Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

VEDA (762 kníh )

  • Mária Šimková Tradícia a perspektívy gramatického výskumu na Slovensku

    Zborník je súborom štúdií pripravených na vedeckú konferenciu Tradícia a perspektívy gramatického výskumu na Slovensku, ktorú organizoval Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied v spolupráci so Slovenskou jazykovednou spoločnosťou pri Slovenskej akadémii vied a Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky.

  • Marta Botíková, Soňa Švecová, Kornélia Jakubíková Tradície slovenskej rodiny CZ

    Publikácia sa zaoberá štúdiom rodiny a rodinných vzťahov. Týmto sa zaoberá viacero vedných disciplín - najrôznejšie odbory medicíny, práva, ekonomických vied, špecializované odvetvia psychológie, pedagogiky, sociológie, hospodárskych dejín i demografie. Viaceré z nich už majú spracované svoje tematické rodinné monografie. Pohľad autoriek má obohatiť poznanie rodiny o rozmer etnický a kultúrno-antropologický. Hlavnú…

  • Zuzana Beňušková Tradičná kultúra regiónov Slovenska

    Cieľom druhého doplneného vydania publikácie je sústrediť charakteristické znaky tradičnej kultúry jednotlivých regiónov tak, ako to umožňuje doterajšia úroveň poznatkov, a čitateľovi predostrieť stručnou a prehľadnou formou mozaiku kultúrnej pestrosti územia Slovenska.

  • Bartolus de Saxoferrato Traktát o znameniach a erboch

    Dielo právnika Bartola zo Saxoferrata – Tractatus de insigniis et armis je súpisom základných pravidiel tvorby a používania erbov z polovice 14. storočia. Prvý preklad do slovenčiny (podľa benátskej prvotlače z r. 1472, uloženej v Archíve Košického arcibiskupstva) urobila Mária Munková a heraldik PhDr. Ladislav Vrtel ho opatril bohatými poznámkami a predovšetkým zasvätene komentuje jeho ustanovenia. Napriek…

  • Katarína Hegedušová Vantarová, Iveta Škodová Travinno-bylinná vegetácia

    V piatom zväzku edície Rastlinné spoločenstvá Slovenska sú zahrnuté doterajšie výsledky syntaxonomickej revízie xerotermných trávnikov, lemových spoločenstiev nížinných a horských lúk a pasienkov, kríčkovitej vegetácie vresovísk a slanísk. V publikácií sa uvádza celkovo 118 asociácií, patriacich do 26 zväzkov, 16 radov a 8 tried. Opisy jednotlivých spoločenstiev obsahujú informácie o druhovom zložení a štruktúre,…

  • Pavel Baláž Trestné právo hmotné

    Učebnica trestného práva hmotného je rozdelená na všeobecnú a osobitnú časť. V úvode vysvetľuje vývoj trestného práva...

  • Marcela Mikulová Tri spisovateľky

    Aktivity ženských spisovateliek mali pre slovenskú kultúru na konci 19. storočia mimoriadny význam. Prinášali nový emocionálny i praktický rozmer do kultúrno-politického kánonu, dovtedy reprezentovanému mužmi. Vo svojich zberateľských, redaktorských a spisovateľských aktivitách sa sústreďovali na vrstvu čitateliek, ktoré zvykli čítať cudzojazyčné ženské romány – práve v nich videli budúce vychovávateľky nových…

  • Marián Hronský Trianon

    Rok 1918 je najvýznamnejším historickým medzníkom slovenských dejín 20. storočia a obdobie 1918 - 1920 patrí nielen k prelomovým, ale aj k veľmi dramatickým periódam. V tom čase prebiehal zložitý a ťažký zápas, do ktorého sa premietali diplomatické, vojenské, vnútropolitické a zahranično-politické vzťahy. Išlo vtedy najmä o vymedzenie teritoriálneho status quo nového česko-slovenského štátu a jeho zafixovanie do…

  • Tumor hypoxia EN

    Mimoriadne aktuálne a vedecky hodnotné dielo nielen pre vedeckú komunitu v oblasti biomedicíny, ale aj pre lekárov-onkológov a klinických pracovníkov. Autormi jednotlivých kapitol sú poprední vedeckí pracovníci z renomovaných domácich i zahraničných pracovísk. Editorimi titulu sú Silvia Pastoreková a Juraj Kopáček. Titul je v anglickom jazyku.

  • Ján Zambor Tvarovanie básne, tvarovanie zmyslu

    Významný príspevok z oblasti interpretačného výskumu slovenskej a inonárodnej lyriky, jej recepcie, prekladu a kritiky prináša kniha Tvarovanie básne, tvarovanie zmyslu. Autor Ján Zambor vychádza z viacerých myšlienkových teoretických a interpretačných tradícií (formálna škola, štrukturalizmus, historická poetika, interliterárna komparatistika), ktoré rozvíja v intenciách humanitných vied začiatku 21. storočia.…

  • Jozef Sitko Úlety

    Novinár a spisovateľ Jozef Sitko sa svojou poslednou knihou Úlety opäť vracia k aforistickej línii svojej tvorby (Dobro nenaučíš, 111 222 333). Jeho drobné prozaické i básnicke útvary oscilujú okolo tém ako spravodlivosť, pravda, moc, charakter, zlo, nevera, hlúposť, manželstvo, láska, úspech, závisť, peniaze, sex, politika, dobro, múdrosť , staroba, smrť a iné. Náš popredný satirik Tomáš Janovic o tomto autorovi…

  • Damián Kováč Umne starnúť

    Starnutie - životná téma pre každého, kto dospel do dospelosti, výbušný problém, keďže krajiny sa plazivo menia na spoločenstvá stareniek a starcov. Starnutie je však aj nová výzva pre vedecké poznanie, osobitne pre vedy o človeku, takto opisuje tému o starnutí vo svojej novej knižke autor Prof.PhDr. Damián Kováč, DrSc. zakladajúca osobnosť psychológie ako modernej vedy na Slovensku, angažovane sa popasoval s…

  • Branislav Malík Úvod do filozofickej a pedagogickej antropológie

    Publikácia sa zaoberá možnosťami konštituovania filozofickej antropológie a jej väzbami na niektoré antropologické a filozofické disciplíny. Autor sa pokúša pomenovať úskalia, ktoré tomuto úsiliu stoja v ceste, a tým poukázať aj na príčiny stroskotania doterajších projektov budovania unitárnej teórie človeka filozofickými prostriedkami. Zároveň naznačuje aj východisko z bludného kruhu, v ktorom moderná filozofická…

  • Peter Ondrejkovič Úvod do metodológie spoločenskovedného výskumu

    Úvod do metodológie spoločenskovedného výskumu si nekladie za cieľ podať ucelený výklad problémov vedy ani metód. Na to by nestačila ani svojím rozsahom, ale najmä ani erudíciou autora, ktorý si uvedomuje fragmentárnosť svojho poznania a nedostatočnú mnohosť i hĺbku prezentovaných autorových názorov. Práca chce skôr prispieť k vyplneniu niektorých medzier medzi pragmatickými návodmi, ako postupovať v…

  • V medzivojnovom Československu 1918 - 1939

    Tretí diel Slovenska v 20. storočí sa zaoberá mimoriadne dôležitým historickým prelomom v roku 1918 a nasledujúcimi dvoma desaťročiami v dejinách Slovenska. Bola to historická epocha, o ktorej možno v retrospektívnom pohľade bez zveličenia povedať, že mala v slovenských dejinách jedinečný, nezastupiteľný význam. Bohumila Ferenčuhová, Milan Zemko

  • Jan Pešek, Michal Barnovský V zovretí normalizácie

    Publikácia nadväzuje na spoločné práce oboch autorov Štátna moc a cirkvi na Slovensku 1948 – 1953 a Pod kuratelou moci. Cirkvi na Slovensku v rokoch 1953 – 1970. Je založená na rozsiahlom archívnom výskume a predstavuje prvé ucelenejšie spracovanie skúmanej problematiky. Na začiatku normalizácie, najmä v roku 1970, štátna moc obnovovala poriadok a zatláčala cirkvi viac menej do podmienok pred januárom 1968.…

  • Milan Mišík, Daniela Reháková Vápence Slovenska (1. časť)

    Vápence sú takou bohatou a rozmanitou skupinou, že ich bolo potrebné rozdeliť. Tento zväzok Vápence Slovenska - I. časť obsahuje biohermné, krinoidové, sladkovodné, ooidové a onkoidové vápence. Zväzok Vápence Slovenska - II. časť bude zahrňovať plytkovodné mikritové vápence, pelagické mikritové vápence a červené hľuznaté vápence. Milan Mišík, Daniela Reháková

  • Jozef Hrabovský Večne živé latinské výpovede a citáty

    Občas sa nám stane, že si potrebujeme overiť presné znenie latinského citátu, či zrnka múdrosti a ich slovenský ekvivalent. Okamžite nám môže vypomôcť táto publikácia. Je to zbierka typických a často používaných latinských výpovedí starovekých, stredovekých i novších autorov, ktoré sú abecedne usporiadané a preložené do slovenčiny.

  • Veda a ideologia v dejinách slavistiky

    Materialy z konferencie, Stara Lesna, september 1997.

  • Július Krempaský Veda verzus viera?

    Problematika vzťahov medzi vedou a vierou bola v minulosti veľmi živá a zaujímavá, takou je aj v súčasnosti a rovnako to zrejme bude aj v budúcnosti. Preto je dôležité sa ňou zaoberať a oboznamovať sa s objektívnymi a neskreslenými informáciami o nej. V tom je aj hlavný zmysel tejto publikácie, v názve ktorej slovo „verzus“ síce navodzuje určitý stret poznatkov vedy a viery, jej cieľom by však chcelo byť nahradenie…

  • Milan Valachovič Vegetácia mokradí/Wetland Vegetation

    Tretí zväzok prehľadu rastlinných spoločenstiev obsahuje ucelenú skupinu nelesných vegetačných jednotiek, ktoré sa tradične spájajú pod súborné označenie vegetácia mokradí. Sú to spoločenstvá tried viazané na sladkovodné mokraďové biotopy (Mucina 1997). Medzi triedy s početným zastúpením spoločenstiev na Slovensku patria predovšetkým triedy Phragmito-Magnocaricetea, Scheuchzerio-Caricetea fuscae, Oxy- cocco…

  • Ján Kráľ Vek Slnečnej sústavy

    Prírodovedci si po stáročia kládli otázky: Aké staré je Slnko? Aká stará je naša Zem? Aké staré sú kontinenty? Aby sme sa dozvedeli čo najviac o období najmladšej Zeme a planetárneho systému, museli ľudia hľadať odpovede na mnohé otázky inde. Na iných planétach, na iných hviezdach. A hľadali úspešne. O tom hovorí aj táto kniha.