Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Matica slovenská (167 kníh )

  • Vladimír Dobrucký Veľký spevník najznámejších ľudových piesní

    Prinášame Vám výber 175 ľudových a zľudovených piesní, ktoré sú na Slovensku najpopulárnejšie, v dvojhlasnej úprave s akordovými značkami. Ľudová pieseň nás sprevádza celým životom, od detstva, prvých dní v škole, cez oslavy a jubileá, svadby a zábavy, vždy, keď je vhodná príležitosť urobiť si radosť spevom. Často sa však stáva, že si nevieme spomenúť na slová alebo vymyslieť ďalšiu pesničku. Náš spevník je…

  • Hana Košková Uľa - Fuľa krotí farby

    Temperamentná jedenástka Uľa-Fuľa nemá príliš v láske poriadok, čipky a volány, skôr sa jej páčia staré, zaprášené veci, fľaky na tričku jej neprekážajú, ale najradšej má farby... Mama nemá na mladú slečnu a jej problémy veľa času, otec, zanietený speleológ, stále cestuje. I najlepšia kamarátka zavše zlyhá... Ešteže je tu babka, ktorá má pre nezbednú vnučku čas a pochopenie. Nabáda ju, aby sa naučila skrotiť farby,…

  • Žofia Bosniaková veľká kniha o žene viery a lásky

    Uhorská šľachtičná Žofia Bosniaková (1609 – 1644) mala už počas svojho krátkeho života povesť šľachetnej, štedrej a obetavej ženy. Pochovaná bola na Strečnianskom hrade a smrťou sa začala písať ďalšia tajuplná kapitola...

  • Ján Uličniansky, Peter Palík Rozprávky z palety

    Na planéte menom Paleta, ktorá ležala v jednej zo slepých uličiek Mliečnej dráhy, na samom konci Dúhovej cesty v domčeku z fialových fixiek žila slečna Violka Fialka s nerozlučným spoločníkom – psíkom Indigom. A ako sa s ňou zoznámil Móric Modrý z Modry? A rozlúštil tajný farebný vzorec? Dozviete sa aj čosi o Rózovi Makovi a jeho ružovom saku, o zamilovanom semafore na ulici Jána Červeného, o žltučkom zrnku piesku…

  • Jana Husárová, Mária Fúčelová (ilustrácie) Chodila dievčina po hore plačúci

    Jana Husárová tvorí od detstva a písanie považuje za jedinečný prejav slobody, kedy môže ktokoľvek vytvoriť čokoľvek, ale aj zodpovednosti za svoj výtvor. Vyštudovala slovenský jazyk a literatúru, vďaka čomu si vyskúšala majstrovstvo slov z rôznych...

  • Igor Gallo, Daniela Ondreičková Hľadaj meno pod písmeno

    Abeceda, večná téma predškolákov a prváčikov, je opäť trochu prístupnejšia detským očkám, uškám a hlavičkám. Skúsený spisovateľ ich naučí poznávať písmenká pomocou nádherne zostaveného súboru osemveršových básničiek na motívy zvieratiek. Každému písmenku sa ušlo nejaké: andulka, baran, cap, daniel, emu, fretka, gunár... Básničky plné vtipu a nenásilného poučenia dopĺňajú detsky prístupné farebné kresby Daniely…

  • Axel Munthe Kniha o San Michele

    Švédskeho lekára, spisovateľa a pacifistu Axela Muntheho preslávila jeho autobiografická práca Kniha o San Michele. Bol to človek, ktorý v ľuďoch na Capri, kde strávil etapu svojho života, zanechal hlboký dojem. Na pamiatku toho, je v záhrade jeho vily v Anacapri vybudovaný malý altánok s fotografiami a ďalšími predmetmi, ktoré ho pripomínajú. Zaujímavosťou je, že autor počas Druhej svetovej vojny pôsobil v radoch…

  • Peter Vrlík, Peter Mišák Murárske povesti a príbehy

    Počuli ste o chýrnych liptovských murároch, ktorí vystavali Budapešť a pochodili celý svet? Osvedčený autorský tandem dvoch Petrov sa tentoraz úspešne popasoval s neľahkou úlohou – zo zaprášených čriepkov poskladať fascinujúcu mozaiku murárskych príbehov. Dozviete sa z nej o poklade na deravom moste, o tajomstve Skalky, kamenného Mnícha, skalnej studne na vrchu Sestrč i kláštora v Okoličnom, o chýrnom majstrovi…

  • Viliam Marčok Zborník Matice Slovenskej - Literárna veda

    Zborník Matice slovenskej - Literárna veda, Ročník II. 2011 – obsahuje najmä štúdie a materiály z medzinárodného vedeckého seminára Literárna tvorba Slovákov v zahraničí, ktorý sa uskutočnil v Martine v dňoch 23. – 24. septembra 2010...

  • Viliam Marčok Autori a ich svety

    Literárne dielo nemá jediný univerzálny zmysel. Ten je v ustavičnom pohybe a jediným autentickým obrazom spisovateľa je jeho dielo. Analytické štúdie o niektorých autoroch 20. storočia (Krasko, Urban, Jarunková, Bednár, Štepka, Jaroš, Moravčík, Mitana, Novomeský či Horák) z pera uznávaného a významného literárneho vedca sú potvrdením týchto jeho myšlienok a zároveň upriamujú pozornosť čitateľa na význam a zmysel…

  • Zdenka Sojková Skvitne ešte život

    Pred vyše 160 rokmi sa v Štúrovej bratislavskej izbietke zišla hŕstka dvadsaťročných mládencov a dohodli sa, že odteraz povýšia slovenčinu na spisovný jazyk. Po nešťastnom konci revolúcie 1848 - 1849 všetko nasvedčovalo tomu, že ich vzletné plány sa rozplynú ako sen. Dnes vieme, že Ľudovít Štúr a jeho druhovia naozaj položili trvácny základ spisovnej slovenčiny. A nielen to! Vynikajúco napísaný životopis z pera…

  • Stanislav Háber Oskár ide do neba

    Román Oskár ide do neba je v slovenskej literatúre ojedinelý jav. Háber dokazuje, že aj život obyčajného človeka môže v sebe ukrývať protirečenia hodné Dostojevského spracovania témy o vine a treste...“ (Ľuboš Svetoň, spisovateľ a literárny kritik) Rozprávanie sa začína spomienkami hlavného hrdinu a zároveň rozprávača Oskara na svoje detstvo, na hrozný skutok, ktorý kedysi vykonal... Vykúpil sa však láskou, pretože…

  • Angela Nanetti Adalbertov denník

    Narodil som sa v siedmom mesiaci. Bol som taký malý, že by som sa ľahko vošiel aj do rukáva a ešte by tam bolo dosť miesta. Nemal som vlasy, moja pokožka mala farbu mrkvy a bol som prvý chlapec v rodine žien. Keď ma moja mama, babka a tety zbadali, zhíkli:´Bože môj!´ Iba otec mal dosť odvahy a povedal pravdu: ´Je škaredý ako dedo Alberto, ešte škaredší... ´ Jedenásťročný Adalbert sa zložito vyrovnáva so svojimi…

  • Imrich Sedlák Karol Kuzmány a Štefan Moyses

    Publikácia obsahuje príspevky z vedeckej konferencie o Karolovi Kuzmánym a Štefanovi Moysesovi, konanej v októbri 2006. Jej podnetom boli okrúhle výročia Kuzmányho a Moysesa, ale najmä ich význam pre národný, kultúrny a cirkevný život Slovákov v 30.-60. rokoch 19. storočia. Obaja patria k najvýznamnejším osobnostiam slovenského národno-politického hnutia a kultúrno-spoločenského i literárneho úsilia. Všestranne,…

  • Ján Mäsiar Život obyvateľov v Plachtinciach a Príbelciach

    Bohato ilustrovaná publikácia o hontianskych obciach Plachtince a Príbelce ponúka kúsok ich už takmer zabudnutej histórie. Znovu oživuje obrady a tradície spojené s určitým obdobím, ako sú Vianoce, Nový rok, fašiangy, páračky, posviacka vinohradov, ale aj s významnými obdobiami v živote človeka (dospievanie, svadobné obrady). Neopomína ani slávnych rodákov, ba ani slovníček nárečových výrazov pre činnosti alebo…

  • Cyril A. Hromník Sloveni a Slovensko

    Objavná práca historika pôsobiaceho v Južnej Afrike prináša úplne nové pohľady na preddejinné korene Slovákov a priebeh osídlenia stredoeurópskeho priestoru. Autor ťaží z rozsiahhleho poznania religionistiky predkresťanských náboženstiev, tamilčiny a dravidoeurópskych súvislosti, ktoré nachádza v etymologii miestných názvov, v rozmiestnení a orientácii posvätných miest, atď. Snaží sa rekonštruovať obraz našej…

  • Pavol Hrtus Jurina Daň z krvi

    Kniha noviel z roku 1972, v ktorej ožíva dávny svet kysuckých kopaníc.

  • Dobroslava Luknárová, Zuzana Kuglerová Vinohradnícke povesti

    Vinohradnícke remeslo je odpradávna súčasťou ľudskej histórie a kultúry. Vyšľachtiť vínnu révu, dopestovať zlatisté či rubínovočervené bobule hrozna a urobiť z nich dobré víno je skutočné umenie, ktoré ľudia stáročiami rozvíjajú do čoraz dokonalejších podôb. A Slovensko do dejín vinohradníctva neodmysliteľne patrí, veď vieme, že vinohradnícke tradície na svahoch Malých Karpát siahajú až do čias starých Keltov a…

  • Peter Glocko Tomáš a lúpežní rytieri

    Dobrodružný príbeh všetečného školáka, ktorý pri čistení záhadnej starej studne na hrade Muráň spustí tajuplný mechanizmus časovej slučky, nás zavedie do roku 1549, keď hrad Muráň, peleš lúpežných rytierov Bašovcov, dobývajú španielski žoldnieri. Tomáš sa ocitá uprostred vojnového virvaru, zažije dobrodružstvá, pri ktorých doslova krv tuhne v žilách, popravu odbojného Bašu, stretáva svojich predkov spred takmer…

  • Jozef Ondrej Markuš Biblické ženy Starej a Novej zmluvy

    Dejiny sveta i biblické dejiny napohľad možno čítať ako dejiny mužov, v ich pozadí sú však neprehliadnuteľné ženské postavy. Boží plán stvorenia dal mužom i ženám spoločné úlohy. Túto líniu sleduje kazateľ J. O. Markuš tisícročiami, predkladá portréty žien v celej protirečivosti - aby, ako píše, neraz aj z tmavého obrazu vyťažil pre čitateľa poznanie, poučenie i povzbudenie. Biblické ženy od pramatky Evy sprevádzajú…

  • Benjamín Tinák Johanes zo zázračného buša

    V buši sa dejú čudesné veci. Vyčíňa tu zlá bosorka Džindžera, o ktorej Johanesovi veľa rozprávala jeho stará mať Fikre. Zrazu je však vnúčik sám hrdinom jej tajuplných príbehov. Džindžera ho v hneve premení na gazelu – z honca sa stáva budúca pečienka... Našťastie stretol zlatopierku... I veľa ďalších štvornohých kamarátov nájde Johanes pri putovaní zázračným bušom. Zažije s nimi nespočet dobrodružstiev, pri ktorých…

  • Bohuš Bodacz Nuda v krematóriu

    Zbierka poviedok zaujme svojou tematickou pestrosťou, vtipným, temperamentným, nezriedka rozmarným, ba až ironickým, satirickým jazykom. Bodacz sa inšpiruje prítomnosťou, ale aj vzdialenou minulosťou starovekého Egypta, stredovekým honom na čarodejnice či odkazom templárskych rytierov. Zamýšľa sa nad človekom meniacim sa v čase, a predsa nemenným, zasiahnutým láskou a ovládaný posadnutosťou, zmietaný vášňami,…

  • Jozef Cíger Hronský Jozef Mak, Pisár Gráč

    V poradí už piaty zväzok Zobraných spisov Jozefa Cígera Hronského prináša dva romány Jozef Mak a Pisár Gráč, ktoré tvoria vrchol Hronského tvorivého úsilia. Román Jozef Mak zo začiatku 20. storočia je zasadený do chudobného dedinského prostredia a poukazuje na ťažké životné podmienky ľudí. Hlavnou postavou románu je Jozef Mak, ktorý pokorne znáša svoj osud. Román Pisár Gráč je založený na fiktívnych dialógoch,…

  • Svätoslav Mathé Velikáni renesancie

    Filozof, historik, politológ a esejista s neobyčajne širokým obzorom poznania sprítomňuje v pútavo napísanej knihe najvýraznejšie osobnosti európskej renesancie. Štrnásť literárnych portrétov velikánov – mysliteľov, umelcov, moreplavcov – dopĺňajú citlivo zvolené ukážky diel – Erasmus a Shakespeare, Machiavelli a Alighieri, More a ostrov Utópia, Campanella a Petrarca, Bruno a Galilei, Pascal a La Fontaine, Gama a…