtený a pritom živý obraz situácie na talianskom fronte počas prvej svetovej vojny približuje čitateľovi ťažké boje na rieke Piave, pôsobenie rakúsko-uhorskej armády, vznik česko-slovenských légií, ale aj pocity priamych účastníkov bojov zachytené v ich spomienkach.

  • Miroslav Bielik Čas je tichý posol mysle

    Zbierka Čas je tichý posol mysle má za sebou bohatý a dlhý prenatálny život. Už takmer na jeho hmlistom počiatku (pri počatí) bolo nemysliteľné, že by raz neprišla. Nie pre ňu samu, nie pre autora. Pre zmysel, ktorý nadobúda až pri strete s čiateľom. Pre otázky, ktoré dáva, pre odpovede, ktoré ponúka. Pre smelý a nevšedný dialóg, ktorý načína, pokračuje v ňom (a on pokračuje v človeku po jej prečítaní), a zdá sa, že…