Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Matica slovenská (170 kníh )

  • Jozef Ondrej Markuš Biblické ženy Starej a Novej zmluvy

    Dejiny sveta i biblické dejiny napohľad možno čítať ako dejiny mužov, v ich pozadí sú však neprehliadnuteľné ženské postavy. Boží plán stvorenia dal mužom i ženám spoločné úlohy. Túto líniu sleduje kazateľ J. O. Markuš tisícročiami, predkladá portréty žien v celej protirečivosti - aby, ako píše, neraz aj z tmavého obrazu vyťažil pre čitateľa poznanie, poučenie i povzbudenie. Biblické ženy od pramatky Evy sprevádzajú…

  • Benjamín Tinák Johanes zo zázračného buša

    V buši sa dejú čudesné veci. Vyčíňa tu zlá bosorka Džindžera, o ktorej Johanesovi veľa rozprávala jeho stará mať Fikre. Zrazu je však vnúčik sám hrdinom jej tajuplných príbehov. Džindžera ho v hneve premení na gazelu – z honca sa stáva budúca pečienka... Našťastie stretol zlatopierku... I veľa ďalších štvornohých kamarátov nájde Johanes pri putovaní zázračným bušom. Zažije s nimi nespočet dobrodružstiev, pri ktorých…

  • Jozef Cíger Hronský Jozef Mak, Pisár Gráč

    V poradí už piaty zväzok Zobraných spisov Jozefa Cígera Hronského prináša dva romány Jozef Mak a Pisár Gráč, ktoré tvoria vrchol Hronského tvorivého úsilia. Román Jozef Mak zo začiatku 20. storočia je zasadený do chudobného dedinského prostredia a poukazuje na ťažké životné podmienky ľudí. Hlavnou postavou románu je Jozef Mak, ktorý pokorne znáša svoj osud. Román Pisár Gráč je založený na fiktívnych dialógoch,…

  • Svätoslav Mathé Velikáni renesancie

    Filozof, historik, politológ a esejista s neobyčajne širokým obzorom poznania sprítomňuje v pútavo napísanej knihe najvýraznejšie osobnosti európskej renesancie. Štrnásť literárnych portrétov velikánov – mysliteľov, umelcov, moreplavcov – dopĺňajú citlivo zvolené ukážky diel – Erasmus a Shakespeare, Machiavelli a Alighieri, More a ostrov Utópia, Campanella a Petrarca, Bruno a Galilei, Pascal a La Fontaine, Gama a…

  • Hana Košková Janičiarka

    Dráma zavlečených dvojčiat, z ktorých Turci vychovali janičiarov, čerpá z historických udalostí počas tureckej okupácie Slovenska i zo starej legendy o dievčati, ktoré sa v snahe ostať v blízkosti svojho brata vydávalo za chlapca. Nikto neodhalil jej tajomstvo – až na jedného... Z konfliktu sa niekedy vie zrodiť láska, ale vojna láske nepraje a vie byť veľmi krutá... Dráma sa zauzľuje, janičiarka bojuje proti…

  • Peter Huba Príbeh slovenskej hymny a jej autora

    Osudy piesne Nad Tatrou sa blýska sú podobne pohnuté ako osudy Slovenska od čias štúrovcov. Jej prvý dochovaný zápis pochádza z roku 1844. Kto je vlastne jej autorom? A ako sa stala slovenskou hymnou? Oravský historik Peter Huba v bohato ilustrovanej monografii o inom Oravcovi – štúrovskom básnikovi Jankovi Matúškovi – podrobne vykresľuje príbeh výnimočného tvorcu, ku ktorému bol osud oveľa menej prívetivý než k…

  • Medzi dvoma domovmi 2

    Druhý zväzok reprezentatívneho výberu z tvorby Slovákov v zahraničí prináša krátke prózy známych i menej známych exilových spisovateľov (Hronský, Klas, Lahola, Jurina, Grosman...), aj najvýraznejších protagonistov krajanskej literatúry (Hronec, Demák, Benka, Fúziková a i.). Dvojzväzkové dielo Medzi dvoma domovmi je výsledkom edičnej spolupráce troch inštitúcií – Matice slovenskej, Literárneho informačného centra a…

  • Peter Kartous, Ladislav Vrtel Heraldický register Slovenskej republiky VIII

    VIII. zväzok knižného vydania Heraldického registra Slovenskej republiky koncepčne i obsahovo plne nadväzuje na doterajších sedem zväzkov tohto diela. Pri tradičnej kvantitatívnej prevahe erbov miest a obcí opäť sa prezentujú erby právnických a fyzických osôb. Spolu všetkých osem zväzkov už zverejňuje 3 484 symbolov, erbov a vlajok našich miest, obcí a samosprávnych krajov, ako aj inštitúcií a osôb.

  • Najkrajšie rozprávky s puzzle 1

    Nádherne ilustrovaná knižka najznámejších rozprávok pre najmladších čitateľov potešia i zabavia vašich drobčekov. Príbeh vyrozprávaný jednoduchým, detsky prístupným jazykom si malí umelci môžu vzápätí s veľkou chuťou poskladať aj vlastnými rúčkami, keďže súčasťou každej rozprávky je prekrásne dvanásťdielne puzzle. V knihe objavíte obľúbené rozprávky Červená čiapočka, Tri prasiatka, Škaredé káčatko, Bambi,…

  • Svätoslav Mathé Pokus povstaleckej koalície

    Povstanie z roku 1944 patrí nepochybne medzi najvýraznejšie, ale aj najkontroverznejšie udalosti novodobých slovenských dejín. Hoci už uplynulo veľa rokov od čias nútenej glorifikácie tohto významného aktu protifašistického odboja, historici sa stále sporia pri pokusoch o jeho zhodnotenie. Bolo Slovenské národné povstanie úspešným prihlásením sa k protifašistickej koalícii, alebo bolo žalostnou, chaoticky riadenou…

  • Igor Haraj Vlastné meno v myslení antiky a stredoveku

    Monografia podáva ucelený obraz o najstaršom filozofickom a jazykovednom uchopení kategórie vlastných mien v rámci prvých úvah o povahe jazykového systému. V monografii sa po prvýkrát slovenskej odbornej verejnosti sprístupňujú aj pozoruhodné výsledky signifikačnej sémantiky Tomáša z Erfurtu (14. stor.). Práca sa vyznačuje filologickou presnosťou rekonštrukcie najstarších úvah o vlastných menách a pri hodnoteníich…

  • Gorazd Zvonický Keď mlčať nie je zlato

    Exilový básnik sa tentoraz predstavuje súborom živých, írečito písaných esejí, úvah a glos, ktorými svojho času reagoval na rôzne udalosti a ich súvislosti, i na každodenné prežívanie napätí medzi čistými imperatívmi viery, svedomia a mnohotvárnou realitou života. Kniha vyšla roku 1988 v Ríme; teraz po prvý raz vychádza na Slovensku.

  • Ján Beňo Posledný svedok

    Juraj Droba prichádza do rodnej Kotlinky. Je to už päťdesiat rokov... Priehrada, vodná nádrž... Zatopiť! Namiesto rodného domu čnejú len spomienky. Mocné, pevné zakorenené, tie nemožno zbúrať ani vyrvať, a najmä tú jednu – na syna... „Prečo sme zavčasu, pred rokmi, neprišli do Kotlinky, do studenej izby, aby sme ju znovu vyhriali? Aby sme jeden druhého podporili... aby sme odtiaľ mohli odchádzať s vedomím, že pri…

  • Pavol Janík Hovorca samého seba

    Známy básnik, dramatik, prekladateľ a publicista „prichádza s kožou na trh“, so svojimi otázkami i odpoveďami na aktuálne spoločenské problémy, bez zbytočnej servítky vyjadruje svojej názory na literatúru, na jej miesto v živote človeka, na svoje miesto spisovateľa, prezrádza veľa zo zákulisia svojho pôsobenia v reklamnej a mediálnej sfére. Kniha zaujme všetkých, ktorý sa nezdráhajú vypočuť si aj iný názor na…

  • Karol Bendžala Garde na železnú dámu

    Pre slovenského rodáka žijúceho v Austrálii je literatúra akoby pupočnou šnúrou, ktorá ho spája s rodnou krajinou. Slovenský rodák žijúci v Austrálii v poviedkach líči obyčajné príbehy obyčajných ľudí na dvoch stranách zemegule...

  • Miro Bielik Kaleidoskopis

    Básnik a prozaik, ktorý nedávno upútal postmoderným románovým diptychom (Benátsky diptych I, II), ponúka teraz zbierku noviel, nadčasovo štruktúrovaných próz nabitých epizódami, úvahami, informáciami. Jednotlivé epizódy a z nich vyplývajúce dôsledky splývajú do jedného celku, ktorý zrkadlí obraz vnútorného sveta súčasného intelektuála, duchovne zakoreneného v minulosti, snažiaceho sa pochopiť svoju účasť a poslanie…

  • Margita Ivaničková Kamienka a Viťúz

    Víla Kamienka a jej syn boli pri tom, keď sa v dávnoveku vytváralo podzemné bohatstvo krajiny, ktorú raz nazvú Slovensko. Rozprávka si pamätá, ako dostali farbu a mená vzácne kamene kornelit, opál, celestín, ametyst, malachit, skôr ako nad nimi vyrástli Štiavnické, Veporské či Bukovské vrchy, Staré Hory, Ľubietová, Pukanec, Smolník, Kremnica... Víla pritom pomíňala všetky farby dúhy, zo šibala Viťúza vyrástol smelý…

  • Zuzana Kuglerová Zlatá reťaz boha Sobeka

    Na krajinu Kemet doľahli dlhotrvajúce suchá, polia sú spálené slnkom. Ľud hladuje, faraón Ramesse II. odchádza na vojnovú výpravu a správu krajiny prenecháva veľkňazovi Sepet-Ptahovi. Ten už dlho čakal na svoju príležitosť. Oznamuje, že krokodílí boh Sobek musí dostať ľudskú obeť, aby zo svojich dlaní na vyprahnutú zem vypustil životodarný dážď... Veľkňaz vedie do chrámu svoju obeť, chudobného chlapca Móšeho, aby za…

  • Zuzana Kuglerová Dcéra Riečnej panny

    Tento román je čistou fikciou, ktorá nestojí na žiadnych vedeckých základoch. Jeho jediným nezvratným faktom je zopár mohylových hrobov na juhu Slovenska. Najzaujímavejší z nich leží medzi povodím dvoch riek - Žitavy a Dunaja. Je v ňom pochované neznáme dievča, možno mladá žena vo veku od osemnásť do dvadsaťpäť rokov... O jej cudzokrajnom pôvode svedčia iba šperky, konkrétne sklený náhrdelník. Sklo bolo v dobách, do…

  • Drahoslav Machala Slovenská vlastiveda VII

    Rešpekt voči tradíciám nám velí, aby sme prijali hodnoty, ktoré pre sebavedomie Slovákov ako moderného európskeho národa, znamenal objav prítomnosti starých Slovákov - Slovenov na Spiši (Spišský Štvrtok) a na východnom Slovensku v okolí Košíc. Košice sú nielen v roku 2013 európskym mestom kultúry. Ich minulosť, a podobne aj minulosť mnohých ďalších miest a obcí Košického kraja, je naplnená neobyčajnými osobnosťami a…

  • Ján Kačala K podstate vety

    Monografia významného jazykovedca, špecialistu na syntax, si kladie za cieľ zhrnúť základné poznatky o podstate vety. Popri základnej gramatickej úrovni sa podrobne zaoberá sémantickou a obsahovou štruktúrou vety, ale i jej modálnou a emocionálnou stránkou, porovnaniu slovosledu v syntagme a vo vete, prostriedkom prispievajúcim k organickému zapojeniu vety do textu. Takto komplexne spracované dielo s prehľadným…

  • Ivan Kučma Politické dejiny Martina

    Dielo regionálneho historika analyzuje špecifickú rolu mesta Martin v slovenských dejinách a jej premeny, od 40. rokov 19. storočia, keď bol Turčiansky Sv. Martin málo významným mestečkom Turčianskej župy, cez postupný nárast jeho významu v súvislosti s revolúciou 1848 – 49, Memorandom, založením MS, utvorenie a premeny jedného z centier slovenskej politiky v 1. polovici 20. stor., cez neskorší postupný úpadok…

  • Ján Kačala, Rudolf Krajčovič Prehľad dejín spisovnej slovenčiny

    Náš spisovný jazyk je živý fenomén, ktorý má za sebou dramatické dejiny, významné medzníky, obdobia ohrození i prudkého vývinu. Dvojica popredných jazykovedcov predkladá synteticky spracované výsledky najnovšieho bádania o zložitom historickom vývine spisovnej slovenčiny, jej východiskách a vplyvoch, ktoré spoluurčovali podobu nášho dnešného jazyka. Osobitnú pozornosť venujú autori rozvoju spisovnej slovenčiny v 20…

  • Gustáv Murín Život s chuťou - šéfkuchár Ondrej Antovszký

    Dve výnimočné osobnosti z dvoch rôznych sfér umenia sa stretávajú v knižke, ktorú držíte v rukách. Spisovateľ Gustáv Murín, autor populárnych diel literatúry faktu, si tentoraz nezobral na mušku mafiánskych bossov a gorily slovenského podsvetia, ale osobnosť z úplne opačného konca hodnotového rebríčka. Ondreja Antovszkého, ktorý navzdory nepriazni osudu dokázal svoju gurmánsku vášeň premeniť aj na celoživotnú službu…