Trnavská univerzita (75 kníh )
-
Peter Halama Princípy psychologickej diagnostiky
Publikácia je druhým, doplneným vydaním vysokoškolskej učebnice zameriavajúcej sa na teoretické aspekty psychologickej diagnostiky. Autor v úvode definuje základné pojmy a prístupy v rámci psychodiagnostiky a predstavuje historické a spoločenské súvislosti psychodiagnostiky. Stručne charakterizuje jednotlivé typy psychodiagnostických metód a fázy psychodiagnostického procesu s dôrazom na faktory, ktoré vplývajú na…
-
Katarína M. Vadíková Problematika svedomia v kontexte dialogického personalizmu
Problematika svedomia sa dotýka každého z nás – bez rozdielu rasy, vierovyznania, vzdelania, profesie, záujmov, túžob, či životného štýlu. Každý z nás stojí ako osoba uprostred interpersonálnych vzťahov a je oslovený po mene zaujať stanovisko, postoj, vysloviť názor – formulovať rozhodnutie. Tvárou v tvár vo vzťahoch na tejto osobnej ceste za pravdou máme so sebou dar – svedomie; ako svoju schopnosť rozpoznať pravdu…
-
Ján Grác Psychológia mravnosti v teoretických a empirických analýzach
Keď svedomie zaváži. Problém svedomia v existenciálnej analýze.
-
Sambucus Supplementum II.
Belove Vedomosti o uhorských stoliciach nie sú prameňom len pre poznanie histórie jednotlivých regiónov, ale môžu poslúžiť ako historický prameň pre iné vedné oblasti. Ich význam pre geograficko-historický výskum Slovenska ako prvý pochopil pražský profesor Alexej Petrov, ktorý na základe priamych citácií vyvracia Škultétyho interpretáciu vybraných častí, podla ktorej je Bel autorom tvrdenia, že hornouhorské…
-
Sambucus VI.
Sambucus vo svojom šiestom zväzku ponúka tucet štúdií, ktoré sa týkajú staroveku, stredoveku aj novoveku. Grécku časť antického sveta reprezentuje filologicky akcentovaný príspevok Jozefy Artimovej, ktorá sa zaoberá problematikou prekladu peňažných jednotiek vyskytujúcich sa v novozákonných textoch, rímsku antiku zastupuje jednak štúdia Emy Pavlákovej o pertraktovaní mágie v Horatiových a Tibullových básňach, jednak…
-
Daniel Škoviera Sambucus VII.
Po siedmy raz ponúka Sambucus na svojich stránkach štúdie z oblasti vied o antickom staroveku a stredovekej i novovekej recepcie tejto kultúry. Azda o niečo výraznejšie oproti predchádzajúcim zväzkom sa v ňom dostávajú k slovu mladší autori a ukazujú, že tematický záber ich výskumných záujmov je takisto pozoruhodne široký. Ani v tomto zväzku nevyplýva poradie príspevkov z abecedného poradia priezvisk, ale dôsledne…
-
Nicol Sipekiová, Daniel Škoviera Sambucus VIII.
Sambucus zahrnul do svojho ôsmeho zväzku pätnásť štúdií v širokom tematickom i časovom zábere. Aj tentoraz ich poradie neurčil sled písmen abecedy, vek či postavenie autorov, ale viac-menej tematicko-chronologické hľadisko. Grécko-rímsky starovek dominuje v úvodných štyroch príspevkoch: v prvom, ktorý je zameraný lingvisticky, Barbora Machajdíková zisťuje, do akej miery je dnes pri štúdiu italických jazykov únosné…
-
Erika Juríková, Daniel Škoviera Sambucus XI.
Sambucus XI obsahuje deväť štúdií. Grécko-rímskej antiky sa týkajú štúdie Jana Janouška a Jana Bažanta, k počiatkom rímskej filozofie pozýva a sprevádza po nich Peter Fraňo. Štúdia M. Andokovej sa vzťahuje na dôležitý prvok antického rečníckeho umenia. Novolatinskú tematiku obzvlášť tesne spätú s antikou sľubujú štúdie Daniela Škovieru a Svorada Zavarského. Prvá registruje prítomnosť básnika Vergília na Slovensku…
-
Ján Letz Slovenská kresťanská filozofia 20. storočia a jej perspektívy
Autor popri bádaní v oblasti systematickej filozofie, zameranom na niektoré základné problémy metafyziky, gnozeológie, ontológie, antropológie, filozofie osoby a osobnosti, slobody a i., sa veľa rokov venuje kresťanskej filozofii 20. storočia.
-
Slovensko a Svätá stolica
Predložený zborník štúdií na relatívne malom priestore poskytuje obraz o vývoji vzťahov medzi Slovenskom a Svätou stolicou. Ide o príspevky, ktoré odzneli na rovnomennej konferencii, ktorej cieľom bolo osvetliť jednu z veľmi dôležitých stránok našich dejín v jej komplexnosti od najstarších čias do súčasnosti.
-
Peter Labanc Spišskí prepošti do roku 1405
Mgr. Peter Labanc, PhD. pracuje ako odborný asistent na katedre histórie FF TU v Trnave so špecializáciou na slovenské stredoveké dejiny. Okrem predkladanej publikácie prispel k výskumu stredovekých dejín Spiša niekoľkými odbornými štúdiami a článkami, ktoré sa zaoberajú otázkami vývoja šľachty, genealógiou viacerých šľachtických rodov a cirkevnou topografiou. Kniha Spišskí prepošti do roku 1405 je archontologicko…
-
Jozef Kordoš Štefan Čiba: Zrod Trnavy
V roku 1706 vyšiel v univerzitnej tlačiarni (typis academicis) Trnavskej univerzity historický epos Tyrnavia nascens (Zrod Trnavy), v ktorom sa oslavuje vznik Trnavy. Báseň vydaná pri príležitosti slávnostnej promócie tohoročných bakalárov predstavuje literárnu adaptáciu vtedy celkom rozšírenej ústnej tradície, podľa ktorej Trnavu založil uhorský kráľ Belo II. Slepý. Belo tvárou v tvár hrozbe uzurpátora, ktorý…
-
Erika Juríková Studia doctoralia Tyrnaviensia 2013
Zborník Studia doctoralia Tyrnaviensia 2013 vznikol ako výstup z 3. doktorandského dňa Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity, ktorý sa uskutočnil 6. februára 2013. Tradícia doktorandských dní, ktorá má na svetových univerzitách svoje...
-
Studia Historica Tyrnaviensia IX - X LA
Prítomný zborník Studia Historica Tyrnaviensia je v poradí už deviatym zväzkom historických štúdií Katedry histórie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave a podobne ako tomu bolo v prípade minulých zväzkov, reprezentuje čiastkové výsledky vedecko-výskumných úloh členov tohto univerzitného pracoviska, jeho doktorandov i externých spolupracovníkov. V latinskom jazyku.
-
Marta Dobrotková Studia historica Tyrnaviensia VIII LA
Historický výskum v poslednom období na Slovensku nepochybne naberá novú dynamiku, čo nie je spôsobené len zvýšeným počtom špecializovaných pracovísk po roku 1989, ale aj skutočnosťou, že sa postupne etabluje nová generácia historikov, ktorá sa zameriava na výskum tém a historických otázok v minulosti zanedbávaných alebo (vtedy) zo spoločensko–politických dôvodov aj neprípustných. Latinský, slovenský jazyk.
-
Miloš Marek Studia Historica Tyrnaviensia XI - XII
Nový zborník Katedry histórie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity vychádza ako dvojčíslo (XI - XII)... Tento fakt už sám o sebe naznačuje bohatú vedeckú produkciu zmieneného pracoviska. Zborník je obsahovo rozdelený na dve časti. Prvá je venovaná pamiatke prof. PhDr. Vincenta Sedláka CSc, ktorého nedožité 80 výročie narodenia si katedra pripomenula 2. decembra 2010 usporiadaním vedeckej konferencie nazvanej…
-
Vladimír Rábik Studia Historica Tyrnaviensia XIII
Keď človek dosiahne istý vek, nie je jeho pripomenutie netaktnosťou, skôr naopak, stáva sa pripomienkou čohosi výnimočného a dôležitého. V roku 2011 sa pozoruhodného veku dožíva významná osobnosť slovenskej historiografie profesor Richard Marsina. Jeho životný príbeh je vlastne príbehom modernej slovenskej historiografie, najmä tej medievistickej. Je jej nespochybniteľným zakladateľom, čo azda vie každý, kto dnes v…
-
Studia Historica Tyrnaviensia XIV-XV
Nové číslo katedrového periodika Studia Historica Tyrnaviensia vychádza po roku opäť, obrazne povedané, na svetlo božie s nádejou, aby šírilo svetlo nových poznatkov o našich dejinách. V slovenskom prostredí si udržiava peknú tradíciu každoročnej periodicity. Tentoraz vychádza ako dvojčíslo, včíselnom poradí XIV-XV. Rozdelený je tematicky na dve časti. Prvá z nich je venovaná okrúhlemu 900. výročiu vydanai známych…
-
Teoretické aspekty jazykového a literárneho vzdelávania
Vysokoškolská učebnica, ktorá sa orientuje na problematiku jazykového a literárneho vzdelávania. Usiluje sa predložiť teoreticky precízne zdôvodnený koncept jazykového vzdelávania, základom ktorého je funkčné chápanie jazyka.
-
Petra Hroncová Terapeutický aspekt filozofického konceptu živého tela
Koncept živého tela prináša nový „pohľad“ na telo už nie cez prizmu tradičného dualizmu, ale cez prizmu našej každodennej skúsenosti, v ktorej sa naše telo zväčša nestáva predmetom vedomých úvah. Odhaľovať sféru každodennosti a začleňovať poznatky z nej do koncepcií považujeme za najvernejší spôsob, ako vytvoriť takú filozofiu, ktorá skutočne má čo povedať k téme človeka, jeho sebaprežívania a tiež k téme jeho…
-
Helena Hrehová Transformácia identity človeka v slovenskej spoločnosti
Téma identity človeka, zvýrazňujúca dynamiku osobnej jedinečnosti, je v 21. storočí diskutovanou témou. Zo skúsenosti vieme, že identita sa najviac modifikuje v životných napätiach a v stretoch medzi nadčasovosťou a dejinnou podmienenosťou. Avšak, aj na takéto skúsenosťou overené afirmácie existujú variabilné názory. Sú totiž ľudia, ktorí sa zaujímajú o vlastnú identitu a záleží im na poznaní vlastných koreňov, ale…
-
Umenie na Slovensku v historických a kultúrnych súvislostiach 2010
V dňoch 26. - 27. októbra 2011 v rámci každoročnej vedeckej konferencie, organizovanej Katedrou dejín a teórie umenia Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity pod názvom Umenie na Slovensku v historických a kultúrnych súvislostiach vyšiel zborník príspevkov z predchádzajúceho ročníka. Zborník je venovaný 375. výročiu založenia Trnavskej univerzity (1635 - 2010). Jednotlivé príspevky predniesli pracovníci SAV,…
-
Vladimír Rábik Vývoj cirkevnej správy na Slovensku
Predložená publikácia sa usiluje postihnúť niektoré aspekty cirkevnej organizácie na našom území, a to počnúc vývojom hlavnej štruktúry organizácie cirkevného života až po najnižšie zložky s dôrazom na vlastnú cirkevnú topografiu. Osobitne sa venuje pozornosť najmä juhozápadnému Slovensku, kde sa už najneskôr na začiatku 11. storočia sformovalo Bratislavské prepoštstvo a potom územiu Nitrianska (Nitrianskej župy) –…