Matica slovenská (420 kníh )
-
Ivan Stadtrucker Idúc Životom
Kolekcia reportáží, ilustrovaných unikátnymi fotodokumentami, je atraktívnou, majstrovsky spracovanou, často zarážajúco intímnou sondou do života výnimočných osobností svetovej kultúry, akými nepochybne boli a sú režiséri Frederico Fellini, Jack Garfein, Paul Morrissey, herec Rick Cluchey, politička Catherine Lalumiérová, matematik Jevgenij Murzin, ale aj viaceré ďalšie, síce menej slávne, ale o to osobitejšie…
-
Slavomíra Očenášová-Štrbová Igor Rumanský CZ
Liptovská kolíska, ktorú Stvoriteľ prihotovil pre mnohých znamenitých (nielen) výtvarných umelcov, privinula aj Igora Rumanského v spoločenstve jednoduchých vzácnych rodičov. Vďačný za ňu po celý život akoby splácal tento dar osobitým a jedinečným, jemu vlastným spôsobom. Zobrazoval krajinu s krásou človeka. Objavujúceho človiečika, človeka vášnivo hľadajúceho lásku, túžiaceho po dobre, ochraňujúceho pred nástrahami…
-
Pavel Pollák Imrich Kružliak
Imrich Kružliak patrí medzi najvýraznejšie osobnosti slovenského exilu. Jeho pôsobenie saúzko spája s prelomovými kapitolami dejín Slovenska v 20. storočí. Počas vojny bol vedúcim Úradu slovenskej tlače, ale aj účastníkom SNP. Roku 1947 ho komunisti zatkli a mučili, na Silvestra 1949 ušiel do slobodného sveta. V Mníchove bol šéfredaktorom slovenského kultúrneho vysielania Rádia Slobodná Európa a viedol časopis…
-
Indické bájky
Nevšedné knižné dielo je pestrofarebným mostom medzi zdanlivo vzdialenými národmi, spojením tradičných indických bájok a ich vizuálneho stvárnenia rukami slovenských detí. Bájky sú plné múdrosti a ponaučenia. Dozvedáme sa, ako nešťastne je možné dopadnúť kvôli svojej domýšľavosti, ako dôležité je zamerať svoju energiu na to, čo je v živote podstatné a nestrácať čas malichernosťami, ako aj s dobrými úmyslami môžeme…
-
Italianizmy v stredovekej nástennej maľbe
Reprezentačná obrazová publikácia po prvý raz ucelene prezentuje súbor sakrálnych stavieb, ktoré sú z viacerých hľadísk unikátne, a to nielen v slovenskom, ale v celoeurópskom meradle. Zdobia ich gotické nástenné maľby nevyčísliteľnej hodnoty, ktoré zreteľne nadväzujú na tradíciu talianskeho výtvarného umenia. Vytvárali ich talianski stredovekí majstri a ich tunajší žiaci, ktorí túto výtvarnú tradíciu originálnym…
-
Ivan Rumanský
Akademický maliar Ivan Rumanský (1944 – 1990) sa od detstva prezentoval ako vynikajúci kresliar. Pred ruchom mesta sa ukrýval v šume prírodya vášnivo stvárňoval jej krásu. Počas nedlhého života vytvoril vyše 2 000diel s dominanciou kresby, maľby, grafiky a úžitkovej grafiky. Výtvarné diela dokumentujú jeho dokonalé poznanie prírody a krehké a citlivé vnímanie vzťahov medzi ľuďmi. Monografia je prvým komplexnejším…
-
Peter Cabadaj, Marián Grupač Ján Červeň: Chcem spáchať akýsi literárny hriech
Denníky Jána Červeňa, ktorých výber zostavovatelia P. Cabadaj a M. Grupač ponúkajú čitateľovi prvý raz, dotvárajú prirodzený a opäť o niečo pravdivejší portrét umelca v tvare a procese, ktorý odhaľuje, ozrejmuje a pomáha objavovať. Jána Červeňa predstavujú ako mladého citlivého, vnímavého a originálneho intelektuála a tvorcu.
-
Hana Košková Janičiarka
Dráma zavlečených dvojčiat, z ktorých Turci vychovali janičiarov, čerpá z historických udalostí počas tureckej okupácie Slovenska i zo starej legendy o dievčati, ktoré sa v snahe ostať v blízkosti svojho brata vydávalo za chlapca. Nikto neodhalil jej tajomstvo – až na jedného... Z konfliktu sa niekedy vie zrodiť láska, ale vojna láske nepraje a vie byť veľmi krutá... Dráma sa zauzľuje, janičiarka bojuje proti…
-
Janko Kráľ Jarná pieseň
Divný Janko slovenskej romantickej poézie je dodnes v mnohom neprekonanou osobnosťou našich literárnych dejín vôbec. Výber obsahuje ukážky z najlepšej Kráľovej lyriky (revolučnej i osobnej), baladickej tvorby (na ľudové námety i sociálne témy), veršované poviedky i esejisticky zakompovanovanú korešpondenciu.
-
Miloš Jesenský Javorníky
Javorníky boli Stredozemné a Baltické more, čiže z juhu na sever, ale aj Bytčianske panstvo s hornými Kysucami, o ktorých rozvoj sa zaslúžila hlavná postava Javorníkov – palatín Juraj Turzo. Historická spriaznenosť s palatínom len potvrdzuje javornícky patriarchálny charakter. Predstavuje ho i tunajší najvyšší vrch Veľký Javorník. Ale kniha nie je len o osobách a veľkých skutkoch. Je o miliónoch rokov, kilometroch…
-
Peter Štrelinger Jedenásť povrazov
V najnovšom literárnom panoptiku čitateľ nájde informácie o dejinách Kremnice, baní a mincovne, poprave Juraja Langsfelda, na ktorú nešiel nikto z mesta, ešte aj kat sa stratil, histórii vzniku „Stredu Európy“, obraz aktuálnej politickej situácie z konca roku 1991, veľkú skupinová pohľadnica hostí z politiky: Mečiar, Markuš, Keltošová, Filkus, Kňažko..., zamýšľa sa nad nevyjasnenými okolnosťami havárie A. Dubčeka,..…
-
Monika Skalská Jelšava a Jelšavské panstvo v stredoveku CZ
Mladá slovenská historička prináša nový pohľad na históriu a vlastnícke pomery v Gemeri v stredoveku, najmä na mesto Jelšavu a Jelšavské panstvo od vzniku Uhorského kráľovstva do konca vlády Mateja Korvína, keď sa centrom panstva stal Muránsky hrad. Skúma rozvoj mesta, remesiel a obchodu v Jelšave a okolí a vlastnícke pomery na panstve. Práca prináša množstvo nových informácií a obsahuje bohatý poznámkový aparát.
-
Benjamín Tinák Johanes zo zázračného buša
V buši sa dejú čudesné veci. Vyčíňa tu zlá bosorka Džindžera, o ktorej Johanesovi veľa rozprávala jeho stará mať Fikre. Zrazu je však vnúčik sám hrdinom jej tajuplných príbehov. Džindžera ho v hneve premení na gazelu – z honca sa stáva budúca pečienka... Našťastie stretol zlatopierku... I veľa ďalších štvornohých kamarátov nájde Johanes pri putovaní zázračným bušom. Zažije s nimi nespočet dobrodružstiev, pri ktorých…
-
Jozef Cíger Hronský Jozef Mak, Pisár Gráč
V poradí už piaty zväzok Zobraných spisov Jozefa Cígera Hronského prináša dva romány Jozef Mak a Pisár Gráč, ktoré tvoria vrchol Hronského tvorivého úsilia. Román Jozef Mak zo začiatku 20. storočia je zasadený do chudobného dedinského prostredia a poukazuje na ťažké životné podmienky ľudí. Hlavnou postavou románu je Jozef Mak, ktorý pokorne znáša svoj osud. Román Pisár Gráč je založený na fiktívnych dialógoch,…
-
Ján Kačala K podstate vety
Monografia významného jazykovedca, špecialistu na syntax, si kladie za cieľ zhrnúť základné poznatky o podstate vety. Popri základnej gramatickej úrovni sa podrobne zaoberá sémantickou a obsahovou štruktúrou vety, ale i jej modálnou a emocionálnou stránkou, porovnaniu slovosledu v syntagme a vo vete, prostriedkom prispievajúcim k organickému zapojeniu vety do textu. Takto komplexne spracované dielo s prehľadným…
-
Miro Bielik Kaleidoskopis
Básnik a prozaik, ktorý nedávno upútal postmoderným románovým diptychom (Benátsky diptych I, II), ponúka teraz zbierku noviel, nadčasovo štruktúrovaných próz nabitých epizódami, úvahami, informáciami. Jednotlivé epizódy a z nich vyplývajúce dôsledky splývajú do jedného celku, ktorý zrkadlí obraz vnútorného sveta súčasného intelektuála, duchovne zakoreneného v minulosti, snažiaceho sa pochopiť svoju účasť a poslanie…
-
Dobroslav Chrobák Kamarát Jašek, Drak sa vracia
Majstra lyrizovanej prózy predstavujeme výberom jeho najlepších noviel – Kamarát Jašek, Návrat Ondreja Baláža, Poviestka, Les a Drak sa vracia, v ktorých sa stretávame s hlbokým ponorom autora do ľudskej duše. Dokonale v nich vykresľuje atmosféru dediny, svojrázny psychický svet ľudí, obklopených drsnou prírodou, ktorá ich aj osobitým spôsobom formovala. Človek a príroda tu teda stoja späté, lebo jedno od druhého…
-
Margita Ivaničková Kamienka a Viťúz
Víla Kamienka a jej syn boli pri tom, keď sa v dávnoveku vytváralo podzemné bohatstvo krajiny, ktorú raz nazvú Slovensko. Rozprávka si pamätá, ako dostali farbu a mená vzácne kamene kornelit, opál, celestín, ametyst, malachit, skôr ako nad nimi vyrástli Štiavnické, Veporské či Bukovské vrchy, Staré Hory, Ľubietová, Pukanec, Smolník, Kremnica... Víla pritom pomíňala všetky farby dúhy, zo šibala Viťúza vyrástol smelý…
-
Marián Pauer Karol Kállay EN
Fenomenálny fotograf svetového mena, autor nádherných diel a množstva krásnych obrazových publikácií prichádza tentoraz s úplne originálnou sumou svojho vyše štyridsaťročného umeleckého bádania. Kniha obrazových „diptychov“ ponúka fascinujúci pohľad na imaginárnu previazanosť nášho sveta. Prchavé okamihy diania z rôznych kútov zemegule, zvečnené objektívom fotoaparátu, spája jemné pradivo vizuálnych i obsahových…
-
Imrich Sedlák Karol Kuzmány a Štefan Moyses
Publikácia obsahuje príspevky z vedeckej konferencie o Karolovi Kuzmánym a Štefanovi Moysesovi, konanej v októbri 2006. Jej podnetom boli okrúhle výročia Kuzmányho a Moysesa, ale najmä ich význam pre národný, kultúrny a cirkevný život Slovákov v 30.-60. rokoch 19. storočia. Obaja patria k najvýznamnejším osobnostiam slovenského národno-politického hnutia a kultúrno-spoločenského i literárneho úsilia. Všestranne,…
-
František Vnuk (editor) Karol Sidor – Vatikánsky denník III
Tretia, doteraz nepublikovaná časť denníkov slovenského novinára a politika Karola Sidora pochádza z obdobia jeho pôsobenia v Ríme, opisuje dianie na slovenskom veľvyslanectve pri Svätej stolici a vzťahov pomníchovskej Slovenskej republiky a Svätej stolice, ale aj politický vývoj na Slovensku a v okolitých krajinách v dramatickom období druhej svetovej vojny. Odborne edované, vybavené poznámkami a hodnotiacou…
-
Marta Hlušíková Kde pavúky tkajú cukrovú vatu
Cítila som to v metle od samého rána. Bolo to takto: visím si úplne v pohode, podo mnou nie sú ruže, ale váza plná klinčekov, hompáľam sa na metle a kedytedy pokyvkám malíčkom na pravej nohe. Vtedy sa stávajú smiešne veci. napríklad tučnej panej sa zachichocú pierka na klobúku, alebo predavačovi sa v topánke začnú mrbiť šnúrky... Čo sa stane, keď handričková bosorka ožije a svojím bosoráckym malíčkom vstúpi do…
-
Gorazd Zvonický Keď mlčať nie je zlato
Exilový básnik sa tentoraz predstavuje súborom živých, írečito písaných esejí, úvah a glos, ktorými svojho času reagoval na rôzne udalosti a ich súvislosti, i na každodenné prežívanie napätí medzi čistými imperatívmi viery, svedomia a mnohotvárnou realitou života. Kniha vyšla roku 1988 v Ríme; teraz po prvý raz vychádza na Slovensku.
-
Peter Huba Keď národ umieral I.: Mudroňovci a Halašovci
Z učebníc dejepisu väčšina z nás vie čosi o zápase slovenských vlastencov za národnú svojbytnosť v druhej polovici devätnásteho storočia, keď sa po rakúsko-uhorskom vyrovnaní vystupňovalo maďarizačné úsilie uhorskej vlády. Strohé dejepisné fakty však len