Matica slovenská (420 kníh )
-
Ján Kačala Osobnosti slovenskej jazykovedy v 20. storočí
Popredný slovenský jazykovedec a univerzitný pedagóg prof. PhDr. Ján Kačala, DrSc., v publikácii prináša odborne fundované profily 21 popredných slovenských jazykovedcov, ktorých dielo patrí do 20. storočia. Súčasťou knihy sú aj dve prehľadové state: o využívaní synchronickej a diachronickej metódy v diele zakladateľskej generácie slovenských jazykovedcov a o zásadnom obsahovom aj metodickom obrate v orientácii…
-
Milan Vároš Osudy umeleckých diel a ich tvorcov
Ďalšia objavná práca autora úspešných kníh o našich umeleckých pamiatkach v zahraničí (Stratené slovenské poklady 1 – 2, za ktoré Vároš získal viacero prestížnych ocenení) sústreďuje neobyčajné množstvo unikátneho faktografického a obrazového materiálu o nevšedných osudoch umelcov a umeleckých diel, ktoré mali alebo majú súvis so Slovenskom – od starších období až po osudy diel slovenskej výtvarnej moderny, ktoré…
-
Michal Eliáš Ozveny minulosti
V snahe využiť pozitívny príklad predstaviteľov slovenskej kultúry, umenia, vedy i politiky je pripravený tento súbor literárno-dokumentárnych pásiem. Obsahuje pásma o vybraných spolkoch a osobnostiach, ktoré v roku 2009 mali okrúhle jubileum. Do publikácie sú zaradené pásma k spolkom: Všenárodný úľ – k 90. výročiu oživotvorenia Matice slovenskej Matematik z Gočova – Jur Hronec Vodca ľudu – Štefan Moyses Púť…
-
Oľga Pavúková, Igor Válek Pamätnica Roka Ľudovíta Štúra 2005 - 2006
S úctou a záujmom som prijal osobnú publikačnú účasť v tejto publikácii, venovanej významnej osobnosti a ešte významnejšej etape našich národných dejín obdobia života Ľudovíta Štúra v rokoch 1815 - 1856... Doc. JUDr. Ivan Gašparovič, DrSc., prezident Slovenskej republiky
-
Katarína Beňová, Katarína Chmelinová Pamiatky františkánskeho rádu v 19. storočí na Slovensku a Konrád Švestka
Žalostne málo vieme o architektonických a umeleckých skvostoch okolo nás! A ani tí, ktorí v nádherne zdobených kostoloch žasnú nad vzácnou freskovou výzdobou, netušia, kto je jej autorom. V publikácii vystupuje z anonymity jeden z najvýraznejších sakrálnych umelcov 19. storočia, františkánsky maliar, sochár a reštaurátor Konrád Švestka (Schwestka). Objavná práca význačných bádateliek, opretá o rozsiahly archívny…
-
Samo Czambel Panička v líščej koži
Slovenské ľudové rozprávky zo zbierky sama Czambela v podaní Ondreja Sliackeho. Po vyše storočí ožívajú pod citlivou rukou spisovateľa staré príbehy a ukazujú sa v celej kráse. Nádherná knižka plná zázračností a rozprávkových skvostov.
-
Marián Tkáč Päť slovenských rodov
Ing. Marián Tkáč, PhD. (* 25. 9. 1949 Čičava), patrí k najvýznamnejším autorom literatúry faktu na Slovensku. Napísal vyše dvadsať kníh, rozhlasové hry, seriály, pásma a niekoľko stoviek štúdií, úvah, glos a poznámok, ktoré publikoval v periodickej a odbornej tlači. Po roku 1989 sa výrazným spôsobom podieľal na vzniku samostatnej Slovenskej republiky, bol členom komisie na prípravu prvej Ústavy SR. V rokoch 1990 –…
-
Mikuláš Kočan Pípeť
Študentská Bratislava koncom 70. rokov je kulisou bizarnej siete postáv a situácií, ktorými sa vinie študentsko-ľúbostný príbeh vysokoškoláka Jana a osud Heleny, rozvedenej ženy v stredných rokoch, ktorá ochotne ponúka mladým študentom pocit domova, teplú večeru, vyhriatu posteľ... Príbehy lások, sklamaní, zauzlených vzťahov nastavujú zrkadlo pokrivenej dobe – bez zaujatosti, bez príkras. Monumentálne dielo…
-
Peter Mulík, Zuzana Pavelcová Pittsburská dohoda
Publikácia je určená pre slovenskú verejnosť ako základná informácia o najdôležitejšom dokumente slovenských dejín a česko-slovenských vzťahov 20. storočia. Vydaním tejto knihy si pripomíname 100. výročie podpísania Česko-slovenskej...
-
Daniela Příhodová Po noci deň
Študentka Lucia býva s matkou a jej striedajúcimi sa exotickými partnermi v jednoizbovom byte na okraji hlavného mesta. V malom byte je také súžitie komplikované najmä pre Luciu, ktorá medzičasom nenápadne dospela. Prichádza k nepríjemným konfrontáciám... Neútulné prostredie matkinho bytu však neochudobňuje samotný život Lucie, kde je prítomná láska, síce prerývaná občasnými sklamaniami, ale žijú aj veľké sny a vôľa…
-
Jozef Ondrej Markuš Počiatky
Táto kniha je pokračovaním vo vydávaní literárnej pozostalosti Jozefa Ondreja Markuša. Autor sa v nej, ako aj v predchádzajúcich svojich dielach, zamýšľa nad vznikom sveta, prvými okamihmi stvorenia Zeme, vesmíru i ľudského života. Citlivo skúma biblické správy z knihy Genesis - o stvorení sveta a človeka, o našich prvých rodičoch a ich vyhnaní z raja, o prvej bratovražde, o potope sveta a Noemovom korábe záchrany..…
-
Boris Brendza Poď ďalej a povedz
Básnická symfónia mladého tvorcu, literáta, šéfredaktora magazínu Dotyky, prezráda literárny cit, zmysel pre triezve vrstvenie rýmov, čitateľne zašifrovaných myšlienok a lyrických skratiek. Hlavným námetom i adresátom básnikového brnkania na struny nadrealizmu je ona – nepomenovaná, nežná i zavše nečakane krutá bytosť, ktorá prebúdza city, vášne i úzkosť, harmóniu i napätie...
-
Ladislav Lysák Pôda je národné bohatstvo i záruka štátnosti
Pôda – územie, kde sme sa narodili, prežívali detské i mladé letá, na ktorej sa usadili a ktorú zveľaďovali pokolenia našich predkov Slovanov, je zem posvätná. Pre všetkých Slovákov aj spoluobčanov žijúcich s nimi v zhode. Na neveľkom území (od čias Svätopluka) je spôsobilá uživiť aj dvojnásobok terajšieho počtu obyvateľov a prispieťna vidieku k výraznému zvýšeniu pracovných miest v agrosektore aj v nadväzujúcich…
-
Štefan Kucík Podiel amerických Slovákov na autonomistickom hnutí na Slovensku
Dejiny a pôsobenie amerických Slovákov zostali až podnes v mnohých ohľadoch pre slovenskú historiografiu terrou incognitou. Aj keď sa ich aktivity v záujme slovenského autonomistického hnutia v rokoch 1918 – 1938 zavŕšili uzákonením autonómie Slovenska, asymetrické členenie Česko-Slovenska bolo v rozpore s intenciami Pittsburskej dohody, ktorá nastoľovala požiadavku federatívneho usporiadania. Predkladaná…
-
Michal Slivka Pohľady do stredovekých dejín Slovenska
Historická monografia prináša vzácne informácie o tajomstvami zahalenej časti slovenských dejín. Zaoberá sa procesom pokresťančovania územia Slovenska, výskumom patrocínií v historickom vývoji, sleduje proces vzniku rehoľných komunít a ich etablovanie na území Slovenska. Pozornosťvenujestavebným monumentom stredoveku, hradnej architektúre, jej miestu v náboženských predstavách stredovekého človeka aumeleckému…
-
Róbert Letz Pohľady na osobnosť Andreja Hlinku
Andrej Hlinka patrí ku kontroverzným postavám našej histórie. Jedni ho zatracujú, iní velebia. Táto kniha nemá ambície ani vyzdvihovať, ani zatracovať. Opisuje Hlinku z rôznych pohľadov – ako kňaza, vedúceho predstaviteľa strany, bojovníka za autonómiu Slovenska, ale ajako človeka. Je ďalším kúskom do mozaiky národných dejín.
-
Štefan Danko, Ivor Mihál Poklady Pienin a Zamaguria
Krehkú nádheru severovýchodného cípu Slovenska na hranici s Poľskom v okolí Dunajca, jedinečnosť rieky i jej okolia zachytáva objektív skúseného fotografa a znalca fauny i flóry Ivora Mihála; slovný komentár profesionálneho prírodovedca a ochranára Štefana Danka prezrádza množstvo zaujímavostí o prírode a unikátnych pamiatkach. Navštívte legendami opradený Červený kláštor, prevezte sa na plti malebným prielomom…
-
Svätoslav Mathé Pokus povstaleckej koalície
Povstanie z roku 1944 patrí nepochybne medzi najvýraznejšie, ale aj najkontroverznejšie udalosti novodobých slovenských dejín. Hoci už uplynulo veľa rokov od čias nútenej glorifikácie tohto významného aktu protifašistického odboja, historici sa stále sporia pri pokusoch o jeho zhodnotenie. Bolo Slovenské národné povstanie úspešným prihlásením sa k protifašistickej koalícii, alebo bolo žalostnou, chaoticky riadenou…
-
Peter Urban Poľana
Mnohorozmerná kronika našej najvyššej sopky a charakteristickej dominanty stredného Slovenska opisuje vznik poľanského stratovulkánu a jeho modelovanie majstrovskými nástrojmi prírody, pozoruhodné lesy a pralesy, klenoty z ríše rastlín a živočíchov, ľudí Poľany – od pradávnych obyvateľov cez valašskú kolonizáciu, tradičnú kultúru, objaviteľov a bádateľov až po pozoruhodné príbehy chát, turistov, lyžiarov a…
-
Ivan Kučma Politické dejiny Martina
Dielo regionálneho historika analyzuje špecifickú rolu mesta Martin v slovenských dejinách a jej premeny, od 40. rokov 19. storočia, keď bol Turčiansky Sv. Martin málo významným mestečkom Turčianskej župy, cez postupný nárast jeho významu v súvislosti s revolúciou 1848 – 49, Memorandom, založením MS, utvorenie a premeny jedného z centier slovenskej politiky v 1. polovici 20. stor., cez neskorší postupný úpadok…
-
Ján Kačala Polopredikatívne konštrukcie v slovenčine
Je to prvá vedecká monografia o polopredikatívnych konštrukciách v slovenčine. Autor v nej nadväzuje najmä na svoje predchádzajúce práce z oblasti slovenskej syntaxe a predkladá vlastnú koncepciu tohto špecifického druhu syntaktických konštrukcií, ktoré slúžia na zhusťovanie nášho vyjadrovania najmä v prejavoch náučného štýlu. Podáva systémové vlastnosti a typológiu tohto druhu konštrukcií, stojacich na hranici…
-
Karol Turček Poľovník spomína
Popredný slovenský psychiater, ale aj dlhoročný poľovník napísal knihu spomienok na svoje poľovnícke začiatky. Hoci v rodine nemal poľovníka a vyrastal v Bratislave a aj neskôr stále žil v meste, zamiloval sa do prírody. Nachádzal potešenie v poľovačke,ale nemálo času a prostriedkov venoval i starostlivosti o zver, vysádzaniu stromčekov a ostatným potrebným činnostiam. Do knihy zhrnul svoje zážitky z lovu viacerých…
-
Ladislav Ťažký Porazení víťazi
Je to knižka, v ktorej som sústredil dlhoročné drobné, bolestivé, humorné, najmä však protiľudské a protiobčianske zásahy a zážitky z nedávnych čias, keď rodná mať strana - ako revolúcia požierala vlastné deti, ktoré nielen hlásali a vyznávali heslo Sloboda, bratstvo, rovnosť, ale podľa neho chceli aj žiť..., Prehovorí o svojom najnovšom diele, voľnom pokračovaní veľkej románovej trilógie, majster prozaik a hĺbavý…
-
S. V. Lapšanský, Boris Voroňák Posledný po meči
Historický román oživuje tragický príbeh zemplínskeho župana Žigmunda II Drugeta (1658 – 1684). Podľa niektorých historikov bol na Tököliho príkaz popravený v Košiciach, podľa iných zomrel v prítomnosti manželky na svojom hrade v Užhorode. Autori príbehu sa podujali vyriešiť tento rozpor v strhujúco vyrozprávanej literárnej fikcii o súboji dobra a zla na pozadí intríg, ktoré rozhodli o živote trojnásobného župana.…