Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

VEDA (762 kníh )

  • Veronika Piscová Využívanie vysokohorskej krajiny a jeho dôsledky na zmenu prostredia

    Autori knihy sa venujú aktuálnemu využívaniu národných parkov v Tatrách a v Nízkych Tatrách, ktoré lákajú najviac turistov, a tak sú najväčšími ohrozované. Sústredili sa na merania návštevnosti pomocou...

  • Saleh Mothana OBADI Vývoj a perspektívy svetovej ekonomiky

    Cieľom predkladanej vedeckej monografie, ktorá je v poradí ôsma v sérii publikácií Ekonomického ústavu SAV o vývoji a perspektívach svetovej ekonomiky, je prostredníctvom rôznych analýz priblížiť ekonomické dianie vo svete z národného, regionálneho i globálneho hľadiska a zosumarizovať závery riešiteľského kolektívu, vypracované na báze poznania sledovaných problematík, vyplývajúceho z ich dlhodobého skúmania.…

  • Bohuš Klein Významné mestá Slovenska na tajných mapách 18. storočia

    Publikácia prezentuje doteraz nepublikované kópie farebných a ručne kreslených mapových listov prvého vojenského mapovania územia Slovenska z rokov 1782 až 1784 v mierke 1:28 800, spolu s miestopisnými vojenskými opismi sídel a ich okolia.

  • Bohuslav Cambel, Miroslav Slavkay, Michal Kalinčiak Významní slovenskí geológovia

    Publikácia obsahuje životopisy geológov a geologicky orientovaných banských inžinierov. V zložitom období vojnových a povojnových rokov mnohí pochopili význam aktuálnej...

  • Jozef Vozár Významní slovenskí právnici z Liptova

    Publikácia Významní slovenskí právnici z Liptova predstavuje štyroch slovenských právnikov - Emila Stodolu, Augustína Rátha, Adolfa Zátureckého a Štefana Lubyho - osobnosti, ktoré svojím dielom presiahli nielen hranice regiónu, ale aj štátu, v ktorom sa narodili. Položili základy slovenského právneho názvoslovia. Emil Stodola založil dnes už najstarší, právnický vedecký časopis - Právny obzor. Zastávali mnohé…

  • Z histórie lexiky staršej slovenčiny

    Publikácia predstavuje súbor väčšinou starších materiálových štúdií kolektívu autorov, ktorí chcú predstaviť a konfrontovať niektoré výsledky svojich výskumov slovnej zásoby staršej slovenčiny predspisovného obdobia so svojou lexikografickou prácou na tomto slovníku. V publikácii sú zaradené najmä staršie, dnes menej známe a prístupné práce.

  • Miroslav Saniga Z mojej vtáčej záhrady

    Kniha obsahuje 75 poviedok známeho popularizátora prírody. Rozdelil ich do šiestich tematických celkov, ktoré nazval: Krásavci a strašidlá, Moja láska murárik červenokrídly, Mnoho kriku pre nič, Po medvedích chodníčkoch, Z vtáčieho raja a Pod ochranou anjela strážneho. Napínavý dej poviedok umocňujú aj autorove ilustračné perokresby a fotografie.

  • Z problematiky náboženských výrazov v spisovnej slovenčine

    Predložený zborník obsahuje vopred dohodnuté referáty účastníkov celoslovenského vedeckého seminára, ktorý sa konal na pôde Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave dňa 14. februára 2008 pod názvom Diachrónne aspekty a problematika súčasnej slovenskej náboženskej terminológie.

  • Dominika Dinušová Za hlasom revolúcie

    Čo dnes znamená uvažovať o revolúcii? Môže byť revolúcia ešte odpoveďou na problémy súčasnej spoločnosti? Perspektívy revolúcie vidí Dominika Dinušová v spoločensko-politickom myslení latinskoamerických autorov...

  • Soňa G. Lutherová, Miroslava Hlinčíková Za hranicami vedy?

    Publikácia ponúka výber základných tém a prístupov aplikovanej antropológie. Autorky sa v jednotlivých kapitolách zaoberajú tým, ako rozlične možno antropologické a etnologické vedomosti, zručnosti a perspektívy aplikovať v spoločenskej praxi. Problematike sa zároveň venujú v kontexte svojej vedeckej práce, opisujú vlastné dilemy a ponúkajú ich možné riešenia z pohľadu osobnej skúsenosti. Popritom sa snažia nájsť…

  • Slavomír Michálek Za hranicou sloboda 1948-1953

    Úteky za hranice - dobrovoľné či nedobrovoľné - nadobudli celkom novú podobu i význam v čase kolektivistických diktatúr 20. storočia, keď ľudia z rasových, národných, ekonomických, ideologických a iných dôvodov utekali z domovských krajín, aby si pred organizovaným násilím totalitnej moci zachránili holé životy. S jedinečnou podobou tohto novodobého utečenectva má bohatú skúsenosť slovenská i česká spoločnosť, a…

  • Zuzana Poláčková Za oponou slovensko-rakúskych vzťahov v 20. storočí

    Publikácia stručne zachytáva rozhodujúce medzníky a hlavných aktérov slovensko-rakúskych vzťahov v 20. storočí. Dôležitými medzníkmi bol koniec prvej svetovej vojny, vznik nástupníckych štátov a nový politický poriadok v strednej Európe.Ďalším rozhodujúcim predelom bola druhá svetová vojnaa vznik bipolárnej Európy. Slovensko-rakúske vzťahy ovplyvnil aj rok 1968 a normalizáciou poznačené sedemdesiate roky, styky…

  • Juraj Marušiak Za zrkadlom politiky

    Cieľom tejto publikácie je analýza vzťahu medzi politikou, publicistikou a politickou vedou prostredníctvom používania politologickej terminológie. Jazyky uvedených sfér sa vzájomne prelínajú, hoci neraz sa ocitajú vo vzájomnom rozpore. Pojmy, ktoré sa z teoretických disciplín politických vied dostávajú do verejného diskurzu, žijú ďalej vlastným životom. Juraj Marušiak

  • Ivan Šimkovič Začiatky a rozvoj chirurgie srdca na Slovensku

    Publikácia lekára, ktorého zásluhou vznikla kardiochirurgia ako samostatný chirurgický odbor. Jeho spolupracovníci sú dnes vedúcimi jednotlivých úsekov srdcovocievnej chirurgie na Slovensku, ale aj v zahraničí. Jeden zo zakladateľov slovenskej kardiochirurgie vykresľuje medicínsky odbor tak,ako sa vyvíjal nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Kniha profesora Šimkovica ja vzácnou pamiatkou a spomienkou na rozvoj…

  • Valerián Bystrický Zahraničnopolitické súvislosti vzniku Slovenského štátu 14. marca 1939

    Záujem slovenskej verejnosti o vývoj vo svete vzrástol po vzniku ČSR rovnako ako sa zvyšoval interes susedných krajín o túto časť štátu. Po podpísaní Mníchovskej dohody 29. septembra 1938 sa zmenil vzťah nacistického Nemecka k Slovenskej krajine predovšetkým v dôsledku agresívnych cieľov A. Hitlera. Začiatkom roku 1939 sa stretli ambície radikálnej časti členov HSĽS a „vodcu“ tretej ríše na spoločnej platforme,…

  • Alexander Škrinár, Anna Halušková, Zuzana Nevolná Základné otázky obchodného práva

    Pokusy o bližšie pojmové vymedzenie toho, čo sa skrýva pod označením obchodné právo vyvoláva medzi právnymi teoretikmi celý rad názorových nezhôd...

  • Pavol Prokop, Alfréd Trnka Základy behaviorálnej ekológie

    Predkladaná vysokoškolská učebnica je vôbec prvým činom v odbore behaviorálna ekológia na Slovensku. Pri jej písaní sa autori vydali cestou originálneho textu, ktorý vychádza z veľkej časti z ich vlastných poznatkov, zakotvených o široké a aktuálne teoretické východiská. Ponúka prehľad a intelektuálny materiál nielen pre študentov základných kurzov ekológie a biológie, ale aj veľa myšlienok a inšpirácie pre všetkých…

  • Marián Zouhar Základy logiky pre spoločenskovedné a humanitné odbory

    Logika sa zaoberá metódami, ktorých pomocou možno odlíšiť platné a neplatné argumenty. Vytvára a študuje formálne jazyky, do ktorých sa dajú argumenty z prirodzených jazykov preložiť, aby sa zvýraznili tie aspekty, ktoré sú relevantné pre platnosť, resp. neplatnosť argumentov. Kniha Základy logiky pre spoločenskovedné a humanitné odbory približuje najdôležitejšie logické systémy práve ako teórie určitých výrazov,…

  • Ján Azud Zásady medzinárodného práva

    Práca je čiastkovým výsledkom riešenia projektu Konštitucionalizácia a zákonodarstvo v podmienkach SR ako členského štátu EU so zreteľom na formovanie právneho štátu a právnej praxe.

  • Jana Točeková Zásady UNIDROIT medzinárodných obchodných zmlúv

    Predmetom publikácie sú zásady UNIDROIT medzinárodných obchodných zmlúv a ich využiteľnosť v slovenskom súkromnom práve. Publikácia vychádza z najaktuálnejšieho tretieho vydania Zásad UNIDROIT z roku 2010. S cieľom ich komplexného a aktuálneho spracovania prvé tri kapitoly najskôr približujú históriu vzniku zásad, uvádzajú do problematiky prípravy a obsahu prvého vydania Zásad UNIDROIT z roku 1994 a venuje sa…

  • Štefan Luby, Martina Lubyová Zastávky v čase, zastávky v priestore

    Kniha voľne nadväzuje na predošlé tituly vydané vo Vydavateľstve Veda ako Legendy a inšpirácie, Posedenie pod tisícročným ružovým krom.Prvá časť - Zastávky v čase je venovaná významným osobnostiam, ktoré sa tentoraz nevyberajú iba z okruhu vedcov, ale pokrývajú širšie spektrum. Patria k nim hudobník Peter Michalica, kolektív Divadla Andreja Bagara v Nitre a jeho bývalý riaditeľ Ján Greššo, Mária Vaškovičová a…

  • Daniel Jakubovič Záväzkové vzťahy a zabezpečovacie právne inštitúty v obchodnom práve

    Odborná právnická publikácia má za cieľ právne relevantným spôsobom analyzovať širokú oblasť obchodno-právnych záväzkových vzťahov. Autor prináša komparatistický právny pohľad vychádzajúci občiansko-právnej úpravy, ktorý je doplnený typickou normatívnou právnou úpravou podľa Obchodného zákonníka. Od definície právnych základov obchodno-právnych vzťahov, ich triedenia, právnych dôvodov ich vzniku, typov zmlúv a…