Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

VEDA (760 kníh )

  • Karol Marhold, Pavol Mártonfi, Pavol Mereďa jun., Patrik Mráz Chromosome number survey of the ferns and flowering plants of Slovakia EN

    The ambition of the Chromosome number survey of the ferns and flowering plants of Slovakia is to be the most current, comprehensive and critical handbook summarising the results of karyotaxonomic research of the ferns and flowering plants of Slovakia. It is expected to be a reliable source of information not only for scientists dealing with karyological and taxonomic research, but also for other people interested in…

  • Vojtech Dangl, Valerián Bystrický Chronológia dejín Slovenska a Slovákov I. a II.(komplet dvoch dielov)

    Dejiny v dátumoch, dátumy v dejinách Dvojdielny titul Chronológia dejín Slovenska a Slovákov od najstarších čias po súčasnosť sa usiluje o maximálne dosiahnuteľnú kompaktnosť a naplnenie požiadaviek kladených na moderné spracovanie historickej chronológie. Publikácia vznikla ako kolektívne dielo vedeckých pracovníkov Historického ústavu SAV v spolupráci s prizvanými odborníkmi z iných historických vedeckých…

  • Ján Krištofík, Štefan Danko Cicavce Slovenska

    Autori diela sumarizujú stav poznatkov o cicavcoch na Slovensku, predovšetkým o ich súčasnom rozšírení v porovnaní s minulosťou, uvádzajú rôzne aspekty ich životných prejavov a stav ich ochrany. Kniha obsahuje aj menej časté údaje o paleontologii, biometrii a o parazitoch cicavcov. Rovnako prináša stručnú charakteristiku prírodných pomerov, chránených území, históriu poznávania cicavcov Slovenska a prehľad…

  • Tatiana Podolinská, Tomáš Hruštič (editor) Čiernobiele svety

    Svet ktorý nepoznáme z vlastnej skúsenosti, vnímame ako svet, ktorý je opakom toho „nášho“. Obývajú ho ľudia, ktorých často vnímame ako nepriateľov, v extrémnom prípade ako neľudí. Správy, ktoré z tohto sveta prichádzajú, sú zákonite zjednodušené a skreslené, pretože prechádzajú obojstranným filtrom skupinových očakávaní. Aký je rómsky svet očami Nerómov? Ako sa k sebe správame? Odpovede na tieto otázky prináša…

  • Oľga Zápotočná Čitateľská gramotnosť a jej rozvoj v primárnom vzdelávaní

    Autorka priniesla so sebou balík relevantných a na slovenskej vysokoškolskej pôde dovtedy vôbec neprednášaných poznatkov z výskumu čitateľskej gramotnosti, opretý o veľmi slušný teoretický fundament, a najmä o akademický rozhľad. Ten sa stal základom na to, aby sa v príslušných študijných programoch prebudovala dovtedajšia neakademická až triviálna didaktika čítania a písania na seriózny, akademicky plnohodnotný…

  • Peter Dinuš, Ladislav Hohoš, Ivan Laluha Civilizácia na rázcestí po polstoročí

    Koncom šesťdesiatych rokov minulého storočia vyšiel vo viacerých vydaniach dokument výskumného tímu pod vedením akademika Radovana Richtu Civilizace na rozcestí. Kríza industrializmu s dôrazom na ťažký priemysel sa vtedy...

  • Človek a jeho jazyk 3 - Inšpirácie profesora Jána Horeckého

    V r. 2010 sa kolegovia a žiaci J. Horeckého stretli v Kongresovom centre SAV v Smoleniciach na konferencii Človek a jeho jazyk. Prednesené príspevky sú zhrnuté v rovnomennej publikácii, ktorá voľne nadväzuje na...

  • Jana Levická (editor), Miroslav Zumrík (editor) Človek a jeho jazyk 4 - Terminologické inšpirácie profesora Jána Horeckého

    Publikácia predstavuje voľné pokračovanie série Človek a jeho jazyk a usiluje sa predstaviť dielo Jána Horeckého ako zdroj inšpirácií pri ďalšom skúmaní jazyka a terminológie v historickom i systémovom aspekte...

  • Daniela Dvořáková Človek a svet zvierat v stredoveku

    Zvieratá boli pre stredovekého človeka každodennou súčasťou života, nebolo azda oblasti, v ktorej by sa svet ľudí nestretával so svetom zvierat. Práve preto je nevyhnutné, aby vedci, zaoberajúci sa stredovekými dejinami, vnímali vzťah človeka k prírode a ríši zvierat ako osobitne významný fenomén a venovali mu pozornosť. Kým donedávna zostávala táto problematika na periférii záujmu, dnes sa situácia prudko mení.…

  • Dušan Hovorka Človek a zem v interakcii

    Najnovšia autorova knižná publikácia prezentuje niektoré aspekty interakcie človeka s prírodou, problematiku ťažby a spracovaniavybraných anorganických surovín, neobchádza ani stále aktuálnejšiu hrozbu prírodných katastrof, ktoré dramaticky zasahujú do života miliónov ľudí na celom svete, i ďalšie pútavé témy.

  • František Hindák Colour Atlas of Cyanophytes EN

    Cyanophyta are phototrophic microorganisms phylogenetically standing between heterotroopic Bacteria and autotrophic Algae. Like Bacteria, their cells are of a prokaryotic nature, i.e. they lack nuclei, plastids, Golgi apparatus, and mitochondia... František Hindák

  • Vladimír Babčák Daňové (exekučné) konanie

    Zámerom publikácie je vytvoriť čo najkomplexnejšieho obrazu o podstate, účele, princípoch a zásadách daňového konania, resp. daňového exekučného konania, o jeho priebehu a výsledku, o vnútornom členení daňového konania. V určitom smere poskytuje netradičný pohľad na skúmanú problematiku.

  • Ingrid Ciulisová Dejepis umenia na Slovensku

    Z úvodu: Táto publikácia je súborom vybraných štúdií o dejinách dejepisu umenia na Slovensku. Jednotlivé texty boli napísané a uverejnené prevažne v odborných časopisoch, a to krátko po Nežnej revolúcii...

  • Slavomír Michálek, Marián Manák Dejinné premeny 20. storočia

    Dejinné premeny 20. Storočia. Historik Pavol Petruf 70-ročný.Akokoľvek široko a nekonkrétne táto „téma“ navonok pôsobí, historici najnovších dejín, národných i všeobecných, majú veľmi jasnú a konkrétnu predstavu, čo všetko do nej možno zahrnúť. Prezentované sú čiastkové výsledky vedcov. Viac než štyri desaťročia zhmotňuje prof. PhDr. Pavol Petruf, DrSc. svoje vedecké poznatky v podobe prednášok, článkov, štúdií i…

  • Mária Novotná Dejiny a kultúra antického Grécka a Ríma

    Učebnica je prvou knihou svojho druhu na Slovensku pre vysoké školy. Informácie sú prepojené tak, aby podávali komplexný obraz daného úseku dejín.

  • Ondrej Mészáros Dejiny maďarskej filozofie

    Dejiny maďarskej filozofie sú pokusom o prezentáciu maďarského filozofického myslenia pre slovenského čitateľa. Určenie adresáta tohto textu nie je náhodné, pretože dejiny maďarského a slovenského myslenia vychádzajú zo spoločných dejín školskej filozofie v Uhorsku a v prípade bývalého Horného Uhorska dokonca sú aj neoddeliteľné. Spracovania histórie slovenskej filozofie nemôžu obísť spoločný uhorský kultúrny…

  • Ferdinand Uličný Dejiny Slovenska v 11. až 13. storočí

    Profesor Ferdinand Uličný patrí ku generácií slovenských historikov a archivárov, ktorí svojím dielom podstatným spôsobom formovali slovenskú historiografiu, osobitne medievistiku. Ťažisko jeho doterajších výskumov spočíva predovšetkým v problematike osídlenia na území východného Slovenska, kde topografickou metódou podrobne spracoval sídliskový obraz na území Šarišskej, Užskej a napokon aj Zemplínskej župy. Ešte…

  • Dejiny Trnavskej univerzity

    TENELLA UNIVERSITATULA - skromnučká univerzitôčka v Trnave (1635 - 1777, 1992 - 2010), ktorú tak nazval jej zakladateľ, kardinál Pázmaň, stále fascinuje slovenských i maďarských historikov. Prihlboko zasiahla do našich dejín a ako je u nás zvykom, hodnotila sa rozporne až negatívne.  Avšak čím ďalej, tým viac sa tieto rozporné hodnotenia rozpúšťajú v sprístupňovaných prameňoch. Ich skúmanie, zatiaľ neorganizované,…