Slovenská národná knižnica (50 kníh )
-
Klára Komorová Knižnica Zachariáša Mošovského
Dielo je výsledkom výskumnej a bádateľskej činnosti v oblasti dejín historických knižníc na Slovensku, v prepojení na historické územie Uhorska. Približuje šírenie myšlienok humanizmu počas 16. storočia v Uhorsku. Autorka diela sa zamerala na život, pôsobenie a knižnicu Z. Mošovského a jeho pôvod. Patril k významným predstaviteľom cirkevného, kultúrneho a politického života 16. storočia v Uhorsku, a tým aj na…
-
Ľudmila Ďuranová, Anna Šourková, Alena Táborecká Lexikón slovenských žien
V snahe zmapovať širokú škálu pôsobenia slovenských žien do lexikónu zaraďujeme: - dejateľky s uzavretým životom a dielom, ktoré sa významnou mierou zúčastňovali na rozvoji slovenskej vedy, kultúry, umenia, športu, politiky, náboženského i spoločenského života, ženského a krajanského hnutia od najstarších čias do konca roku 2000 a ich činnosť presahovala rámec regiónu; - inonárodné dejateľky, ktoré pôsobili väčšiu…
-
Ľudmila Rohoňová Ľubomír Feldek - Personálna bibliografia
Ľubomír Feldek a jeho dielo je neodmysliteľnou súčasťou slovenskej literatúry a kultúry. Jeho bohatá literárna a prekladateľská činnosť je sústredená nielen v samostatných knižných dielach a monografiach, stretávame sa s ňou aj na stránkach zborníkov, nov
-
Augustín Maťovčík, Ľudmila Šimková Ľudovít Štúr
Biografické kalendárium predstavuje chronologicky usporiadaný súbor overených dát a tvrdení, opierajúcich sa o dokumenty a pramenné materiály s príslušným literárnym aparátom, ktoré tvoria analytický pohľad na priebeh života a diela tejto vynikajúcej osobnosti slovenských národno-kultúrnych dejín. V časovej postupnosti sledujeme rodinné prostredie Ľudovíta Štúra od narodenia v roku 1815, cez roky vzdelávania v…
-
Memorialis
Zborník z medzinárodnej vedeckej konferencie, ktorá sa konala v Martine pri príležitosti 300. výročia tragických udalostí na sneme v Onóde (1707). Na tomto sneme vystúpili reprezentanti Turčianskej stolice – podžupan Krištof Okoličáni a zástupca podžupana Melchior Rakovský – s cieľom predstaviť a zdôvodniť spis Memorialis. Príspevky v zborníku ozrejmujú nové dokumenty a súvislosti o týchto, v slovenských dejinách…
-
Klára Komorová Parva Schola
Parva Schola sa radí k literatúre slovenského baroka, k umeleckému slohu, ktorý predstavuje nový životný, názorový, citový, myšlienkový a umelecký prúd neskorého feudalizmu, ktorý sa v Európe začal šíriť už od 2. polovice 16. storočia a pretrvával až...
-
Pramene slovenskej hudby II
1. Pramene sakrálnej hudby 2. Hudobné knihovníctvo a jeho význam v znalostnej spoločnosti
-
Pramenné dokumenty k dejinám Slovenska a Slovákov
Tematický inventár obsahuje záznamy o rukopisných dokumentoch uložených v zbierkach Archívu literatúry a umenia v SNK, ktoré vznikali v časovom rozpätí od 12. storočia až po prvú fázu národného obrodenia (1800). Ide o dokumenty zo všetkých oblastí spoločenského života, usporiadané do ôsmich tematických skupín – filológia, historiografia, humanitné vedy, teológia a náboženstvá, prírodné vedy, aplikované vedy, právo,…
-
Konštantín Filozof - sv. Cyril Proglas
Ak dnes laický svet hovorí o neprekonateľnej priepasti medzi vierou a náboženstvom na jednej strane a rozumom, či vedou na druhej strane, teda o akoby neprekonateľnom konflikte medzi fides et ratio, sv. Cyril práve naopak videl vo vede, predovšetkým v takom poznávaní, ktoré privádza dušu k múdrosti, uskutočňovanie Božieho plánu o človeku. Túto výzvu na harmóniu medzi rozumom a vierou obsahuje už PROGLAS, ktorý ich…
-
Ľudmila Rohoňová, Juraj Valko Resource description & access : revízia 2016 RDA
Publikácia je prekladom medzinárodného katalogizačného štandardu Resource Description and Access, štandardom pre popis zdrojov a nosičov v katalogizačnej praxi knižníc. Vznikla pre potreby knižníc konzorcia KISG a knižníc SR ako východiskový...
-
Miloš Kovačka Rod Révai v slovenských dejinách
Príspevky v zborníku pasportizujú vzťah šľachtického rodu Révaiovcov k slovenskej kultúre, ich význam pri budovaní Uhorska, Turčianskej stolice, uhorskej i slovenskej kultúry, vedy, školstva, duchovnosti, ich pôsobnosť v kresťanstve, a to tak v cirkvi rímskokatolíckej, ako aj v evanjelickej augsburského vyznania. Rod Révai je modelovým príkladom šľachtického rodu, na ktorého pôsobení vidíme javy, ktoré ovplyvňovali…
-
Ľubomír Jankovič Slovakia, Europe and the world on old maps
Titul je v anglickom jazyku. Obrazovo-textová publikácia predstavuje samostatné mapové diela, atlasy, grafické zobrazenia miest (veduty), ako aj historicko-politickú spisbu, ilustračné výpravné vydanie encyklopedického charakteru, mestské...
-
Ľubomír Jankovič Slovensko, Európa a svet na starých mapách
Obrazovo-textová publikácia predstavuje samostatné mapové diela, atlasy, grafické zobrazenia miest (veduty), ako aj historicko-politickú spisbu, ilustračné výpravné vydanie encyklopedického charakteru, mestské plány a krajinársku grafiku z...
-
Peter Sabov Sprievodca po historických knižniciach na Slovensku (III. zväzok)
Tretí zväzok sprievodcu svojou obsahovou štruktúrou nadväzuje na predchádzajúce. Okrem ďalších súborov rekonštruovaných knižníc prezentuje aj osobné knižnice niekoľkých významných žien. Zároveň uvádza metodiku základného popisu historických knižničných dokumentov a fondov, ktorá by mala iniciačne pôsobiť na vlastníkov a správcov vzácnych rukopisov a tlačí v súkromnej sfére.
-
Sprievodca po historických knižniciach na Slovensku I.
Prvý zväzok sprievodcu predstavuje problematiku významných historických knižníc. Zameriava sa prevažne na historické knižnice v správe Slovenskej národnej knižnice v Martine. Počas procesu rekonštrukcií sa príslušné zbierky podarilo nielen zachrániť, ale aj analyzovať. Sprievodca prináša informácie o osobných knižniciach Martina Hamuljaka, Michala Rešetku, ako aj o knižniciach významných rodov a inštitúcií.
-
Peter Sabov Sprievodca po historických knižniciach na Slovensku II.
Druhý zväzok sa zameriava na zrekonštruované osobné historické knižnice, ktoré boli zapísané do ústrednej evidencie historických knižničných dokumentov a fondov Slovenskej republiky. Ide o zbierky Andreja Kmeťa, Pavla Križku, Augustína Horislava Krčméryho, Adama Chalupku, Františka Berchtolda, Karola Rimelyho, Milana Rastislava Štefánika a Antona Augustína Baníka. Spektrum knižníc dopĺňajú aj zbierky knižníc, múzeí…
-
Eduard Lazorík Stredoveké rukopisné fragmenty na tlačiach 16. storočia
Katalóg obsahuje 97 zlomkov nachádzajúcich sa na 85 knihách z fondu tlačí 16. storočia z františkánskych knižníc. Sú datované od druhej polovice 12. storočia až po začiatok 16. storočia. Sú to najmä...
-
Helena Saktorová Turzovské knižnice
Dielo sumarizuje doteraz známe i nové údaje o turzovských knižniciach, ktoré patrili k významným knižným zbierkam 15. – 17. storočia v bývalom Uhorsku a Poľsku. Predstavuje knižné zbierky jednotlivých členov rodu podľa genealogickej postupnosti. Medzi turzovskými knižnými zbierkami dominuje knižnica uhorského palatína Juraja Turzu (1567 – 1616), z ktorej sa podarilo identifikovať na základe vlastníckych záznamov 217…