Slovart, Vysoká škola výtvarných umení (16 kníh )
-
Jozef Kovalčik (editor), Max Ryynänen (editor) Aesthetics of Popular Culture EN
Discussing popular culture is one of the keys for understanding arts and more broadly culture. This is something which seems to be shared by the scholars who have contributed to this book. Their essays on popular culture and/or the aesthetics of popular culture serve as a platform for discussing cultural, ethical and political issues. Popular culture and its philosophical reflection also help to unlock themes in law…
-
Daniel Grúň Archeológia výtvarnej kritiky
Publikácia Archeológia výtvarnej kritiky hovorí o slovenskom umení šesťdesiatych rokov z pozície textových dokumentov. Sleduje problémové ohniská dobových polemík, na základe ktorých opisuje praktiky formovania výpovedí a názorov rôznych osobností (O. Čepan, J. Chalupecký, R. Matuštík, I. Mojžišová, J. Padrta, D. Tatarka, P. Restany, T. Štrauss, V. Zykmund) na aktuálne umenie. Zameriava sa na skúmanie pojmov a…
-
Jana Oravcová Ekonómie tela v umeleckohistorických a teoretických diskurzoch
Publikácia prináša vhľad do problematiky tela a telesnosti a prostredníctvom širších metodologických prístupov (postštrukturalizmus, feministické, rodové, psychoanalytické, fenomenologické, sociologické, antropologické prístupy), spolu s obsahovou štruktúrou, otvára široké pole námetov a obsahov k zvolenej téme. Rovnako modernistický koncept univerzality a objektivity sa stane terčom kritického pohľadu na tému tela…
-
Ján Kralovič Majstrovstvo za dverami
Publikácia je výstupom vedecko-výskumného projektu Majstrovstvá Bratislavy v posune artefaktu (1979 – 1986). Neoficiálne bytové výstavy v 70. a 80. rokoch 20. storočia na Slovensku, ktorý bol realizovaný v Centre výskumu – Sekcia vizuálnych a kultúrnych štúdií VŠVU v Bratislave, v rokoch 2013 – 2016.
-
Jana Geržová Maľba v kontextoch / Kontexty maľby
Sekcia vizuálnych a kultúrnych štúdií Centra výskumu a Katedra maľby a iných médií Vysokej školy výtvarných umení usporiadali v spolupráci s Ministerstvom kultúry Dánska, Dánskou agentúrou pre kultúru, Kultúrnym inštitútom Maďarskej republiky, Rakúskym kultúrnym fórom a Slovenskou národnou galériou v dňoch 30. a 31. mája 2012 medzinárodné sympózium Maľba v postmediálnom veku. Hlavným cieľom sympózia bolo vytvoriť…
-
Jana Geržová (editor) Maľba v postmediálnom veku / Painting in the Postmedial Age
Sekcia vizuálnych a kultúrnych štúdií Centra výskumu a Katedra maľby a iných médií Vysokej školy výtvarných umení usporiadali v spolupráci s Ministerstvom kultúry Dánska, Dánskou agentúrou pre kultúru, Kultúrnym inštitútom Maďarskej republiky, Rakúskym kultúrnym fórom a Slovenskou národnou galériou v dňoch 30. a 31. mája 2012 medzinárodné sympózium Maľba v postmediálnom veku. Hlavným cieľom sympózia bolo vytvoriť…
-
Zuzana Šidlíková Móda na Slovensku
Publikácia prezentuje odevnú kultúru na Slovensku v rokoch 1918 – 1939. Na pozadí histórie jednotlivých podnikov (Tausky a synovia, Christa Nase, Buxbaum – Blau & Weinberger, Dedeo a Löwy, Karol Zsákovits, Július Rosenzweig, S. Braun, Schön, M. Neumann/ Moravia, Nehera, Rolný, Sbor, Prvodev, Slovenka, Weiss & Fürst, Halmoš, Detva, Lipa) je predstavená odevná produkcia ako i prostriedky firemnej medializácie - módna…
-
Miroslav Petříček, Rudolf Fila Obraz a slovo/Slovo a obraz
Eseje popredného českého filozofa Miroslava Petříčka o histórii filozofie, ilustrované dielami slovenského maliara Rudolfa Filu. Dialóg slova a obrazu, vypovedateľného a viditeľného, jazykovej referencie a výtvarnej reprezentácie, diskurzu a figúry. Znesie kniha, ktorá má byť priestorom pre ich konfrontáciu, vzniknuté napätie? Ako píše v predhovore knihy Peter Michalovič: „Pozerajte na Filove obrázky, čítajte…
-
Marián Zervan, Norbert Lacko Oskár Čepan a výtvarné umenie
Dvojzväzková knižná edícia sa zameriava na výtvarno-teoretické myslenie Oskára Čepana, významného teoretika a historika literatúry a výtvarného teoretika i kritika. Prvý zväzok je...
-
Rastislav Podhorský Prievozník
Prievozník je pomenovanie pre istý typ umelca. Ide o koncepciu tvorby založenú na špecifických prechodoch medzi umením a neumením. Rastislav Podhorský sa v tejto knihe venuje vzťahom a prepojeniam medzi umením a dejúcim sa svetom; vzťahom medzi výtvarníkmi a ľuďmi mimo oblasti umenia; problémom a možnostiam súčasného umenia so zreteľom na kresbu a maľbu. Kniha ponúka premyslenie vzťahu medzi vizuálnou tvorbou a…
-
Bohunka Koklesová Súmrak doby
Bohunka Koklesová, autorka publikácie V tieni tretej ríše – Oficiálne fotografie Slovenského štátu, sa tentoraz venuje problematike agentúrnej fotografie na Slovensku v období rokov 1945 až 1956...
-
Ján Kralovič Teritórium ulica
Kniha sa venuje umeleckým akciám realizovaným v mestskom priestore v rokoch 1965-1989 na Slovensku. Zameriava sa na analýzu a kontextualizáciu akcií (happeningov, performancií, eventov) v rámci stredoeurópskeho, ale aj širšieho euro-amerického priestoru. Úlohou publikácie je bližšie interpretovať vybrané akcie, založené na situačnom a aktivizačnom charaktere alebo spoluúčasti diváka vo vymedzenom časovom období.…
-
Zuzana Šidlíková Textilná tvorba a dizajn v 20. – 21. storočí
Publikácia predstavuje dôležité témy textilnej produkcie od začiatku 20. storočia až po nové technológie 21. storočia s dôrazom najmä na autorskú textilnú tvorbu, ale i textilný priemyselný dizajn. Ponúka základný prehľad o dôležitých osobnostiach odboru v Československu i vo svete aj informácie o inštitúciách a podnikoch, ktoré sa podieľali na navrhovaní, výrobe či predaji textilných produktov. Venuje sa tiež…
-
Typografia a dizajn písma na Slovensku /Typography and Type Design in Slovakia
Publikácia vychádza ako súčasť výskumného a výstavného projektu Typografia a dizajn písma na Slovensku – Začalo sa to Cyrilom a Metodom realizovaného katedrou vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Prezentuje najkvalitnejšie výstupy tvorby slovenských grafických dizajnérov a typografom. Ponúka kvalifikovaný prehľad, analýzu a stručný popis tvorivých počinov v problematike písmarstva a…
-
Jan Svenungsson Umelec a písanie
Takmer každý umelec je dnes nútený písať – niekto to robí s radosťou, pre iného je to nočná mora. Jan Svenungsson na príkladoch vybraných výtvarníkov poukazuje na špecifiká textov umelcov a vysvetľuje, aké rozmanité stratégie tu možno uplatniť. Kniha Umelec a písanie je teda reflexiou písomného prejavu umelcov, no rovnako príručkou rád pre tých, ktorí chcú v texte zachytiť uvažovanie o vlastnej umeleckej tvorbe.…