Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Trnavská univerzita (75 kníh )

  • Ján Letz Filozofia v celostnom porozumení. Filozofia v jej pluralite, jednote a identite

    Autor v tomto diele zo systémového hľadiska skúma kultúrny fenomén filozofie a s ním úzko spätý fenomén metafyziky s cieľom zistiť, aké má mať miesto a postavenie filozofia v kultúre a či filozofia napriek pluralite svojich podôb má byť len jedna a má sa v tomto zmysle v dejinách kontinuálne sebaidentifikovať. Využívajúc dejinno-vývojovú metódu aplikovanú na oblasť duchovného vývoja osobností a societ, dospel k…

  • Pavol Petruf Fontes Rerum Slovacarum I

    Z predhovoru: Periodická tlač patrí popri archívnych prameňoch, publikovaných edíciách dokumentov, pamätiach, spomienkach a rozličných správach dejinných aktérov k všeobecne uznávaným zdrojom relevantných informácií o minulosti. Jej význam spočíva okrem iného v tom, že je svojou povahou dobovým dokumentom v priamom zmysle slova, výpoveďou či svedectvom pochádzajúcim bezprostredne z obdobia opisovaných udalostí…

  • Miloš Marek Fontes Rerum Slovacarum II

    Čitateľovi sa dostáva do rúk pramenná edícia stredovekých listín pochádzajúcich z archívu rodiny Motešickovcov. Rodina Motešických je „výhonkom“ starobylého rodu Diviackovcov, ktorý sa od neho odčlenil zrejme v priebehu 14. storočia. Ich sídlo bolo v Horných Motešiciach, obci ležiacej v niekdajšej Trenčianskej stolici. Svojim postavením a majetkami sa Motešickovci radili skôr medzi strednú šľachtu. Neboli teda ani…

  • Ján Reguli Fyzikálna chémia

    Vysokoškolská učebnica Fyzikálna chémia pre bakalárske štúdium pokrýva základné oblasti fyzikálnej chémie preberané v bakalárskych kurzoch vo všetkých chemicky zameraných študijných programoch - na technologických, prírodovedeckých, farmaceutických i pedagogických fakultách - náuku o štruktúre hmoty, chemickú termodynamiku, elektrochémiu, chemickú kinetiku a koloidiku.

  • Mária Dědová Hodnoty a prežívanie zmyslu života u agresorov šikanovania

    Problematika šikanovania v interpersonálnych vzťahoch mládeže patrí medzi stále aktuálne fenomény pedagogicko-psychologickej teórie i praxe. Záujem o tento fenomén neutícha ani v súčasnosti, nakoľko prejavy agresivity mládeže nie sú na ústupe. Šikanovanie má mnohotvárnu podobu, na ktorú veľmi výstižne a odborne upozorňuje predložená publikácia.

  • Igor Strýček Humánno-etické dilemy v ideách Alexandra Isajeviča Solženicyna

    Obsah monografie Humánno-etické dilemy v ideách Alexandra I. Solženicyna možno rozdeliť na dve časti. V prvej sme sa venovali humánno-etickým dilemám v diele ruského literáta, ktoré prezentujú dve antinómie najčastejšie postulované v autorových dielach: život – smrť, pravda – lož. Pri analýze spomenutých dilem sme narážali na dva vplyvy: na vplyv literárny (F. M. Dostojevský a L. N. Tolstoj) a na filozoficko-etické…

  • Marcel Martinkovič Idey a vývoj slovenského národotvorného myslenia

    Práca Idey a vývoj slovenského národotvorného myslenia umožňuje čitateľom oboznámiť sa s mnohými aspektmi národotvorného myslenia, ktorých spracovanie im môže pomôcť sformovať si ucelenejší náhľad na problematiku vývoja slovenského politického myslenia a jeho premeny. Paralelným zámerom riešiteľov projektu bolo oprieť výskum o pôvodné literárne, tlačové pramene a na ich reinterpretáciu použiť aktuálnu vedeckú…

  • Zuzana Lopatková Kanonické vizitácie severozápadnej časti Podhorského dekanátu v 2. polovici 16. st. a v 17. st.

    Doc. PhDr. Zuzana Lopatková, PhD. Docentka na Katedre histórie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave. Vyštudovala históriu na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave, kde absolvovala aj doktorandské štúdium v odbore slovenské dejiny. Venuje sa novovekým slovenským dejinám so špecializáciou na cirkevné dejiny, regionálne dejiny, dejiny školstva a osobnosti slovenských novovekých dejín.…

  • Ján Letz Kristológia z filozofického pohľadu

    Toto dielo predstavuje ambiciózny pokus autora o tvorbu takého konceptu kristológie, ktorý je vytváraný prednostne z filozofického hľadiska, a to osobitne z pohľadu jeho konceptu experienciálno-vývojovej, stvoriteľsko-vývojovej a kenotickej filozofie, ktorého základy položil vo viacerých svojich predchádzajúcich prácach. Filozofický prístup tu neredukuje na jednoduchý metodologický nástroj pre teologické myslenie,…

  • Zuzana Lopatková Martin Kollár (1853 - 1919)

    Témou monografie je život a dielo rímsko-katolíckeho kňaza, predstaviteľa Spolku sv. Vojtecha (ďalej SSV), politika, poslanca, spisovateľa, redaktora, vydavateľa a prekladateľa Martina Kollára (1853 – 1919). Vonkajším impulzom pre jej vydanie bolo 90. výročie úmrtia Martina Kollára, ktoré sme si pripomenuli 26. januára 2009. Je načase, aby sme si aj týmto spôsobom uctili tak významnú, a pritom tak málo známu postavu…

  • Tomáš Jahelka Masarykova filozofia na Slovensku. Reflexia v prácach vybraných autorov v období 1918 – 1948

    Masarykova filozofia nie je teoretická a akademická, netvorí systém a abstraktnú sústavu; je v prvom rade v tesnom spojení s praktickým životom. Obsahom jeho myslenia sú konkrétne problémy, ktoré prináša doba, aktuálna situácia a prežívané udalosti. Preto ho zamestnávajú tematické okruhy filozofie dejín, sociálnej otázky, náboženstva, krízy moderného človeka. Podobné okruhy tvoria aj kapitoly knihy o Masarykovej…

  • Peter Mosný, Miriam Laclavíková, Štefan Siskovič Metodológia vedeckej práce

    Učebný text vyjadruje úsilie autorov o prehľadné, stručné a zrozumiteľné vysvetlenie základov tvorby vedeckej a odbornej práce.

  • Daniel Škoviera Miroslav Okál

    Priamy popud na vznik tohto knižného portrétu univerzitného profesora Miloslava Okála poskytla storočnica jeho narodenia. Okrúhle výročia síce samy v sebe nenesú nijakú skutočnú hodnotu a sú iba ľahšie zapamätateľnými či navonok viac okrášlenými medzníkmi, jednako v tradícii našej európskej civilizácie bývajú jubilejné roky vítanou príležitosťou na pripomenutie zásluh jednotlivcov i ustanovizní a dávajú osobitný…

  • Vincentius Sedlák Monumenta Vaticana Slovaciae (Tomus I) LA

    Vyberanie pápežských desiatkov v Uhorsku v 13. a 14. storočí na obranu Svätej zeme sa konalo v rokoch 1281 – 1375. Záznamy z vyberania z rokov 1281 – 1331 a 1338 – 1375 nie sú pre nás natoľko zaujímavé pre ich obsahovú stránku. Nemajú taký zoznam farských miest, aby nám poskytli taký materiál pre topografický obraz Slovenska ako súpisy z rokov 1332 – 1337. V latinskom jazyku.

  • Vladimír Rábik Monumenta Vaticana Slovaciae (Tomus II) LA

    Suplikačné registre (Registra Supplicationum, I Registri delle Suppliche) predstavujú v pápežskej kúrii špecifický druh prameňa, ktorý v kuriálnej kancelárii vznikol z prirodzenej potreby evidovať súpis žiadostí k Svätej stolici. Napriek tomu, že tento materiál sa zachoval až od čias pontifikátu pápeža Klementa VI. (1342 –1352), niet pochýb o tom, že kúria evidovala jednotlivé supliky aj oveľa skôr. Text v…

  • Marek Miloš Monumenta Vaticana Slovaciae (Tomus III) LA

    V tretom zväzku edície Monumenta Vaticana Slovaciae sprístupňujeme odbornej verejnosti listinný materiál z Vatikánskeho tajného archívu uložený vo fonde Registra Vaticana, ktorý pochádza z obdobia pontifikátu pápeža Klementa VI. (1342-1352) a svojím obsahom sa vzťahuje na územie Slovenska. V latinskom jazyku.

  • Helena Hrehová Morálna filozofia Jacquesa Maritaina

    Morálna filozofia Jacquesa Maritaina (1882 – 1973) jedného z najvýznamnejších francúzskych a európskych mysliteľov 20. storočia, koincidujúca s názvom tejto monografie, predstavuje syntézu jeho intelektualistických ideí so širokospektrálnym a interdisciplinárnym rozhľadom, ktoré môžeme nazvať aj teo-filozofiou.

  • Eva Orbanová Náboženský synkretizmus v hnutí New Age

    Fenomén new age sa naďalej kryštalizuje ako globálne pôsobiaci ezoterický prúd, ktorý sprevádzal vstup do nového milénia. Ako taký, vstúpi časom i do análov dejín náboženstiev, v rámci ktorých je a bude považovaný za najreprezentatívnejší variant postmodernej religiozity. Transmoderna, ako završujúca fáza jedného sveta, založeného na absolutizácii človeka – na „antropoteizme“, tak vstupuje do svojho terminálu.…

  • Iveta Schusterová Násilie, jeho variabilita, obete a možnosti riešenia

    Problematika násilia je odvráteným fenoménom každodenného života v našej spoločnosti. Násilie sprevádza dejiny človeka od počiatku. Jeho záludnosť tkvie v tom, že nepozná žiadne hranice - geografické, spoločenské, kultúrne či sociálne. Prítomnosť násilia a rastúci strach z neho sú podnetom pre vedy o človeku, kam patrí aj psychológia, reflektovať tento jav v jeho viacrozmernosti a následne hľadať možnosti pre jeho…

  • Mário Schwarz Osobnostné charakteristiky manažéra v kontexte sociálnej kompetencie

    Ako každá ľudská činnosť aj práca manažéra má sociálny charakter a význam. Už dávno sa preukázalo, že pre úspech organizácie je dôležitá nielen odborná, technická kvalita pracovníkov, ale aj ich schopnosť a ochota vstupovať a pozitívne pôsobiť v medziľudskej sfére. Veľmi úspešní pracovníci sa vyznačujú schopnosťou vychádzať s ľuďmi a efektívne s nimi spolupracovať. Na pracovisku je to najmä manažér, ktorý svojim…

  • Mária Kohútová Politické a spoločenské pomery na Slovensku v 1. polovici 17. storočia

    Monografia sleduje zložitý politický, spoločenský, ekonomický a kultúrny vývoj na Slovensku v 1. polovici 17. storočia. Najvýznamnejšou zmenou na začiatku storočia bolo zosadenie kráľa Rudolfa a splnenie viacerých požiadaviek protestantskej šľachty, ktorá arcivojvodu Mateja podporovala. Návratom kráľovskej koruny do hlavného mesta kráľovstva sa posilnila pozícia Bratislavy ako skutočného hlavného mesta, v ktorom…

  • Miriam Laclavíková, Adriana Švecová Praktikum k dejinám štátu a práva na Slovensku

    Kniha je vyjadrením úsilia autoriek o prepojenie teoretických základov predmetu Dejiny práva na území Slovenska I. s ich praktickou stránkou v podobe pramenných ukážok z právnej praxe. Autorkám išlo predovšetkým o zrozumiteľné a prehľadné spracovanie našej štátoprávnej histórie, ktorej poznanie by malo byť nielen znakom, ale aj požiadavkou výkonu akejkoľvek právnickej profesie.

  • Miriam Laclavíková, Adriana Švecová Praktikum k dejinám štátu a práva na Slovensku 2

    Druhý zväzok Praktika k dejinám štátu a práva na Slovensku je zameraný na obvzlášť dôležité obdobie našich novodobých národných a právnych dejín. Obsahovo sleduje všetky relevantné pramene nevyhnutné na porozumenie podstatných právno-historických udalostí a súvislostí v rokoch 1848 - 1948, čím nadväzuje na prvý zväzok. Uvedený učebný text rešpektuje zaužívanú systematiku na všeobecnú a osobitnú časť.

  • Michal Zvarík Predsudok vo fenomenológii každodennosti

    Naša spoločnosť sa sama zvykne charakterizovať pomocou prívlastkov „tolerantná“, „kritická“, či „otvorená“. S týmito hodnotami, ktoré v nezanedbateľnej miere formujú súčasné vedomie verejnej mienky, sa nevyhnutne spája averzný postoj voči predsudku. Predsudok zvykneme bežne vnímať ako negatívnu súčasť nášho sociálneho života, ako fenomén, s ktorým treba zápasiť a nakoniec, ak je to vôbec možné, úplne zo spoločnosti…