Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Matica slovenská (420 kníh )

  • Jozef Čertík Myšlienky s kopýtkom

    Súbor krátkych satirických próz a básní, fejtónov, aforizmov vtipne glosuje spoločenské pomery, nastavuje zrkadlo deformáciám, nebojácne pranieruje morálne neduhy a prešľapy.

  • Jozef Cíger Hronský Na Bukvovom dvore, Šmákova mucha, Na krížnych cestách

    Ďalší, v poradí šiesty zväzok Zobraných spisov J. C. Hronského prináša romány Na Bukvovom dvore, Na krížnych cestách a zbierku novelu Šmákova mucha. V románe Na Bukvovom dvore rezonuje agrárna tematika a vzťahy medzi rôznymi sociálnymi skupinami v dedinskom prostredí. Na krížnych cestách zachytáva intímne ľudské vzťahy a problémy v troch generáciách. Zbierka devätnástich noviel Šmákova mucha predstavuje návrat k…

  • Anton Augustín Baník Na dejinnej križovatke

    Anton A. Baník (1900 – 1978), kultúrny historik, filológ, knihovník a archivár, bol jednou z najpozoruhodnejších osobností, ktorá pracovala v Matici slovenskej v 30. – 70. rokoch 20. stor. Bol zanieteným historikom, svoje poznatky a úvahy o národnej minulosti sprístupňoval v časopisoch a zborníkoch. Po roku 1948 ako vedec sa nemohol slobodne vyjadrovať, preto sa úplne odmlčal. Výber z jeho historických prác vychádza…

  • Martin Kukučín Na podkonickom bále

    Najvýraznejšia postava slovenského realizmu Martin Kukučín svojím typickým udivujúco sviežim jazykom zobrazil širokú škálu ľudských osudov, vzťahov a situácií. Predstavovaný výber poviedok (Veľkou lyžicou, Neprebudený, Dies irae a ďalšie) patrí k tomu najlepšiemu, čo autor vytvoril. Dielo dopĺňa populárne spracovaný medailón autora s obrazovým materiálom a výberovou bibliografiou, ktoré predstavujú zaujímavý súhrn…

  • František Rojček, Ľuboslav Paľo (ilustrácie) Na zmrzline so žirafou

    Kniha fantazijnej lyriky, a veršovaných mikropríbehov z autorskej dielne skutočného majstra detskej poézie ponúka čitateľovi perfektne skomponovanú hru s jazykom a inšpiráciou, okorenenú typickým rojčekovským humorom. Námety čerpá najmä z denných...

  • Anton Habovštiak, Stanislav Lajda Najkrajšie oravské povesti

    Výber toho najkrajšieho z bohatej zbierky oravských povestí, ktorú nám zanechal výnimočný etnograf a spisovateľ Anton Habovštiak, je citlivo upravený a doplnený úryvkami originálnych zápiskov, ktoré zberateľ kedysi zaznamenal od starých Oravcov. Zájdite stáročiami až do čias, keď pohanskí žreci chodievali obetovať na vrch Žiar a z Ostražice strážil okolie pyšný hrad. Dozviete sa, odkiaľ má meno Orava a prečo tak…

  • Najkrajšie rozprávky s puzzle 1

    Nádherne ilustrovaná knižka najznámejších rozprávok pre najmladších čitateľov potešia i zabavia vašich drobčekov. Príbeh vyrozprávaný jednoduchým, detsky prístupným jazykom si malí umelci môžu vzápätí s veľkou chuťou poskladať aj vlastnými rúčkami, keďže súčasťou každej rozprávky je prekrásne dvanásťdielne puzzle. V knihe objavíte obľúbené rozprávky Červená čiapočka, Tri prasiatka, Škaredé káčatko, Bambi,…

  • Najkrajšie rozprávky s puzzle 2

    Nádherne ilustrovaná knižka najznámejších rozprávok pre najmladších čitateľov potešia i zabavia vašich drobčekov. Príbeh vyrozprávaný jednoduchým, detsky prístupným jazykom si malí umelci môžu vzápätí s veľkou chuťou poskladať aj vlastnými rúčkami, keďže súčasťou každej rozprávky je prekrásne dvanásťdielne puzzle.

  • Milan Čič Národ a štát

    Autor tejto knihy akademik Milan Čič na svojej neuveriteľne pestrej a právne i politicky inšpiratívnej ceste vyoral hlbokú brázdu vinúcu sa právnou vedou i slovenskou politikou. Milan Čič si hlboko uvedomuje hĺbkovú kontinuálnosť a historickú podmienenosť nášho národného pohybu, ktorý naopak vyústil do samostatnej štátnosti, čím sme sa z objektu medzinárodného práva stali jeho subjektom. V tejto súvislosti treba…

  • Vincent Šabík Národná kultúra ako rezonančný priestor

    Dielo významného literárneho vedca, estetika a kulturológ a vychádza z tézy, že národná kultúra je fenomén eminentne európsky. Objasňuje princíp jednoty v rozdielnosti, ktorý nevyvracajú ani súčasné procesy integrácie a globalizácie. Rezonančný priestor národnej kultúry vytvára priestor pre komunikáciu multikultúrnu. Na príklade slovenskej literatúry autor ukazuje, že multikulturalizmus by mal napomáhať spoluprácu…

  • Národnostné a kultúrne vzťahy v Slovenskej republike - dejiny a prítomnosť

    V roku 2015 sa konala konferencia Matice slovenskej v oblasti národnostných vzťahov a pod rovnomenným názvom jej organizátori zostavili, pripravili a predložili návrh na vydanie zborníka. Odborné štúdie spracúvajú témy ako Štúr a maďarizácia, Štúrovci a Fiľakovo, Trianon ako slovenský pamätný deň, Slovenské národné povstanie a Košický vládny program – rozhodujúce udalosti pre novú slovenskú národnú štátnosť, Vstup…

  • Štefan Haviar, Natália Rolková Národný kalendár 2009

    Tento ročník Národného kalendára je výnimočný pestrou tematikou článkov z rôznych oblastí života - histórie, umenia, literatúry, filmu, cestovného ruchu a iných zaujímavostí (prípad Alžbety Bátoriovej - legendy a skutočnosť, Zechenterova maša, Skicár plný slovenských motívov - dominik Skutecký, atď.). Zaujímavými článkami s množstvom unikátnych informácií si pripomíname odchody veľkých: Sv. Konštantína-Cyrila (869),…

  • Štefan Haviar Národný kalendár 2010

    Ako každý rok, aj teraz prináša veľa objavného čítania o významných osobnostiach a dramatických udalostiach, ktorých výročia si pripomíname, aj takých, o ktorých sa doteraz písalo iba sporadicky. Národný kalendár nám v pútavom čítaní pripomenie významné jubileá osobností ako napríklad J. C. Hronského (čo je zvýraznené aj na obálke kalendára), Š. Lubyho, P. Bielika, biskupa Gojdiča a mnohých ďalších. Jedno z výročí…

  • Štefan Haviar Národný kalendár 2012

    Národný kalendár 2012 vychádza aj pri príležitosti 250. narodenia Antona Bernoláka. V najnovšom vydaní Národného kalendára 2012 sa dočítate mnoho zaujímavého o udalostiach a osobnostiach z dejín Slovenska a Slovákov, o ktorých sa doposiaľ takmer vôbec nepísalo, alebo len veľmi sporadicky. Tento ročník kalendára je mimoriadne bohatý na objavné články o málo známych skutočnostiach zo života slávnych Slovákov a rôzne…

  • Národný kalendár 2014

    Národný kalendár viacerými zaujímavými materiálmi pripomína nezvyčajné množstvo zaujímavých okrúhlych výročí osobností, resp. udalostí, ktoré si pripomenieme v roku 2014. Za všetky spomeňme články k výročiu vzniku slovenskej štátnej hymny, ktorej slová napísal Janko Matuška, 75. výročie vzniku prvej Slovenskej republiky a 70 rokov od vypuknutia SNP. Z viacerých ďalších zaujímavo napísaných článkov si v Národnom…

  • Národný kalendár 2015

    Národný kalendár na rok 2015 pripomína veľké výročie – 200 rokov od narodenia Ľudovíta Štúra, jednej z najvýznamnejších osobností našej národnej histórie. Štúrovi je venovaných viacero ďalších príspevkov, napríklad úvodník na tému jeho prítomnosti v našom súčasnom živote. Populárnym štýlom je napísaný rozsiahly článok s názvom Máme život, máme budúcnosť autora Tomáša Winklera, z ktorého sa čitateľ dozvie o Štúrovi…

  • Štefan Haviar Národný kalendár 2016

    Národný kalendár na rok 2016 je opäť plný portrétov významných osobností, ktoré ovplyvnili našu históriu,a dramatických príbehov z ich života. Z viacerých jubileí roku 2016 vyniká storočnica od úmrtia Svetozára Hurbana Vajanského, ktorú kalendár avizuje už na obálke, ale aj v jeho zaujímavom životopisnom profile. Z pestrej obsahovej palety príspevkov spomeňme príbehy o nezlomnom Rastislavovi, o palatínovi Turzovi a…

  • Národný kalendár 2017

    Najnovšie vydanie Národného kalendára na budúci rokuž na obálke avizuje jeho kľúčovú tému - 200 rokov od narodenia mimoriadnej osobnosti našich dejín Jozefa Miloslava Hurbana. Kalendár túto udalosť pripomína nielen obálkou, ale aj dvomi zaujímavo a pútavo napísanýmičlánkami a tiež bohatou fotodokumentáciou. Ako každý rok, aj tento je Národný kalendár vyplnený množstvom ďalších a najmä doposiaľ nepublikovaných…

  • Národný kalendár 2018

    V obsahu Národného kalendára 2018 sa stretáva viacero mimoriadne významných okrúhlych výročí udalostí, ktoré významným spôsobom zasiahli do histórie Slovenskej republiky. Predovšetkým je to 25. výročie jej vzniku, ktoré čitateľom priblížia dvaja z priamych účastníkov vtedajšieho politicko-spoločenského pohybu u nás –pisovateľ Ján Smolec a historik Anton Hrnko. Aj ďalšie, tentoraz smutné výročie – 50 rokov od vstupu…

  • Národný kalendár 2019

    Národný kalendár na rok 2019 je obsiahlejší, ako inokedy. Dôvod je zrejmý, rok 2019 nám poskytuje viac zaujímavých tém a jubilejných udalostí. Už obálka nám pripomína tragickú smrť spred 100 rokov, keď pri leteckom nešťastí zahynul jeden z velikánov...

  • Štefan Haviar Národný kalendár 2020

    Najnovšie vydanie Národného kalendára sa venuje najvýznamnejším výročiam pripadajúcim na rok 2020. Za všetky treba spomenúť najmä dve, ktorými si pripomenieme ich storočnicu...

  • Marián Tkáč Naše dejiny v obrazoch

    Autor predkladá prehľad slovenských dejín, kľúčových historických udalostí a osobností, spracovaný spôsobom prístupným mladému čitateľovi, v podobe koláže kratších textov, ilustrovaných jednak reprodukciami jestvujúcich výtvarných diel slovenských umelcov, jednak autorskými výtvarnými prácami. Dielo v jedenástich kapitolách, počnúc prvou Doba roľníkov a výrobcov železa, až po poslednú s názvom Nový začiatok,…

  • Ján Jančovic Navrátilci

    Ján Jančovic (nar. 6. februára 1941 v Pôtri v okrese V. Krtíš) sa venuje problematike života Slovákov v zahraničí, najmä dolnozemských, programovo už niekoľko desaťročí. Svoje poznatky a výsledky bádania priebežne publikoval v stovkách článkov v periodickej tlači a zborníkoch, ale aj v samostatných monografických prácach. Roku 1985 mu vyšla monografia s názvom Pôtor – minulosť a prítomnosť (v roku 1999 vyšlo jej…

  • Karol Strmeň Návštevy

    Dvojzväzkový výber najkrajších skvostov svetovej lyriky v preklade básnika Karla Strmeňa, ktorý po prvý raz vyšiel v Ríme roku 1972, je fascinujúcou ukážkou Strmeňovho prekladateľského umenia a jedným z najvýznamnejších diel slovenského literárneho exilu. V edícii exilovej literatúry Slovenský svet sprístupňujeme toto monumentálne dielo po prvý raz na Slovensku a zároveň v prvom revidovanom vydaní s pôvodnými…