Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Slovak Academic Press (101 kníh )

  • Milan Kriška Riziko liekov v medicínskej praxi

    Lekár aj pacient očakávajú od lieku, že prinesie dobro vo forme vyliečenia, zlepšenia zdravotného stavu, resp. kvality života, alebo zabráni vzniku ochorenia. Lieky však môžu okrem bežných prejavov nežiaducich reakcií vážne poškodiť zdravie, alebo spôsobiť smrť. Príkladom je úmrtie po jednom z najbezpečnejších antibiotík - penicilíne. Nevyhnute sa vynára otázka: Sú v súčasnosti používané lieky dostatočne bezpečné?…

  • Jozef Rovenský Ruskí a Ukrajinskí lekári v Čechách a na Slovensku

    Z histórie pôsobenia Ruských a Ukrajinských lekárov v Čechách a na Slovensku.

  • Jozef Rovenský Ruskí, ukrajinskí a bieloruskí lekári v Česku a na Slovensku II.

    Druhý diel z histórie pôsobenia ruských, ukrajinských a bieloruských lekárov v Česku a na Slovensku.

  • Anna Schumichrastová Ruža z doliny

    Táto kniha vznikala viac ako 20 rokov. Je súborom 24 skutočných príbehov z môjho života. Touto cestou sa chcem poďakovať mojej známej Márii, ktorá ma posmelila k tomu, aby som ich publikovala. Po uverejnení môjho krátkeho príbehu v týždenníku Slovenka som sa po týchto 20 rokoch rozhodla svoje ďalšie príbehy a poviedky zverejniť v knižnej forme. Konečne som si na dôchodku našla čas pre seba a rok svojho života som…

  • Milan Krajčovič Slovenské národné hnutie v medzinárodnom kontexte

    Slováci rozvíjali spoločný emancipačný zápas v Uhorsku proti centru utláčateľnej moci spoločne s ďalšími slovanskými národmi v Uhorsku - s vojvodinskými Srbmi a predovšetkým Chorvátmi. Preto predovšetkým spojenectvo s emancipačným hnutím Chorvátov, Srbov v Chorvátsku a Vojvodine a od 90. rokov aj s Rumunmi v Sedmohradsku a Banáte je do roku 1918 konštantným faktorom a bázou medzinárodného kontextu slovenského…

  • Jozef Rovenský, Peter Vítek Slovenskí lekári v zahraničí II.

    Po ukončení I. dielu monografie Slovenskí lekári v zahraničí, najmä v dôsledku priaznivých ohlasov v zahraničí, sme začali dostávať ďalší materiál, ďalšie životopisy významných lekárov žijúcich v zahraničí. Boli sme prekvapení, koľko našich významných rodákov pôsobí v zahraničí a my sme sa o nich nezmienili.

  • Ľudovít Barac Slovensko-anglický slovník

    Slovník je výberom hesiel zameraný na širokú verejnosť. Okrem všeobecnej slovnej zásoby sú doň zahrnuté odborné termíny z ekonomiky, obchodu, účtovníctva, politiky, vedy, práva, spoločenských vied,...Za každým slovom je uvedená aj výslovnosť slova. Výber slov sa opiera o Pravidlá slovenského pravopisu a spracovanie o Krátky slovník slovenského jazyka.

  • Rafael Redhammer Spánkové poruchy dýchania

    Podrobnejšie informácie o knihe Spánkové poruchy dýchania - 100: Kniha podáva prehľad základných poznatkov spánkových porúch dýchania, ktoré môžu byť spočiatku neškodné, ako je chrápanie, ale v priebehu rokov sa môžu stupňovať...

  • Špeciálna virológia

    Špeciálna virológia vychádza dva roky po svojej predchodkyni Všeobecnej virológii ako prirodzený dôsledok snahy autorov sprístupniť najnovšie poznatky o vírusoch odbornej verejnosti. Kniha systematicky charakterizuje jednotlivé vírusy v rámci taxonomických celkov a zaoberá sa aj chorobami, ktoré tieto vírusy vyvolávajú.

  • Imrich Sečanský Spomienky a vyznania lekára

    Očarený bibliou začínam písať spomienky. Spomienky sú stavebnými kameňmi v mozaike nášho života. Po rokoch majú spomienky na deje minulosti osobitné kúzlo. Písal som ich s láskou, práve tak ako som sa snažil po celý život pomáhať chorým a byť užitočným. Nešetril som optimizmom, ochotou ani láskavým slovom pri pomoci ako nám to káže Hippokratova prísaha a zákon etiky, ktorá je filozofiou mravnosti. Spomienka je úrok…

  • Ján Spišiak Spomienky z Budapešti 1939 - 1944

    Knižné svedectvo Jána Spišiaka o dramatických udalostiach, ktoré prežíval ak vyslanec v Budapešti počas druhej svetovej vojny a na ktorých sa aj sám podieľal.

  • Mikuláš Šebo Srdce a cirkulácia v izo- a hypertermálnych médiách

    Využívanie minerálnych vôd na liečebné účely možno sledovať až do predhistorických čias. Termy a sírne kúpele boli uznávané už v antike. U byzantských autorov sú zmienky o používaní minerálnych vôd na liečbu niektorých chronických ochorení...

  • Anna Rácová Štát a náboženstvo v Ázii a Afrike

    Na prvý pohľad sa môže zdať, že štát a náboženstvo sú nekompatibilné inštitúcie. Avšak história ľudstva svedčí o tom, že medzi štátom a náboženstvom oddávna panoval komplexný vzťah. Náboženstvá prispeli k formovaniu starých civilizácií, ovplyvnili veľa významných svetových udalostí a dodnes sú na mnohých miestach dôležitým nástrojom štátnej politiky. Týka sa to, prirodzene, aj ázijských a afrických spoločností,…

  • Arnold S. Luknič Štvrtý rozmer podnikania - etika

    Štvrtý rozmer podnikania - etika je prvou rozsiahlejšou publikáciou svojho druhu pravdepodobne v celej postkomunistickej Európe. Ide o významný teoretický, ale i praktický počin, pretože zakladá aj v našich podmienkach tradíciu významnej humanitnej disciplíny, akou sa podnikateľská etika stala v posledných rokoch v Spojených štátoch a v západnej Európe. Práca zapĺňa vákuum, ktoré pociťujú najmä učitelia a študenti…

  • Jozef Rovenský, Stanislava Blažičková Systemovy lupus erythematosus u muzov

    Systémový lupus erythematosus je chronické autoimunitné ochorenie s rozmanitým klinickým obrazom a premenlivým priebehom. Epidemiologické údaje udávané v literatúre majú pomerne široké rozpätie.

  • Igor Škodáček Toxikománia detí a mladistvých na Slovensku

    Toxikomániu možno posudzovať v jej sociálno- kultúrnom kontexte. Jedinec sa prejavuje v určitom kultúrnom, spoločenskom a danom historickom období. Mladiství - už s ohľadom na ich vývojový stupeň psychiky - sa pomocou tzv. narkotických efektov snažia tancom až drogami uvolniť z napätia predpísaných pravidiel spoločnosti prísnej morálky či kasárenského socializmu...

  • Jozef Vojtaššák Traumatológia

    Publikácia Traumatológia pohybového aparátu vznikla na základe potrieb súčasnej praxe a požiadaviek študentov lekárskych fakúlt, mladých lekárov a lekárov z iných odborov. Je doplnkom knihy Jozef Vojtaššák - Ortopédia, jej prvého (1998) aj druhého vydania (2000) a vytvára s nimi celok ortopédie a traumatológie pohybového aparátu. Pôvodný zámer bol iba doplniť kapitoly z traumatológie priamo do tejto publikácie.…

  • Viera Štvrtinová Venózny tromboembolizmus

    Kniha poukazuje na dôležitosť prevencie a liečby venózneho tomboembolizmu. Tretia, prepracovaná a doplnená verzia knihy, na ktorej sa podielali predsedovia a členovia výborov Slovenskej angiologickej spločnosti a Slovenskej spoločnosti pre...

  • Zdena Ďuračková Voľné radikály a antioxidanty v medicíne (I)

    V súčasnosti už nie je pochýb o tom, že voľné radikály majú svoj význam v chemicky a biologicky orientovaných prírodovedných disciplínach. V minulosti sa voľné radikály nebrali v úvahu buď preto, že sa pochybovalo o ich existencii v biologickom systéme, alebo jednoducho sa považovali za nevýznamnú kuriozitu. Napriek tomu, že problematike voľných radikálov sa venuje málo priestoru v základných učebniciach biochémie,…

  • Zdena Ďuračková Voľné radikály a antioxidanty v medicíne (II)

    Pri ochoreniach, v ktorých hrajú patologický význam voľné radikály alebo ich reaktívne metabolity, je dôležité poznať nie iba celkový antioxidačný stav organizmu, ale často je potrebné poznať hladiny aj niektorých jednotlivých endogénnych antioxidantov. Výber exogénne podávaných antioxidantov mal by byť vysoko uvážlivý a mal by sa overiť jeho dopad na iné systémy organizmu...

  • Rosenfeldt Hans Michael Hjort, Fedor Čiampor, Jo Nesbø Všeobecná virológia

    Všeobecnú virológiu schválilo Ministerstvo školstva SR ako učebnicu pre prírodovedecké a lekárske fakulty vysokých škôl.

  • Juraj Maďarič, Viera Štvrtinová Vybrané kapitoly z angiológie

    Angiológia, resp. vaskulárna medicína, ako sa táto internistická disciplína nazýva v niektorých krajinách, je dynamicky sa rozvíjajúci a (hoci tematicky historicky bohatý) v zmysle samostatnej existencie svojho pôsobenia mladý odbor.

  • Endre Bojtár Vysnívali sme si vlasť a národ...

    Maďarský slavista Endre Bojtár hovorí o literatúre romantizmu v strednej a východnej Európe. Endre Bojtár (1940) je jednou z najuznávanejších osobností maďarskej literárnej vedy. Napísal vyše 15 kníh avydal nespočetné množstvo odborných a vedeckých článkov vo viacerých jazykoch a krajinách, venovaných najmä literatúram baltských krajín, ale aj ostatných krajín stredo- a východoeurópskeho regiónu. Zostavil veľmi…

  • Gizela Gáfriková Zabúdané súvislosti

    Literárno-vedné štúdie o slovenskej literatúre 17. - 18. storočia so snahou o širokospektrálny pohľad a odhalenie nových literárnych súvislostí.