Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Matica slovenská (170 kníh )

  • Marek Mittaš Hriechy v rukavičkách

    Poviedky plné emócií, túžob reflexií a kultivovanej erotiky sa čítajú ľahko, takmer na jeden dych. Prozaický debut mladého autora, ktorý je mnohonásobným laureátom prestížnych literárnych súťaží, poukazuje na pohnútky činov, ktoré sa odohrávajú za oponou každodenného života. „Poviedky Hriechy v rukavičkách ma prekvapili. Doslova. Mužsko žensky šteklivé, občas reálne, inokedy sureálne, ale najmä ľudsky krehké,…

  • Dušan Záhorský Čo nemalo byť v éteri

    Dušan Záhorský, dlhoročný rozhlasový redaktor, publicista, znalec jazyka i mentality človeka, pripravil pre dnešnú mladú generáciu, ale nielen pre ňu, stručného praktického sprievodcu...

  • Drahoslav Machala Slovenská vlastiveda IV

    Vynikajúci spisovateľ vo veľkolepo koncipovanom projekte Slovenskej vlastivedy pútavo sprítomňuje najpozoruhodnejšie osobnosti a historické udalosti jednotlivých krajov Slovenska. Štvrtý zväzok, venovaný Nitrianskemu kraju, prináša fascinujúci pohľad na mestá, obce, prírodné pozoruhodnosti kraja, ktorého dejiny siahajú až do čias Veľkej Moravy. Nech prichádzate k mestu Nitraz akéhokoľvek smeru, prvé, čo vás ohromí,…

  • Mikuláš Kočan Pípeť

    Študentská Bratislava koncom 70. rokov je kulisou bizarnej siete postáv a situácií, ktorými sa vinie študentsko-ľúbostný príbeh vysokoškoláka Jana a osud Heleny, rozvedenej ženy v stredných rokoch, ktorá ochotne ponúka mladým študentom pocit domova, teplú večeru, vyhriatu posteľ... Príbehy lások, sklamaní, zauzlených vzťahov nastavujú zrkadlo pokrivenej dobe – bez zaujatosti, bez príkras. Monumentálne dielo…

  • Anton Augustín Baník Na dejinnej križovatke

    Anton A. Baník (1900 – 1978), kultúrny historik, filológ, knihovník a archivár, bol jednou z najpozoruhodnejších osobností, ktorá pracovala v Matici slovenskej v 30. – 70. rokoch 20. stor. Bol zanieteným historikom, svoje poznatky a úvahy o národnej minulosti sprístupňoval v časopisoch a zborníkoch. Po roku 1948 ako vedec sa nemohol slobodne vyjadrovať, preto sa úplne odmlčal. Výber z jeho historických prác vychádza…

  • Eva Králiková (editor) Štefan Janšák: Tri literárne portréty

    Štefan Janšák (1886 – 1972) zanechal výraznú stopu vo viacerých vedných a literárnych disciplínach. Jeho životopis A. Kmeťa (1941) bol niekoľkokrát reedovaný. V bohatej rukopisnej pozostalosti Janšáka sa však nachádzajú ďalšie životopisné eseje, ktoré dodnes neboli publikované: biografie J. Petrikovicha, A. Halašu a J. Bodnára. Vďaka svojej informačnej i literárnej hodnote, odborne edované historičkou a…

  • Michal Eliáš Z cestovných denníkov štúrovcov

    Popri iných zásluhách štúrovcov sa akosi zabúda na to, že títo mladíci boli aj priekopníkmi slovenskej turistiky a cestopisnej literatúry. Na lýceu v Bratislave založili Cestovateľský spolok. Cestovanie (či už na voze, na nebezpečnej plti alebo jednoducho peši) bolo v tých časoch dobrodružstvom a zároveň najlepším spôsobom, ako spoznať krajinu a ľudí. Zážitky z početných ciest po vlasti kládli štúrovci na papier;…

  • Rastislav Molda Cestopisné denníky štúrovcov

    Trinásť cestopisov jedenástich štúrovcov (J. M. Hurban, Ľ. Štúr, S. Tomášik, G. K. Zechenter, Š. Homola, J. Tombor, G. Fejérpataky-Belopotocký, B.Nosák, A. Hlovík, S. Ferenčík, J. Kutlík) nadväzuje na publikáciu Z cestovných denníkov štúrovcov a prináša doteraz knižne v úplnosti nepublikovaný súbor dobovej cestopisnej literatúry. Vydáme sa na zaujímavú púť do minulosti, pôjdeme na vozoch, pltiach i peši, kraje,…

  • Imrich Sedlák Svitanie na východe

    Publikácia Svitanie na východe (Národno – politické, kultúrno – spoločenské a literárne integračné procesy na východnom Slovensku 1918 – 1945) vychádza ako 5. zväzok edície Spisy slovenského literárneho ústavu Matice slovenskej. Tematicky, chronologicky i metódou nadväzuje na predchádzajúce monografie Strieborný vek I.,II. (1970) a V čierťažiach búrok (2001). Spolu tvoria trilógiu integračného procesu východného…

  • Marián Tkáč Naše dejiny v obrazoch

    Autor predkladá prehľad slovenských dejín, kľúčových historických udalostí a osobností, spracovaný spôsobom prístupným mladému čitateľovi, v podobe koláže kratších textov, ilustrovaných jednak reprodukciami jestvujúcich výtvarných diel slovenských umelcov, jednak autorskými výtvarnými prácami. Dielo v jedenástich kapitolách, počnúc prvou Doba roľníkov a výrobcov železa, až po poslednú s názvom Nový začiatok,…

  • František Rojček Neuveriteľné dobrodružstvá uja Fera

    V liptovskej dedinke, učupenej pod majestátnymi hrebeňmi Nízkych Tatier, ktoré sú, mimochodom, poriadne vysoké, sa niekoľko rokov po svetovej vojne dejú čudesné veci. Vedeli by o nich rozprávať súperiace bandy miestnych šarvancov. Mnohé nám prezradí jeden z priamych účastníkov týchto chlapčenských dobrodružstiev. Vyrozpráva nám, ako družina Neporaziteľných vyrazila do veľkej bitky, získala ťažký guľomet z druhej…

  • Marián Tkáč Päť slovenských rodov

    Ing. Marián Tkáč, PhD. (* 25. 9. 1949 Čičava), patrí k najvýznamnejším autorom literatúry faktu na Slovensku. Napísal vyše dvadsať kníh, rozhlasové hry, seriály, pásma a niekoľko stoviek štúdií, úvah, glos a poznámok, ktoré publikoval v periodickej a odbornej tlači. Po roku 1989 sa výrazným spôsobom podieľal na vzniku samostatnej Slovenskej republiky, bol členom komisie na prípravu prvej Ústavy SR. V rokoch 1990 –…

  • Martin Rázus Zdvihnite život!

    Rázusova básnická tvorba má v slovenskej poézii osobité postavenie. Odhliadnuc od faktu, že ako v každej improvizačne chápanej poézii je v nej aj nemálo hlušiny, reprezentuje svojský typ subjektívnej lyriky. Jej základom je dráma subjektu vo svete vykĺbenom z kĺbov, subjektu bytostne a márne sa angažujúceho za nápravu spoločnosti. Hoci Rázusove rukopisy básní nemožno považovať za základný text pre knižné…

  • Pavel Čelko Raz príde jedna noc

    Drsný príbeh sadistického úžerníka Caligulu poodhaľuje realitu slovenského podsvetia.

  • Anton Gajdoš Osobnosti slovenského športu 1896 - 2010

    Autor tejto populárno-náučnej encyklopédie chcel pripomenúť medzníky na ceste slovenského športu od druhej polovice 19. storočia až po dnešok. Jeho snahou bolo zosumarizovať najvýznamnejšie výsledky v olympijských športoch tých slovenských športovcov. ktorí výraznou mierou preslávili naše Slovensko. Veď už pred 1. svetovou vojnou štartovalo na olympijských hrách 20 slovenských športovcov. ktorí reprezentovali…

  • Štefan Danko, Ivor Mihál Poklady Pienin a Zamaguria

    Krehkú nádheru severovýchodného cípu Slovenska na hranici s Poľskom v okolí Dunajca, jedinečnosť rieky i jej okolia zachytáva objektív skúseného fotografa a znalca fauny i flóry Ivora Mihála; slovný komentár profesionálneho prírodovedca a ochranára Štefana Danka prezrádza množstvo zaujímavostí o prírode a unikátnych pamiatkach. Navštívte legendami opradený Červený kláštor, prevezte sa na plti malebným prielomom…

  • Pavol Parenička a koletív Stanislav Mečiar: Krídlami proti víchru

    Život a dielo literárneho vedca a kritika, redaktora, tajomníka Matice slovenskej Stanislava Mečiara nie je našej verejnosti príliš známe. I keď táto osobnosť upadla nadlho do zabudnutia, lebo ideologicky limitovaný komunistický režim aj postkomunistická demokracia ju približovali a, žiaľ, stále predstavujú iba účelovo, torzovite a výlučne v negatívnom svetle, predsa si zasluhuje zvýšenú pozornosť. Po Mečiarovi…

  • Ján Beňo Vlnenie

    Jedenásť poviedok z najnovšej tvorby významného prozaika prezrádza autorovu schopnosť na malej ploche zobraziť ľudskú rôznorodosť i siločiary zvrátenosti a absurdity doby. V príbehoch a portrétoch z literárneho sveta (Sloboda, Šikula, Kundera, Kostra…) Beňo zaujme vždy iným prístupom a fabuláciou. Prvky kritiky sa prelínajú s pochopením pre zlyhania. Autorov nadhľad sprevádza jemný humor, nesnaží sa byť za každú…

  • Gustáv Murín Volajú ma Žaluď ...a ešte ma nedostali

    Beletristicky spracovaný život a smrť jedného z najznámejších mafiánskych bossov Bratislavy dáva príležitosť odhaliť dosiaľ neopísané zákutia mafiánskeho života i prepojenia podsvetia a najvyššej politiky na Slovensku. Tento príbeh nie je vymyslený, ale domyslený. Postava bratislavského mafiánskeho bossa je písaná na motívy viacerých skutočných predlôh mimobratislavských aj mimoslovenských mafiánov v takej vzájomnej…

  • Dobroslav Chrobák Kamarát Jašek, Drak sa vracia

    Majstra lyrizovanej prózy predstavujeme výberom jeho najlepších noviel – Kamarát Jašek, Návrat Ondreja Baláža, Poviestka, Les a Drak sa vracia, v ktorých sa stretávame s hlbokým ponorom autora do ľudskej duše. Dokonale v nich vykresľuje atmosféru dediny, svojrázny psychický svet ľudí, obklopených drsnou prírodou, ktorá ich aj osobitým spôsobom formovala. Človek a príroda tu teda stoja späté, lebo jedno od druhého…

  • Daniela Příhodová Rajská záhrada

    Autobiografický román jubilujúcej spisovateľky, spoluzakladateľky Klubu slovenských prozaičiek Femina, spája prežité s literárnou fikciou. Člení sa na dve časti, prvá nazvaná Roky temna a vzbury opisuje osudy autorkinho otca, notára Zachara, druhá s titulkom Rajská záhrada je dynamickým rozprávaním navodzujúcim mozaiku spomienok. Dielo je umelecky hodnotnou reflexiou subjektívnych vnemov a reminiscencií autorky a…

  • Anna Robertová-Michalová Marianka

    Ako dopadne prázdninové stretnutie Marianky, ktorú si osvojila teta Dana z veľkej Bratislavy, a dvanásťročného Jurka, ktorý odrazu prišiel k počernej sesternici? A ako prijmú novú rovesníčku Jurkovi kamaráti? Príbeh plný otáznikov, zaujímavých rozuzlení a citlivého ponaučenia...

  • Samo Czambel Panička v líščej koži

    Slovenské ľudové rozprávky zo zbierky sama Czambela v podaní Ondreja Sliackeho. Po vyše storočí ožívajú pod citlivou rukou spisovateľa staré príbehy a ukazujú sa v celej kráse. Nádherná knižka plná zázračností a rozprávkových skvostov.

  • Ladislav Hrubý Biele deti na úteku

    Podivné chodníčky tuláka Marcela a žilinskej partie výrastkov, čo sa zhrčili okolo bradatého alkoholika Viktora, sa pretnú v opustenej chalupe na kysuckých kopaniciach. Aký bude ich ďalší osud? Román Ladislava Hrubého je znepokojivou správou o existenciálnej bezvýchodiskovosti mladých. Hrdinami sú ľudia na okraji spoločnosti, zároveň so svojimi túžbami, ideálmi, s čerstvou láskou.. Biele deti moderných čias, deti…