Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Matica slovenská (169 kníh )

  • Jozef Ondrej Markuš Počiatky

    Táto kniha je pokračovaním vo vydávaní literárnej pozostalosti Jozefa Ondreja Markuša. Autor sa v nej, ako aj v predchádzajúcich svojich dielach, zamýšľa nad vznikom sveta, prvými okamihmi stvorenia Zeme, vesmíru i ľudského života. Citlivo skúma biblické správy z knihy Genesis - o stvorení sveta a človeka, o našich prvých rodičoch a ich vyhnaní z raja, o prvej bratovražde, o potope sveta a Noemovom korábe záchrany..…

  • Jozef Labuda Andrej Kmeť - sitniansky rytier

    PhDr. Jozef Labuda, CSc. - absolvent archeológie na Filozofickej fakulte UK v Bratislave patrí k priekopníkom samostatného vedného odboru montánnej archeológie, zameraného na poznanie najstarších počiatkov banských regiónov Slovenska, osobitne Banskej Štiavnice. Je vynikajúcim znalcom a obdivovateľom mnohorozmerného, priekopníckeho bádateľského diela Andreja Kmeťa v kraji pod Sitnom. Celý môj doterajší život sa…

  • Bohuš Bodacz Dokonalý súmrak alebo Budmerické inšpirácie

    Súbor sviežich próz, básní, esejí Budmerické inšpirácie predstavuje diela inšpirované prostredím Domova slovenských spisovateľov – Budmerickým kaštieľom a jeho okolím. Ambíciou diela nie je vytrhávať zožltnuté strany z literárnej histórie, ale priniesť aktuálne, súčasné texty.

  • Mária Balážová Vojtech Stašík CZ

    Táto kniha po prvýkrát komplexne predstavuje život a dielo tohto akademického maliara, jedného z umelcov nastupujúcich po príslušníkoch Generácie 1909, a to nielen ako kresliara, maliara, ilustrátora, grafika a tvorcu monumentálno-dekoratívnych diel, ale aj citlivého človeka a mysliteľa s bohatým vnútorným svetom. Anglické resumé.

  • Drahoslav Machala Iba more

    Držiteľ cien Egona Erwina Kischa (1997) a Národnej ceny Vojtecha Zamarovského (2008) Drahoslav Machala sa vo svojej zbierke deviatich poviedok s autobiografickými črtami zaoberajúcimi sa komplikovanými vzťahmi medzi mužom a ženou vracia k svojim bohatým cestovateľským zážitkom plným stretávaní a poznavaní, lások a túžob. Povedané autorovými slovami: Keď som písal túto knihu, myslel som na Danteho, ktorý povedal: …

  • Ladislav Hrubý Amulet, dvojzubec a Hviezdy univerza

    Partia mladých tínedžerov si prišla užiť prázdniny na starú usadlosť neďaleko Trnavy, kam ich pozvala Kamila. Osada Tarma s niekoľkými nízkymi domami a polorozpadnutým kaštieľom nie je pre chalanov na prvý pohľad ničím zaujímavá. Počiatočná nuda ich však rýchlo opúšťa vo víre nečakaných udalostí, stretnutí a zistení. V dedine sa zoznámia s členmimiestnej skupiny mladých dobrodruhov skupiny Hviezdy univerza, ktorej…

  • Bohuš Bodacz Nuda v krematóriu

    Zbierka poviedok zaujme svojou tematickou pestrosťou, vtipným, temperamentným, nezriedka rozmarným, ba až ironickým, satirickým jazykom. Bodacz sa inšpiruje prítomnosťou, ale aj vzdialenou minulosťou starovekého Egypta, stredovekým honom na čarodejnice či odkazom templárskych rytierov. Zamýšľa sa nad človekom meniacim sa v čase, a predsa nemenným, zasiahnutým láskou a ovládaný posadnutosťou, zmietaný vášňami,…

  • Viera Ryšavá Príbehy zo starej Bratislavy

    Pätnásť historických príbehov vás vtiahne do rôznych momentov z minulosti nášho hlavného mesta. Prejdete rôznymi dejinnými epochami, od ranného stredoveku až do nedávnej minulosti. Navštívite napríklad korunováciu kráľovnej Márie Terézie. A viete o tom, že táto činorodá panovníčka obrovskej ríše mala Prešporok či Pressburg veľmi rada? Poďte, prejdite s kopáčom Konrádom cez brod, vypočujte si, aké ryby ulovené v…

  • Velčice 1232 - 2007

    Obec Velčice v okrese Zlaté Mravce, obklopená vencami Tribeča, si roku 2007 pripomína 775. výročie prvej písomnej zmienky. Pri tejto príležitosti rodáci z obce – Michal Eliáš, Karol Eliáš a Marek Zeman – pripravili národopisnú monografiu, v ktorej ukázali, ako zemepisná izolovanosť obce umožnila zachovať viaceré archaické prvky ľudovej kultúry i originálne nárečie. V obci sa dodnes udržali svadobné zvyky s…

  • Anna Sláviková Vyznania osobností Slovenska

    Kniha 101 rozhovorov so vzácnymi ľuďmi sa rodila niekoľko desaťročí počas reportérskeho pôsobenia autorky. Viacerí už odišli do panteónu nesmrteľných (Milan Rúfus, Ladislav Ťažký, Vojtech Zamarovský, Peter Karvaš, Vilma Jamnická, František Zvarík, Peter Danišovič, Andrej Chudoba, Jozef Bednárik, Milan Laluha, František Kele, Anton Srholec...), iní sú živými aktérmi diania v rôznych oblastiach vedy, hospodárstva,…

  • Ivan Kňaze Milovanie hmyzu

    Už keď počujeme slovo hmyz, predstavujeme si nepríjemné, bodavé či škodlivé stvorenia. Znalec prírody sa však na úžasný svet drobných živočíchov díva úplne inými očami. Zasvätí nás do nevšedných príbehov, ktoré sú pred očami smrteľníka dokonale ukryté. Začítajte sa do fascinujúcich príbehov dvorenia, ľúbostných hier... Spoznajte neznáme svety drobných podeniek, potočníkov, pošvatiek, hadoviek, šidiel a šidielok,…

  • Miloš Jesenský Javorníky

    Javorníky boli Stredozemné a Baltické more, čiže z juhu na sever, ale aj Bytčianske panstvo s hornými Kysucami, o ktorých rozvoj sa zaslúžila hlavná postava Javorníkov – palatín Juraj Turzo. Historická spriaznenosť s palatínom len potvrdzuje javornícky patriarchálny charakter. Predstavuje ho i tunajší najvyšší vrch Veľký Javorník. Ale kniha nie je len o osobách a veľkých skutkoch. Je o miliónoch rokov, kilometroch…

  • Anton Marec Tatranské (dez)ilúzie - Príbeh našich veľhôr

    Tatry – naša pýcha a bohatstvo, utvárané hrou prírodných síl za milióny rokov a stáročiami ľudského snaženia. Má mnoho dimenzií a rôzne podoby, ktoré učarujú oku každého milovníka prírody, turistu, horolezca, lyžiara, prírodovedca, lesníka... A taktiež podnikateľov a podnikavcov rôzneho druhu... Je to všeľudské dedičstvo, ktoré sme prijali a mali by sme ho zveľaďovať, ale ako s ním nakladáme? Na čo sa premieňajú…

  • Michal Eliáš Z dejín matíc slovanských národov

    Publikácia podáva prehľad národnokultúrnych slovanských spolkov od prvej Matice srbskej utvorenej roku 1826 až do súčasnosti. Za uplynulé obdobie vzniklo a pôsobilo v rozličných politických pomeroch až 31 takýchto špecifických slovanských spolkov, ktoré v prípade iných národov nemajú obdobu. Bohatou vydavateľskou a kultúrnou činnosťou prispievali k zvyšovaniu kultúrnej úrovne ľudu, podieľali sa na založení národných…

  • Daniela Příhodová, Etela Farkašová Klub slovenských prozaičiek Femina v literatúre a kritike

    Kniha literárnych a osobnostných profilov spisovateliek združených v Klube slovenských prozaičiek Femina je svedectvom o živote a diele autoriek, ktoré prezentujú tzv. „ženskú“ literatúru a významným spôsobom spoluutvárajú slovenskú literárnu scénu. Dielo určené širokej čitateľskej verejnosti vrátane knižníc a stredných či je obohatené množstvom fotodokumentov z osobného, ale aj literárneho života autoriek.

  • Roman Kaliský-Hronský Neberte Sizyfovi kameň!

    Kniha Neberte Sizyfovi kameň! prináša poviedky so širokospektrálnym tematickým zameraním. Autor sa dotýka minulosti i prítomnosti Slovenska a ponúka aj cestovateľské reportážne črty z Európy a z Oceánie. Vojna v Chorvátsku, veterná kalamita v Tatrách, boj o Bratislavu na sklonku prvej svetovej vojny, vypálenie obce Kalište v druhej svetovej vojne, cesta M. R. Štefánika na Taiti - to sú príbehy z relatívne nedávnej…

  • Jozef Cíger Hronský Zlatý dážď

    Zbierka desiatich čarokrásnych rozprávok patrí k najkrajším klenotom detskej tvorby J. C. Hronského. Vtiahne Vás do malebného sveta fantázie, kde pravda víťazí nad klamstvom, dobro nad zlom, láska nad nenávisťou, nevtieravý humor sa snúbi s múdrosťou, ktorú do tradičnej rozprávky vkladali generácie našich predkov. Kniha Zlatý dážď po prvý raz vyšla roku 1933 s ilustráciami K. Ondreičku. Teraz Vám ju kladieme do rúk…

  • Jonáš Záborský Chruňo a Mandragora

    Dramatik, prozaik, básnik i publicista Jonáš Záborský si svojím životom a dielom vyslúžil rôzne epitetá – župčiansky samotár, prvý slovenský disident, národný hriešnik... Za tento výber z diela, obsahujúci najpopulárnejšie i menej známe prózy (Chruňo a Mandragora, Mroč, Hlovík medzi vzbúreným ľudom, Dva dni v Chujave) a niekoľko bájok, by si zaslúžil aj prívlastok prezieravý satirik. Kniha je vynikajúcou pomôckou…

  • Anton Hykisch Rozkoše dávnych čias

    V decembri 1967, v predvečer dejinnej búrky v bývalom Československu, mladý slovenský spisovateľ stretáva na študijnom pobyte v Indii svojho staršieho českého kolegu. V exotickom prostredí Indie, za dlhých večerov, sa začína pradivo príbehov života ľudí „dávnych čias“. Tajomná veštba indického astrológa predpovedá hlavnej postave knihy v roku 1968 životnú katastrofu. Splní sa táto temná veštba? Nový rozsiahly román…

  • Marián Tkáč Francisci

    Francisci nebol iba národný buditeľ, politik, básnik, publicista, redaktor, vydavateľ, zberateľ ľudovej slovesnosti, zakladateľ a funkcionár Matice slovenskej, organizátor a predseda slovenského národného zhromaždenia, organizátor slovenského peňažníctva (spoluzakladateľ Tatra banky, člen direktóriamartinskej Sporiteľne), predseda Kníhtlačiarskeho účastinného spolku, ale bol aj jedným z troch sokolov, bol orlom, a…

  • Vincent Šabík Národná kultúra ako rezonančný priestor

    Dielo významného literárneho vedca, estetika a kulturológ a vychádza z tézy, že národná kultúra je fenomén eminentne európsky. Objasňuje princíp jednoty v rozdielnosti, ktorý nevyvracajú ani súčasné procesy integrácie a globalizácie. Rezonančný priestor národnej kultúry vytvára priestor pre komunikáciu multikultúrnu. Na príklade slovenskej literatúry autor ukazuje, že multikulturalizmus by mal napomáhať spoluprácu…

  • Zoltán Pástor Slováci a Maďari

    Predkladaná monografia je syntetickým pohľadom na viac ako tisícročie vzájomnej koexistencie a konfrontácií, s dôrazom na retrospektívu bilaterárnych politických vzťahov za ostatné dvadsaťročie. Čitatelia na oboch stranách hranice by mali mať na pamäti autorovo krédo, ktoré v diele vyjadruje nie vlastnými slovami, ale dvojnásobnou citáciou výroku Imricha Kružliaka: Objektívna situácia je taká, že musíme ísť so…

  • Katarína Mikolášová Bojnickí búbeli

    Videli ste už niekedy búbeľov? Ani jedného? Ani sa nečudujem! Búbeľov môže vidieť iba ten, komu to dovolia. Sú veľmi opatrní a pred ľuďmi sa skrývajú. Žijú iba v sladkých vodách – ale nie v hocijakých! Voda musí mať zázračné účinky a predovšetkým musí byť teplá, lebo búbeli sú nesmierne zimomraví... A aké podivuhodné dobrodružstvá zažila urodzená búbeľka Vilhelmina de Travertini v čudesnej krajine zázračných teplých…

  • Marek Mittaš Hriechy v rukavičkách

    Poviedky plné emócií, túžob reflexií a kultivovanej erotiky sa čítajú ľahko, takmer na jeden dych. Prozaický debut mladého autora, ktorý je mnohonásobným laureátom prestížnych literárnych súťaží, poukazuje na pohnútky činov, ktoré sa odohrávajú za oponou každodenného života. „Poviedky Hriechy v rukavičkách ma prekvapili. Doslova. Mužsko žensky šteklivé, občas reálne, inokedy sureálne, ale najmä ľudsky krehké,…