Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Typi Universitatis Tyrnaviensis, VEDA, vydavateľstvo SAV (25 kníh )

  • Cyril Klimeš, Ildikó Pšenáková, Veronika Stoffová Architektúra počítačov pre učiteľov

    Architektúra počítačov je dôležitá vedná disciplína vo vednom odbore, ktorá sa zaoberá počítačmi. Orientuje sa hlavne na konštrukčný návrh počítačových systémov, ich jednotlivých...

  • Viera Peterková Bezchordáty

    Táto vysokoškolská učebnica je určená študentom pedagogických fakúlt, resp. učiteľských študijných programov so zameraním na biológiu. Potreba jej vzniku je definovaná najmä nejasným a neustále sa meniacim zoologickým systémom.Pri vzniku tejto učebnice autorka vychádzala z dosiaľ všeobecne používaného a rešpektovaného Whitakerovho systému, do ktorého zapracovala nové prístupy podľa Cavaliera-Smitha (1998) a pri…

  • Ján Reguli Fyzikálna chémia pre bakalárske štúdium

    2. doplnené vydanieUčebnica fyzikálnej chémie, ktorú si práve otvárate, bola napísaná s cieľom nahradiť nedostatok väčšiny v súčasnosti dostupných učebníc, ktorým je to, že výrazne presahujú rozsah preberaný v bakalárskych kurzoch fyzikálnej chémie. Učebnica pokrýva základné oblasti fyzikálnej chémie – štruktúru a vlastnosti látok, chemickú termodynamiku, elektro­chémiu, chemickú kinetiku a koloidiku – v rozsahu a…

  • Alžbeta Hornáčková Kameň z dobrej vody

    Na území nášho štátu je málo kvalitnej kamenárskej suroviny, preto sa kamenárstvo rozvíjalo hlavne tam, kde sa takýto kameň vyskytoval. K najvýznamnejším strediskám kamenárstva na západnom...

  • Pavol Jakubčin Kláštor Cistercitov v Špišskom Štiavniku

    Práca o dejinách Kláštora Panny Márie v Spišskom Štiavniku je jeho pôvodnou diplomovou prácou, v ktorej približuje viaceré aspekty existencie tohto prvého cistercitského kláštora na...

  • Albín Škoviera, Lucia Hargašová, Milan Fico, Ivan Lukšík äeditor) Kvalita života detí a mladých ľudí v ústavnej starostlivosti

    V súčasnosti sa nezanedbateľná časť populácie detí (v roku 2015 1,33 %), najmä pre nedostatočnú starostlivosť rodičov, ocitne v sociálnom systéme náhradnej starostlivosti. Štát alebo iné...

  • Blažej Baláž Moja cesta

    Úloha umelca ako aktívneho subjektu, ktorý sa spolupodieľa na verejnom dianí a formuje sociálny priestor, nie je vo svete umenia nová. Zámerom monografie je poukázať na to, ako sú politické témy premietnuté do diela slovenského výtvarníka Blažeja Baláža, a upriamiť pozornosť na skrytejšiu, menej efektnú časť jeho tvorby, ktorá vytvára paralelu k obrazovo-textovému jazyku jeho spektakulárnejších diel. Listy a petície…

  • Milan Katuninec Niekoľko pohľadov na kresťanskú sociálnu etiku a jej vplyv na Slovensku

    Hoci po Novembri 1989 bolo na Slovensku napísaných niekoľko kvalitných knižných prác a štúdií o katolíckej sociálnej náuke a evanjelickej sociálnej etike, táto téma zostáva v našej spoločnosti stále veľkou neznámou. Kolektív autorov monografie sa problematikou kresťanskej sociálnej etiky zaoberá z rôznych uhlov pohľadu. Jeho ambíciou je prispieť k lepšiemu poznaniu sociálneho učenia rímskokatolíckej cirkvi a…

  • Róbert Gáfrik Od významu k emóciám

    Zvykneme si myslieť, že diskurz o literatúre sa začal vyvíjať od Platóna a Aristotela, pokračoval Longinom, klasicistickými mysliteľmi, romantikmi a kulminoval v dvadsiatom storočí plejádou rôznych teórií od formalizmu po dekonštrukciu a kultúrne štúdie. V Číne, Japonsku, Indii a arabskom svete však existujú literárnokritické tradície, ktoré sa vyvinuli nezávisle od západného diskurzu. Najstaršie a…

  • Blanka Kudláčová (editor) Pedagogické myslenie, školstvo a vzdelávanie na Slovensku v rokoch 1918 - 1945

    Ambíciou publikácie je poskytnúť prehľad a možnosť zorientovať sa v pedagogickom myslení, školstve a vzdelávaní v rokoch medzivojnového Československa a prvej Slovenskej republiky. Keďže ide o pomerne široký obsahový záber a spracovanie problematiky v kapitolách bolo limitované rozsahom monografie, nebolo možné jednotlivé témy vyčerpať. Problematika každej z uvedených kapitol by mohla byť ďalej skúmaná a spracovaná…

  • Peter Vyšný Praktikum zo svetových dejín štátu a práva

    Praktikum je zbierkou vybraných prameňov, resp. vybraných častí prameňov k svetovým dejinám štátu a práva. Nejde však o edíciu prameňov, ktorá by dôsledne spĺňala prísne formálne a materiálne kritériá vedeckej edície historických (= písomných) prameňov, ktoré stanovuje historická veda. Na didaktické účely takáto edícia prameňov nie je potrebná, o to viac, že Praktikum je určené poslucháčom práva, nie histórie, a…

  • Andrej Závodný Prednášky a praktiká z morfológie slovenského jazyka I

    Hlavným zámerom vysokoškolskej učebnice Prednášky a praktiká z morfológie slovenského jazyka I a jej nadväznou časťou Prednášky a praktiká z morfológie slovenského jazyka II je ponúknuť aktualizovaný systémovolingvistický popularizačno-didaktický výklad morfológie slovenského jazyka, čerpajúci podnety z tradície morfologických výskumov, teoretických a didaktických výstupov morfológie spisovnej slovenčiny. Do učebníc…

  • Andrej Závodný Prednášky a praktiká z morfológie slovenského jazyka II

    Hlavným zámerom vysokoškolskej učebnice Prednášky a praktiká z morfológie slovenského jazyka I a jej nadväznou časťou Prednášky a praktiká z morfológie slovenského jazyka II je ponúknuť aktualizovaný systémovolingvistický popularizačno-didaktický výklad morfológie slovenského jazyka, čerpajúci podnety z tradície morfologických výskumov, teoretických a didaktických výstupov morfológie spisovnej slovenčiny. Do učebníc…

  • Jozef Pavlovič Prednášky zo štylistiky slovenčiny

    Tieto prednášky zo štylistiky sú určené predovšetkým pre študentky a študentov slovakistiky. Koncepčne sa odvíjajú z Mikovej teórie štýlu, zakladajúcej sa na výrazovej sústave, ktorú tento charizmatický vedec odkryl ešte v česko-slovenskom vedeckovýskumnom kontexte sedemdesiatych rokov minulého storočia, hoci v školskej praxi sa u nás väčšinou uplatňujú iné koncepcie. Výrazom prednášky v názve knihy sa signalizuje,…

  • Jana Martinková Prejavy problémového správania u pacientov s alzheimerovou chorobou

    Predkladaná vedecká monografia je prehľadom výskytu prejavov problémového správania a vybraných faktorov, ktoré môžu vplývať na ich vznik. Zameriava sa na zmapovanie prejavov problémového správania u pacientov s Alzheimerovou chorobou pomocou posudzovacej škály Cohen-ansfield Agitation Inventory (CMAI). Monografia prináša celkový prehľad výskytu prejavov problémového správania na vybranej vzorke respondentov.Obsah…

  • Silvia Puteková, Oľga Kabátová, Jana Martinková, Jana Prevencia v ošetrovateľstve

    Publikácia sa pokúša ponúknuť komplexný pohľad na problematiku zdravia, podpory zdravia a prevencie vo všetkých etapách ontogenetického vývoja človeka.

  • Kristína Pavlovičová Prológy Teofylakta Ochridského

    Literárne dielo Teofylakta Ochridského zapadá do poveľkomoravskej éry dovŕšenej kristianizácie Slovanov, v ktorej sa kultúra i cirkevnoslovanský jazyk rozvíjali v relatívne ustálených formách...

  • Miloš Deset Prostriedky zabezpečovania informácií dôležitých pre trestné konanie a právo na súkromie

    Táto vedecká práca sa svojím tematickým zameraním týka špecifických trestno-procesných prostriedkov, ktoré sa využívajú pri objasňovaní spravidla závažnejších foriem trestnej činnosti, keď bežné dôkazné prostriedky nie sú dostatočné efektívne na zabezpečovanie dôkazov. Ide o informačno-technické prostriedky, ako je vyhotovenie obrazových, zvukových alebo obrazovo-zvukových záznamov a odpočúvanie a záznam…

  • Jan Lazar, Martina Gajdošová (editor) Sociálna funkcia práva a narastajúca majetková nerovnosť / Social function of law and growing wealth inequality

    Predkladaná publikácia obsahuje príspevky z medzinárodnej vedeckej konferencie, ktorá sa na túto tému konala 28. a 29. septembra 2017 v Konferenčnom centre Slovenskej...

  • Henrieta Žažová Stredoveké premonštrátske kláštory v slovenskej časti územia bývalého ostrihomského arcibiskupstva

    Rehoľné spoločenstvá sú neoddeliteľnou súčasťou duchovných dejín Slovenska, miestami kultúrneho a civilizačného pokroku. Poznávaním ich minulosti odhaľujeme nielen ich kresťanský a spoločenský...

  • Peter Vyšný Svetové dejiny štátu a práva

    Svetové alebo všeobecné dejiny štátu a práva sú v procese právnického vzdelávania jedným z propedeutických, t. j. do štúdia práva uvádzajúcich kurzov. Popritom ide aj o vedeckú disciplínu, spočívajúcu na (prípadne porovnávacom) výskume dejín štátu a práva vybraných, resp. významných európskych, ale aj mimoeurópskych krajín. Cieľom tohto výskumu je identifikovať, analyzovať a interpretovať „konštanty a premenné“…

  • Ján Stoffa, Veronika Stoffová Terminológia informatiky a IKT

    Monografia Terminológia informatiky a IKT je v svetovej literatúre prvým dielom, ktoré sa komplexne zaoberá pojmoslovím (terminológiou) informatiky a IKT z hľadiska edukácie. Obsahuje informácie o vývoji...

  • Kristína Pavlovičová Veľkomoravský Proglas

    Veľkomoravský Proglas, ktorého autorstvo sa pripisuje svätému Cyrilovi Konštantínovi Filozofovi, ako pamiatka napísaná v staroslovienskom jazyku je nesporne hodnotné dielo stredovekej slovanskej literatúry. Nevdojak teda predstavuje aj určitý prameň všeslovanskej jednoty, keďže jednotlivé slovanské literárne tradície sa k nemu hlásia a sa oň opierajú, hoci každá z nich má svoje vlastné dejiny a osobitý vývin.…