Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Ústav etnológie SAV, Národopisná spoločnosť Slovenska (7 kníh )

  • Zora Vanovičová Autorita symbolu

    Autorka, etnologička a folkloristka Zora Vanovičová, sa v jednotlivých kapitolách publikácie venuje reflexii historických osobností spätých so vznikom a existenciou Československej republiky (Milan Rastislav Štefánik, prvý prezident republiky Tomáš Garrigue Masaryk /1850 - 1937/ a jeho syn Jan Masaryk, minister zahraničných vecí v československej vláde po druhej svetovej vojne) v ústne odovzdávaných prozaických…

  • Katarína Popelková Čo je to sviatok v 21. storočí na Slovensku?

    Publikácia prezentuje výsledky základného výskumu súčasných sviatkov, ktorému sa venoval tím etnológov v rokoch 2011–2013. Sviatky sa stali predmetom empirického skúmania ako sociálne fenomény a ich analýza sa opiera o popisy autentických prejavov, konkrétneho prostredia a spoločenských podmienok, v ktorých sa vyvíjajú. Cieľom etnológov bolo odhaliť, aký význam majú sviatky pre súčasnú spoločnosť Slovenska a aké…

  • Zuzana Profantová Hodnota zmeny - zmena hodnoty

    V publikácii interdisciplinárny tím českých a slovenskýchvedcov porovnávakaždodennosť obdobia socializmu s obdobím 20 rokov demokracie cez prizmu zmeny hierarchie hodnôt vo vybraných sociálnych skupinách a problémoch materiálnej , sociálnej a umeleckej kultúry ( architektúra a bývanie,poľnohospodárstvo, rodina, novinári, politickí väzni, chalupári, robotníci, literatúra, divadlo, aď.) Ambíciou autorov bolo postihnúť…

  • Gabriela Kiliánová Identita a pamäť

    Kniha sa zaoberá rým, prečo a ako sa Devín stal pamätným miestom a národným symbolom. Zároveň ukazuje, že nielen pre Slovákov.

  • Oľga Danglová, Juraj Zajonc Mestá a dediny pod Malými Karpatami

    Hlavnou témou spájajúcou šesť autorských etnologických sond do mikroúrovne lokalít malokarpatského regiónu je skúmanie premien po novembri 1989. Hoci sociálne a kultúrne premeny prebiehajú nepretržite – najčitateľnejšie sú v období sociálnych zlomov. Ich sledovanie na vybraných javoch ohraničených geografickým územím môže slúžiť ako model použiteľný na celú krajinu a spoločnosť.

  • Peter Salner Požehnaný spravodlivý sudca

    Kniha si všíma formy pohrebov príslušníkov židovskej komunity v súčasnosti. V úvodných kapitolách autor približuje bratislavskú židovskú komunitu a jej cintoríny. Ťažiskom publikácie je stav tradičného pochovávania do zeme (podľa ortodxného aj neologického rítu). Osobitnú pozornosť venuje kremácii. Túto formu pochovávania ortodoxný judaizmus odmieta, ale po holokauste sa rozšírila aj v bratislavskom prostredí. Dnes…

  • Peter Salner Židovská komunita po roku 1945

    Kniha sa zaoberá témami návratu židovskej identity a pamäti, obrazu povojnovej reality Židov v slovenskej spoločnosti, ŠtB a židovskej mládeže, emigrácie a postoju k domovu a mnohými inými.