Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Q111 (106 kníh )

  • Lena Andersonová, Ulf Svedberg S Majkou do prírody

    Majka, ktorá čitateľa sprevádza všetkým, čo sa v knižke odohráva, je sympatické, asi šesťročné dievčatko s dokorán otvorenými očami za sklami okuliarov a s citlivým srdcom. Nimi vníma, poznáva a pokiaľ jej sily stačia, ochraňuje prírodu: cicavce, vtáky, plazy, chrobáky, byliny, stromy. Citlivo, aktívne, účinne a s veľkou pasiou. Vo svojej domovine vo Švédsku táto kniha (vydalo ju najväčšie švédske vydavateľstvo…

  • Hana Lasicová Sedím si v Manchestri na kameni a je mi...?

    Útla knižka mladej slovenskej autorky Hany Lasicovej (1981) je zbierkou poviedok inšpirovaných jej štúdijným pobytom v anglickom Manchestri... Z obsahu: Manchester sa začína alebo Všetko na poslednú chvíľu Ako prežiť v Manchestri Neznámy svet alebo Britská slušnosť Opletačky s hygienou Spolubývajúci Chcem byť turistkou Chlapci v Manchestri alebo Aj ja chcem zažiť ľúbostné dobrodružstvo Deň študenta v Manchestri Môj…

  • Vlasta Hochelová Sen o nespavosti

    Kniha poetky, ktorá nachádza inšpiráciu v každej z podôb života. Myšlienky, postrehy, postoje reflektuje vo veršoch, pričom sa usiluje rozvinúť ich na minimálnom priestore, dynamicky, priamo, odvážne.

  • Andrea Kočalková Senníkové (podľa vzoru denníkové) zápisky

    Skvelá je autorkina predstavivosť i autorkina práca s jazykom, hravosť a tvorivosť. Kočalková sa nepredvádza, nasilu neexperimentuje, preto reč jej obrazov vyznieva pri všetkej objavnosti prirodzene. Napriek vonkajšej útržkovitosti prinášajú Kočalkovej texty vo svojom súhrne diskrétny, pritajený, ale emocionálne bohatý a presvedčivý príbeh objavovania vlastného ja v konfrontácii so svetom. Vychádza v sérii knižiek…

  • Kveta Dašková Slová z dovozu

    Rozprávanie o starších, novších i celkom nedávno dovezených cudzích slovách. Prvé vydanie knihy SLOVÁ Z DOVOZU vzbudilo veľkú pozornosť kritiky i čitateľov najmä netradičnou formou rozprávania o cudzích slovách. Už názov knihy a jej podtitul hovoria, že autorka síce vysvetľuje, odkrýva význam slov, ale nepoúča. Poukazuje na súvislosti, hľadá korene a cesty toho-ktorého slova, uvádza príklady ako slová používať. A…

  • Ján Lajčiak Slovensko a kultúra

    V kultúrno-sociologickom diele Slovensko a kultúra Ján Lajčiak kriticky analyzoval situáciu Slovenska na začiatku 20. storočia. Tvorbu kultúry pokladal za cieľ ľudského života. Popri umení a vede zahrnul medzi kultúrnotvorné činitele aj dobové ideové smery, spoločenské a hospodárske pomery, prostredie, politiku, náboženstvo.

  • Ivan Stodola Smutné časy, smutný dom

    Vychovávali nás, aby sme si statočne plnili povinnosti a pokladali za národnú povinnosť podporovať sloven-ských remeselníkov, obchodníkov i umelcov, zúčastňovať sa verejných zbierok pre rozvoj našich inštitúcií i pre biednych, chodiť do divadla, kupovať naše knihy... Mimo iného toto píše v úvode svojich spomienok lekár a významný slovenský dramatik Ivan Stodola. A zrazu sa to všetko prevrátilo a spomínané plusy sa…

  • Iva Procházková Soví spev - Potopa

    Sedemnásťročný inteligentný Armin, ktorý s matkou emigrantkou z Čiech a mladšou sestrou žije v Brémach, už nie dieťa a ešte nie dospelý, sa usiluje porozumieť svetu. Predovšetkým však chce porozumieť sám sebe, ale i matke, ktorá túži po istote a porozumení, čo v nedlhých známostiach s mužmi nenachádza, a preto podlieha záchvatom depresie, ktorú občas utápa v alkohole. Armin matku neodsudzuje a snaží sa byť dobrým…

  • Štefan Žáry Spanilej múzy osídla a vnady

    Posledných dvadsať rokov tvorby venuje Žáry najmä písaniu esejí. Štyri zväzky, ktoré ich obsahovali, veľmi rýchlo zmizli z kníhkupeckých pultov. Do tohto lákavého príbuzenstva – celkovým poňatím i štýlom – možno zaradiť aj toto Žáryho fejtonistické dielko, rozmarným štetcom načrtnutý profil uplynutého literárneho storočia na Slovensku s jeho umeleckými úsiliami, koncepciami, ale aj úskaliami. Na pútavom proscéniu…

  • Irena Lipová Staré ženy

    Debut vo veku starších dám nie je až taký častý a príbehy starých osamelých žien takisto nebývajú stredobodom pozornosti autorov - rovnako ako v našej spoločnosti. Poviedky, ktoré čitateľom predkladáme, napísala autorka s veľkým zaujatím, roky sledujúc problém starých ľudí a najmä starých žien. Napísané sú preto s hlbokou znalosťou ich psychológie a ich problémov. Tak ako staroba v našej spoločnosti, ani autorkine…

  • Françoise Giroudová Súkromné hodiny života

    Kniha významnej, žiaľ, u nás takmer neznámej francúzskej novinárky a spisovateľky je neobyčajným „denníkom“ ženy intelektuálky, ktorá na pozadí vlastného životného príbehu mapuje kultúrne dianie pred druhou svetovou vojnou aj po nej, ale i v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch v centre umeleckého diania Európy vo Francúzsku. Lenže rovnako je to i nevšedné rozprávanie príbehu ženy, ktorá musí paralelne zvládnuť…

  • Alexander I. Kuprin Sulamit

    Novela ruského autora, ktorej hlavnou témou je láska... Preklad: Viera Mikulášová-Škridlová Obálka: Kveta Dašková Ilustrácie: Václav Kautman

  • Inge Hrubaničová The Slovak Matrix

    Jazykovedec J. Pavlovič sa vo svojom úvode takmer výlučne venuje problematike nášho jazyka a komunikácie v ňom, teda jednej stránke Hrubaničovej textov, čo ostatne vyplýva i z jeho vzťahu k textom vo funkcii odborného lektora. Preto by bolo iste nosením dreva do hory, keby som vstupovala do jeho teritória, hoci sa ho chliac-nechtiac dotknem. Hrubaničová sa síce tiež prvoplánovo venuje predovšetkým otázkam jazyka,…

  • Jaroslava Blažková To decko je blázon

    Je to kniha nekaždodenného spomínania na autorkino rané detstvo, v ktorom filozofovanie malého, krehkého, oduševneného dievčatka nad čudami poznávaného sveta, nad ľuďmi, rastlinami i zvieratami je plné pôvabu i múdrosti, je blažkovsky okorenené jemným vtipom, ale zavše je i žiaľne a drsné - ako život sám a ako autorka hovorí: od vekov do vekov.

  • Jaroslava Blažková Tóno, ja a mravce

    Knižka je dynamické, blažkovsky vtipné a veselé dielo pre deti zhruba od 7-8 rokov. Ide v nej o priateľstvo mestského chlapca a jeho mladšej sestry s dedinskými deťmi, o poznávanie života i krásneho prírodného prostredia vidieka spojené s hrdinskou jazdou na koni. Nechýba ani dobrodružstvo a napätie pri pátraní po zlodejovi, ale aj o dobrodružstvo poznávania, vykúpené štípancami spôsobenými študijnými objektmi -…

  • Jaroslava Blažková Traja nebojsovia a duch Miguel

    Dievčatko Jája žilo v temnom tieni dejín – bola druhá svetová vojna, ktorej vinou nebolo dosť svetla a tepla, a to v prvotnom i prenesenom význame. A predsa, navzdory tej vojnovej kataklizme i zápalu pľúc prežívala Jája po zotmení zimného dňa fantastické príbehy. Príbehy troch výmyselníkov, autorov mnohých zbojníckych kúskov, avšak výmyselníkov s dobrými srdiečkami, ako to vravela ich láskavá mamička a ako o tom…

  • Kveta Dašková, Éva Gaálová, Alfred Komarek Tri mestá

    Kniha TRI MESTÁ, to sú vlastne tri knihy v jednej. Z ich názvov je zrejmé, že ide o rozprávanie troch autorov o troch hlavných mestách troch susedných krajín: Slovenska, Maďarska, Rakúska. Autori pochádzajú vždy z tej-ktorej krajiny, a to isté platí aj o ilustrátorkách. Kniha je určená malým čitateľom, a tak príhody strašidielka Pipa v Bratislave, psíka Arka v Budapešti a vrabčiaka Čivka vo Viedni sú nielen plné…

  • Leo Kohút Tu bola kedysi ulica

    Ide o reedíciu vynikajúcej spomienkovej knihy Lea Kohúta Tu bola kedysi ulica, ktorá pri predošlom vydaní vzbudila veľký záujem širokej verejnosti,ale aj historikov, pretože autorovo rozprávačstvo sa snúbi s množstvom zaujímavých faktov takzvaných malých dejín z konca Rakúsko-Uhorska, z čias existencie bratislavského podhradia a teda i Židovskej ulice, koncentračného tábora, viere v socializmus i dezilúzii až po…

  • Leo Kohút Tu bola kedysi ulica...

    Memoárovej literatúry nie je u nás priveľa. Navyše pamäti Lea Kohúta sú pozoruhodné už tým, že v prvej časti vovedú čitateľa do takmer neznámeho prostredia istým spôsobom zvonka i zdnuka uzavretej, už nejestvujúcej bratislavskej židovskej enklávy na Podhradí. Sebareflexia Lea Kohúta odráža takzvané malé dejiny malých ľudí. Pred vznikom I. ČSR a tesne po ňom, za druhej svetovej vojny, v koncentračnom tábore. Ale…

  • Tu tak a tam naopak

       Obrázky i text pomôžu deťom zorientovať sa v protikladoch, s ktorými sa stretávajú už i vo svojom detskom svete.

  • Igor Hochel Utkané z vlasov

    Najnovšia zbierka Igora Hochela (má ich za sebou štyri) je veľkým prínosom do jeho literárneho myslenia, a teda i prínosom pre čitateľa. Hochel si zachováva lyrický tón, i racionálnu myšlienku, ale jeho posolstvo je na-liehavejšie, tematicky rozľahlejšie. Autorovi nejde iba o reflektovanie osobnej situácie, ale situácie ľudského rodu. Mal by ho skúsiť čítať i ten, kto dosiaľ poéziu obchádzal, a to aj, či najmä mladý…

  • Rudo Hauzer V tme rozoznám Pinocchia

    Druhá zbierka autora obsahuje 50 básní. Debutoval zbierkou Iba matematika? v roku 2003.

  • Samo Chalupka Valibuk

    Neviem, či si štúrovci a vôbec národovci požadujúci od poézie predovšetkým oddanosť národnej veci vôbec všimli túto ojedinelú báseň. Nie je totiž poučná ani patetická, nie je didaktizujúca a tobôž nie moralizujúca. Svojským využitím hrdinu z ľudovej slovesnosti Valibuka je naopak plná obrazotvornosti, imaginácie, hravosti a nechýba v nej ani dramatickosť a vzrušenie. To všetko, s adekvátnym hravým, fantazijným a dej…

  • Brigitte Weningerová, Jakob Kirchmayr Viedenské legendy a povesti

    V Európe azda nejestvujú geograficky i historicky také dve blízke mestá, ako sú Bratislava a Viedeň. Dlho nás delili odlišné politické systémy a z našej strany aj ploty z ostnatého drôtu. Dnes, tak ako pred druhou svetovou vojnou, sme voči sebe otvorení a Viedeň nám ponúka svoje početné múzeá, galérie s bohatými zbierkami a výstavami svetových umelcov, stavebné a historické pamiatky... A k nim sa viažu aj mnohé…