Trnavská univerzita (75 kníh )
-
Marta Dobrotková A Slovak woman and America EN
In the first phase of emigration (1880s) men were migrating first and then they were followed by women. It is interesting that since the men crossed the Atlantic several times in a row they were given a wonderful nickname – ‘the birds of the sea’. Following these emigrants, young women who could not find a life partner at home and married women following their husbands were coming. Like men, women belonged to…
-
Ladislav Tkáčik Acta Moralia Tyrnaviensia III
Zdá sa, že dnes sa stáva osobitne významnou témou pre morálnu filozofiu. Katedra etiky a morálnej filozofie práve v súvislosti s týmto trendom, zorganizovala 30. septembra 2008 v priestoroch Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave medzinárodnú konferenciu s témou „Identita a identifikácia z pohľadu etiky“. Jednotlivé príspevky autorov a účastníkov konferencie mapujú buď základné problémové okruhy a témy…
-
Helena Hrehová, Peter Rusnák Acta Moralia Tyrnaviensia IV
Riešitelia grantovej úlohy VEGA č. 1/0213/10, ktorej témou je Fenomén krásy v reflexii ruského a slovanského myslenia 20. storočia sa v prvej etape vedeckovýskumného riešenia sústredili na Slovanské motívy krásy v etike, estetike a morálnej filozofii. Cieľom bolo skúmať nielen inšpiratívnu tvorivosť, ale aj samotnú ašpiráciu „vidieť a rozpoznať krásu v kontexte dejín“. Živé kontinuálne úsilia Slovanov, či už Rusov,…
-
Ján Letz Acta Philosophica Tyrnaviensia 15
Prvá časť zborníka, nazvaná Niektoré významné koncepty slobody, sa venuje prezentovaniu siedmich konceptov slobody, a to najmä z 20. storočia. Druhú časť zborníka, nazvanú Z aktuálnych problémov a paradoxov slobody, predstavujú posledné dva príspevky.
-
Acta Philosophica Tyrnaviensia 16
Predkladaných sedmoro štúdií upriamuje pozornosť na skúmanie dejinných aspektov filozofie ako terapeutického prostriedku. Uvažovať o filozofii ako terapii nie je celkom obvyklé. A to ani medzi filozofmi, ani v podstatne terapeutickejších vodách ľudského snaženia. Je to možno preto, že pre časť filozofov je filozofické skúmanie skôr riešením teoretických a osobnostne nezaťažených problémov (ako sú pravda, dobro a…
-
Acta Philosophica Tyrnaviensia 17
Problém slobody možno do určitej miery objasniť iba tak, keď fenomén slobody uchopíme, porozumieme a skúmame celostne a keď ho analyzujeme z viacerých komplementárnych základných hľadísk. Tento prístup sa ukázal ako schodná cesta na prekonávanie rôznych apórií v otázke slobody.
-
Ján Letz, Ladislav Tkáčik Acta Philosophica Tyrnaviensia 18 CZ
Kolektívna monografia k sa zaoberá niektorými základnými otázky slobody. V prvej kapitole R. Kišoňová sa zaoberá niekoľkými vybranými charakteristikami základných slobôd a ich prioritami. Priorita slobody predovšetkým znamená to, že prvý princíp spravodlivosti prisudzuje základným slobodám osobitý status. Tieto slobody majú špecifické postavenie vzhľadom k odôvodneniam odkazujúcim k verejnému dobru a…
-
Marián Špajdel Acta Psychologica Tyrnaviensia 15-16
Predkladané dvojčíslo periodika Acta Psychologica Tyrnaviensia vychádza pri príležitosti dvadsaťročného pôsobenia Katedry psychológie na obnovenej Trnavskej unvierzite (1992-2012) a prináša aktuálne výsledky vedeckej práce pedagógov a doktorandov Katedry psychológie. Katedra psychológie patrí k zakladajúcemu pracovisku Fakulty humanistiky (v súčasnosti Filozofickej fakulty) na obnovenej Trnavskej univerzite (1992).…
-
Anton Vydra Akademické písanie
Ako sa píše akademický text? Mám napísať, čo si myslím, alebo čo si myslí niekto iný? Profesor odo mňa žiada, aby som analyzoval nejaký pojem. Čo mám vlastne urobiť? Odkiaľ mám vedieť, čo mal autor textom na mysli? Byt kritický – stačí povedať, čo sa mi nepáči? Odborný text – odporný text. Samé cudzie slová, ktorým nerozumiem. Kde začať? Čo znamenajú čísla pri Platónových dialógoch? Gramatiku príliš nepoznám. Budem…
-
Anton Vydra Bdelé snenie
Kniha je nielen nahliadnutím do poslednej knihy Gastona Bachelarda, ktorá vyšla ešte počas života tohto francúzskeho filozofa, ale je aj rozvíjaním úvah o slabom svetle, ktoré dáva nezvyčajnú hodnotu okolitej tme. Plameň sviece je podľa autora komentára určitou formou vyznania, ku ktorému sa Bachelard v knihe aj priznáva, keď hovorí o centrálnom obraze študujúceho človeka pri svieci alebo o rytine svojho…
-
Jozef Kordoš Cassius Dio a neskorá historiografia
Výklad udalostí roku 193 (tzv. rok piatich cisárov), ktorý je obsahom 74. knihy Rímskych dejín Cassia Diona, pomerne prominentného rímskeho senátora severovského obdobia a významného historiografa, sa začína Pertinakovou aklamáciou a predstavuje vlastne najstaršiu ukážku Dionovej historickej spisby. Hoci ide o očité svedectvo a dejiny vlastnej súčasnosti, k textu, ktorý máme k dispozícii, nemožno pristupovať bez…
-
Martin Tibenský Červenokamenské panstvo v stredoveku
Mgr. Martin Tibenský, PhD. pracuje na katedre histórie Filozofickej fakulty v Trnave ako odborný asistent so zameraním na slovenský stredovek. Vo svojich doterajších prácach sa zaoberal regionálnymi dejinami trnavského okolia a samotného mesta Trnavy. Hrad Červený Kameň bol centrom jedného z najdôležitejších panstiev na úpätí Malých Karpát. Napriek tomu sa toto panstvo doteraz nedočkalo komplexnejšieho historického…
-
Michaela Kramárová Cudzojazčná edukácia
Prvá monografia na tému osvojenia si cudzieho jazyka a rozvoja kľúčových kompetencií v školských podmienkach.
-
Decus Sapientiae
Koncom novembra tohto roku sa dožíva šesťdesiatich piatich rokov klasický filológ, neolatinista, prekladateľ a vysokoškolský pedagóg profesor Daniel Škoviera. Oslávenec vychoval dve generácie slovenských klasických filológov, v súčasnosti je jediným pedagogicky činným profesorom klasickej filológie na Slovensku, vedie dve vysokoškolské pracoviská, garantuje niekoľko vedecko-výskumných projektov a podstatnou mierou…
-
Dana Stoklasová Dejiny benediktínskeho opátstva v Hronskom Svätom Beňadiku do roku 1565
Benediktínske opátstvo v Hronskom Svätom Beňadiku patrilo už od svojho založenia k najvýznamnejším a najbohatším cirkevným inštitúciám v Uhorskom kráľovstve. Dôležitú úlohu zohrával tento kláštor aj v rámci benediktínskej rehole, a to najmä v 14. storočí, ktoré bolo obdobím jeho najväčšieho rozmachu. Jeho významu zodpovedalo aj postavenie jeho opátov, ktorí boli poverovaní rôznymi diplomatickými úlohami, či už zo…
-
Marián Špajdel Dichotická stimulácia v kontexte neuropsychologického výskumu
Mgr. Marián Špajdel, PhD. vyštudoval odbor psychológia na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity. Okrem pedagogickej práce na Katedre psychológie FF TU v súčasnosti pôsobí i v Laboratóriu kognitívnej neurovedy v Ústave normálnej a patologickej fyziológie SAV. Výskumne sa zameriava predovšetkým na získavanie poznatkov o mozgu, jeho fungovaní vo vzťahu k psychickým funkciám a tiež aj na analýzu prejavov narušenia…
-
Erasmus Roterodamus / Erazmus Rotterdamský
Dielo Výchova kresťanského vladára od Erazma Rotterdamského sa stalo rýchlo veľmi populárnym. Erazmus tu totiž nepredstavil iba svoj ideál panovníka, ale svojej drobnokresbe podrobil aj prejavy každodenného života vladárov a ich prisluhovačov. Dielko tak získalo na nadčasovosti a zrozumiteľnosti pre rôznych čitateľov v rôznych dobách. Erazmus sa na rozdiel od iných podujal vykresliť obraz ideálneho panovníka, ktorý…
-
Kristína Pavlovičová Eschatológia v slovenskej barokovej poézii
Eschatológia, ako náboženský fenomén, čiže tematizácia finality ľudského života, tzv. posledných vecí človeka, pozorovateľných z pozície priebežného života, ako aj reflektovateľných z transcendentálneho hľadiska. Zbásnená eschatológia v poézii 17. až 18. storočia, o ktorej sa hovorí v tejto monografii, má ohnisko projekcie v okruhu barokovej literatúry písanej predpisovnou formou slovenského jazyka (v škále od…
-
Milan Katuninec, Tomáš Zálešák, Marcel Martinkovič Etika a politika
Zborník z konferencie s medzinárodnou účasťou uskutočnenej v Trnave 23. októbra 2007.
-
Marián Manák Európska poradná komisia a diplomacia USA v rokoch 1943 - 1945
Konferencia ministrov zahraničných vecí Veľkej trojky, zasadajúca v októbri 1943 v Moskve, dospela okrem iného k dohode o potrebe vytvorenia mechanizmu, ktorý by zabezpečoval tesnejšiu spoluprácu medzi USA, ZSSR a Veľkou Britániou v oblasti skúmania európskych otázok, vznikajúcich z vývoja vojny. Praktickým výsledkom rokovaní, zohľadňujúcom predstavy všetkých troch veľmocí, bolo zriadenie Európskej poradnej komisie…
-
Helena Hrehová Fenomén krásy v slovanskom myslení
Pojem krásy a jeho originálne prepojenie s chápaním dobra a pravdy je ústredným motívom ruskej morálnej filozofie, ktorý inšpiruje kultúry slovanských národov rovnako v 20. storočí, ako aj dnes. Fenomén krásy sa stáva referenčným bodom každého ďalšieho myslenia, každej ďalšej morálno-etickej reflexie v oblasti filozofie, sociálneho myslenia, umenia a kultúry. Bližšie sprístupnenie fenoménu krásy a reflexia jeho…
-
Renáta Kišoňová Filozofia H. Bergsona v kontexte filozofie života a evolučnej ontológie
Bergsonov vplyv na kultúru najmä v prvej tretine 20. storočia bol rozsiahly. Nadchol literárnych modernistov, odvolávali sa naň talianski futuristi, surrealisti, pragmatisti, kriticky sa s ním vyrovnával Einstein a súdobá fyzika, rovnako neskorší fenomenológovia Merleau–Ponty, P. Ricoeur, postštrukturalista J. Deleuze a mnohí ďalší. A i napriek tomu, že nevznikla žiadna filozofická škola, ktorá by niesla jeho meno,…