Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Modrý Peter (110 kníh )

  • Karol Horák Hra ako divadlo

    Predkladaná publikácia predstavuje výber vychádzajúci nielen z bibliografie Karola Horáka ale aj z fondov niektorých divadelných vedcov zaoberajúcich sa osobnosťou i dielom spomínaného autora(Miron Pukan: Doslov ku Komorným hrám, Dagmar Inštitorisová: Čítanie v mysli dramatika - Karola Horáka). V súpise inscenácií alternatívneho divadla sú uvedené aj inscenácie, ktorých vznik inicioval spomínaný autor,respektíve ako…

  • Miroslav Brück Hraničná cesta

    Miroslav Brück (1964), vydal knižky básní Noc, tráva v pozadí (Smena, 1989), Pokušenie veriť (Modrý Peter, 1993), Nočné ostrovy a iné záchrany (Arkus, 1997), Orientačná mapa na zimu (Solitudo, 2001).

  • Anna Ondrejková Izolda: sny, listy Tristanovi

    Anna Ondrejková (1954) pochádza z Liptovského Mikuláša. Pracuje ako knihovníčka, žije v neďalekom Bobrovci. Vydala básnické zbierky Kým trvá pieseň (1975), Snežná nevesta (1978), Plánka (1984), Sneh alebo Smutná jabloň plná nedozretých pávov (1993), Nespavosť (1994), Skoromed skorokrv (1998), Havrania, snová (2007), Izolda: sny, listy Tristanovi (2010).

  • Alden Nowlan Ja, Ikarus

    Zbierka básní zosnulého kanadského básnika Aldena Nowlana.

  • Ján Milčák Jakub s veľkými úšami

    Nová autorská rozprávka Jána Milčáka, ktorý bol za svoju tvorbu pre deti zapísaný na čestnú listu H. CH. Andersena.

  • Jon Fosse Kant

    Kant je krásny filozofický príbeh pre deti, ktorý sa zaoberá vesmírom a strachom z nepoznaného. Pre deti od 8 rokov a ich rodičov.

  • Ján Gavura Každým ránom si

    Básnická tvorba Jána Gavuru.

  • Zoltán Rédey Krátka správa o dlhej trase osamelého bežca

    Kniha výkladovo uchopuje a interpretuje básnické dielo Ivana Štrpku, ktorý patrí u nás k najznámejším a najpopulárnejším autorom, na druhej strane je však jeho poézia čitateľskou a čiastočne i odbornou verejnosťou prijímaná...

  • Jon Fosse Lodenica

    Román Lodenica (Naustet, 1989) od Jona Fosseho, jedného z najvýznamnejších žijúcich škandinávskych autorov, patrí v Nórsku doslova k čítankovým prózam a literárna kritika ho právom radí k novšiemu literárnemu kánonu. Príbeh o tragickom milostnom trojuholníku, do ktorého dvoch dávnych priateľov z detstva vženie nečakaným spôsobom oživená rivalita, sa odohráva v typickej pre Fosseho autorský štýl zredukovanosti deja a…

  • Stanislav Rakús Mačacia krajina

    Klasické dielo slovenskej literatúry pre deti. Detského čitateľa kniha zaujme predovšetkým svojou komickou absurdnosťou, ktorá má blízko k jeho hravosti a spontánnosti a dospelý čitateľ popri tom všetkom odhalí aj hlboký etický plán, ktorý v sebe tento text nesie.

  • Július Fujak Margonálie

    V tomto knižnom výbere s názvom Margonálie nájdete Fujakove úvahy písané na margo nezávislej kultúry, odkazu jeho „zenového“ učiteľa Františka Mika, hudby a muzikologických tém, nezvyčajných kníh (Vladimír Godár, Andrej Červeňák, Krisztián Benyovszky, Branislav Hudec, Ján Boleslav Kladivo), pozoruhodných hudobných počinov (Vladimír Merta, Zuzana Homolová, Agon Orchestra, Quasars Ensemble, Meredith Monk, Louis…

  • Stanislav Rakús Medzi látkou a témou

    Obraz postavy autora a jeho stvárňujúcej, sebareflexnej iniciatívy, náročné a pritom čitateľné predvádzanie zložitého tvorivého procesu v jeho zápase o slovo, detail a každú čiastočku epického bytia, to všetko pôsobí ako vzopätie namierené bez vonkajšej, evidentnej vzbury proti hrubej ideologickej schematizácii a zjednodušovaniu subtílneho a mnohovýznamového charakteru prózy.

  • Stanislav Rakús Medzi mnohoznačnosťou a presnosťou

    Rakúsov súbor štúdií je príspevkom k otázkam povahy umeleckého textu a možnostiam jeho literárnovedného uchopenia. Autor si všíma živé fungovanie komunikačnej triády, predovšetkým priestor medzi autorom a výsledkom. V tomto zmysle sa jeho práca prostredníctvom interpretácie konkrétnych textov sústreďuje najmä na výskum umeleckej metódy.

  • Gabriela Rakúsová Medzi realitou a jej znakom

    V Rakúsovej druhom výbere z reflexií o dielach našej aj inonárodnej poézie, prózy a teoretickej literatúry ide o typ odborných reflexií, pri ktorých metodologickým východiskom je selekcia takých literárnych diel, ktoré sa dajú...

  • Ivan Štrpka, Martin Gerboc (ilustrácie) Medzihry

    Štrpkova zbierka Medzihry. Bábky kratšie o hlavu reprezentuje jednu z poeticky, esteticky najsilnejších a najoriginálnejších výrazovo-tematických i významových polôh slovenskej ponovembrovej lyriky....

  • Karol Horák Medzivojnový muž

    Horákova prvá prozaická práca Medzivojnový muž neprešla sitom normalizačnej edičnej politiky a uviazla kdesi v húštine redakčnej manulatúry. Časť z nej sa však našla a teraz má vydavateľskú premiéru. Medzitým ju autor stihol prepracovať do divadelnej podoby a martinské divadlo ju aj inscenovalo. Pravda, premenou na drámu sa stratil pôvodný jazyk, konštitutívny znak Horákovho prozaického umenia; vzniklo iné dielo…

  • Ján Buzássy Melancholy Hunter EN

    Zbierka poézie Jána Buzássyho s ilustráciami Milana Prekopa.

  • Karol Horák Metamorfózy alternatívneho divadla

    Teatrologické štúdie Karola Horáka, reprezentatívneho predstaviteľa slovenskej alternatívnej divadelnej kultúry. Vo svojich štúdiách autor rozoberá základné teoretické otázky vymedzenia pojmov súvisiacich s alternatívnym divadlom, pričom následne analyzuje konkrétne vývinové premeny tohto fenoménu v kontexte slovenského amatérskeho divadela.

  • Daniel Pastirčák Mini mýty

    Kniha mýtov, ktoré nie sú mýtmi: V prostých obrazoch hovorí o základných veciach medzi nebom a zemou, medzi mužom a ženou. Tu a tam sa šmykne i na tú odvrátenú stranu skutočnosti o ktorej sa iba ťažko hovorí slovami. Práve odtiaľ však svoj každodenný svet môžme uvidieť v celkom novom svetle. Ak sa na všetko pozrieš očami všetkého, uvidíš to čo vidí vševidiaci. Čitateľovi predkladáme pomerne bizarný literárny…

  • Peter Milčák Mŕtve kvety medzi živými

    V súbore textov esejistického charakteru sa prirodzeným spôsobom prejavuje autorovo profesijné zameranie (básnik, prekladateľ, vydavateľ, lektor slovenského jazyka v zahraničí). Autor sa nezriedka vyjadruje k závažným, niekedy dokonca tým najvážnejším kultúrno-spoločenským otázkam na hranici života a smrti, zo spôsobu podania je však zrejmé, že sa tak deje až po tom, čo si k hodnotenému javu vytvoril nielen určitý…

  • Marián Milčák Mýtus a báseň

    Viacročná, dlhotrvajúca lektúra vedomie čitateľa istým spôsobom rozširuje, no môže ho paradoxne aj obmedziť. Je totiž nástrojom, ktorý pri špecifickej čitateľskej orientácii, teda pri neustálom podvedomom alebo nezámernom preferovaní istej poetiky nemá možnosť toto vedomie nanovo aktualizovať alebo dokonca zbaviť akýchkoľvek obsahov, naopak, vyznačuje sa výroaznou tendenciou k jednostrannému upevňovaniu, k…