VEDA (762 kníh )
-
Milan Hodža a integrácia strednej Európy
Dr. Milan Hodža (nar. 1878) bol ako prvý Slovák predsedom vlády predvojnovej ČSR v rokoch 1935-1938. Svoju kariéru začal ako poslanec Uhorského snemu (1905-1910), po Mníchove však podal demisiu a emigroval do Paríža. Založil tam Slovenskú národnú radu a po páde Francúzska odišiel do Londýna. Nakoniec pre nezhody s Edvardom Benešom presídlil do USA, kde v roku 1944 zomrel. Jeho telesné pozostatky preniesli na…
-
Vladimír Goněc, Miroslav Pekník Milan Hodža ako aktér medzinárodných vzťahov
Predkladaná knižná publikácia sa osobitne zameriava na otázku pôsobenia Milana Hodžu ako aktéra medzinárodných vzťahov. Táto oblasť jeho politického myslenia nebola nateraz stredobodom podrobnejšieho výskumu. Publikácia zaujme pracovníkov nielen z oblasti politológie a historiografie, ale aj odborníkov z iných spoločenských a humanitných vied i aktívnych politikov, ktorí pracujú v diplomacii alebo sa zaoberajú…
-
Pavol Lukáč Milan Hodža v zápase o budúcnosť strednej Európy v rokoch 1939 - 1944
Práca sa snaží zmapovať politické názory a koncepcie ale aj konkrétne politické a diplomatické aktivity ktoré významný slovenský politik a štátnik rozvinul v období emigrácie za 2. svetovej vojny.
-
Michal Štefanský, Slavomír Michálek Míľniky studenej vojny a ich vplyv na Československo
Kniha dvoch historikov Dr. Michala Štefanského a Dr. Slavomíra Micháleka vznikala počas niekoľkých rokov. Autori v nej využili svoje dlhoročné výskumy z obdobia studenej vojny, československo-amerických a československo -sovietskych vzťahov a iných kľúčových dobových otázok, ako aj publikované práce o predmetnom období. Monografiu koncipovali ako spojenie historickej analýzy politiky veľmocí s kontextuálnym…
-
Zuzana Poláčková Minority Policies in Central and Eastern Europe in Comparative Perspective EN
In this collective monograph we have contributions on Poland, Hungary, Austria, Slovakia, Ukraine, Belarus, the Roma minority, the question of civic and ethnic nationalism, the phenomenon of antisemitism, and on the theoretical and perhaps practical possibility of Christianity being a way to help achieve a greater measure of interethnic and ethnopolitical peace. When we look back at the nine chapters presented in…
-
Elena Mannová Minulosť ako supermarket?
Kedysi dávno, v predpočítačovej ére, Ľubomír Lipták prirovnal dejiny ku samoobsluhe, z ktorej si každý vyberá, čo sa mu hodí. S internetom a sociálnymi sieťami sa svet zmenil...
-
Michal Habaj Model človeka a sveta v básnickom diele Jána Smreka (1922 - 1942)
Publikácia prináša nový pohľad na jednu z kľúčových postáv slovenskej poézie 20. storočia. Sústreďuje sa na prvé obdobie básnickej tvorby Jána Smreka, ktorú skúma v dosiaľ opomínaných kontextoch a súvislostiach, s ohľadom na dobovo aktuálne estetické, filozofické a spirituálno-náboženské koncepcie. Tento pohľad umožnil presnejšie a adekvátnejšie literárnohistoricky ukotviť tvorbu Jána Smreka, nanovo a podstatným…
-
Soňa Pašteková, Soňa Pašteková Moderné inšpirácie ruskej literatúry
Monografia prináša do slovenskej rusistiky bádateľsky významnú a dôležitú časť korpusu ruskej literatúry 20. storočia. Autorka zoznamuje slovenskú verejnosť s dosiaľ nie vždy reflektovanými literárnymi javmi. autormi a textami. analýzou konkrétnych textov vypovedá o ich estetických dominantách a na tomto základe formuluje ich zovšeobecňujúce charakteristiky.
-
Ladislav Franek Modernita románskych literatúr
Súbor štúdií, doslovov k slovenským prekladom a odborne zameraných článkov má spoločného menovateľa - románske literatúry. Ladislav Franek
-
Elena Londáková Modernizácia výchovy a vzdelávania na Slovensku v 2.pol. 20.storočia
Pokusy a hľadanie novej kvality vzdelávacej sústavy v rokoch 1945 až 1970. Realita slovenskej školy v konfrontácii so spoločenskými očakávaniami.
-
Jana Kuzmíková Modernizmus v tvorbe Ivana Horvátha
Stredobodom výskumu autorky je slovenský spisovateľ, ktorý určite najlepšie stelesňuje nevyhnutnosť hľadania prepotrebnej paradigmy modernizmu...
-
Štefan Luby Moji intelektuáli
Kniha životopisných čŕt a esejistických spomienok na osobnosti slovenskej (M. Bel, O. Benda, V. Bužek, D. Čaplovič, V. Hajko, J. Hraško, D. Ilkovič, D. Kováč, J. Krempaský, B. Lichardus, J. Plesník, D. Podhorský, Š. Schwarz, J. Slezák, R. Zahradník) a svetovej (P. Drenth, G. Feher, A. Luches, J. Rotblat, F. Unger, K. von Klitzing) vedy, s ktorými autor, popredný fyzik a predseda SAV, spolupracoval, dôverne ich…
-
Štefan Luby Moji intelektuáli II
Druhá časť knihy životopisných čŕt a esejistických spomienok na osobnosti slovenskej a svetovej vedy. Autor analyzuje reprezentáciu a rolu intelektuálov v minulosti i v súčasnej dobe.
-
Štefan Luby Moji intelektuáli III
O vedcoch, pedagógoch, umelcoch som písal preto, lebo napĺňali v mojich očiach príslušné ideály. O vedcoch-manažéroch preto, lebo za cenu kompromisov skĺbili svoje dve poslania. O astronautovi som písal preto, lebo podľa očakávania, a po určitých ťažkostiach, pristál na Mesiaci. Niektoré osobnosti som si však vybral preto, lebo vnútornou sebanegáciou prekročili hranicu svojej schematickej spoločenskej kategorizácie.…
-
Anna Ferčáková Morfológia senzitívnych ganglií
Práca podáva stručný prehľad súčasných poznatkov o morfológii cerebrospinálnych ganglií.
-
Juraj Dolník Morfologické aspekty súčasnej slovenčiny
Kolektívne dielo Morfologické aspekty súčasnej slovenčiny vzniklo ako reakcia na Koncepciu morfológie súčasnej spisovnej slovenčiny (Dolník, 2005), v ktorej sa anticipovala morfológia súčasného spisovného jazyka založená na explanačno-deskriptívnom prístupe. Aj morfológia tohto typu zahŕňa formálne aj funkčné tvaroslovie. Autori reagujú aj na aktuálnu potrebu tvaroslovného diela, ktoré nadväzuje na akademickú…
-
Jan Patočka, Ján Kulfan Motýle Slovenska / Lepidoptera of Slovakia
Kniha obsahuje informácie o bionómii viac ako 3 600 druhov motýľov (Lepidoptera), ktoré boli zistené alebo sú očakávané na Slovensku.
-
Gabriela Kiliánová, Eva Kowalská, Eva Krekovičová My a tí druhí v modernej spoločnosti
Fenomén kolektívnej identity a identifikácie patrí v európskom priestore a špeciálne v oblasti strednej Európy k stále aktuálnym a príťažlivým témam a špeciálne v oblasti strednej Európy k stále aktuálnym a príťažlivým témam pre viaceré oblasti bádania o človeku, spoločnosti a kultúre. Zložité vzťahy, vzájomné prelínanie politických, etnických, národných, jazykových, konfesionálnych a kultúrnych hraníc a súvislostí…
-
Martin Djovčoš, Pavol Šveda Mýty a fakty o preklade na Slovensku
Touto prácou reagujem na často opakované tvrdenia o údajnej degradujúcej kvalite prekladateľskej a tlmočníckej práce a rovnako upadajúcom postavení prekladateľa a tlmočníka. Jej cieľom nie je normy nastavovať či predpisovať. Sme presvedčení, že presnejšie popísanie a označenie existujúcich podmienok a tendencií na prekladateľskom trhu je nevyhnutným predpokladom na zlepšenie pozície tak prekladateľa/tlmočníka -…
-
Vladimír Hajko, Štefan Luby (editor), ml. (editor) Na čele Slovenskej akadémie vied (1974 - 1989)
Spomienky na svoje pôsobenie vo funkcii predsedu SAV spracoval Vladinír Hajko už začiatkom 90-tych rokov 20 st. Uložil ich v rukopisnej forme u Štefana Lubyho s tým, že po smrti autora sa môžu uverejniť. Vladimír Hajko zomrel 24. júla 2011, v deň svojich menín a nedožitých 91 rokov. Hajkove spomienky sú autentické pamäti napísané bez archívnych podkladov. Napriek tomu sú verným obrazom doby a text svedčí o výbornej…
-
Jana Truhlářová Na cestách k francúzskej literatúre
Autorka prednáša francúzsku literatúru a civilizáciu a zároveň pôsobí v Ústave svetovej literatúry SAV, kde sa venuje výskum dejín prekladu a recepcie. K tejto problematike publikovala viacero štúdií.
-
Gabriela Dudeková Na ceste k modernej žene
V mnohých krajinách už historiografia akceptovala dejiny rodových vzťahov ako špecifickú oblasť výskumu. Pokúša sa zistiť, ako sa v jednotlivých obdobiach vývoja spoločnosti definovali mužská a ženská identita, aké rozličné sociálne pozície mali muži a ženy, ako ich vzájomné vzťahy podliehali zmenám v dôsledku politických a sociálno-ekonomických premien...