Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

VEDA (759 kníh )

  • Miroslav Londák, Slavomír Michálek 20 rokov samostatnej Slovenskej republiky

    Publikácia je výpoveďou širšieho kolektívu slovenských i zahraničných vedeckých pracovníkov-historikov, sociológov, politológov, ale aj priamych účastníkov dnes už historických udalostí spojených so vznikom samostatnej demokratickej Slovenskej republiky. Mapuje dlhú a zložitú cestu, ktorou naša krajina musela prejsť-od rôznych úskalí spojených s turbulentným 20. storočím cez studenú vojnu i pád východného bloku až…

  • Jozef Králik, Daniel Jakubovič, Milan Šmátrala Abeceda finančného práva

    Účelom publikovania tejto učebnice je poskytnúť najmä neprávnikom primeraný ucelený pohľad na právnu problematiku ekonomickej kategórie financií, teda na odvetvie finančného práva.

  • Vladimír Šucha Aby univerzita mala dušu

    Esej vysokoškolského pedagóga sa venuje naliehavému problému našej spoločnosti – kvalite univerzít. V eseji vyzýva k výchove všestranných, tvorivých osobností, ktoré sú najväčším bohatstvom univerzít. Kniha je aj návodom, ako „odomykať“ talenty a víziou, akovdýchnuť „dušu“ univezitám. Kniha je ilustrovaná reprodukciami obrazov Daniela Fischera.

  • Štefan Luby Aforizmy, bonmoty, maximy

    Zápisky a spomienky vedca, fyzika a predsedu SAV, muža s nesmierne širokým záberom záujmov od literatúry, cez vedu až po klasickú hudbu.

  • Peter Slavkovský Agrárna kultúra Slovenska

    Materiálne i duchovné prejavy tradičnej ľudovej kultúry Slovenska, usporiadanie rodiny, lokálneho spoločenstva i hodnotové orientácie boli v minulosti výrazne ovplyvnené roľníckym základom spôsobu života. Práca na pôde, ktorá sa realizovala v záväzných cykloch, bola aktívnym zápasom človeka - tvorcu nielen o potrebné biologické hodnoty, ale vždy napĺňala aj jeho kultúrnu identitu. Peter Slavkovský

  • Igor Broska, Igor Petrík Akcesorické minerály granitických hornín Západných Karpát

    Vedecká monografia sa venuje drobným, zväčša mikroskopickým akcesorickým minerálom granitických hornín. Za päť desaťročí výskumu na Slovensku autori sústredili množstvo materiálu, ktorý usporiadali, analyzovali a vedecky interpretoavali do podoby knižnej monografie. Publikácia prináša systematicky aj tie informácie, ktoré boli dosiaľ roztrúsené v mnohých vedeckých publikáciách, štúdiách a zborníkoch, či dosiaľ…

  • Ako sa rodia slová I. + II.

    Dvojzväzková publikácia Ako sa rodia a žijú slová I, II. Výber z diela Kláry Buzássyovej vyšla pri príležitosti životného jubilea tejto významnej slovenskej jazykovedkyne. Jadro práce tvoria tri tematické...

  • Mária Šimková Aktuálne otázky súčasnej syntaxe

    Zborník príspevkov z konferencie Aktuálne otázky súčasnej syntaxe, ktorú usporiadal Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied, Jazykovedná spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied a Pedagogická fakulta v Bratislave pod záštitou a za podpory Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Návrh obálky: Eva Kovačevičová-Fudala Príspevky: Miroslav Dudok, Gabriela Gotthardová, Milada Hirschová, Jana…

  • Jozef Šmirala, Jozef Šmirala jr. Akupresúra

    Akupresúra je dar, ktorý má veľa výhod. Pomáha pri bolesti a mnohých poruchách zdravia, a pritom nezaťažuje organizmus cudzími látkami a nemá nijaké nepriaznivé vedľajšie účinky. Kniha je určená každému, kto chce pomáhať sebe a svojim blížnym. Stačí skutočne málo - naučiť sa polohu a liečebné možnosti najdôležitejších aktívnych bodov a osvojiť si niekoľko jasných pokynov a pravidiel. Je to naozaj šanca pre zdravie,…

  • Ivan Laluha Alexander Dubček jeho doba a súčasnosť

    Predkladaný zborník svojím obsahom rozširuje a prehlbuje doposiaľ získané poznatky. Prináša názory autorov, ktoré odrážajú rôznosť pohľadov na podmienky a limity doby, v ktorej A. Dubček pôsobil. Z publikovaných príspevkov vyplýva, že Dubčekovo politické myslenie a konanie obsahujú podnety aj pre súčasnosť, keď hľadáme nové cesty pre spoločnosť.

  • Alexander Dubček: Od totality k demokracii

       Moderné dejiny Slovenska v druhej polovici 20. storočia sú výrazne spojené s menom Alexandra Dubčeka a jeho pôsobením v reformnom procese rokou 1968 a účasťou na transformačnej zmene po novembri 1989. V obidvoch spoločenských procesoch bol nielen objektom dejín, ale vtlačil im aj svoju osobnostnú pečať a personifikoval, aj napriek rozdielom spoločenského systému, ich kontinuitu. Alexander Dubček bol ľavicový…

  • Zuzana Palovičová Ambivalentnosť ľudských práv

    Ambivalentnosť ľudských práv a neurčitosť ich pojmu z pohľadu filozofie...

  • Pavol Žigo Analógie a anomálie v substantívnej deklinácii slovanských jazykov

    Titul Analógie a anomálie v substantívnej deklinácii sa zaoberá problematikou analógií a anomálií v stavbe, vývine a fungovaní jazyka. Z obsahu: Úvod - 1. Analógia, Analógia a vývin jazyka, Kvalitatívna - kvantitatívna analógia, Východiskový stav, Maskulína, Feminína, Neutrá, Výsledky vývinu v jednotlivých makroareáloch a ich jazykoch, Západoslovanské jazyky, Južnoslovanské jazyky, Východoslovanské jazyky. 2.…

  • Eva Maliti Fraňová Andrej Belyj

    Vedeckú monografiu E. Maliti Fraňovej charakterizuje úsilie o hĺbkové uchopenie svojej témy, ktorou sú otázky tvorivého zástoja ruského básnika symbolistu a prozaika postsymbolistu, ako...

  • Tatiana Langová Anglicko - slovenský slovník medicíny

    Efektívna komunikácia s medicínou, ustavične sa vyvíjajúcou mnohoodborovou vedou, je nevyhnutným predpokladom úspešnej práce každého lekárskeho pracovníka. Ciel'om tohto slovníka je preto stať sa účinnou pomôckou pre lekárov, študentov medicíny, prekladateľov, tlmočníkov a všetkých, ktorí sa stretávajú s anglicky písanou medicínskou literatúrou, zdrojom množstva najnovších poznatkov.

  • Tatiana Langová Anglicko-slovenský slovník medicíny

       Slovník obsahuje základné termíny, s ktorými sa lekárska prax stretáva, t. j. z anatómie, biológie, biochémie, chirurgie, atológie, genetiky, dermatológie, gynekológie, embryológie, stomatológie, ortopédie a pod. Sú tu termíny hovorové, termíny staršie, ďalej termíny nové a novozavádzané.    Prvý zväzok slovníka medicíny obsahuje približne 30 000 anglických hesiel a dokladových spojení a jeho súčasťou je aj…

  • Josef Fronek, Pavel Mokráň Anglicko-slovenský slovník s najnovšími výrazmi

    - obsahuje viac ako 100 000 anglických slov a frází, približne 200 000 slovenských ekvivalentov - dôraz na spracovanie frázových slovies a idiomov - dvojfarebná tlač zvyšuje prehľadnosť hesiel - zameranie na súčasný jazyk-nájdete výrazy ako ethnic cleansing, PC (Political Correctness), mobile phone, informational superhighway

  • Ľuboš Blaha Antiglobalista

    Monografia je frontálnym útokom na neoliberálny model globálneho kapitalizmu. Blaha ostro kritizuje globalizáciu, ktorá svetu prináša extrémnu nerovnosť, útlak a...

  • Ľudovít Turčan Anton Štefánek

    Osobnosť Antona Štefánka, o ktorej sa v zahraničí píšu monografie, nie je u nás doma vzhľadom na význam jeho verejnej činnosti i celého jeho vedeckého diela dostatočne známa. Vlastne stále vie o ňom iba hŕstka ľudí, ktorí sa zaoberajú našimi dejinami a históriou slovenskej politiky, žurnalistiky, školstva a vedy, hlavne sociológie. Vo verejnom živote pritom pôsobil celé polstoročie, veď prvé články do Hlasu napísal…

  • Petr Fidler (editor) Architektúra seicenta

    Kniha Petra Fidlera je obsiahle a koncepčne veľkoryso spracovaný dlhoročný výskum architektúry baroka 17. storočia v Rakúsku, Čechách, na Morave a čiastočne v Uhorsku - s prevahou materiálu zo Slovenska. V metodicky prehľadnom usporiadaní autor spracováva tému od začiatkov prítomnosti talianskych architektov, staviteľov až po tovarišov a iné osoby spojené so staviteľstvom v zaalpskom habsburskom súštátí cez…

  • Vojtech Dangl Armáda a spoločnosť na prelome 19. a 20. storočia

    Kniha prvýkrát v slovenskej historiografii spracúva široké spektrum vojenských a vojenskopolitických otázok súvisiacich s organizačným vývojom armády, s prípravou prvej svetovej vojny a vzťahom armády a spoločnosti.

  • Vojtech Rušin Astronóm Milan Rastislav Štefánik

    Generál doktor Milan Rastislav Štefánik je mimoriadne veľkou postavou v dejinách slovenského národa. A nielen jeho. V rannom vysielaní rozhlasovej stanice Bratislava boli dňa 12. marca 1989 citované slová Alexandra Matušku: O veľkých ľuďoch treba hovoriť vo veľkom, alebo mlčať. A adresované boli Štefánikovi, tomu Štefánikovi, ktorý sa narodil v Košariskách pri Brezovej pod Bradlom 21. júla 1880 a tragicky zahynul 4.…

  • Jozef Vozár Augustín Ráth

    Augustín Ráth (*2. jún 1873, Ružomberok - † 12. marec 1942, Bratislava) patrí medzi najvýznamnejšie slovenské právnické osobnosti prvej polovice 20. storočia...