Matica slovenská (169 kníh )
-
Ladislav Hrubý Cesty na vrch Sad
Najnovšia kniha Cesty na vrch Sad je zbierkou jedenástich poviedok z prostredia Kysúc (Lesná agónia, Niť, Kto nájde vinníka, Hubári, Stretnutie v záhrade a i.). Ústredným motívom próz je vyrovnávanie sa človeka súčasnosti nielen s vlastnými nedostatkami, ale aj s problémami doby, ktorá ich nemilosrdne zasahuje. Hrdinoviapríbehov však nerezignujú, trápia sa a bojujú, aby si zachovali svoju tvár, svoju ľudskú…
-
Vladimír Lokšík, Milan Bušovský, Roman Pekný, Jozefína Zaukolcová Tradičná kuchárka moderne
Majstri kuchárskeho a cukrárskeho umenia vás naučia majstrovsky skĺbiť tradičnú kuchyňu s modernými trendmi v gastronómii, dať osvedčeným potravinám a jedlám nové chute a vône, variť a piecť vtipne jednoducho, zdravo, chutne. Vychádzajú z osvedčených receptov slovenskej a európskej kuchyne, ale podávajúcich v novom, modernom šate, s dôrazom na zdravú výživu, kvalitu, rýchlosť a jednoduchosť prípravy. Autori sú…
-
Ivan Stadtrucker Idúc Životom
Kolekcia reportáží, ilustrovaných unikátnymi fotodokumentami, je atraktívnou, majstrovsky spracovanou, často zarážajúco intímnou sondou do života výnimočných osobností svetovej kultúry, akými nepochybne boli a sú režiséri Frederico Fellini, Jack Garfein, Paul Morrissey, herec Rick Cluchey, politička Catherine Lalumiérová, matematik Jevgenij Murzin, ale aj viaceré ďalšie, síce menej slávne, ale o to osobitejšie…
-
Jaroslav Rezník Literárne hádanky
Populárne Túry do literatúry dostávajú teraz mladšieho a veselšieho súrodenca. Majster básnik pripravil pre slovenských školákov a všetkých zvedavcov hádanky, aké nemajú páru. Uhádnete aj vy meno spisovateľa? Každá z dvoch desiatok veršovaných hádaniek obsahuje názvy všetkých kníh, čo pre menšie i väčšie deti, pre mladších i starších žiakov napísal spisovateľ, ktorého meno sa skrýva na konci básne. Spoznáte ich…
-
Peter Maruniak, Genovéva Grácová Slovenská štátnosť a slovenský povojnový exil
Publikácia je výsledkom vedeckovýskumného a popularizačného úsilia pracoviska MS pre výskum „život a dielo“ slovenského exilu po roku 1945. Predmetom záujmu boli najmä výročia našich exulantov a hodnotenie ich práce zameranej predovšetkým na opätovné získanie slobody náboženskej, politickej i národno-štátnej.
-
Ivan Kňaze Dravec a korisť
Dôverný znalec a fotograf prírody nás tentoraz slovom aj obrazom privádza priamo do centra drsného a zároveň tajuplného zápasu o prežitie. Zápasu, ktorý je hlboko zakódovaný do prapodstaty života, ako ho poznáme. Sledujeme, ako sa po stromoch zakráda kula lesná, ako oklame ostražitú sovu, ako sa lasica bleskovo vrhá na šiju vystrašeného hlodavca a po chvíľke krutého boja akoby sama na chvíľu upadla do mdlôb.…
-
Štefan Moravčík Veselé potulky po svete
Ponúkame Vám knižku, v ktorej nájdete nepreberné množstvo krajín, miest, pohorí, vrchov a riek. Ako sa v nich vyznať? Ponúkame jednoduchý kľúč. Keďže Slovensko sme si hrdo zvykli považovať za srdce Európy, knižka je zostavená podľa tohto vyžarovania. Vychádzame z Bratislavy, ktorú považujeme za pevný orientačný bod, zem pod nohami. Postupne si všímame najbližších susedov, o ktorých najviac vieme, veselé i vážne…
-
Bystrík Šikula Vôňa santalového dreva
Dlhoročný literát, redaktor sa v najnovšej knihe kratších próz prejavuje ako zrelý autor s neobyčajne kultivovaným jazykom, zmyslom pre detail a chuťou experimentovať. Zbierka noviel tvorí ucelený útvar s premyslenou gradáciou. Opakujú sa jednotiace motívy - Bystríkovo typické svedectvo, renesančná opojenosť zmyslami, estetikou prežívania, ale aj úporné hľadanie riešení z krivolakých uličiek všedného života Bystríka…
-
Róbert Letz Úsilie Slovákov o autonómiu
Autonómia – samospráva Slovenska patrí ku kľúčovým pojmom moderných slovenských dejín. Jej predpokladom bola existencia slovenského národa s vlastnými dejinami a kultúrou a vlastné ním obývané územie...
-
Italianizmy v stredovekej nástennej maľbe
Reprezentačná obrazová publikácia po prvý raz ucelene prezentuje súbor sakrálnych stavieb, ktoré sú z viacerých hľadísk unikátne, a to nielen v slovenskom, ale v celoeurópskom meradle. Zdobia ich gotické nástenné maľby nevyčísliteľnej hodnoty, ktoré zreteľne nadväzujú na tradíciu talianskeho výtvarného umenia. Vytvárali ich talianski stredovekí majstri a ich tunajší žiaci, ktorí túto výtvarnú tradíciu originálnym…
-
Július Filo Prenikanie soli
Prenikanie kresťanských hodnôt do sekulárneho života, odstraňovanie mravného chaosu a bezzásadovosti je mottom knihy i života Júliusa Fila. Súbor esejí a rozhovorov, ktorý na vydanie pripravil publicista Ernest Weidler, prináša esenciálnu soľ duchovného posolstva, zdravej hodnotovej orientácie a kultúry milosrdenstvado mnohotvárnych vzťahov nášho osobného i spoločenského života.
-
Štefan Kucík Podiel amerických Slovákov na autonomistickom hnutí na Slovensku
Dejiny a pôsobenie amerických Slovákov zostali až podnes v mnohých ohľadoch pre slovenskú historiografiu terrou incognitou. Aj keď sa ich aktivity v záujme slovenského autonomistického hnutia v rokoch 1918 – 1938 zavŕšili uzákonením autonómie Slovenska, asymetrické členenie Česko-Slovenska bolo v rozpore s intenciami Pittsburskej dohody, ktorá nastoľovala požiadavku federatívneho usporiadania. Predkladaná…
-
Jozef Cíger Hronský Traja hrdinovia
Podivnú trojicu hrdinov spojil Hronský v jednej zo svojich detských kníh. Jej skromný názov Tri rozprávky nebudil veľa pozornosti, nuž sa na tento klenot Hronského tvorby takmer zabudlo. V prekrásnom podaní majstra rozprávkara a v očarujúcich obrazoch ilustrátora Petra Uchnára prichádzajú na scénu najslávnejší hrdinovia z krajiny fantázie, akých kedy vyčarila múdrosť našich prapradedov a praprababiek: Janko Hraško,…
-
Štefan Haviar Národný kalendár 2016
Národný kalendár na rok 2016 je opäť plný portrétov významných osobností, ktoré ovplyvnili našu históriu,a dramatických príbehov z ich života. Z viacerých jubileí roku 2016 vyniká storočnica od úmrtia Svetozára Hurbana Vajanského, ktorú kalendár avizuje už na obálke, ale aj v jeho zaujímavom životopisnom profile. Z pestrej obsahovej palety príspevkov spomeňme príbehy o nezlomnom Rastislavovi, o palatínovi Turzovi a…
-
Karol Strmeň Návštevy
Dvojzväzkový výber najkrajších skvostov svetovej lyriky v preklade básnika Karla Strmeňa, ktorý po prvý raz vyšiel v Ríme roku 1972, je fascinujúcou ukážkou Strmeňovho prekladateľského umenia a jedným z najvýznamnejších diel slovenského literárneho exilu. V edícii exilovej literatúry Slovenský svet sprístupňujeme toto monumentálne dielo po prvý raz na Slovensku a zároveň v prvom revidovanom vydaní s pôvodnými…
-
Tomáš Winkler Cesty na popravisko
Fascinujúce rozprávanie o životných príbehoch osobností, ktoré zomreli rukou kata, zaznamenalo pri prvom vydaní diela pred vyše 20 rokmi značný čitateľský úspech a uznanie odbornej verejnosti. V druhom vydaní je dielo doplnené o príbehy, ktoré za komunizmu z politických alebo náboženských dôvodov pôvodne nemohli byť publikované. Kolekcia celkovo štrnástich historických príbehov zahŕňa osobnosti od Jána Literáta …
-
Milan Vároš Osudy umeleckých diel a ich tvorcov
Ďalšia objavná práca autora úspešných kníh o našich umeleckých pamiatkach v zahraničí (Stratené slovenské poklady 1 – 2, za ktoré Vároš získal viacero prestížnych ocenení) sústreďuje neobyčajné množstvo unikátneho faktografického a obrazového materiálu o nevšedných osudoch umelcov a umeleckých diel, ktoré mali alebo majú súvis so Slovenskom – od starších období až po osudy diel slovenskej výtvarnej moderny, ktoré…
-
Miro Bielik Skutočnosť
Prvá kniha románovej dilógie líči problematické úsilie ambiciózneho súčasníka (polygrafa Píša a jeho manželky reštaurátorky Pauly) prakticky, reflexívne aj emocionálne zvládnuť nekontrolovateľne sa komplikujúcu skutočnosť. „Nie je to už post/moderna, ktorá sa svojimi ostentatívnymi textovými manipuláciami pokúšala rozbíjať naše sebaisté sebastredné chápanie sveta, ale post/moderna, ktorú takpovediac denne…
-
Miriam Viršinská Memorandum národa slovenského
Memorandum národa slovenského z roku 1861 predstavuje v našich dejinách pre slovenský národ významný medzník. Jeho koncipovaním, schválením a predložením najvyšším politickým kruhom kulminuje národno-emancipačné úsilie protagonistov slovenského národného hnutia, ktorí v šesťdesiatych rokoch 19. storočia nadviazali na aktivity štúrovskej generácie z revolučného obdobia 1848 - 1849. Prakticky to bola tá istá generácia…
-
Ladislav Hrubý Brána do zabudnutého údolia
Mladí dobrodruhovia netušia, kam ich až zavedie tajná prázdninová výprava do opustených osád. Zábavné putovanie sa čoskoro mení na zápas s nástrahami divokej prírody, s prenasledovateľmi i s tajuplnými útočníkmi, ktorí ich zahnali až na to záhadné miesto, kde sa stretávajú časové dimenzie. Súperiace skupiny detí sa odrazu ocitajú v minulosti, na hornatom vidieku pred dvoma storočiami, keď život dedinčanov bol…
-
Teofil Klas Raz prešlo radlom
Zbierka básní napísaných v osobitom druhu básnickej strofy s nezvyčajným dvojslabično-trojslabičným rýmom vyniká zvukomalebnosťou, melodikou verša. Klasova poézia je malebnou, duchaplnou slovnou hrou a zároveň je rúfusovskou kontempláciou o prazákladoch nášho bytia a vzťahov. Znamená prínos i duchovnosť, prináša nezvyčajné, príjemné osvieženie do súčasnej slovenskej lyriky.
-
Ján Čomaj Súboje s prekliatím
Voľné pokračovanie knihy Jána Čomaja Neskutočné príbehy prezrádza ďalšie skutočné, no priam neuveriteľné ľudské drámy. V príbehu Gita, dcéra človeka podáva osudy ženy, ktorú matka splodila s iným a zo strachu pred vlastným mužom ju ako nemluvňa pustila v košíku dolu Váhom. Sibírčan približuje životné peripetie dôstojníka slovenskej armády plk. gen. štábu F. Urbana, ktorého naša emigrantská londýnska vláda poverila…
-
Martin Jonáš
Monografia o slovenskom insitnom maliarovi z Kovačice. Reprezentatívna farebná publikácia.