Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Matica slovenská (420 kníh )

  • Ján Beňo Posledný svedok

    Juraj Droba prichádza do rodnej Kotlinky. Je to už päťdesiat rokov... Priehrada, vodná nádrž... Zatopiť! Namiesto rodného domu čnejú len spomienky. Mocné, pevné zakorenené, tie nemožno zbúrať ani vyrvať, a najmä tú jednu – na syna... „Prečo sme zavčasu, pred rokmi, neprišli do Kotlinky, do studenej izby, aby sme ju znovu vyhriali? Aby sme jeden druhého podporili... aby sme odtiaľ mohli odchádzať s vedomím, že pri…

  • Jaroslav Chovanec Postavenie a ochrana národnostných menšín a etnických skupín v Slovenskej republike

    V monografickej práci autor postupne analyzuje a hodnotí predmetnú problematiku z hľadiska širších súvislostí. V prvej kapitole hodnotí vznik a historický vývoj inštitútu základných ľudských práv a slobôd a ich zakotvenie v...

  • Postavenie Slovákov na jazykovo zmiešanom území Slovenskej republiky a ich vzťah k menšinám

    Matica slovenská má bohaté skúsenosti s ochranou slovenského života na jazykovo zmiešanom území Slovenska.Takúto úlohu uložil Matici zákon. Jej náplňou je zvyšovať národné povedomie Slovákov na jazykovo zmiešaných územiach Slovenskej republiky, ako aj posilňovať vzťahy kultúr občanov hlásiacich sa k národnostným menšinám a etnickým skupinám na takomto území. Odborno-vedecká konferencia, ktorá bola zvolaná 14. júna…

  • Štefan Moravčík Povesti o slovenských hradoch

    Pod čarovným prútikom vynikajúceho rozprávača ožívajú opustené hradné múry. Podivné zvuky sa nesú zo starých mučiarní a hladomorní, vŕzgajú pánty zabudnutých truhlíc v katakombách, biele panie tancujúcich na cimburiach... Štefan Moravčík – mág slovných hier, vynikajúci znalec histórie – ponúka originálne spracovanie tradičnej veľkej témy: bohatej, rozvetvenej mytológie slovenských hradov. V abecednom poradí od…

  • Igor Válek, Stanislav Lajda Povesti o slovenských liečivých prameňoch a kúpeľoch

    Do povesťovej mapy Slovenska pribudol ďalší unikátny kamienok a či skôr pramienok, ba presnejšie celý gejzír nádherných príbehov o vodách liečivých prameňov a kúpeľov. Dozviete sa, čo v Bardejovských kúpeľoch rozveselilo užialenú cisárovnú Sisi, odkiaľ sa v Bojniciach nabrali skamenené dukáty, kam sa podelo zlato zo slaného prameňa v Číži, ako rímsky veliteľ objavil liečivú silu jazierka v Dudinciach. Ale aj to,…

  • Peter Vrlík, Peter Mišák Povesti z Liptova

    Aj keď je Liptov neveľký fľak zeme, rezkým krokom ho chlap od svitu do mrku prejde a ani sa pritom veľmi nezadychčí, nuž aj tak ho je na našom Slovensku dosť. Kúsoček našej povesťovej mapy sme v tejto knižke zaľudnili figharmi, muzikantmi, zbojníkmi i robotnými ľuďmi. Prešli sme sa za nimi hore strmými chodníkmi i dolu šantivým Váhom, čo v Liptove ako Biely a Čierny z dvoch mocných prameňov vyviera a čo ho Rimania…

  • Peter Urban Povesti z Pohronia

    Prijmite pozvanie na nevšednú plavbu po tej legendárnej rieke, čo vyviera priamo spod povesťami opradenej Kráľovej hole, preteká čarokrásnym Horehroním, Pohroním, okolo bájnej Poľany, popod zvolenský Pustý hrad, okolo kedysi kráľovskej Novej Bane, i pradávneho beňadického kláštora, úrodným Tekovom i Hontom, až po jej vyústenie do Dunaja pri staroslávnom Ostrihome. Na tejto púti vás rieka prevedie hlbočinami…

  • Anna Hausová Povesti, príbehy a povedačky z východu Slovenska

    Táto knižka vás presvedčí o tom, že slovenské dejiny sa písali aj na východ od Tatier. Dozviete sa o pozoruhodných udalostiach z dávnej i menej dávnej minulosti Spiša, Zamaguria, Šariša, Abova, horného a dolného Zemplína...

  • Ľubomír Kralčák Pôvod hlaholiky a Konštantínov kód

    Pôvod hlaholiky patrí k fundamentálnym otázkam slavistiky už vyše stopäťdesiat rokov. Za toto dlhé obdobie vznikli celé desiatky teórií, hypotéz či predstáv, ktoré mali vyriešiť tento neľahký problém, no napriek tomu musíme konštatovať, že otázka pôvodu hlaholiky stále nie je uspokojivo doriešená. Táto publikácia je monografickým príspevkom k výkladu genézy hlaholských písmen, založeným na uplatnení nových prístupov…

  • Ábel Kráľ Pravidlá slovenskej výslovnosti

    Učme sa hovoriť po slovensky! Popredný odborník prináša nové vydanie praktickej jazykovej príručky a obsiahleho slovníka správnej výslovnosti. Dielo by malo byť dennou pomôckou najmä verejne činných osôb, moderátorov, rozhlasových redaktorov, ale i všetkých laických používateľov spisovnej slovenčiny. 2. vydanie.

  • Jana Šimulčíková Pred zrkadlom

    Zbierka lyrickej poézie s erotickým nábojom, smútkom aj ironickým nadhľadom zhmotňuje hľadanie trvalých hodnôt uprostred pominuteľnosti, bezmocnosť nenaplnených želaní i trúfalosť prometeovskej vzbury voči neúprosnému behu času.

  • Marián Gešper, Pavol Parenička Predsedovia Matice slovenskej 1863-2019

    Matica slovenská je historicky najstaršou celonárodnou kultúrnou inštitúciou na Slovensku, založenou a fungujúcou na tradičných národných a kresťanských hodnotách, ktorá od roku 1863 vykonáva bohaté...

  • Ján Kačala, Rudolf Krajčovič Prehľad dejín spisovnej slovenčiny

    Náš spisovný jazyk je živý fenomén, ktorý má za sebou dramatické dejiny, významné medzníky, obdobia ohrození i prudkého vývinu. Dvojica popredných jazykovedcov predkladá synteticky spracované výsledky najnovšieho bádania o zložitom historickom vývine spisovnej slovenčiny, jej východiskách a vplyvoch, ktoré spoluurčovali podobu nášho dnešného jazyka. Osobitnú pozornosť venujú autori rozvoju spisovnej slovenčiny v…

  • Peter Mulík Prelom dejín

    Kolektívna monografia podáva súbor detailných pohľadov na prelomový rok dejín 20. storočia. Analyzuje vplyv konca druhej svetovej vojny na interpretáciu dejín. Venuje sa udalostiam roka 1945, všíma si viaceré špecifické procesy a súvislosti: ústrednú a územnú správu na Slovensku, povojnový odsun a výmenu osôb maďarskej národností zo Slovenska, retribučné súdnictvo, politický exil a jeho predstavy o zachovaní…

  • Alexander Halvoník Premeny II

    Výber článkov, esejí, glos a recenzií z rokov 2005 – 2013 reflektuje literárny proces na Slovensku a jeho vývinové tendencie. Prináša množstvo podnetov pre skúmanie medziliterárnych, vývojových a spoločenských problémoch súčasnej literatúry. Obsahuje aj ročné hodnotiace prehľady slovenskej prózy za roky (2005 – 2010), ktoré vychádzali v prílohách dvojtýždenníka Knižná revue, recenzie jednotlivých titulov slovenskej…

  • Karol Strelec Premeny sklenenej fľaše

    V bohatej histórií sklárskej výroby na Slovensku osobitnú kategóriu tvorí produkcia fľaškového skla. Táto publikácia – výsledok mnohoročného výskumu uznávaného odborníka – prezentuje svojráznu kolekciu sklenených fliaš zušľachťovaných rozličnými výzdobnými technikami; niektoré z nich možno považovať za špecifikum slovenského sklárstva. Tieto artefakty boli určené potrebám rozličných vrstiev súdobej spoločnosti a…

  • Július Filo Prenikanie soli

    Prenikanie kresťanských hodnôt do sekulárneho života, odstraňovanie mravného chaosu a bezzásadovosti je mottom knihy i života Júliusa Fila. Súbor esejí a rozhovorov, ktorý na vydanie pripravil publicista Ernest Weidler, prináša esenciálnu soľ duchovného posolstva, zdravej hodnotovej orientácie a kultúry milosrdenstvado mnohotvárnych vzťahov nášho osobného i spoločenského života.

  • Peter Huba Príbeh slovenskej hymny a jej autora

    Osudy piesne Nad Tatrou sa blýska sú podobne pohnuté ako osudy Slovenska od čias štúrovcov. Jej prvý dochovaný zápis pochádza z roku 1844. Kto je vlastne jej autorom? A ako sa stala slovenskou hymnou? Oravský historik Peter Huba v bohato ilustrovanej monografii o inom Oravcovi – štúrovskom básnikovi Jankovi Matúškovi – podrobne vykresľuje príbeh výnimočného tvorcu, ku ktorému bol osud oveľa menej prívetivý než k…

  • Tomáš Haviar Príbeh železničky spod Vtáčnika

    Publikácia svojím zameraním na oblasť Kľakovskej doliny, ale aj na dejiny a celkový význam lesných železničiek na Slovensku, vypĺňa medzeru v poznaní bohatej histórie tohto zaujímavého druhu dopravy. Autor skompletizoval, analyzoval a vyhodnotil množstvo doposiaľ nepublikovaných materiálov o tejto zaujímavej téme, ktoré získal dôkladným výskumom v archíve, ale aj v teréne. Text je doplnený desiatkami fotografií.

  • Viera Ryšavá Príbehy zo starej Bratislavy

    Pätnásť historických príbehov vás vtiahne do rôznych momentov z minulosti nášho hlavného mesta. Prejdete rôznymi dejinnými epochami, od ranného stredoveku až do nedávnej minulosti. Navštívite napríklad korunováciu kráľovnej Márie Terézie. A viete o tom, že táto činorodá panovníčka obrovskej ríše mala Prešporok či Pressburg veľmi rada? Poďte, prejdite s kopáčom Konrádom cez brod, vypočujte si, aké ryby ulovené v…

  • Dana Kovárová, Alena Kurtulíková Pripravím sa do školy

    Publikácia je koncipovaná ako pracovný zošit pre deti vo veku 5 – 6 rokov, ktoré navštevujú posledný ročník materskej školy. Obsahuje sedem tém zameraných na rozvoj osobnosti dieťaťa v sociálno-emocionálnej, vedomostnej, telesnej i duševnej oblasti. Každá téma pozostáva z úvodného príbehu (rozprávky, príbehu zo života detí, hádaniek) spojeného s tematickým obrázkom a súboru úloh, ktoré sú obsahovo a motivačne…

  • Milan Jurčo Proti aj za

    Kniha PROTI aj ZA s podtitulom Kritika sa kritikou opravuje je pendantom knihy Z prelomu storočí, z rozhrania žánrov. Tvorcovia a diela (v) zovretí dobou (2006). Renomovaná kritika ju prijala súhlasne ako žiadúci príklad atraktívnej prezentácie vedy (V. Petrík), respektíve ako užitočné a zároveň príjemné „prechádzky po parku literatúry a jej žánrov“ (J. Bžoch). Zatiaľ čo v prvej knihe diptychu M. Jurčo vychádzal z…

  • Jozef Pavlovič Putovanie so slovenčinou

    Obľúbený autor detskej literatúry pokračuje v sérii úspešných zábavno-poučných knižiek o úskočnosti našich slov. Tentoraz si vzal na mušku slová, ktoré sú aj nie sú naše. Viete napríklad, čo má jogurt spoločné s Tureckom? Alebo skica, rizoto, havária, tanier s Talianskom? A že koč, bosorka, korbáč patria vlastne Maďarom? O pôvode týchto slov, i o desiatkach ďalších, rozpráva táto kniha. Presvedčí vás, že životopisy…

  • Daniela Příhodová Rajská záhrada

    Autobiografický román jubilujúcej spisovateľky, spoluzakladateľky Klubu slovenských prozaičiek Femina, spája prežité s literárnou fikciou. Člení sa na dve časti, prvá nazvaná Roky temna a vzbury opisuje osudy autorkinho otca, notára Zachara, druhá s titulkom Rajská záhrada je dynamickým rozprávaním navodzujúcim mozaiku spomienok. Dielo je umelecky hodnotnou reflexiou subjektívnych vnemov a reminiscencií autorky a…