Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Matica slovenská (164 kníh )

  • Ivan Stadtrucker Idúc Životom

    Kolekcia reportáží, ilustrovaných unikátnymi fotodokumentami, je atraktívnou, majstrovsky spracovanou, často zarážajúco intímnou sondou do života výnimočných osobností svetovej kultúry, akými nepochybne boli a sú režiséri Frederico Fellini, Jack Garfein, Paul Morrissey, herec Rick Cluchey, politička Catherine Lalumiérová, matematik Jevgenij Murzin, ale aj viaceré ďalšie, síce menej slávne, ale o to osobitejšie…

  • Teofil Klas Raz prešlo radlom

    Zbierka básní napísaných v osobitom druhu básnickej strofy s nezvyčajným dvojslabično-trojslabičným rýmom vyniká zvukomalebnosťou, melodikou verša. Klasova poézia je malebnou, duchaplnou slovnou hrou a zároveň je rúfusovskou kontempláciou o prazákladoch nášho bytia a vzťahov. Znamená prínos i duchovnosť, prináša nezvyčajné, príjemné osvieženie do súčasnej slovenskej lyriky.

  • Ján Čomaj Súboje s prekliatím

    Voľné pokračovanie knihy Jána Čomaja Neskutočné príbehy prezrádza ďalšie skutočné, no priam neuveriteľné ľudské drámy. V príbehu Gita, dcéra človeka podáva osudy ženy, ktorú matka splodila s iným a zo strachu pred vlastným mužom ju ako nemluvňa pustila v košíku dolu Váhom. Sibírčan približuje životné peripetie dôstojníka slovenskej armády plk. gen. štábu F. Urbana, ktorého naša emigrantská londýnska vláda poverila…

  • Martin Jonáš

    Monografia o slovenskom insitnom maliarovi z Kovačice. Reprezentatívna farebná publikácia.

  • Zora Mintalová-Zubercová Všetko okolo stola II

    Odborníčka na kulinárnu kultúru a bývanie pokračuje v pútavom opise tradícií stolovania v Európe a na Slovensku. V tomto diele sa venuje najmä úlohe žien v dejinách i v domácnostiach a dejinným premenám ženskej roly, vybaveniu kuchýň a „ženským“ potravinám i pochutinám – cukru, medu, káve, čaju, čokoláde. Prináša veľa zaujímavých informácií o tom, ako sa tieto potraviny začali používať vo svete, ako sa dostali na…

  • Anton Prídavok Vrásky času

    Autor výrazne zasiahol do celonárodného diania ako básnik, prozaik a publicista, redaktor, organizátor činnosti Matice slovenskej a Slovenskej ligy, mimoriadne tvorivý rozhlasový pracovník i riaditeľ Slovenského rozhlasu počas vojnových rokov a jeden z hlavných iniciátorov vzniku Slovenského divadla v Prešove. Publikácia je prvým uceleným pohľadom na jednu z najvýznamnejších a najvšestrannejších osobností…

  • Ján Čomaj Neskutočné príbehy

    Sedem beletrizovaných biografických príbehov (či literárnych reportáží) podáva strhujúce sondy do životných osudov a zlomov výnimočných slovenských osobností (prof. F. Šubík alias A. Žarnov – Katyň ako prekliatie; A. Hirner – Kauza Hirner a spol.; J. Jamnický – Zahral si vlastnú smrť;G. Gryzlov – Tretí list ta vysoko, až nad Vlčí laz; I. Mistrík – Let s prestreleným srdcom; horolezci J. Just a J. Psotka – Justov…

  • Drahoslav Machala Zlatá kniha Slovenska

    Takmer dve tisícročia cesty Slovákov od najstarších písomných zmienok gréckych a rímskych kronikárov, cez prvé písomné zmienky o Slovanoch, dejinné medzníky na cesteSlovákov stredovekom a počiatkami novoveku, prvé písomné doklady používania slovenčiny, kľúčové dokumenty a pramene z čias „prebudenia národov“ až po novodobé míľniky na ceste k dnešnej Slovenskej republike prináša reprezentatívny výber dokumentov,…

  • Vladimír Dobrucký Veľký spevník najznámejších ľudových piesní

    Prinášame Vám výber 175 ľudových a zľudovených piesní, ktoré sú na Slovensku najpopulárnejšie, v dvojhlasnej úprave s akordovými značkami. Ľudová pieseň nás sprevádza celým životom, od detstva, prvých dní v škole, cez oslavy a jubileá, svadby a zábavy, vždy, keď je vhodná príležitosť urobiť si radosť spevom. Často sa však stáva, že si nevieme spomenúť na slová alebo vymyslieť ďalšiu pesničku. Náš spevník je…

  • Hana Košková Uľa - Fuľa krotí farby

    Temperamentná jedenástka Uľa-Fuľa nemá príliš v láske poriadok, čipky a volány, skôr sa jej páčia staré, zaprášené veci, fľaky na tričku jej neprekážajú, ale najradšej má farby... Mama nemá na mladú slečnu a jej problémy veľa času, otec, zanietený speleológ, stále cestuje. I najlepšia kamarátka zavše zlyhá... Ešteže je tu babka, ktorá má pre nezbednú vnučku čas a pochopenie. Nabáda ju, aby sa naučila skrotiť farby,…

  • Žofia Bosniaková veľká kniha o žene viery a lásky

    Uhorská šľachtičná Žofia Bosniaková (1609 – 1644) mala už počas svojho krátkeho života povesť šľachetnej, štedrej a obetavej ženy. Pochovaná bola na Strečnianskom hrade a smrťou sa začala písať ďalšia tajuplná kapitola...

  • Ján Uličniansky, Peter Palík Rozprávky z palety

    Na planéte menom Paleta, ktorá ležala v jednej zo slepých uličiek Mliečnej dráhy, na samom konci Dúhovej cesty v domčeku z fialových fixiek žila slečna Violka Fialka s nerozlučným spoločníkom – psíkom Indigom. A ako sa s ňou zoznámil Móric Modrý z Modry? A rozlúštil tajný farebný vzorec? Dozviete sa aj čosi o Rózovi Makovi a jeho ružovom saku, o zamilovanom semafore na ulici Jána Červeného, o žltučkom zrnku piesku…

  • Jana Husárová, Mária Fúčelová (ilustrácie) Chodila dievčina po hore plačúci

    Jana Husárová tvorí od detstva a písanie považuje za jedinečný prejav slobody, kedy môže ktokoľvek vytvoriť čokoľvek, ale aj zodpovednosti za svoj výtvor. Vyštudovala slovenský jazyk a literatúru, vďaka čomu si vyskúšala majstrovstvo slov z rôznych...

  • Axel Munthe Kniha o San Michele

    Švédskeho lekára, spisovateľa a pacifistu Axela Muntheho preslávila jeho autobiografická práca Kniha o San Michele. Bol to človek, ktorý v ľuďoch na Capri, kde strávil etapu svojho života, zanechal hlboký dojem. Na pamiatku toho, je v záhrade jeho vily v Anacapri vybudovaný malý altánok s fotografiami a ďalšími predmetmi, ktoré ho pripomínajú. Zaujímavosťou je, že autor počas Druhej svetovej vojny pôsobil v radoch…

  • Peter Vrlík, Peter Mišák Murárske povesti a príbehy

    Počuli ste o chýrnych liptovských murároch, ktorí vystavali Budapešť a pochodili celý svet? Osvedčený autorský tandem dvoch Petrov sa tentoraz úspešne popasoval s neľahkou úlohou – zo zaprášených čriepkov poskladať fascinujúcu mozaiku murárskych príbehov. Dozviete sa z nej o poklade na deravom moste, o tajomstve Skalky, kamenného Mnícha, skalnej studne na vrchu Sestrč i kláštora v Okoličnom, o chýrnom majstrovi…

  • Viliam Marčok Zborník Matice Slovenskej - Literárna veda

    Zborník Matice slovenskej - Literárna veda, Ročník II. 2011 – obsahuje najmä štúdie a materiály z medzinárodného vedeckého seminára Literárna tvorba Slovákov v zahraničí, ktorý sa uskutočnil v Martine v dňoch 23. – 24. septembra 2010...

  • Viliam Marčok Autori a ich svety

    Literárne dielo nemá jediný univerzálny zmysel. Ten je v ustavičnom pohybe a jediným autentickým obrazom spisovateľa je jeho dielo. Analytické štúdie o niektorých autoroch 20. storočia (Krasko, Urban, Jarunková, Bednár, Štepka, Jaroš, Moravčík, Mitana, Novomeský či Horák) z pera uznávaného a významného literárneho vedca sú potvrdením týchto jeho myšlienok a zároveň upriamujú pozornosť čitateľa na význam a zmysel…

  • Zdenka Sojková Skvitne ešte život

    Pred vyše 160 rokmi sa v Štúrovej bratislavskej izbietke zišla hŕstka dvadsaťročných mládencov a dohodli sa, že odteraz povýšia slovenčinu na spisovný jazyk. Po nešťastnom konci revolúcie 1848 - 1849 všetko nasvedčovalo tomu, že ich vzletné plány sa rozplynú ako sen. Dnes vieme, že Ľudovít Štúr a jeho druhovia naozaj položili trvácny základ spisovnej slovenčiny. A nielen to! Vynikajúco napísaný životopis z pera…

  • Stanislav Háber Oskár ide do neba

    Román Oskár ide do neba je v slovenskej literatúre ojedinelý jav. Háber dokazuje, že aj život obyčajného človeka môže v sebe ukrývať protirečenia hodné Dostojevského spracovania témy o vine a treste...“ (Ľuboš Svetoň, spisovateľ a literárny kritik) Rozprávanie sa začína spomienkami hlavného hrdinu a zároveň rozprávača Oskara na svoje detstvo, na hrozný skutok, ktorý kedysi vykonal... Vykúpil sa však láskou, pretože…

  • Angela Nanetti Adalbertov denník

    Narodil som sa v siedmom mesiaci. Bol som taký malý, že by som sa ľahko vošiel aj do rukáva a ešte by tam bolo dosť miesta. Nemal som vlasy, moja pokožka mala farbu mrkvy a bol som prvý chlapec v rodine žien. Keď ma moja mama, babka a tety zbadali, zhíkli:´Bože môj!´ Iba otec mal dosť odvahy a povedal pravdu: ´Je škaredý ako dedo Alberto, ešte škaredší... ´ Jedenásťročný Adalbert sa zložito vyrovnáva so svojimi…

  • Ján Mäsiar Život obyvateľov v Plachtinciach a Príbelciach

    Bohato ilustrovaná publikácia o hontianskych obciach Plachtince a Príbelce ponúka kúsok ich už takmer zabudnutej histórie. Znovu oživuje obrady a tradície spojené s určitým obdobím, ako sú Vianoce, Nový rok, fašiangy, páračky, posviacka vinohradov, ale aj s významnými obdobiami v živote človeka (dospievanie, svadobné obrady). Neopomína ani slávnych rodákov, ba ani slovníček nárečových výrazov pre činnosti alebo…

  • Cyril A. Hromník Sloveni a Slovensko

    Objavná práca historika pôsobiaceho v Južnej Afrike prináša úplne nové pohľady na preddejinné korene Slovákov a priebeh osídlenia stredoeurópskeho priestoru. Autor ťaží z rozsiahhleho poznania religionistiky predkresťanských náboženstiev, tamilčiny a dravidoeurópskych súvislosti, ktoré nachádza v etymologii miestných názvov, v rozmiestnení a orientácii posvätných miest, atď. Snaží sa rekonštruovať obraz našej…

  • Pavol Hrtus Jurina Daň z krvi

    Kniha noviel z roku 1972, v ktorej ožíva dávny svet kysuckých kopaníc.