Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Matica slovenská (420 kníh )

  • Drahoslav Machala Slovenská vlastiveda III

    Druhý zväzok monumentálneho projektu mapuje osobnosti, udalosti, pamätihodnosti Žilinského kraja, čiže okolia Žiliny, Rajeckej doliny, Kysúc, Turca, Oravy a Liptova. Nejde o typickú vlastivedu; autor, vynikajúci esejista, ponúka predovšetkým zaujímavé čítanie o pozoruhodnostiach našej minulosti, o výnimočných ľuďoch a historických okamihoch jednotlivých miest a obcí. Unikátne textové informácie dopĺňa skutočne…

  • Drahoslav Machala Slovenská vlastiveda IV

    Vynikajúci spisovateľ vo veľkolepo koncipovanom projekte Slovenskej vlastivedy pútavo sprítomňuje najpozoruhodnejšie osobnosti a historické udalosti jednotlivých krajov Slovenska. Štvrtý zväzok, venovaný Nitrianskemu kraju, prináša fascinujúci pohľad na mestá, obce, prírodné pozoruhodnosti kraja, ktorého dejiny siahajú až do čias Veľkej Moravy. Nech prichádzate k mestu Nitraz akéhokoľvek smeru, prvé, čo vás ohromí,…

  • Drahoslav Machala Slovenská vlastiveda VII

    Rešpekt voči tradíciám nám velí, aby sme prijali hodnoty, ktoré pre sebavedomie Slovákov ako moderného európskeho národa, znamenal objav prítomnosti starých Slovákov - Slovenov na Spiši (Spišský Štvrtok) a na východnom Slovensku v okolí Košíc. Košice sú nielen v roku 2013 európskym mestom kultúry. Ich minulosť, a podobne aj minulosť mnohých ďalších miest a obcí Košického kraja, je naplnená neobyčajnými osobnosťami a…

  • Jaroslav Chovanec Slovenské národné povstanie

    Monografia uznávaného ústavného právnika, politológa a publicistu sleduje politické súvislosti postavenia Slovenska od vypuknutia SNP až po vznik samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993. Približuje, analyzuje a hodnotí dokumenty a udalosti, ktoré...

  • Ondrej Sliacky, Marián Čapka Slovenské obrázkové povesti

    Tajuplné príbehy z pradávnych čias, keď solúnski bratia priniesli písmo a drak strážil studňu na staroslávnom Devíne, i z čias, keď orol zachránil Bratislavu pred tatárskymi hordami, aj z tých pohnutých dôb, keď Turci vďaka hrbáčovej zrade dobyli Fiľakovský hrad a v Trenčíne Omar kopal studňu, ba i z čias, keď kráľ Matej dojil ovce na Kráľovej holi, alebo keď rimavská zlatá kačička zachránila Jánošíka a mnoho…

  • Jozef Cíger Hronský Slovenské povesti I

    Druhé, doplnené vydanie úspešného výberu z povesťových zbierok kla­sika slovenskej literatúry vychádza pri príležitosti Roku J. C. Hronského a nedožitého jubilea autora. Tento knižný klenot, doplnený ilustráciami Ľuboslava Paľa, pokladáme za dielo, ktoré má byť dlhodobo prístupné aj pre ďalšie generácie mladých čitateľov.

  • Jozef Horák Slovenské povesti III.

    Pri putovaní po povesťovej mape sme sa dostali do okolia stre­doslovenských banských miest. Sprevádzať nás bude naozajstný znalec – spisovateľ Jozef Horák, na ktorého povestiach už od­rástla nejedna generácia čitateľov. Spoznáme nielen prostredie baníkov a remeselníkov, ale navštívime a okolité hrady i vinohrady, protitureckých bojovníkov, lovcov i kupcov, stretneme ozajstnú lásku, ale aj podlosť, nenávisť aj odvahu…

  • Ondrej Sliacky Slovenské povesti Márie Ďuríčkovej

    Výnimočné dielo spisovateľky, ktorá patrí k najväčším majstrom slovenskej povesťovej literatúry, približuje výberová kolekcia viac ako 40 tajuplných príbehov z dávnej minulosti našej vlasti. Dozviete sa, ako Bratislavu zachránil raz dunajský orol, inokedy rybár Zotmund, i to, prečo sa rytier Roland obracia a prečo Čierna pani chodí po Michalskej veži, spoznáte krutého Valdhera i čertov obraz na radnici, odhalíte…

  • Ján Bobák, Jan Vladislav Slovenské štátoprávne snahy v dvadsiatom storočí

    Zápas Slovákov o emancipáciu bol v minulom storočí poznamenaný dvoma svetovými vojnovými konfliktami, ktoré od základu zmenili politickú mapu sveta aj Európy. Ukončením prvej svetovej vojny a novým...

  • Róbert Letz Slovenské územie v historickom kontexte

    Publikácia sa venuje termínu slovenské územie ktorého názov je odvodený od slovenského etnika, obývajúce tento regiónnepretržite od príchodu slovanských kmeňov až do súčasnosti. Slováci žili na tomto území kompaktne, kontinuálne a boli najpočetnejší. Popritom geografický a kultúrny priestor slovenského územia bol už pred príchodom Slovanov vymedzený určitými stereotypmi, na ktoré Slovania po svojom príchode…

  • Cyril Kraus Slovenský literárny romantizmus

    V monografii Slovenský literárny romantizmus autor vychádza zo súčasného stavu a poznania tejto problematiky, čerpá zo svojich dlhoročných výskumov a podáva syntetizujúci pohľad na problematiku nášho romantizmu. Načrtáva jeho vývinové peripetie, polohy i podoby a usúvzťažňuje ho do širších literárnohistorických súvislostí. Ide o prácu koncepčne ucelenú, teoreticky zdôvodnenú a fundovanú, podávajúcu nový a netradičný…

  • Ľuboš Jurík Smrť ministra

    Známy slovenský spisovateľ a publicista sa osudom Dr. Vladimíra Clementisa už venoval v iných žánroch (napr. v divadelnej hre). Predkladaná románová novela je umeleckou biografiou rámcovanou poslednými chvíľami Clementisovho života. Keď mu advokát príde do cely oznámiť, že jeho žiadosť o milosť bola zamietnutá a poprava sa uskutoční na druhý deň ráno, rozbieha sa reťaz autobiografických reflexií a dialógov, do…

  • František Rojček Snehuliačik šepol mame

    František Rojček, výrazná osobnosť súčasnej detskej poézie, oslovuje deti fantazijnou hrou, nonsensom, jazykovou komikou. Výber z básnického diela Františka Rojčeka vychádza z týchto kníh: Neposlušné čižmičky (1987), Veršostrojček (1989), Postavme si z písmen dom (1991), Šašo ústach, Keď sa lieta na veľrybe (2003), Torta z piesku (2009) a obsahuje aj veľa doteraz knižne nepublikovaných básní. Dielo ilustrované…

  • Michaela Haviarová, Tomáš Haviar Spišské renesančné zvonice

    Prvý zväzok z pripravovanej série Neznáme Slovensko vás zavedie do sveta unikátnych zvoníc z námestí jedenástich spišských miest. Každú z nich predstaví stručný, zaujímavosťami nasýtený informačný text, doplnený fascinujúcimi fotografiami, trojrozmernými kresbami a grafikami, ktoré umožňujú čitateľovi nahliadnuť priamo do vnútra pozoruhodných historických stavieb. Nechýbajú detaily sgrafitovej výzdoby, rekonštrukcie…

  • Andrijan Turan Sťahovanie vtákov

    Prozaický debut nádejného básnika poteší najmä tých, čo hľadajú otvorený empatický príbeh i láskavé listovanie v spomienkach na čokoládový čas detstva. Poviedky z dedinského i mestského prostredia vrství autor do impresionistickej obrazárne súkromného sveta. Raz výsostne osobný, tragický i tragikomický, inokedy mystickosnový, absurdný, osudový, exotický i esenciálne erotický...

  • Pavol Parenička a koletív Stanislav Mečiar: Krídlami proti víchru

    Život a dielo literárneho vedca a kritika, redaktora, tajomníka Matice slovenskej Stanislava Mečiara nie je našej verejnosti príliš známe. I keď táto osobnosť upadla nadlho do zabudnutia, lebo ideologicky limitovaný komunistický režim aj postkomunistická demokracia ju približovali a, žiaľ, stále predstavujú iba účelovo, torzovite a výlučne v negatívnom svetle, predsa si zasluhuje zvýšenú pozornosť. Po Mečiarovi…

  • Milan Čič Štátoprávne postavenie Slovenska

    O štáte a práve sa oddávna, aj v súčasnosti, mnoho a mnoho rozpráva. Najmä je aktuálna otázka, či štát v demokratickej spoločnosti a v našej súčasnosti je vôbec potrebný. Autor sa vo svojej úvahe pokúsil aspoň načrtnúť niektoré tézy, ale pritom podstatné atribúty štátu a práva, resp. zákonodárstva ako významného nástroja uplatňovania poslania a funkcií štátu. Definovať štát je skutočne zložité a náročné jednak pre…

  • Stanislav Bajaník Štefan Furdek - otec amerických Slovákov

    Rev. Štefan Furdek (1855 Trstená - 1915 Cleveland), kňaz, publicista, redaktor, básnik, prozaik, organizátor slovenského života v USA na prelome 19. a 20. storočia, je všeobecne považovaný za otca amerických Slovákov.

  • Eva Králiková (editor) Štefan Janšák: Tri literárne portréty

    Štefan Janšák (1886 – 1972) zanechal výraznú stopu vo viacerých vedných a literárnych disciplínach. Jeho životopis A. Kmeťa (1941) bol niekoľkokrát reedovaný. V bohatej rukopisnej pozostalosti Janšáka sa však nachádzajú ďalšie životopisné eseje, ktoré dodnes neboli publikované: biografie J. Petrikovicha, A. Halašu a J. Bodnára. Vďaka svojej informačnej i literárnej hodnote, odborne edované historičkou a…

  • Rudolf Dilong Stlmené slovíčko

    Výber z epigramatickej a aforistickej tvorby R. Dilonga vyšiel po prvý raz roku 1974 v zahraničí. Dielo dokladá spisovateľskú erudíciu autora, zručnú prácu so slovom, lapidárny humor. Stlmené slovíčko potvrdzuje brilantné zvládnutie týchto žánrov. Ide o texty a myšlienky, prvý raz publikované na Slovensku, ktoré majú nielen svoj pôvab a šarm, ale aj nadčasovú platnosť.

  • Michal Eliáš Stojedenásť známych Slovákov

    Prehľadný a obsažný sprievodca zástupom najvýznačnejších osobností slovenských dejín v novom vydaní zahŕňa biografické medailóny dejateľov od 9. storočia po súčasnosť: štátnikov, spisovateľov, vedcov, vynálezcov, umelcov, pedagógov... Dielo zostavil literárny historik a archivár PhDr. Michal Eliáš, CSc., ktorý sa zviditeľňovaniu známych i menej známych osobností našich dejín venuje dlhodobo, je napríklad autorom…

  • Igor Gallo Stred zeme

    Filozoficko-reflexívna lyrická výpoveď básnika – príslušníka staršej strednej básnickej generácie. Verše majú silný etický náboj, apelujúci na ľudskosť, vzájomnú spätosť ľudí a zodpovednosť odchádzajúcej generácie za prítomnosť a budúcnosť tej nastupujúcej. V neposlednom rade sa v zbierke akcentuje vlastenectvo a láska k rodisku.

  • Pavol Parenička Štúr a Hurban

    Kniha esejí Štúr a Hurban, myšlienka a čin približuje, osvetľuje, mapuje a komentovane porovnáva životné osudy, osobnostné profily, svetonázorové postoje, politické, náboženské, filozofické, historické, literárne a estetické náhľady, profesijné orientácie a tvorivé aktivity dvoch najvýznamnejších predstaviteľov štúrovskej generácie a vrcholných postáv záverečnej fázy slovenského národného obrodenia a národno…

  • Ján Čomaj Súboje s prekliatím

    Voľné pokračovanie knihy Jána Čomaja Neskutočné príbehy prezrádza ďalšie skutočné, no priam neuveriteľné ľudské drámy. V príbehu Gita, dcéra človeka podáva osudy ženy, ktorú matka splodila s iným a zo strachu pred vlastným mužom ju ako nemluvňa pustila v košíku dolu Váhom. Sibírčan približuje životné peripetie dôstojníka slovenskej armády plk. gen. štábu F. Urbana, ktorého naša emigrantská londýnska vláda poverila…